Kudret Kurtcebe ''akustik gitarın babası"

Zekeriya Gecenoğlu

Daimi Üye
Tepki
560
Kudret Kurtcebe bir çok kişinin saf rocker olarak örnek alması gereken bir sima olarak kendini gösteriyor. Sosyalist ve birazda anarşist çizgide yaşamını sürdüren Kudret Kurtcebe, sosyal mesajlar içeren ve Yaşar Kurt'tan esinlenerek yaptığı, 1999 yılında çıkardığı "Şizofren" isimli çok beğenilen albümüyle ve Güven Erkin Erkal'ın öncülüğüyle ortaya çıkan Kent Ozanları isimli karma albümdeki "cocuk" isimli şarkısıyla kendisini göstermektedir.

Naturel bir yaşam süren ve naturalizmi hayatının tüm aşamalarında yaşayan, rock müziğin sosyalizmin müziği olduğunu belirten, aykırı, sıradışı, marjinal, sert, teknolojiyi reddeden, bisikletine aşık, espirituel, okkalı laflarıyla tanınan sevilen bir sanatçımızdır. Eskiler Kudret Kurtcebe'yi bu piyasaya albüm yapmayı reddetmesiyle tanır.

Albümdeki tüm beste ve sözler Kurtcebe'ye ait. Ayrıca şehir yaşamı, sosyalizm, para, alternatif gibi başlıklar belirleyip, "Tüm uluslar sabıkalıdır" demiş. Bu çizgide dinleyenlere sosyal mesajlar veriyor. Kapak tasarımı da albüm adı gibi dikkat çekici...

Çok sevilen birkaç Şarkı

Kudret Kurtcebe> Şöhret

(link)

Tek Başına
Kudret Kurtcebe> Tek Başına

Kim olursan ol
Ne istersen yap
Sen de bu dünyada tek başınasın.
Anne kolunda
Baba yolunda
Kardeş yanında tek başınasın.
Tek Başına tek başımıza
Hep tek başımıza.
Tek başımıza kalmışız
Hani anan hani baban?
Tek Başına sevdiklerin
Hani kardeşin ve arkadaşın?
Bir baştan öbür başa
Yayılmışız bu dünyaya
Bir uçtan öbür uca
Dağılmışız bu dünyaya
Tek Başına tek başımıza
Hep tek başımıza.
Sözler altında Tek Başına gözler altında
Yaşam kavganda tek başınasın.
Nefes alırken
Nefes verirken
Gülüp ağlarken tek başınasın.
Tek Başına tek başımıza
Hep tek başımıza.
Tek başımıza kalmışız
Hani anan hani baban?
Gördüklerin
Hani kardeşin ve arkadaşın?
Bir baştan öbür başa
Yayılmışız bu dünyaya
Bir uçtan öbür uca
Dağılmışız bu dünyaya
Tek başımıza
Hep tek başımıza.
Sözler altında
Yaşam kavganda tek başınasın.
Nefes alırken
Nefes verirken
Gülüp ağlarken tek başınasın.
Tek başımıza
Tek tabanca!

Kudret Kurtcebe - Aptal

Aptal kutusu
Benlik çalan
Boyalı basın
Kalem tüccarlari

Rekabet
Yabançılaşma
Hırs, para, kariyer

Renkli dünya
Sahte raiting
Kütlesel çöküş

Toplum dayatmacı duvar
Çevre uyumcu
Sahte benlik
Kayıp ülkenin çocuğu

Kudret Kurtcebe -Şizofren

Gecenin kili kagittan asagi duserken
Aptallara yer yoktur somun ekmek yerken
Kokusmus erdem toreleri tencerede kaynarken
Çorba yapmaya gerek yoktur

İnanclilar inanclilar ile kapisir
Aptallarin kani kanalizasyona karisir
Kafataslari dizi dizi izledik sizi

Bak inancli beynin beyinsiz kafatasi
Bir zamanlar ates puskurmus
Ama simdi beyinsiz bir kafatasi

Tehlikeli bir sizofren uydurdu masallar
Nufusu dengelemek icin.

