Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

'' kullandığımız kompenantlar hakkında bilgi''

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Kudret Kurtcebe tarafından paylaşıldı.

1. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    mart 2008 aldığım scott scale 30 karbon bisikletin üzerinde son derece kötü avid in en düşük disk fren sistemleri vardı sürekli arkayı akort yapmaktan canım çıktı ve derhal değiştirdim slx fren sistemine bağlandım ama 2 sene garanti süresi var idi ve bu süre sonunda arkadan hava yapma olacağı yazılıyordu ve aynen kabul ettim giyotine bilerek lades dedik ama iyi kullandığım için 3 yıl sonunda hava yaptı ve sonunda arka kaliper yağ kaçırmaya başladı,,,,,,yalnız şu bi gerçekki xt arka kaliper 50.000 km de ve tıkır tıkır dönüyor ve ön lx aktarıcıda aynı durumda lx ve xt kompenantlar gerçekten ideal olmakta slx ayna kol dehşet kullanışlı çıktı 20.000 km yi geçti sadece 44 diş yani en büyük diş parça olarak değişti orta ve küçük diş hala dayanıyor...ruble olarak lx kullandım kalite başka da bi şey demem tabi xt rublede kullandım daha önceki bisikletimde ondanda memnun kaldım...spd pedal çok dayandı üzerinde malaysia us pat yazıyor...ve bontrecır mtb kilitli pedal ayakkabısı dehşet dayandı tek sökük yok...yalnız her 100 km sonrasında bisiklet a- dan z ye bakıma girdi tarafım tarafından...ayakkabılarda dahil çamurdan pislikten temizlendi ayakkabının altı kilitlenen yer temizleniyordu..orjinal kolları lx vites sistemi aynen 2008 den beri çalışmaktadır..bozulan sadece arka kaliper slx in fren sistemi olmuştur ...yalnız tek tek satılmaması bizim için handikaptır tek satılması bizim lehimize olur ön slx in kaliperi sağlamdır ve iş görmektedir ve içindeki hidrolik yağ hiç değişmemiştir ..
    en çok teker eskittim 50.000 km de ve 4 yılda, mişlen kullandım onlar bile eskidi bana teker dayanmıyor ama en tehlikeli teker son derece sakat olan ve en ufak bi ıslaklıkta kaydıran haçısın urban tur 28 tekerdir aman aman diyorum..evet şimdi 26 teker kullandım önceleri bunlardan en iyileri mişlen ve stabilizede ve asfaltta giden teker idi ama arazide giden continental dişli teker kullandım o asfaltta har har gidemiyordu ama arazide tam bi canavar idi...hem arazide giden hem stabilizede giden ve hemde asfaltta sürat yapan teker icad edildimi edildi ise benim haberim yok çünki...evet şu an yeni yeni kullandığım 28 teker maxxis over driver 700 x 32 dir bu tekerin ıslak zeminde pek işe yarayacağını zannetmiyorum..anca kuru zeminde iyi olabilir ..ufak deneme yaptım dün bindim kuru zeminde iyi ıslak zemin üzerinden geçtim ama düz yolda yokuş aşağı denemedim ıslak zeminde malum yaz ayları millet suluyor yolları en tehlikeli durum yokuş aşağı yolların ıslak olması 28 ler için tehlike var ve virajlarda tabi...ama tekerin özelliği önemli..
    evet en önemli olan mevzu tekerlerdir evet gözünüz kapalı maxxis crosride 26 jant alın derim bunun nedeni 50..000 km de arka jantın akordu bozulmadığı gibi önde bozulmadı jantlar değişti 28 e geçtim alexrims jant oldu bunların akord sorunu olacakmı bunu zaman gösterecek tabi..

2. Eser Sevinç

Eser Sevinç Onursal Üye

Adı:
    Eser Sevinç
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Kudret abi aynen katılıyorum en önemli mevzu tekerler, genel bir hata olarak lastiklere pek önem verilmiyor. Continental lastiklerden çok memnun kaldım gator hardshell 28mm ince geldi turlar için 1 aydır araştırıyorum okumadığım başlık kalmadı şimdi continental travel contact 700x37mm sipariş verdim, çok olumlu yazı vardı bu lastik için deneyeceğim bakalım bunları pişman olacağımı sanmıyorum.

3. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    Lastik konusunda en ucuzundan(CST) den en pahalısı Schwalbe (Maraton Extreme) kadar bir çoğunu kullandım, hem asfalta hemde arazinin bir arada olduğu lastik olarak maraton extremeden daha iyisi yoktur.Sadece asfalt konusunda big apple gayet akıcı ve yere tutunuşu çok iyi ayrıca balon lastik olduğu için amortisör görevide görüyor ve bu saydığım 2 lastikde daha Allaha şükür patlak yüzü görmediler gerçi bu birazda şans işi.Sele konusunda rahatlık istiyorsanız Selle royalın Look in serisini tavsiye ederim çok rahatlar.Spd olarak sadece shimano m540 kullandım ama bugune kadar m540 dan olumsuz birşey çevremdende duymadım onuda birçok kişi rahatlıkla seçebilir.Ayakkabı olarak Scott Sport Series Sport Anthracite kullanıyorum ayakkabılar gayet rahatlar şehir içi kullanım için.(arazide henüz denemedim).Fren olarak Hayes Stroker Ride kullanıyorum biraz abimin ve kuzenimin shimanolarına göre hassasiyetleri farklı sanki aç kapa gibi kollar, bir yerden sonra sıkılmıyorlar fakat shimano daha yumuşak geliyor elime, genede frenlerimden bir olumsuzluk görmedim.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  4. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    eser dostum ıslak zeminde ve özellikle inişlerde kaydırmayan 28 teker önemli deneylerimizi sahada yaparak bence burda paylaşalım ben bu yeni tekerin yokuş aşağı ıslak zeminde kaydırıp kaydırmayacağını test etmedim yağmurlu havalarda ne işe yarayacak bu teker ,o önemli tabi maxxis over driver 700 çarpı 32 teker ,yalnız tabi firmanın kalitesini düşündüğüm için teker 100 lira toplam ..maxxis hata yapmaz diyorum ama genede bilmiyorum 28 tekerlerini, 26 teker maxxis zenith kullandım üstelik silik idi, inanılmaz bi şekilde ıslak zeminde kaydırmadığı gibi o teker ile viraja girdim yer ıslak iken şimdi aynı kalitede 28 maxxisler lazım bana, bu maxxis over driver ın yan tarafında dişler var ufak ....

5. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    bu şivalve maratonun 28 i vardır herhalde ama dediğim gibi ıslak zeminde randımanı nedir ve yokuş aşağı ıslak zeminde bu teker ile inebilirmiyim ve tabi virajlara ıslak zeminde bu teker ile inip inememem söz konusumu bunu bilmiyorum..

6. akifberkant

akifberkant Bisikletkolik

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Yazdıklarına ve tekerin önemine ben de katılıyorum Kudret ağbi. İyi bisiklet tekerinden belli olur derler.

Ben hem arazide hem de asfaltta iş görecek ( 26 '' ) iki lastik buldum; Schwalbe Cx Comp ( asfalt ağırlıklı kullanım için, arazide de çamur gibi zorlu şartlar hariç çok iyi ) ve Hutchınson Cobra ( asıl mutluluğu yakaladığım lastik, her koşulda güvenli ve hızlı.Schwalbe Maraton- .Maraton Extreme den daha iyi olduğunu söyleyebilirim. ) Tabii burada jant seti de öne çıkıyor; ben xtr jant seti alırken çok düşünmüştüm ama kullandıktan sonra hiç pişman olmadım.

Vites-çekiş ve fren sisteminde mtb için ben de xt kullanıyorum, gayet memnunum. Bu arada başlangıç ya da da gezi amaçlı alvio donanımlar da sağlam ve eğlenceli sayılır bence; sorunsuz kullanmıştım.

28'' için çok tecrübem yok ama bulunabilirse; Vittoria lastikler bence çok başarılıdır. Batıda çok kullanıldığı hep anlatılır. Ben mtb de slik lastik için kullanmıştım, ıslak zeminde harikaydı.

Kudert babaya selam, pedala devam:)

7. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    ıslak düz zeminde 26 sı gayet iyiydi, ayrıca schwalbenin sitesinde her lastiğin hangi koşulda kaç puan aldığı yazıyor belki yardımcı olur size.Bu lastiğe denk eğer asfalt oranınız araziden fazla ise dureme modeline bakın derim yada extreme artık üretilmiyor onun yerine mondial üretiliyor ona bakın.Yol tutuşu olarak gerek big apple gerek cst gerekse schwalbe jimyy ve merida lastiklere fark atıyor.

8. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kudret abi ekstra bir bilgi vereyim Maxsis ile CST (yani kimsenin lastik yerine koymadığı garip ürün) aynı fabrikadan çıkıyor.Yani Maxsis gibi bisiklet lastiği konusunda uzman bir firma aynı zamanda CST gibi ıslak kuru hiçbir şartta yol tutmayan toptancısına tanesi 8 -9 liradan satılan bir lastiği de üretebiliyor.

