Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kumla-İznik-Kumla Turum 28-29 Ağustos 2013

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ömer Ş. tarafından paylaşıldı.

1. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar sizlerle bir hafta önce yaptığım turu paylaşmak istiyorum.Bu turdan önce aslında Ankara-Beypazarı-Kızılcahamam-Ankara tur planım vardı.Son anlarda planlarda değişiklik oldu ve Kumla'ya bir haftalığına tatile gittim.Bisikletimi otobüsle götürdüm,gelirken de yine otobüsle getirdim.İnternet sitesinde Bisikletli Yolcu bölümü yer aldığı için Kamil Koç firmasını tercih ettim.Ön tekerleği söküp kendim yerleştirdim bagaja,herhangi bir sıkıntı yaşamadım.

Kumla'ya gittiğimde gözüme çarpan ilk şey bisiklet kullananların çok fazla olmasıydı.Yaşlı,genç,kadın,erkek neredeyse herkesin altında bisiklet vardı,gerçekten şahane bir olay.Ankara'da böyle şeylere pek alışık olmadığımız için insan biraz şaşırıyor haliyle.Yaz aylarında sahil boyunun araç girişine kapalı olması da bisiklet sürenlerin işini kolaylaştırıyor.Orda birçok klasik bisikletle karşılaşabilirsiniz.İlk gün Kumla içerisinde ufak bi gezinti yaptım.2.gün Kumla-Gemlik-Kumla arası 23 kmlik bir turum oldu.Deniz manzarasında bisiklet sürmek gerçekten çok güzelmiş.Tatilimin 3.gününde ise Kumla'dan İznik'e gitmeye karar verdim.Planım geceyi orda geçirmek,mümkünse çadırda.

28.08.2013 Kumla-İznik
    Bu yol haritam,iniş çıkış çok fazla değil.

Bu da benim yol arkadaşım.Alalı tam bir yıl oldu.1 yıl boyunca 2800 km yol yaptım.Bu tur dışında hepsi Ankara'da günübirlik şeklindeydi.İlk defa Ankara dışında pedallayacağım.

Hava çok sıcak ama ben gitmeye kararlıyım.Sabah erkenden yola çıkmak yerine 13:00'da çıkıyorum.Pek de iyi yapmadığımı sonradan anlıyorum.
    Kumla'dan Gemlik'e geçiyorum.Ordan Bursa-Yalova yoluna giriyorum ve Gemlik'i arkamda bırakıyorum.

Araç trafiği yoğun,yol güzel.

1 saat 15 dk sonra İznik yol ayrımına varıyorum.İznik Gölü'nün güneyinden gideceğim.Bursa-Yalova yolundan devam ederseniz Orhangazi ilçesi karşınıza çıkıyor.Ben dönüşte uğrayacağım oraya.

İznik yoluna giriyorum,46 km var önümde.Saat 14:17 ve sıcaktan yanıyorum.

Yol dar,araç trafiği çok değil ama zaman zaman kamyonlar sıkıntı yaratabiliyor.Yer yer asfalt erimiş,lastiğe yapışıyor.

Etraf sessiz ve sakin.Ben de ağırdan yol alıyorum.Sağımda zeytin ağaçları bana eşlik ediyor.

Yola çıktıktan 2 saat sonra ilk molamı bir benzinlikte veriyorum.Su ihtiyacım çok fazla.

Yolumun üzerindeki köylerden birisi Gölyaka.

Pedalladığım yol çok güzel,yeşillikler hiç eksik olmuyor.Ağaç gölgelerinde soluklanıyorum.

Sol tarafımda İznik Gölü görünmeye başlıyor.İznik'e varana kadar bazen kendini gösterecek bazen ağaçların ardına gizlenecek.

Doğayı seviyorum.Böyle yollarda bisiklet sürmek insana ayrı bir zevk veriyor.

Sölöz Beldesi'nden geçiyorum.Yolu yarıladım sayılır.