Scudo

d.berkay

Forum Bağımlısı
Tepki
3.046
İsim
Demir Berkay
Bisiklet
Marin
Kendisi Forumumuzada üyedir ayrıca :) Kullanıcı adı ise Kudu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
dostum zekeriya
çok teşekkür ederim yalnız gezi bölümünde herkes bu başlığı görünce şaşırabilir
bir zamanlar öyleydim şimdi elimde gitarım yok pekte çalmakta istemiyorum ve kendimi cezalandırdım
sadece evimde bilgisayarımdan müzik dinlemesini seviyorum akşamları klasik müzik bazen cazz sabahları rock müzikle uyanıyorum bisiklet kullanırken mp3 dinliyordum ama vaz geçtim tehlikeli evet rocker dım ama hala içimde o ruh var yalnız sosyalist ve anarşişt yönüm yoktur o yazıyı kasetimede bana sormadan yazdılar ve biraz içerledim bu plak şirketlerini hiç sevmiyorum ve onların oyuncağı olmaktansa cd çıkarmam dedim vede çıkarmadım
sadece konser veririm bazen ücretsiz konserlerede gidebilirim tabi gitarımı başkası taşıyacak çünki konsere bisikletimle geleceğim ve sahneyede bisikletimle çıkacağım niyetim bu
evet ben aslında dünya vatandaşı olmak derdindeyim benim sınırlarım yok hem ben bir bitim istediğim yere uçarım sınırsız bir kainatta sınırlı bir dünya vay anasını saçmalığa bak
not
tek başına sevgili ağbim karikatürist nuri kurtcebeye aittir
not 2
rock müziğinin sosyalist bir müzik olduğunu asla söylemedim ve bu plak şirketinin bana sormadan benim fikrimi almadan kasetime yazmasıdır o plak şirketini huzurlarınızda protesto ediyorum yaşasın internet ve you tube orada canlı çaldım ve youtube yeni parçalarım vardır bundan sonra plak şirketleri bence bu işleri bırakmalı
evet rock isyandır 70 lerin rock ı daha iyi bir dünya idi ama malesef kurulamadı ve savaşlar devam ediyor rock ne sağdır nede soldur bireyin yaşadığı toplumla olan rahatsızlıklarını sözsel olarak dile getirir the wall ın ana temasını unutmayın orada herşey anlatılmıştır

Zekeriya Gecenoğlu

Daimi Üye
Tepki
560
@kudu
Kudret abicim.Hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra büyük bir hayran kitlenin olduğunu öğrendim.Üniversiteli gençliğin forumda yaptığı büyük yorumlar inanılmaz.Şu an albümlerini dinliyorum.Seni tanımış olmamdan dolayı gurur duydum.Daha nice pedallı günlerde birlikte olmak dileğiyle...Saygılarımla.

sado

Forum Bağımlısı
Tepki
1.061
Kudret abi'nin akustik gitar çalışı bir başkaydı doğrusu
Eko tv diye bir kanal vardı o zamanlar.
Güven Erkin Erkal sunardı.
Taviz vermeyin sert kalın diye kapatırdı her programını:)
Yüxexes programı ve dergisiyle yayın hayatını sürdürüyor bildiğim kadarıyla ama eski tadı alamadığımdan pek takip edemiyorum.
Kudret abi'yi de habire sele üstünde görüyoruz artık.
2 Ağustos kartepeye bi gitar getirsek te çalsa zirvede fena olmaz aslında :)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
valla dostlar ne diyeceğimi şaşırdım hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim bu topiğin buraya taşınması da daha bir güzel oldu foruma teşekkür ederim evet geçmiş yakamı bırakmıyor ben ne kadar geçmişimden kaçsamda o beni yakalıyor geçmişi unutmak istiyorum ama insanlar kasetimi dinledikçe beni istiyor ikincisini istiyor öyle bir durumdayımki kaset çıkardığımı bile unuttum diyebilirim pişmanda değilim kendimi cezalandırmaktan gitar bana yasak artık bunun nedeni en başta ben hissettiğim düşüncelerimi şarkı sözü haline getirdim insanlar bunları dinlemek istemiyor insanlar hep aşk üzerine yalanlar dinlemek istiyor dünya böyle artık kimsenin umurunda değil çevre kirliliği şehirlerin ruhsuz hayatını dile getirmek medyanın insanlar üzerinde etkisi
ve köleleşen insan tüketim cılgınlığı rekabet insanların birbirine olan yabancılaşması dostlukların hep menfate dayanması ve parasal sevgi menfaat ilişkileri küresel kimliğin aslında bir fıttırmaca olduğu
ve bireyin yalnızlığı bireylerin otomatlaştırılması

