Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kurumsal şirketlerin telefon ile aldatmacaları

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Turan Babacan tarafından paylaşıldı.

1. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İşin gücün arasında sürekli kurumsal şirketler bir yerlerden aldıkları telefon numaralarımızla sürekli bize sms ve telefon ile rahatsız edip dururlar. Kimisi reklam kimiside telefon başında bizi kazıklamak için olur. Bende bu telefonda edindiğin tecrübeyi anlatacam ki tuzağa düşmesinler. Aynı şekilde sizlerde anlatırsanız. Okuyan bir çok kişiyi bilinçlendirmiş olursunuz.

Money Kart - Garanti Money Kart hilesi

İnsanların en sersem ve işinin yoğun olduğu saatlerde arayıp katekulliye getirmeye çalışırlar. Kafa yoğun olduğundan fazla da düşenemezsin haliyle de fazla soru da soramazsın. Sabahın köründe aradılar arayan kişi Garanti bankasından ama sadece money kart diyor. Bankayı demiyor ki ayılmasın kurban. Money kart kullandığımı ve bu kartın fazla bir avantajı olmadığını Garanti Money Kart vermek istediğini söylüyor daha iyi puan toplayacaksınız dedi. Ben de garanti lafını duyunca içkillendim. Ne farkı var ki deyince gene daha iyi puan ve avantajlar verecek diye konuyu açmadan gene tekrarladı. Bende zarf atmak için internet ve telefona güvenmediğim için tansaştan gidip alabileceğimi söyledim. Onlarda tansaştan alamıyacağını sadece gönderebileceklerini söyledi. Niye gidip alamıyorum elimdeki kartı oradan gidip aldım aynı kartın üstünü niye oradan alamıyorum diye sıkıştırmaya başladım. Mecburen elindeki kartları biraz açmak zorunda kaldı. Verecekleri kartın Garanti tarafından verileceğini söyledi. ısrarla Banka lafını kullanmamaya çalışıyor. Heee dedim bunlar bana money kart parasız nasıl olsa deyip kredi kartı kaktırmaya çalışıyorlar. Benim kredi kartım bir tane var zaten fazlasına ihtiyacım yok dedim. Bunun üzerine bu kredi kartı değil Garanti Money Kart ama dedi. Bende bakalım kredi kartı mı değil mi şimdi öğreniriz dedim. Yıllık ücreti var mı diye sorunca kayıt yapıldığı için bana hiç söylemediği şeyi söylemek zorunda kaldı. Ama işin içine gene laf canbazlığıyla. 2.yılda 60 TL ücreti var dedi. İlk yılın sonunda peşinen aldıkları bir ücret yıl diyor ama 12 ay sonra alacaklar bu parayı benden. Dedim teşekkürler. İstemiyorum. Ama deyince. İstemiyorum bir daha rahatsız etmezseniz sevinirim. ^^

Siz siz olun alışveriş kartının aynısı para ödemiyeceğim diye sakın atlamayın. Mutlaka sabit ücreti olup olmadığını sorun.Yok ücreti yok derlersede büyük ihtimal hesap bilgilerinizi çalmak isteyen insanlar olabilir. Ben bilgilerimi telefondan güncellemiyorum. İnternet ve telefona güvenmediğimi bizzat şubenize gelip birebir yapmak istediğimi aksi taktirde kabul etmeyeceğimi söylüyorum. Dolandırıcılık mağduru olmamak için çok önemli. ^^

2. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Aklı olan Garanti'den uzak durur. Bana da haberim ve onayım olmadan sigorta yapmışlardı (hesabımdan habersiz olarak sigorta ücretini çekmişler). Daha sonradan hesap hareketlerini inceleyince tesadüfen farketttim. Arayınca da" ee biz sizi sigortalamıştık bakın ne güzel" gibi bir laf ettiler. Bol bol küfür edip geri yatırtmıştım parayı.
    Sigortalanmışız da haberimiz yok.
    İşin daha kötüsü, arkadaşlara da baktırdım, o ara herkesten çekmişler o parayı, benim gibi farkedenler geri aldı, farketmeyenlerden ciddi miktar para söğüşlediler. Maaş hesabından kesmeyeceğiz deyip de kestikleri işletim ücretlerini, telefonla size yaptıkları gibi eksik bilgi verip kart hesap vs satmalarını hiç saymıyorum bile. Neyse ki artık ilişkimi tamamen kestim :))