Sölöz'ün bitiminde yol ayrımıyla karşılaşıyorum.İznik Sakarya yönünden devam ediyorum.

35 km yol aldım,İznik'e kaldı 30 km.
    Bir ara aklımdan şunlar geçiyor:Tura çıkanlar hep çeşmelere denk gelir,suluklarını falan doldurur,kafasından aşağı su döker serin serin.Bendeki şansa bak bir tane bile denk gelmedi iyi mi..Bu düşüncelerimin üzerinden çok geçmeden sağımda bir çeşme görüyorum.Mutluluğum görülmeye değer.Su önemli arkadaş,buldun mu içeceksin.

İznik Gölü çok güzel görünüyor.

İznik'e 20 km kala yolun kenarında meyve sebze satan birisini görüyorum,selam veriyorum.O da gel de biraz konuşalım,dinlen diyor.Ben de hemen duruyorum ve ağacın altında biraz sohbet ediyoruz.Sağolsun bana üzüm ve erik ikram ediyor.Sıcakta çok güzel geliyor.Yolların durumundan,ağaçlardan,ülkenin halinden konuşuyoruz ayaküstü.Çok iyi kalpli biriyle karşılaştığımı görüyorum.Daha sonra müsaade istiyorum ve yoluma devam ediyorum.Sonradan fotoğraf çekinmemenin üzüntüsünü yaşıyorum.
    İznik'e az bir mesafe kala arka tekerimin havasının inmeye başladığını görüyorum.Durup biraz şişiriyorum ama çok geçmeden yine iniyor.Sıcaktan bunalmış bir haldeyim,yol boyunca pek iştahım yoktu ve yemek de yemedim.Biran önce İznik'e varıp karnımı doyurmak kalacağım yeri ayarlamak istiyorum.İznik girişinin orda duruyorum ve lastiğimi değiştiriyorum.

Bir yıl boyunca hiç lastiğim patlamamıştı,kısmet bu turaymış.Dış lastiği kontrol ediyorum ama inmeye neden olan ince teli o an fark edemiyorum.Yeni iç lastiği takıp tekrar yola koyuluyorum.Bu sefer eskisi kadar bile ilerleyemiyorum teker anında yerde sürünüyor.Bu canımı baya bi sıktı açıkçası.Neyseki İznik sınırları içine girdim ve bisikletçi bulma şansım var.

Şehrin içinde bir bisikletçiye giriyorum hemen.Orda tekerdeki teli çıkarıyor usta.Schwalbe Marathon Plus da patlarmış.Yeni taktığım iç lastik 4 yerden patlak.Meğer değiştirmeden önce koyduğum yerde dikenler batmış ve öylece takmışım.Değiştirmeden önce bir patlak varken değiştirdikten sonra patlak sayısı dörde çıkıyor.Bu da bana iyi bir ders oluyor.Bisikletçi güzel bir yama yapıyor,65 psi de hava basıyor,moralim yerine geliyor.

Hava karardı.Bir şeyler yedikten sonra kalacak yer düşünüyorum.Çadırım uyku tulumum var ama o an o kadar yorgunum ki elimi kaldıracak halim yok.Sıcak beni fena bunaltmış.Ben de yakınlarda Öğretmenevi tabelasını görüyorum ve atıyorum kendimi içeri.Liseye giden bir genç karşılıyor beni,bisikletimi de odama alıyorum.Birkaç bardak güzel çayın ardından uyumak için odaya çekiliyorum,yarın erkenden yola koyulacağım.Bir daha öğlen sıcağında yola çıkmaya pek niyetim yok.

