Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Küresel ısınma için Yardım lütfen

Konu, 'Outdoor' kısmında alpinist63 tarafından paylaşıldı.

 1. alpinist63

  alpinist63 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  283
  Beğeniler:
  189
  Şehir:
  İzmir, Şanlıurfa
  Seviye:
  Merhaba;
  Küresel ısınma hakkında araştırma yapiyorum..bunun için çok uğraş veriyorum. ama kapısını çaldığım kişiler,kurumlar yardımcı olamadı yada yardımcı olmak istemedi? ...
  araştırmalar yüzeysel yapılmayacak olup, bulduğumuz materyaller bize ait olacaktır... bir nevi kendi tezimizi oluşturmuş olacağız?

  bana yardımcı olabilecek abiler,arkadaşlar arıyorum
   
  ZekiAlper bunu beğendi.
 2. ZekiAlper

  ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

  Kayıt:
  4 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.911
  Beğeniler:
  1.653
  Şehir:
  Antalya
  Adı:
  Antalya Downhill Özel Antrenör
  Bisiklet:
  Specialized
  Seviye:
  Bu araştırman baya (ciddi anlamda:eek: ) uzun sürecektir. Yılmayacaksan başlamanı ve tezini oluşturmanı beklerim:)
  Keşke herkes boşvaktinde pc başında oyun oynayacagına biraz da Eriyen buzlara odaklansalar :) birazcık araştırma ile detaylara inebilseler..
  Umarım detaylarda karşına cıkan engelleri aşabilirsin.. Ben herzaman destekiyorum seni arkadasım
   
 3. #3
  alpinist63

  alpinist63 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  283
  Beğeniler:
  189
  Şehir:
  İzmir, Şanlıurfa
  Seviye:
  çok teşekkür ederim: )
  1 yıldır ilgileniyorum..bireyseldim önceleri ama kolektif olursam daha verimli olurum diye düşündüm
   
  ZekiAlper bunu beğendi.
 4. Spec

  Spec Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  22 Haziran 2006
  Mesajlar:
  476
  Beğeniler:
  701
  Şehir:
  istanbul
  Seviye:
  Küresel ısınma dağlardaki buzulları da etkiliyor. Sen de dağcılık yapıyorsun. Gittiğin dağlardaki buzulların geçmiş senelerdeki fotoğraflarını bulup elindekilerle karşılaştırabilirsin. Böylece dağdaki buzulunun küresel ısınmadan ne kadar etkilendiğine dair elinde fiziksel bir kanıt olur.
   
 5. Barış Kılınç

  Barış Kılınç Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  1.212
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Küresel ısınmanın etkilerini gözlemlemek çok pasif bir eylem gibi geliyor bana. Kamuoyuna dikkat çekmek de bir yere kadar etkili oluyor yalnızca. Kritik kararları alacak olan kurumların zaten bu senaryolar hakkında daha çok bilgileri var.
  Olayın nedenleri de çok net bir şekilde sera gazı salınımı. Bunun da gündelik hayatımızda alacağımız kararlarla bireysel olarak azaltmak mümkün. Belli başlı şeyler daha az hayvansal ürün, daha çok sebze meyva tüketmek, ev içinde elektrik tüketimini (aydınlanma, ekran, çamaşır makinesi...) minimuma indirmek, otomobil yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmek. Bunları rakamlarıyla net şekilde açıklayan kaynaklar mevcut. National Geographic Ekim 2007 sayısında çok güzel, aydınlatıcı bir makale vardı bunun üzerine. Magazinsel boyutu fazla olmayan kaynaklar işinize yarayacaktır. İyi çalışmalar.
   
 6. #6
  alpinist63

  alpinist63 Kıdemli Üye

  Kayıt:
  24 Şubat 2008
  Mesajlar:
  283
  Beğeniler:
  189
  Şehir:
  İzmir, Şanlıurfa
  Seviye:
  küresel ısınmanın sebebi olarak gösterilen sera gazları sadece teoridir. kesin sebep değil çünkü dünya tarihinde günümüzden çok çok daha sıcak dönemler yaşanmış o zamanlar böyle sera gazı salınımı yoktu malum. bahsettiğim dönem milattan önce falan

  yine de bu benim şahşi müşahedemdir
   
 7. Burak Meşe

  Burak Meşe Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Ocak 2007
  Mesajlar:
  597
  Beğeniler:
  282
  Şehir:
  İdealtepe-İstanbul
  Seviye:
  Küresel ısınma araştırılması zor bir olay. Bunun için Dünya'nın birçok yerindeki verileri incelemeli, geçmiş dönemlere ait verileri ele almalı ve hatta geçmiş buz çağalarını araştırmalı, ileri dönemler için varsayımlarda bulunmalı, senaryolar oluşturmalı, küresel ısınmaya etkisi olan en küçük ayrıntıyı dahi hesaba katmalısınız. Bunlar benim aklıma gelenler ki benim aklıma gelmeyen ve bilmediğim birçok şey daha vardır.

  Küresel ısınmaya dair bilgi alabileceğiniz kurumlar yardımcı olmadıysa işiniz gerçekten zor. Ama bu sizi yıldırmasın. Israrcı olursanız ve daha üst mevkiilere başvuruda bulunursanız faydası olabilir.

  Bulabileceğiniz tüm bilgileri topladığınızda bile elinizde net sonuçlar olmayacaktır. Dünya sürekli bir yaşam döngüsü içerisinde. Dünyanın başka çağlarında birçok canlı ortaya çıkmış ve yok olmuştur ama yaşam her zaman devam etmiştir. Belki şu an kendi sonumuza doğru gidiyoruz ama yaşam bir şekilde devam edecektir. Belki yeni bir buzul çağıyla belkide daha sıcak bir Dünya ile olabilir. Bunu kesin olarak tespit etmek mümkün değil.
   
  ZekiAlper ve alpinist63 bunu beğendi.
 8. YigitSAYIN

  YigitSAYIN Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Aralık 2008
  Mesajlar:
  136
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  Samsun
  Seviye:
  Cok ciddi bir konu herkesin bu konuyla ilglenmesi için teşvik edicem ...
   
 9. evelent

  evelent Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  158
  Beğeniler:
  105
  Şehir:
  İZMİR
  Seviye:
  ablalar aramıyor musunuz peki?:D

  araştırmanız ne aşamada? ne konularda yardım istiyorsunuz? bu tezi hazırlamadaki amaç ne?( yani okul bitirme tezi mi? halkı bilinçlendirmek için bir çalışma mı? sanayileşme vs. karşıtı bir duruş mu?) biraz ayrıntı verirseniz herkes ne konuda nasıl yardımcı olabileceğini anlar ve yardım eder diye tahmin ediyorum.. eğer ki çalışmalarınızda gönüllüler arıyorsanız ben gönüllü olmak isterim ama tabi araştırmayla ilgili fikir sahibi olduktan sonra..