Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kulak tıkacı

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Serkan DERİN tarafından paylaşıldı.

1. Serkan DERİN

Serkan DERİN Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba;
    Uzun turlardan sonra kulağım da bir miktar geçici işitme kaybı olduğunu fark ettim,bunu nasıl önleyebilirim? benim aklıma motosikletçilerin kullandığı kulak tıkacı geldi, doğru bir uygulama olur mu? kullanan var mı veya başka bir tavsiyesi olan...

2. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bir süredir bende de tur bitimine yakın bazen sağ bazen sol tek kulağımda işitme kaybı, hissizlik ayrıca nedenini çözemediğim bir yanma oluşuyor, belli bir süre sonunda kendiliğinden geçiyor. Yakın zamanda bu durumu bir doktora danışacağım. Kulak tıkacı bisiklet üzerinde tehlike oluşturabilir ayrıca işitme kaybına nasıl bir faydası var açıkçası bende merak ettim.

3. Serkan DERİN

Serkan DERİN Aktif Üye

Seviye:
    Tehlike yönüne bende katılıyorum...Okuduğum bir yazıyı paylaşmak isterim; Uzun süreler rüzgar gürültüsüne maruz kalan kulakta oluşan hasarın geri döndürülmesi mümkün değildir yazıyor.Bende tıkaç kullanarak rüzgarın kulaktan içeri girmesini engellerim diye düşünüyorum...En azından bilinçli motosiklet kullananlar bu tıkacı kullanıyormuş. Belki bisiklet sürerken de işimize yarar...

4. sedat_slave

sedat_slave Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Beldeyama
    Seviye:
    motosiklet kullanırken kasktan içeri rüzgar girmiyor ki !( kaska göre değişiklik gösterebilir)
    Fullface veya çene açılır kasklarda en azından böyle bir problem olmuyor.

rüzgar için kulak tıkacı yerine,standart çengelli kulaklık çözüm olabilir.ben öyle yapıyorum.hem telefonumu kolaylıkla duyuyorum hemde sıkıldığımda müzik dinliyorum.
    kulak zarına değecek kadar kulağın içine giren kulaklıklar hariç.

5. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Son 4 yıl İzmir'de yaşadığım süre boyunca tehlikeli olduğunu bildiğim halde bir bakıma mecburiyetten kulaklık kullandım. Kendi adıma söylüyorum İzmir'de sahilden üstelik ana caddeden gidiyorsanız araçların 70- 100 km hızla 1 metre yanınızdan geçerken çıkardığı sese kulaklık kullanmamadan tahammül etmek çok zor. Bu arada İzmirin rüzgarıda meşhurdur demekki 4 yıl iyi dayanmışız.:) Neyseki artık alanyadayım yalnız bu rüzgar sesini dediğiniz gibi dikkate almak lazım. Benim şikayetlerimin sebebi daha farklı gibi görünüyor.

6. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun, kulağınızda oluşan duurmun sebebi rakım değişiklikleri olabilir. Eğer sürekli farklı yüksekliklere kulaklarınızı korumadan çıkıyorsanız hem rüzgar hem de sürekli değişen ortam basıncı kulaklarınıza zarar vermiş olabilir. Ancak değişen basınç ortamlarında kulak tıkacı kullanmak pek tavsiye edilmez, özellikle basıncın artış gösterdiği ortamlarda kulak zarı çökme yapacağından tıkaç kullanmak daha tehlikeli olabilir. Dolayısıyla tıkayarak korumaya çalışmak yerine üstünü muhafaza ederek (kışın kullanılan kulak koruyucalar tarzı mesela) korumaya çalışmak daha doğru gibi.
    Yazılanlar tecrübelerime dayalı değerlendirmelerdir, bilimsel bir değeri olup olmadığı tartışılır, elbette bir KBB uzmanına danışmanız en doğru olanıdır. Sağlıklı pedallamalar dilerim, selamlar saygılar

7. Serkan DERİN

Serkan DERİN Aktif Üye

Seviye:
    Bilgiler ve deneyimler için teşekkürler.
    Sonuç olarak dikkat etmemiz gereken bir şey,önemsenmez ise kalıcı problemlere de neden olabilir diye düşünüyorum.
    Saygılar...

8. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Motosiklet üzerindeki hız ile kask içi ulaşılan gürültü düzeyi desibel olarak çok yüksek olduğundan işitme kaybını hızlandırmakta; bu sebeple kulak tıkacı kullanılıyor, içeri giren rüzgar ile alakası yok. Aksine kaskın üzerinden akan havanın oluşturduğu gürültü sebep...

Bisiklette ise bu çok sözkonusu olacak bir durum değil, mutlaka bir KBB uzmanına başvurun.

9. Emre Akcan

Emre Akcan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    çengelli kulaklık iyi bence kısık sesli müzikte dinlenir hem

10. alper turan

alper turan Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Motor hızıyla bisiklet hızı kıyas bile edilemez dolayısıyla karşılaşılan geçici işitme kaybı sorunuda aynı boyutta olamaz.Söylediğiniz sorun yükselti farkından bile oluşabilir.ani değiştirilen 50m rakım farkında bile kulaklarınız bunu rahatlıkla hisseder. aağzınızı hafif açık tutarak bile bu sorunu çok aaz boyutlara indirgeyebilirsiniz.Kulak tıkaçınızın bile basınç farkından dolayı oluşan sorunlardan sizi kurtaracağına ben inanmıyorum.Rüzgara yada sese çözüm olsun diye takarsanız orası ayrı.

11. Baha Yılmaz

Baha Yılmaz Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Sevgili arkadaşlar,bisikletin araçtan sayılmadığı bir ülkenin trafiğinde kulaklık bence çok tehlikeli.(yaya dahi trafiğin bir parçası iken...)Taşıtlar geldiğinizi görse bile süratinizi bile umursamadan önünüze çıkıyor yada sollama yapıyor.Bu durumda arkanızdan gelenlerin karşınıza çıkarabilecekleri tehlikeyi siz düşünün.İşin teknik kısmında çok fazla bilgim yok.Sorun trafikte rahatsız edici sesler ise can uğruna başka çözümler bulunmalı.Basınç farkından kaynaklanan sorunlar ise küçük esneme egzersizleriyle kolayca geçiştirilebilecek sorunlar tabi kulağınızda ciddi bir sorun yoksa eğer..