Gidilen yol: 68,53 km
    Tur süresi : 4 sa 15 dk
    Ort Hız : 16,08
    Maks Hız : 57,60 km/sa

29.08.2013 İznik-Kumla

Sabah 6:25'te kalkıyorum ve 6:45'te dışardayım.Kasklı iki bisikletçi görüyorum,selamlaşıyoruz.Su,meyve suyu,poğaça vs. alıyorum ve mütavazı kahvaltım için bir otobüs durağına oturuyorum.Patatesli poğaçamı afiyetle yerken ağzıma sert bir şey geliyor.Elime alıyorum ve ne göreyim:çivi,en küçükleri var ya onlardan.İnanması zor ama gerçekten poğaçanın içinden çıkan bu.Hayret ediyorum ve gülüyorum ne şans ama.Aldığım yerden biraz uzaktayım ve yola çıkmam gerekiyor.O yüzden aldığım yere dönemiyorum.İznik HatıRası olarak yanıma alıyorum.

İznik-Orhangazi yoluna giriyorum.Orhangazi'ye 40 km var.Orhangazi'den Kumla'ya da 25-30 km var.

Biraz pedalladıktan sonra kendime geliyorum.Oh be ne güzelmiş sabah erkenden yolda olmak.

Yolum dünkü yola göre daha güzel.Sık sık traktörler ve motosikletlerle karşılaşıyorum.Birçoğuyla selamlaşıyoruz.Bir selam bir gülümseme insana kendini daha iyi hissettiriyor.

İznik'e 30 km kaldı.Hızım da düne göre daha iyi.Yol boyunca pek çıkış yok ve hızımı 20'den aşağıya düşürmüyorum pek.Benim için fena bir ortalama değil.

İznik Gölü'nün kuzeyindeyim.Karşımdan yine gösteriyor kendini.

Tam 2 saat sonra Orhangazi'ye giriyorum.

Ve Gemlik'teyim.

Gemlik'ten Kumla-Armutlu yoluna giriyorum.Güzel bir çıkış var,ağır ağır tırmanıyorum.Artık yanı başımda deniz var,ne kadar güzel,insan bakmaya doyamıyor.

Turum sona eriyor,başladığım noktadayım.Benim için iyi bir tecrübe oldu.Bazı aksilikler yaşasam zaman zaman canım sıkılsa da o güzel yerlerde bisiklet üzerinde olmak ayrı bir zevkti.İki günün sonunda yaklaşık 140 km sürdüm.İnşallah bir gün fırsatım olursa Kumla-Bursa yapmak isterim.Otobüsle giderken baktım da güzel inişler ve çıkışlar var.

Gidilen yol : 68,80
    Tur Süresi : 3 sa 30 dk
    Ort Hız : 19,61 km/sa
    Maks Hız : 48,04 km/sa

2. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Ayağınıza sağlık güzel bir tur ve güzel bir deneyim olmuş. lastik olayı da tam bir şansızlık :D

Ömer Ş. bunu beğendi.
  3. Sener O.

Sener O. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Tebrikler güzel tur olmuş , deniz kenarında sürmek hakikaten çok büyük keyif.

Şu yoldaki eğim,yükseklik, iniş çıkışları gösteren program veya sitenin adı nedir gideceğimiz yollara önceden nasıl bakabiliriz?

Ömer Ş. bunu beğendi.
  4. M.Cevat Bayhan

M.Cevat Bayhan Forum Bağımlısı

Adı:
    Cevat Bayhan
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş. Kamp malzemelerini boşuna taşımışsın ama yüklü sürüşün performansına faydası olmuştur...:)

Ömer Ş. bunu beğendi.
  5. berkay özyürek

berkay özyürek Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tebrikler, aksiliklere ve bosuna taşınan yüke rağmen güzel tur olmuş :)

www.mapmyride.com

Ömer Ş. bunu beğendi.
  6. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Teşekkür ederim.Evet biraz şanssızlık yaşadım,neyse ki çok problem çıkmadan halloldu.Bundan sonra yanımda dış lastiğe tel vb. girme ihtimaline karşı ufak bir pense taşıyacağım :)
    http://www.mapmyride.com/
    Ben bu siteyi kullanıyorum.Gideceğiniz yolları önceden ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.Yoldaki eğimleri falan güzel gösteriyor.Yaptığınız turların tamamını da buraya kaydedebilirsiniz.
    :) Teşekkür ederim Cevat Bey.Malzemeleri biraz boşa taşımış gibi oldum ama daha sonradan çıkmayı düşündüğüm kamplı turlar için bir deneyim oldu.Yüklü bisikletin zevki de başkaymış insanı tam gezgin havasına sokuyor =)