Neden bunları yazdım tamamen üreticinin insiyatifine kalmış durumdayız.Bir sene çok iyi ürettiği lastiğin kauçuk oranlarını ertesi sene değiştirebilir.Bunu da şöyle örnekleyeyim bundan bir kaç sene önce tanesi 70-80 liradan satılan continental 2,2 lastikler vardı şu an tüm ikinci el sitelerinde satış patlaması yaptı.Bu lastikler 2 senedir salcanonun 400-500 liralık bisikletlerinin bile üstünde gelir duruma düştü ama takip ediyorum her 3-5 kullanıcıdan biri ya bombe yaptığından ya yarıldığından şikayetçi durumda.Bu lastikler 3 sene önce neden bu kadar sağlamdı tutuluyordu da salcano bisikletlere takılmaya başlanınca böyle orantısız ve kötüleşti anlamak mümkün değil .Birileri bir şeylerle oynuyor bizde bunu anlayıncaya kadar atı alan üsküdarı geçiyor....

lastik konusu çok önemli bisiklet üzerindeki en önemli donanım insan sonra lastiklerdir.lastiklerimiz bizlerin yer ile temasını sağlayan hem performansı hemde güvenliğimizi direk etkileyen parçalarımız.Çok dikkatli seçilmeli.Bazen dikkat ediyorum bir kask veya forma için aylarca araştırma yapan gençlerin bisikletlerinde hiç kullanılmayacak lastikler veya çok deforme olmuş lastikler mevcut.Bu konu ile İnşallah bir kaç genç arkadaşa lastiklerin önemini ve tecrübelerimizi aktarabiliriz.paylaşım için teşekkürler.....

9. akifberkant

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Ağbi daha önce yazdığım gibi keşke Vittoria lastiklein modellerini bulma imkanı olsa.

Gerçekten önemli bir konu oldu, burada aktarılan fikir ve bilgilerin paylaşımı, bilgi edinmek isteyenlerin işine yarayacaktır. Tekrar selamlar

10. Koray06

Koray06 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Islak _ Kuru hiçbir şartta yol tutmayan toptancısına 8-9 liradan satılan lastiklerden kullanıyorum. ( cst o kadar kötülenmiş ki, adını büyük harfle yazıp tepki görmeye çekindim. ) Galiba çok ağırım gayet iyi tutuyor. :) ıslak zeminde yere çivi çakmadığınız sürece her türlü lastik ani hareketlerinizde yerden kesilir. 9 liralık cst yeterince güven veriyor.

11. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    eyvahlar olsun desene ferhat dostum bizler denek olduk bizim üzerimizde deniyorlar kalitesiz kauçuğu peki ama bunun bi sorumlusu olması lazım ve hatta tazminat davaları açılmalıki işlerini ciddiye alsınlar ,millete çabuk yarılan lastikleri kakalamak ne kadar etik...cst kullanmadım ..ama maxxislerde 26 larda sorun yoktu ama kazın ayağı değişti 28 e geçtim şimdi deneyleyeceğim ama her ihtimale karşı bu maxxis over driver ı mümkün olduğu kadar yokuş aşağı ıslak zeminlerden kaçıracağım gerekirse bisikletten iner elimle devam ederek yokuş aşağı inerim komik ama ne yapalım böyle yağmurlu havalarda artık yatacağım başka çare yok..güvenmediğim 28 teker ile hız yapamam hele hele ıslak zeminde..

Ferhat Köse bunu beğendi.
  12. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    akif dostum bu viktoria lastiklerin 28 olanı varmı ve teknik özellikleri nedir ıslak zeminde kaydırma riski varmı en önemli konu benim için kaydırmayan 28 teker...

akifberkant bunu beğendi.
  13. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kudret abi Maxsis Overdrive kevlar modelini 3 bin km kullandım mtb de yol tutuşuda çok iyi akışkanlığıda fren mesafeside(fiyatına göre) ama kevlar modelini ya üretmiyorlar artık yada Türkiyeye gelmiyor şu an satışta olan overdrive maxprotec modeli olması lazım.Dİş yapısı genel özellikleri aynı tek farkı biraz daha ağır ve telli bir lastik olması memnun kalırsın diye düşünüyorum.

Ekstra bir bilgi daha paylaşayım bende mtb den yola geçtim lastik konusunda mtb de iken maxsis diyordum ama 28 jantta kesinlikle continental diyorum 2-3 modelini kullandım kesinlikle fiyat performans olarak başarılı.

14. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    ferhat dostum tekere baktım maxxis overdriver maxxprotect yazıyor evet son durum şu ferhat dostum ben bu tekeri kullanayayım ama ıslak zeminlerden kaçayım neme lazım...sonra continental ama onunda ıslak zeminde kaydırmayanı olursa yaşadık gitti..

Ferhat Köse bunu beğendi.
  15. akifberkant

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Evet, 28'' var, Vittoria özellikle yol bisikleti lastikleri üzerine dünyadaki en iyi markalardan. Fakat bu lastikleri Türkiye'de bulmak mesele. Ben 'keşke bulabilsek ' demek istemiştim. ( http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=80760 ) .

Ben, 28'' ve konusunda çok tecrübeli olmadığımdan, çok ta yorum yapmam doğru olmaz.
    Ama her halde tur ve yol bisikletleri için Continental GP4000, Super Sport Plus ve Schwalbe Ultremo, Marathon ile Maxxis Overdriver en çok duyduğum lastikler.

Tecrübeli arkadaşlardan ve senin deneyimlerinden biz de fayda göreceğiz Kudret ağbi, çoğumuzun aklında yol ya da tur var. Kolay gelsin.

16. Nuri Alper Ulupınar

Nuri Alper Ulupınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bende kendi deneyimimi aktarayım.
    Vittoria 26 -1.5 mtb lastiği kullanıyorum. Grupta bir çok arkadaş la bu lastikten aldık.

Herhalde 7000 km yi doldurmuşuzdur.
    Patlak direnci son derece yüksek, ıslak yol tutuşu çok iyi yolu iyi kavrayan bir lastik olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

28" lik modelini arkadaşlarım kullanıyor. Neredeyse patlak yüzü görmüyoruz.

Decatlon'dan almıştık tabi geçen sene ucuzdu. Şu an fiyatlarını artırdılar:(

akifberkant, ersen t. ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  17. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sıkıntı yaşayacağını zannetmiyorum abi ama 28 jant tabiki 26 ya göre daha riskli.Yarış koşmuyorsak risk almanın pek bir anlamı yok hele hele de bu yaşlardan sonra riske hiç gerek yok.İşte senin başında da var en ufak kazada bir yerlerimiz zarar görüyor iyileşmesi de gençlik gibi olmuyor şüpheli kalıyor.Sen sahalara dön o maxsis seni epey idare eder toprak performansı da fena değil o fiyata alınacak en güzel lastiklerden.

18. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben, hem Maxxis Overdrive(700x35c) hem de Vittoria Randonneur pro, rigid version(700x35c) kullandım.Genellikle bozuk asfalt yollarda bisiklet kullanıyorum. Kuru veya ıslak zeminlerde ikisinin de oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim.Ayrıca çok sağlam lastikler.
    Kısacası Maxxis overdrive işinizi görür.
    Not:Vittoria Randonneur geçen ay Dekatlon'da vardı.Ancak şu an için Dekatlon sitesinde gözükmüyor.Eğer bulabilirseniz bir çift de Vittoria alın.

Vittoria Randonneur ile ilgili link ve detay fotografı :
    http://www.vittoria.com/product/city-trekking/

[​IMG][/url][/IMG]

19. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

teşekkür ederim teknik özellikleri önemli idi en önemlisi ıslak zemin üzerindeki randımanı evet artık içim rahat yalnız ferhat dostumun dediği gibi 28 jant evet tehlikeli olmakta süratimizi bundan sonra normal seviyelere çekmenin faydası var bi de 28 adamı fişekliyor kendi kendimi artık gaza getirmemenin bilincine vakıf olmalıyım ...vittoria teker hiç kullanmadım ama bulunmaması kötü genel kanı tekerlerin iyi olduğu bisikletin bence en önemli unsuru tekerleridir ve bu tekerlerin kesin kez bize sağladığı emniyettir

20. Nuri Alper Ulupınar

Nuri Alper Ulupınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Vittoria lastikler genelde Dekatlonun sitesinde gözükmüyor ama mağazada oluyor.

Bi alo deyip gitmekte fayda var. Mağazada olan sitede olmayan epey bi ürün var.

Ben Vittoria'nın 26 sını kullanıyorum ama en az 10 kişi var bizim grupta kullanan .
    Herkes çok memnun.
    Bizde grup olarak yaz, kış, yağmur çamurda bisiklete bineriz.
    Israrla tavsiye ederim.