Kullandığımız Seleler

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar, önceden açıldıysa affola fakat 5 senedir tam olarak bana uygun seleyi bulamayışımın sonucudur bu. Amacım burada kullandığımız/kullanıyor olduğumuz selelerden elde ettiğimiz deneyimleri paylaşmaktır. Çünkü sele bir bisikletçi için en önemli kompenenttir sebebi gayet açık; 100 km üstü bir mesafe gidebilecekken yolun yarısından sizi döndüren bir parçadır. Sizden ricam sahip olduğunuz marka ve modeli savunmadan tamamıyla tarafsız ve açık bir şekilde durumu aktarmanız bu sayede sele arayışı içinde olan insanlara yardım edebiliriz. Selenin kişiden kişiye çok farklı performanslar verdiği gerçeğini de unutamayız tabi ki ama en azından baz alabileceğimiz bir temel olsun.
Kullandığım seleler;
Sportourer Gel sele: 50 km ye gelmeden batmaya sebep olan bir sele, Sedona 711 2010 ile gelen bu sele günlük 20 km sürenler için ideal olabilir, tam modeli hatırlamıyorum maalesef fakat fit man modeli değildir, ömrü kısa bir sele.
Fizik Nisene (ucuz versiyon: 80 tl ye alınmıştı): Sele sahip olduğu düze yakın profili ve esnek kanatlarıyla çok memnun kaldığım bir seleydi taki altındaki vida çok sarsıntıda düştü ve sele tam ortadan kırıldı. Drop sürüşlerde bu kırık oluncaya dek rahat ettiren bir seleydi. 50-100 km arası gayet uygun diye hatırlıyorum. Eksik yönü orta tarafı güçlendirilmediği için hemen gidiyor.
Selle Italia Flite Tour de FRance Edit. 1990 Classic: Büyük bir umutla aldığım bir seleydi. Selenin arka yan taraflarının aşağı doğru eğimli olan yapıları sayesinde 100 km üstü sürüşlerde inanılmaz bir performans veriyor, tam bir uzun yol selesi, sert; ideal ölçüde destekleme sağlanmış tam olarak bana uygun bu ana kadar, handikapı biraz kısa ve şekli gereği sele üstünde oynamaya, yer değiştirmeye izin vermiyor, benim gibi selede sık pozisyon değiştiren biri için uygun değil, ve burun kısmında yukarı doğru çıkan bir kısım var, orası droplara inmemi bir miktar kısıtlıyordu, bu yüzden gidon üstü; agresif olmayan tutuşlar için, biçilmiş kaftan; selenin burnunu aşağı indirmek çözmüyor çünkü selenin arkası yüksek olduğu için rahat olmayan, saçma bir oturuş şekline sahip oluyorsunuz. Sele en iyi yere paralel hizalandığı zaman iş görüyor.
FİZİK ARIONE Manganez Raylı (başlangıç modeli): Büyük umutlar yine, sele tam istediğim gibi, neredeyse dümdüz + uzun, istediğim gibi şekil alabiliyorum, drop performansı muhteşem özellikle burnu aşağı indirdiğinizde zamana karşı aero barlar ile uzun süre gidebildim ilk bu sele sayesinde, bu ana kadar her şey müthiş. Fakat, sele, arione serisinin başlangıç selesi bu yüzden merkezi güçlendirilmemiş ve gereğinden fazla pedleme yapılmış, çok yumuşak bunun sonucu 60 km ye kadar rahat olan sele, bu mesafelerden sonra orta kısımdaki kısmen fazla esnekliği ve iğrenç yumuşaklığı sayesinde batmaya başlıyor, bu durumda selenin biraz arkasına hizalanırsanız bu batmadan bir nebze olsun kurtulabiliyorsunuz. Dediğim gibi sele 50 km için eşsiz olabilir. Her şekilde pozisyon alabiliyorsunuz, bu arada taytsız kullanabildiğim tek sele bu :) TT ler için ideal. Bunun sert ve güçlendirilmiş modelini alabilirsem sanırım her şey hallolmuş olacak.

Scudo

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Ben sedona 920 ile gelen standart seleyi kullaniyorum.

60kmden sonra totodan zor cikiyor sele :) geri kalan surecte idare eder ists

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
benimkide kendi orjinal selesi.
corratec x-vert 0.2
2011 model

Selle Italia Q-Bike

ilk başlarda ağrıtıyordu ama alışınca ağrıtmamaya başladı. 100 km yi mola vere vere çok rahat sürdüm.
ama 60 km hiç kalkmadan sürünce ağrıtıyor.

Murat.Bagci

Forum Demirbaşı
Tepki
299
Bisiklet
Scott

sonra bir de retul bike fit yaptir bisikletle pedallarken hic bir sorunun kalmaz ;)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Sele bu, oyle herhangi bir parca degil. Onun bunun yorumu ile alinacak bir parca hic degil.
Nasil butun bisiklet kullananlara 44 numara Shimano ayakkabi oneremiyorsaniz, herkese ayni seleyi oneremezsiniz.

