Kulaklık seçimi

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Merhaba,

Daha bisikletimi alamadım ama kendimi bir anda aksesuarları araştırırken buldum..

Müzik dinlemek benim için bir tutku ve en az dikkat dağılımı ile bisiklet üzerindeyken müzik dinlemek istediğime karar verdim.. Biraz araştırma yaptım. Yaptığım araştırma sonucu (link) kulak üstü kulaklıkların bisiklet üzerinde iken kullanılması önerilen kulaklıklar olduğunu öğrendim (ki linkteki kulaklıklık HeadRoom sitesinin en iyi 10 kulaklık sıralamasında 1 numarada). Nedenini de şöyle anlatmışlar, bu kulaklıkların izolasyonu çok iyi olmadığı için dışarıdan çok ses alırlar ve müzik dinlerken etrafın da farkında olmanızı sağlar. ayrıca kask takarken bu tip kulaklıklar sizi rahatsız etmez veya kulak içi kulaklıklar gibi kulağınızdan çıkıp sağa sola dolanmaz. Ama söylenilen diğer şey bu kulaklıkların toplum içinde çok kullanılmaması gerektiği (metro, otobüs, kalabalık ortamlar) çünkü dışarıya çok ses verirler (izolasyonunun iyi olmaması nedeniyle).

bu konuda sizlerin görüşlerini merak ediyorum. Siz ne tip kulaklıklar kullanıyorsunuz ? artıları eksileri neler ?

Scudo

Burçak Erbil

Forum Bağımlısı
Tepki
2.691
Merhaba,
Evet, ben de spor yapaken (veya başka herhangi birşey yaparken :D ) müziksiz kalamıyorum!
Ama kulaklık tercihiniz konusunda aynı fikirde değilim; o kulaklıklarla kask takınca büyük ihtimalle sıkıntı yaşayacaksınız; çok büyükler! Kaskın altına takabilseniz bile kaskın kayışları onları yerinden oynatıp duracak..
Benim favori kulaklıklarım bunlar:
(link)

Ama ne yazık ki artık Sony'nin bu tarzda sadece yukarıdaki modeli bulunuyor (ki o da sadece yurtdışında) Şu anda ikinci çiftimi kullanıyorum, bir tane de yedek duruyor..
Buna benzer yine kulak içine doğru "meme yapmış!" yeni modelleri var ortada, bir çift kullandım, ama onların dışına saçma sapan bir boru?! tasarladıkları için kulaktan dışarı çıkıntı yapıyor, birşey çarpınca, kabloya dokununca vs çıkıyor! Yine de bence düşünülebilir, fiyatı uygun, Türkiye'de de bulunuyor, sesi de çok güçlü.. Bunlar:
(link)
Ben olsam mağazadan alırdım: ebay'den alırken çok dikkatli olmak gerek, kesinlikle kocaman "genuine" "original" vsvs yazması lazım ilanda.. Kulaklık tarzı mallarda sahte çok fazla, görünüş ambalaj birebir ama ses farklı oluyor :D

Artık hep kulakiçi tapa modelleri var; S'den XXL'a kadar tapa takımı da veriyorlar ama hepsi de ne hikmetse birkaç dakika sonra "plöp" diye atıyor kendini dışarı!! :freak_ani
Ses kalitesi ise başka bir fenomen; Sennheiser'in testlerde muazzam yorumlar alan 100+€'luk kulaklıklarını denedim.. CILIIIIZZZZ bir ses! Tamam tizler benim emektar Sony'lerden bir "gıdım" daha temiz ama bas YOK, mid YOK! Belki de heavy metal overdose'dan benim kulaklar pas tuttu bilmiyorm :04:

Dışarıyla ses alış/verişi konusunda da o kadar kafa patlatmayın bence.. Eğer bisiklete biniyorken müzik dinliyorsanız zaten seslere bel bağlayarak değil, bakarak ve görerek trafikte ilerlemeyi alışkanlık haline getirmeniz şart. Hatta müzik dinlemiyorsanız bile bu dediğimi uygulamak gerek; hızlı giderken rüzgar sesi CRaDLe of FiLtH'i bile bastırır :D (Ama ManOwaR'u değil ;) )

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
eBay'den kulaklık alma konusuna katılıyorum, ilk "dur bir de eBay'e bakayım" dediğimde, Sennheiser iE8'leri 50$'a görünce çok şaşırmıştım =)

Rüzgar konusunda söylediklerini hiç düşünmemiştim, izolasyon kötü olursa rüzgarda hiçbir şey duyulmaz gerçekten. Örnek vermiş olduğun kulak-içi ve kanal-içi kulaklıkar arasındaki modeller mantıklı aslında ama düşme konusu kafamı kurcalıyor. sanırım dediğin tip kulaklıkların da kulak üstü versiyonları var, onlar daha sağlam olacaktır. edit:(link)

dip.not: cradle of filth'in Hallowed Be Thy Name coverının da hastasıyım.. =)