Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kurutulmuş göl; İçeri Çumra ve baraj gezisi; Altınapa

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında bisikletseven tarafından paylaşıldı.

1. bisikletseven

bisikletseven Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    İçeri Çumra:Konya'nın Çumra ilçesine bağlı bir belde yeşil, sakin anadolunun ortasında bir belde.
    Bisikletimle ilk gezimi yapıyorum yakın bir yer olsun diyorum hani günübirlik gidip geleyim. Bir de ne olur ne olmaz yedek lastikler, pompa, ip, anahtar.. vs hazır ben de hazır. İçeri Çumra’ya karar veriyor ve yola koyuluyoruz buyrun fotolar

yola düşmüş iki kafadar

Yol düz dümdüz hem de ama sıcak çok etkiledi, hararet yaptı, nerdeyse her çeşmede kafamı yıkıyorum bolca su içiyorum. Bir yandan pedallıyorum ovalarda şeker pancarları [​IMG]

Biraz mola veriyoruz. Mola verdiğimiz yer içeri Çumra ya yakın henüz tamamlanmamış bir mesire alanı. İnşaatın bir bekçisi var. Geliyor ve sohbet ediyoruz. Bize çay ikram etmek istiyor ama biz ona elma ikramında bulunuyoruz . Sohbetimizin dikkat çeken yanını paylaşmak istiyorum: Daha önceleri içeri Çumra da göl varmış. Dönemin idarecileri içeri Çumra topraklarının verimli olduğu bahsiyle gölün kurutulmasına karar vermişler. Halk devlet el ele başlamışlar tahliyeye… göl haliyle kurutulmuş bereketli tarım arazisi niyetine devamında bekçi abi; şimdi ise tarlalarımızı sondaj yaparak suluyoruz diyor. Bu yüzden pişman olduklarını söylüyor . Tarlalar şimdi sondajlamayla sulanıyor. Bir de beton kanallar var.

yola devam ediyor ve artık i.çumra ya varıyoruz.Yine ufak bir dinlenme bakıyoruz karpuz nerden yiyebiliriz diye. İçeri Çumra ya varmak bizi rahatlatıyor.

arkadaşım gördüğümü yeşilliği….:D

Biraz geziyoruz aslında o gün çatalhöyük e niyetlendim ama zaman ayarlamamız yanlıştı. Gidemedik. biraz gezdik. Sonra dönüş . Bayağı acıkmıştık. Fırından sıcak ekmek, manavdan domates, salata, karpuz…vs alınır uygun yer aradık bulamadık. Son çare karayollarının dinlenme tesisi. Arkadaşım hadi sen söyle yaparsın diyor. Kapıda bir azman… hawwww hawwww dişlerini yeni bilemiş bana gösteriyor. Bizim hav hav fazla gelemedi kıramadı zincirleri yoksa bi kapışırdık onunla… bekçi bey geldi. Dedim ki bu güzel yer böyle boş durmasa da biz bi dinlensek müsaade eder misiniz konyadan geldik.. sağolsun kırmadı bizi. Bir sohbet bir sohbet… (eskiden bu tesiste bir de havuz varmış keşke olaydı bi yüzseydim…) Abi Konya da oturur her gün gider gelir yıllarını vermiş emeklilik gelmiş bir ud çalmaya merak salmış bize gösterdi. Gezinin yorgunluğunu attık. Karpuzları, salataları yedik, bekçi ağabeynin çayını da içtik…. Vedalaştık. Geliş yolunda yol kenarında bir dut ağacı yazııııııık dutlar sarkmış yere dökülüyor çürüyor eziliyor kıyamadım bari dökülmeyenleri kurtarayım dedim elimden geldiğince kurtardım onları dikene sulayana rahmet….:in:

bisikletim de dinleniyor biraz ferahlamak istedi….yıkandım:D

karayollarının bu tesisi çok güzeldi bekçi abi hala hatrımda yolum düşse yine uğrarım artık

dönmeliyiz grup vakti. Akşam yine akşam …..

hoşçakalın

(altınapa barajı biraz sonra….:) )

2. enis57

enis57 Forum Demirbaşı

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık

bisikletseven bunu beğendi.
  3. murty

murty Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hocam " kask" goremedim ben hic :(

4. omurkadir

omurkadir Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel gezi olmuş bisikletseven.Güzel yerler,gidilecek yerler listeme ekliyorum:)
    Paylaştığınız için teşekkürler.