Birinin bir seleye kotu demesi o seleyi kotu yapmaz. Tek neden, selenin kisiye uyumsuz olmasidir.

Can Çetin

Üye
Tepki
24
İsim
Can Çetin
Bisiklet
Salcano
Ben de yeni bir sele aldım ve henüz deneme aşamasındayım. Bir şey satın alırken, genel önerilerin fiyat olarak daha altındaki muadil ürünleri alarak riske girme gibi bir hastalığım var :)

Sele seçimi yaparken de genel olarak önerilen tur selesi Brooks B17 yerine Taiwan üretimi birebir ölçülerdeki taklidi GYES GS17 satın aldım. Fiyat olarak yarısı kadar. Şekil, şemal, malzeme ve bakım için yapılacak işlemler aynı. Brooks dan 20gr daha ağır. Şu an deneme aşamasındayım, henüz vücut şeklini aldığını söyleyemem ama genel olarak başarılı olduğunu söyleyebilirim. Çok bilinmeyen bu seleyi alarak bir riske girdim, bakalım sonuç ne olacak. Göreceğiz :)

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
@Gökhan Toros
Merak etmeyin herhangi bir parça olmadığını bilecek kadar uzun süre oturdum üstünde. Bahsettiğim arione seleyi esnek yapıya sahip olduğum için ve TT pozisyona müsait olduğundan aldım ve ilk 3-4 ay müthişti ama sonradan sele farklı davranmaya başladı. Bu seleyi internetten bu şekilde forumlardan daha çok inceleme yazılarından karar vererek almıştım fakat aldığım ile incelediğim arasında seviye farkı vardı.
En azından bir seleden 100 kişiden 90 ı memnunsa sizin de memnun kalma ihtimaliniz az değildir. Zaten deneme şansımız olmadığı için bu tarz metodları uygulamak zorundayız. Road.cc ve bikeradar.com gibi sitelerin sele review ların da genel incelemeye ek olarak sürücünün kendi yorumunu katmasının hiç bir anlamı yok o zaman. İncelemeyi yapan kişi zaten deneme şansınız varsa ilk önce deneyin demektedir bende aksini iddia etmedim ama öncesinde sürücü kendi yorumunu ortaya koyuyor bu böyle şu şöyle. Sele seçimi kişinin sele de ileri geri gitme sıklığından aldığı pozisyona ve darbe emici özelliği gibi bir çok parametre barındırmakta, bir sele rahat pozisyonda bir şey hissettirmez iken TT pozisyonunda canınızı çok yakabilmektedir. Bazı seleler eskirken bazıları sadece yeniyken iyi perf vermektedir.
Arkadaşlar lütfen devam edin..

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben yol bisikleti kullanıyorum. Eğer sele azıcık bile yumuşaksa performansı kötü yönde etkiliyor. Yumuşak, rahat ama performans katili. Sele taş gibi olmalı, taş.
Şu anda Syncros karbon sele var, oldukça sert ama çok iyi. Cannondale de daha yumuşak bir sele var, altımda oynuyor, rahatsız ediyor.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Harun Sayı

çoğu yorumcunun veya kullanıcının sizin kadar detaylı incelediğini zannetmem

ama dediklerinize katılıyorum,
sipariş ettiğim sele geç geldiği için bir önceki bisikletim giant ın selesini ve gidon boynunu focusa taktım

aslında fitness olan ama kendim dropbar taktığım giantta çok memnun olduğum seleyi focusa taktığımda ve özellike drop tutuşunda rahatsız ettiğni fark ettim, biraz daha geride oturmam gerekti

bunun muhtemelen önemli sebebi focusun safkan yol bisikleti olması, ağırlık merkezinin daha aşağıda konumlandırımış ve üst borunun daha farklı bir geometride tasarlanmış olması galiba

gidon boğazını (gianttakinin tersine) maşa borusunun en üstüne ve yukarı açılı takınca (giantta en alttave alta açılıydı) sorun çoğunlukla düzeldi ama hala bile tam olmadı diyebilirim

dolyısı ile tüm ayarların düzgün olması ve selenin öyle değerlendirilmesi gerekiyor belki de...

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
@chn krmz

Aynı seleden kullanıyoruz. Bende de 90-100 km kullanırsam molasız acıyor. E birde bu 100 km nin geri dönüşü var!. Minderle gidesim geliyor.. :)

fatih çelik

Aktif Üye
Tepki
35
Bisiklet
Cannondale
Kendi adıma konuşayım.
Cannondale caad 8 ile gelen sele kuş tüyü yastık da olsa selemin üstünde otururum. beni bir kere rahatsız etti o da gün içinde 280 km sürüş yapmıştım.pedsiz olarak kullanıyorum son 50 km zorladı.
Sedona 781 le gelen sele 10 15 km sonra batmaya.Bulursam cannondale sele alıcağım bir tane daha