Turan Babacan bunu beğendi.
  3. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bir 4-5 sene önce atm havaleden 10 liraya yakın para kesince,atmlerinin yakınından bile geçmemiştim garantinin bir daha. Her banka yasal soyguncudur ama Garanti, en babası sanıyorum. Şimdi enpara kart kullanıyorum,havale eft vs ücretsiz,yıllık kart ücreti gibi saçma kesintilerde yok,hepsi sözleşmede yazılı olarak mevcut. İnternet şubesi de gayet kullanışlı. Diğer bankalara bulaşmam kesinlikle..

4. VolkanS

VolkanS Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Allah kimseyi bankaların insafına bırakmasın.

5. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Garanti bankasında paramı sanal kartta tutuyorum. 2 senedir hesap işletim ücreti vs ödemiyorum. Bakalım ne yapacaklar. Merak içerisindeyim. :D

enpara kartta internet üzerinden alışveriş yapabileceğimiz sanal kart bulunuyor mu? gerçek kredi kartı olmadan yani. finansbankta hesabım var ancak sanal kart açmak için gerçek kredi kartı istiyor.

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Heh tam bu money kart muhabbetini araştırıyordum.
    Şimdi şöyle bir durum var, buraya sorayım.

Yeni taşındığım ev Mecidiyeköy'de Cevahir'in hemen arkasında. Durum böyle olunca da, bütün alışverişleri Migros'dan yapıyoruz orada.
    Money Card için de iyi indirimler oluyor.
    Benim bildiğim, bu kart bonus gibi, world gibi kredi kartı türü. Fakat emin olamadım.
    Nedir bu money card? Nasıl alınır?
    Sadece Migros'larda falan indirim almama yarayan bir kart mıdır, yoksa bi bankayla falan bağlantısı var mı?
    Bİlen biri yazarsa çok sevinirim :)

7. volkan a

volkan a Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    şu ortak ATM hadisesi var ya; garanti'de hesabım var, garanti kartıyla başka bir bankamatikten para çekeyim dedim. çok değil, 20 tl. garanti'nin benden kesmeye yeltendiği ücret kaç tl olabilir? tam 5 tl.

8. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Her bankanin garip uygulamalari, avantajlari ve dezavantajlari var. O iyi bukotu diyemeyecegim. Ancak SMS ve telefon ile cagri merkezlerinden laf dolandirarak onayinizi almak istedikleri pek cok gereksiz ve ucretli servisi size satmak istedikleri bir gercek. Buna bir de dolandirma amacli kim oldugu bilinmeyen ama belli banka/marka ismi uzerinden "odul kazandiniz" "para puanlariniz birikti" "1000 kontor/dakika hediye" diye eklenenler cabasi...
    Telefon ile arayanlara derhal "trafikteyim daha sonra" diyorum, sms ile gelenlere de ilgimi cekerse kurumsal web sitesinde boyle bir kampanya var mi bakip once kontrol ediyorum.

Telefonla sigorta yaptigimi, kredi kartim degistigi icin cekemediklerini taahhudu yerine getiremezsem icra acilacagini soyleyen bir sigorta sirketi dadandi gecenlerde. Kesinlikle boyle bir hizmet almadigimda israr edip reddetmeme ragmen surekli aradilar. Gonderin noter veya avukatiniz kanali ile diyerek kesip attim en sonunda bir daha aramadilar...

Arayanlar size hizmet satmak zorundalar cunku boylece prim aliyorlar. Sizi laf kalabaligina getirmelerine veya tehdit etmelerine izin vermeyin. Uygun degilseniz veya istemiyorsaniz kesip atin. Para sizde ve hizmeti satin alma keyfiyeti sizde sonucta :)

9. Alper Gencan

Alper Gencan Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hangi şirket saat kaçta ne zaman ararsa arasın, hiçbir teklifi kabul etmiyorum.