5. bisikletseven

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bir kaskım vardı bisikleti alırken hediye edilmiş ama işe yaramaz kendime yeni bir kask alacaktım o gün kask kullanmadım açıkçası. ama kullanmak lazım:in:

6. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    ayakalrınıza sağlık güzel gezi olmus paylaşım için tskler bol pedallı günler diliyorum

7. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kask ı geçtim ben :eek: Çok samimisiniz hocam yaa imrendim:)

8. bisikletseven

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    şimdi de bir diğer gezim Konya Altınapa Baraj gölü

Methini duymuştum güneş vurduğunda altınsarısı renginden ve o gün karar verdim gitmeye. Yol engebeli biraz çekiniyorum.Burası Selçuk Üni. Meram Tıp fakültesi çıkışı Konya …Beyşehir yolu

Bu rampayı çıktıktan sonra tüm suyu bitirdim ilerde olur diye. Akyokuş mesire yerine vardım bir bekçi var sordum yazık kapalı su yok mecbur susuz susuz yola devam… çok sonra ilerde bir araba durmuş Allah razı olsun su var
    Bu da Konya’nın ikiz dağlarından biri Beyşehir yolunun sağında kalır. (Ayrıca bu dağlar şehrin merkezindeki Alaaddin Tepesi parkından güzel görülür: ovanın boy yarışına girmiş iki delikanlısına benzetirim onları ) Yol demişken yol çok dar olduğu için zaman zaman gelen arabalardan çekiniyorum. Ekseri kamyonlar..

Nihayet çok dik bir inişten sonra baraj göründü. Arkadaşlar barajın girişindeki bu yol çok tatlı iniş zevki veriyor. Heyecan verici ve biraz da tehlikeli aslında keskin virajlar var ayrıca toprak yarılarak yol yapılmış.

İşte baraj. Etrafta balık tutan kamp kuranlar var. Balık tutuyorlar. Bataklık ve gölün gideğeni olabiliceği çekincesiyle sordum gölde yüzmek tehlikeli mi diye. Oradan bir amca yeğenim eğer yüzme biliyorsan sorun olmaz. Bataklık var ama gideğen yok adamı çekmez. Peki dedim ama biraz da çekinerek yüzdüm. Güzel bir yeri gezmenin mutluluğuyla geri dönme vakti gelmişti.

Bu arada fotoğrafta iyi yakalayamadım ama dikkatli bakarak göldeki altın sarılığını görebilirsiniz

Mhmt_EMR ve hacı bunu beğendi.
  9. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Çok güzel bir gezi olmuş. İçeri Çumrada ki kurutulan göl hikayesine sonuna kadar inanıyorum. Çünkü örneklerini çok gördüm. Bilinçsiz halk ve bilinçsiz yerel yönetimlerin cezasını çekiyoruz. Gölü kurutupta, tarım arazisi açmak hangi mantığa uyuyor çok merak ediyorum.

Paylaşmınız için çok teşekkürler,

Sevgiler...

10. hacı

hacı Kıdemli Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler...

11. bisikletseven

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    sağolun

ekleyin güzel yerler içeri çumra daki büyük büyük ağaçları görünce orta anadolu değil de orta karadeniz gibi hissettim. keşke gölleri de olsaymış kurutmasalarmış :(

sağolun nihilist deniz selam adıyaman a;)

teşekkür edirim siz de içtensiniz.

sağalun

serkan hocam haklısınız sizin kuruyan göller gezinizi takip etmiştim hatta konyada sizi görmek de istedim olmadı işaallah tanışırız

omurkadir ve Serkan Taşdelen bunu beğendi.
  12. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Güzel yerler , güzel gezi , ayaklarınıza sağlık paylaştığınız için teşekkürler ...