7. MURAT AKBIYIK

MURAT AKBIYIK Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ayağınıza Pedalınıza Sağlık...

Ömer Ş. bunu beğendi.
  8. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    B keyifli turu bizimle paylaştığınız için teşekkürler Ömer.

Ömer Ş. bunu beğendi.
  9. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Rica ederim,beğenmenize sevindim.Ben teşekkür ederim.

ulaş kaya bunu beğendi.
  10. Levent Acar

Levent Acar Yeni Üye

Seviye:
    Güzel bir tur olmuş. Bir gün de Kumladan sudüşen şelalesine tırmansaydınız iyi olurdu. Yolu çok güzeldir.

11. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İznik ve civarının havası çok acayip, Eskişehirden 2 sefer tur yaptım, birisinde yalnızdım diğerinde arkadaşımla beraberdim, ikisinde de sıcak ve rüzgar bizi mafetti. Hava hem sıcak hem de karşıdan rüzgar esmesi çok hırpalayıcı oluyor. Halinizi iyi anlıyorum o bakımdan :) Yine de İznik gezilip görülmesi gereken bir yer ve çok fazla tarihi yer var 1 gün yetmiyor, 3-4 gün kalınsa dolu dolu geçirilebilecek bir yer.

Ömer Ş. bunu beğendi.
  12. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İznik ve civarının havası çok acayip, Eskişehirden 2 sefer tur yaptım, birisinde yalnızdım diğerinde arkadaşımla beraberdim, ikisinde de sıcak ve rüzgar bizi mahvetti.
    Hava hem sıcak hem de karşıdan rüzgar esmesi çok hırpalayıcı oluyor. Halinizi iyi anlıyorum o bakımdan :)
    Yine de İznik gezilip görülmesi gereken bir yer ve çok fazla tarihi yer var 1 gün yetmiyor, 3-4 gün kalınsa dolu dolu geçirilebilecek bir yer.

13. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İznik ve civarının havası çok acayip, Eskişehirden 2 sefer tur yaptım, birisinde yalnızdım diğerinde arkadaşımla beraberdim, ikisinde de sıcak ve rüzgar bizi mahvetti.
    Hava hem sıcak hem de karşıdan rüzgar esmesi çok hırpalayıcı oluyor. Halinizi iyi anlıyorum o bakımdan :)
    Yine de İznik gezilip görülmesi gereken bir yer ve çok fazla tarihi yer var 1 gün yetmiyor, 3-4 gün kalınsa dolu dolu geçirilebilecek bir yer.

Edit: Bilgisayarda problem oldu aynı mesajı 3 kere göndermişim, özür dilerim arkadaşlar.

14. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    İznik'e inşallah bir daha yolum düşerse daha uzun kalmak istiyorum,hiç gezemedim desem yeridir.Güzel manzaralarda bisiklet sürmek de ayrı bir keyif.

15. tamer ulu

tamer ulu Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    her bisikletçinin başına geliyor böyle aksilikler ama yinede güzel bir tur olmuş yüreğine ve ayaklarına sağlık bol pedallı günler

Ömer Ş. bunu beğendi.
  16. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    2 gün önce kumladaydım :D

17. Ömer Ş.

Ömer Ş. Forum Demirbaşı

Seviye:
    Evet zaman zaman aksilikler oluyor ama bunlar da ilerisi için deneyim oluyor.Teşekkür ediyorum Tamer Bey.