Soner Sarihan bunu beğendi.
  10. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Money kart Migros, Tansa ve Macro Marketlerde gecen bir firmaya ait musteri bagimliligi saglamaya yonelik kart sistemidir. Standart Money Club Kart her magazanin danisma bolumunde bir form doldurarak alabileceginiz ucretsiz bir karttir. Kasiyerlerde size bu konuda yardimci olur. Bu karti alisverisinizde kullandiginizda promosyonlu urunleri indirimli alirsiniz. Bazen belli limitlerde alisverisinize ozel indirimli bir urun teklif edilir vb.
    Bazi bankalar money kart ile birlestirilmis kredi karti verirler ancak bunlarda her yil kredi karti aidati odersiniz.

Standart money karti ben kullaniyorum. Bazen cazip avantajlari oluyor ve kart ucretsiz oldugu icin mantikli bir edinim. Eger surekli migros/tansas uzerinden alisveris yapma imkaniniz olacaksa tavsiye ederim...
    Ama kredi karti ozelliklisini almayi dusunurseniz tansas / migros danismalari size bolca aciklama yapacaktır.

ToffieBoi ve Turan Babacan bunu beğendi.
  11. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bankalar zaten yasal tefeciler hiç bir bankaya hiç bir şekilde güvenim yok ...Beni deli eden firma Turkcell illa kağıt faturadan vazgeçin size email hesabınıza faturanızı yollayalım diye abartısız elli kere aradılar bir de ağaçları kesmeyelim çevreci olalım kağıt faturadan vazgeçelim falan filan ne diller döküyorlar...Bende dedim madem çevreyi düşünüyorsunuz benden bir ay cep telefonu ücreti almayın böylece kağıt faturada göndermezsiniz çevreye yardımcı olursunuz yahut faturamda indirim yapın kağıt faturadan vazgeçeyim dedim beyfendi böyle bir yetkimiz yok dediler bende o zaman sözleşme şartlarımıza uyup bana kağıt fatura göndermek zorundasınız dedim....Alem üç kağıtçı olmuş ulan zaten sömürüyorsunuz bizi dibine kadar bari kulağımızın arkasını rahat bırakın.....

gok bunu beğendi.
  12. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:

Şimdilik yokmuş,ama çıkarırlar sanırım geri dönüşleri baya dikkate alıyorlar.

13. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Teşekkürler.
    Merak ettiğim bir konuydu.
    Hiç bir zaman vaktim de olmadı migros'da birine soracak. İnternette de düzgün bilgi bulamamıştım.

suat akman bunu beğendi.
  14. Soner Sarihan

Soner Sarihan Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Sabahın köründe ve haftada defalarca aranınca bende
    maalesef ve özür dileyerek yazıyorum, telefondaki kişilere
    nazik davranamıyorum artık.
    Nazik davranamıyorum derken,
    Numaraları tanıdığım için daha telefonu
    açar açmaz ( çünkü açmayınca daha fazla arıyorlar )
    "ben Soner Sarıhan, aracı olduğunuz hiçbir bilgi yada hizmet
    ile ilgilenmiyorum" deyip kapatıyorum.
    Yani karşımdakinin konuşmasına izin vermiyorum.

Murat B. ve suat akman bunu beğendi.
  15. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Faturalar atılan gereksiz kağıtlar. Bastırmanın anlamını anlamıyorum. Elektronik olarak gönderilmesi çok daha düşük maliyetli. Ağaçlar bu yüzden kesiliyor. Bu konuda Turkcell'in ısrar etmesini sahtekarlıkla nasıl bağdaştırıyorsunuz anlamıyorum.

KaanG bunu beğendi.
  16. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Bunlar yine iyi olanlar. Daha kötüleri de var: Telefonu açtığınız anda banttan din simsarlığı yapanlar, ömrüm boyunca sigara içmediğim halde sigarayı bırakmam için nedenler sıralayan kayıtlar, Anadolu yakasında oturmama rağmen Avrupa yakadan kuru temizleme için arayan ses bantları ve daha bir çoğu karşıma çıkıyor.

Telefonumda arayan engelleme özelliğini yapanlara çok teşekkür ediyorum.

Görevim müşteri ilişkileri yönetimi olduğundan, aldığım eğitimler gereği, beni arayıp nazikçe bir şeyler satmaya çalışan kişilere köpürmeyi, onlara karşı kabalaşmayı uygun bulmuyorum. Bu nedenle, beni arayan kişiden daha nazik olmak kaydıyla 'bir şeye ihtiyacım olduğuna ben karar veririm, beni arayarak bana bir şeyler satılmaya çalışılmasını asla kabul etmem; bundan sonra istediğiniz konuda istediğiniz kadar konuşabilirim, ama satın almayacağımı bilin derim.' Beni bilgilendirsin bunun zararı yok, yeni kampanyaları, fırsatları takip etmek gerekir.

Murat B. bunu beğendi.
  17. ERTUNGA

ERTUNGA Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Anlaşılmaması gayet normal ya da sizin anlamamanız cevabı zaten yazımın içinde büyük şirketler kendi menfaatlerini düşünüyorlar çevre doğa umurlarında değil çevreye çok duyarlı olsalardı şehir içlerine burnumuzun dibine çocuk parklarına baz istasyonu kurmazlardı bir yandan çevreciyim diyorsun bir yandan halk sağlığını hiçe sayıyorsun bu arada ben hiç bir faturamı atmam yasal irsaliye,fatura,defter ve belgelerin saklanma süresi 5 yıldır tavsiye ederim saklayın pişman olmazsınız.Ayrıca benim kimseyi bire bir de sahtekar olarak suçlamıyorum iyi okumanızı tavsiye ederim dediğim ''.Alem üç kağıtçı olmuş ulan zaten sömürüyorsunuz bizi dibine kadar bari kulağımızın arkasını rahat bırakın..... '' durduk yere polemik çıkarmanın alemi yok .

18. Recep DOLGUNSÖZ

Recep DOLGUNSÖZ Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aynen kardeşim... Piyasa çakal dolu.. Türlü türlü cambazlıklarla insanları oyuna getirme gayretindeler..

Boyunları devrilsin.. :) Ne diyim daha

19. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    İki kere engelliler derneğinden aradıkları söylediler. İzmir de fuardaki sahnede engelliler yararına engellilerin oynayacağı oyuna bilet satmaya çalışıyordu. Bileti bana kargo ile yolluyacaklar ve istersem kapıda ödeme yapabileceğim. Bu şekilde güven sağlamaya çalışıyor. Kredi kartı bilgilerini almaya çalışacak en kötü ihtimal kapıdan bir bilet ile tokatlayacak. biletin fiyatını hiç sormadım. Bana tuhaf geldi bende zarf attım. Bileti gidip gişeden veya engelliler derneğinden alabileceğimi söyledim. Onlarda sadece telefondan veya kapıda ödeme kabul edeceklerini söyledi. Anladım ki dolandırmaya çalışıyorlar. Gişeden alamıyacaksam bilet almıyorum dedim. Kapattım. Telefon numarası aradığımda sabıkalı bir telefon numarası çıktı. İnternette pek çok şikayet var. Telefon ayrıca sahte bir alışveriş sitesinin iletişim numarası. Baya bir kişiyi tokatlamışlar. Halada aynı telefonu kullanıyorlar. Adaletin ne kadar çarpıklaştığının bir örneği bu. İnsanlar bu kadar elini kolunu sağlıyarak insanları dolandırabiliyorsa. Adaletten söz etmek zor.

20. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Baz istasyonu zararlı diye iddia ediyorsanız ispatlamalısınız. Dünyada milyarlarca insan baz istasyonları sayesinden birbirleri ile iletişim kuruyor. Başka ülkelerde zararlı olmayan şey ülkemizde nasıl zararlı olacak yazın anlayalım. Baz istasyonları evinizde kullandığınız TV den daha az zararlı.

Şirketler kendi menfaatlerini düşünüyorlar derken çok önemli bir tespit yapmadınız. Şirketler para kazanmak için kurulurlar. Sizin menfaatinizi düşünecek halleri yok. Ancak müşteri memnuniyetinden bahsedebilirsiniz. Turkcell'den memnun değilseniz başa bir operatöre geçebilirsiniz.

Bahsettiğiniz saklama süresi işyerleri için geçerli. Bireysel kullanıcının faturaya itirazı yoksa atılabilir. Siz istiyorsanız size göndeilen efaturayı yazıcıdan bastırıp daha az kağıt israfına yardımcı olabilirsiniz. Faturayı basılı alıp almamak sizin keyfinize bağlı ama basılı talep etme sebebiniz çok saçma. Ayrıca çevrecilikten bahsedip basılı fatura istemek de çok tezat.