dünyanın hiçbirinde insanlar özgür değildir ve kurumlar tarafından kuşatılmıştır bireyin üç seceneği var ya domuz olacaksın yönetici işadamı müdür ya köpek
çıkarı doğrultusında renk değiştiren tip
yada koyun dünyanın bence tümünü koyunlar oluşturuyor ve bu koyunların etrafı kurumlarla çevrelenmiştir ve malesef insan özgür değildir ha ben ümitliyim artık doğa ana şiddetini arttıracak ve uygarlığa öyle bir tokat atacakki bu uygarlık göçecek yıkılsın bu uygarlık
yerine gelecek uygarlıkta doğa ile bütünleşşin artık
sado dostum evet fikrin cazip kartepede konser vallahi gitarı tepeye taşırım işte o vakit

ve son olarak darub evet bir rock grubunun adıda olabilir ve bisikletimle sahneye çıkacağım hep onunla çıkacağım ilginç olur

dostlardan isteğim forumun müzik bölümüne mesaj yazmaları karışıklıkları önleriz
yukardaki mesajı forumun müzik bölümüne yazmıştım ama burayada çıkmış hay allah durum karıştı

Aybars Öge Sürücü

Forum Bağımlısı
Tepki
1.494
@kudu

Kudret Abi biz tabii ki sana şöyle yap böyle yap diyemeyiz ama geçmişin kaçılacak bir geçmiş değil ki; sen müzikle durumu anlattın, anlayan birşeyler aldı bir kenara koydu.

@kudu biz kaset istemiyoruz, sadece sen kendin ol; arkadaş dost arasında çal, sevenlerini mahrum etme.

@kudu

Abi genç kuşaklara karamsarlıkla mı fikirlerini anlatacaksın yoksa içten bir mert dille mi

Bence böyle bir değer binip bisikletine herşeye sırtını dönmemeli...

Hadi Kudret Abi. ;)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Aybars Öge Sürücü

dostum teşekkürler karamsar değilim ama dünyanın hali ortada iken
almadan vermem düzeni varken bu ülkede insanların mutsuzluğunu görünce insan karamsar oluyor ama ben merak etme bunların hepsini elimle itiyorum yokmuş diye düşünüyürum
bisiklet yıllar öncede vardı zati beni rahatlatan bir gerçek onunla mutlu oluyorum seviyorum keratayı bazen coçuklaşıyorum onunla ne biliyim ilaçlardan bin kat daha iyidir bisiklet
bu ülkenin genç kuşakları en fazla acı çeken onlar
gençken önümüz hep kesilmeye çalışıldı şu yasak bu yasak ama dinlemedik bizi bir kalıba sokmak isteyenler her zaman vardı beni hiçbir kurum bağlamadı
evet hiç bir kurum -kurumlar üstü bir adamım ve halada öyleyim -
beni sevenlerin sayısının internet sayesinde arttığını dostum zekeriyadan öğrendim evet özellikle üniversite gençliğinin forumlarından
buna çok sevindim zati geçmişimde en fazla üniversite konserlerim olmuştu
beni öyle fişekledinizki gerek sen gerek dostlar bir konser durumu olursa dinleti vs bisikletimle sahneye çıkmaktan yanayım bundan sonra ben ve bisikletim sahnede adeta eşim oldu benim ya bir insan bu kadar severmi bisikleti şaşırıyorum bazen kendime

krankmili

Forum Bağımlısı
Tepki
2.445
Bir arkadasima dedim ki: su an msn de calan parcayı soyleyen kişi ile birlikte bisiklet sürüyorum. ( kudret kurtcebe idi calan)

Şoka uğradı cocuk.

Ben onun cok buyuk hayranıyım diyor, sarkı sözlerini yazmaya basladı dellendi çocuk kudret abi .

Ayrıca:
tek başına isimli parçaya her zaman hastaydım , kardeşinizdi sanırım onun eseri oldugu icin ayrıca sevindim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@G. Akpınar

evet ağbimin bayağı efkarlı olduğu yıılarda yazdı tek başınayı 70 lerde ağbim 1949 doğumludur ben 1957 evet bizim kuşak her vakit şanssız kuşaktı çünki bizim üstümüz olan kuşak sanatta müzikte felsefede yapılacak herşeyi yaptılar ve biz onların bu yaratıcılıkları altında ezildik pink floyd la büyüdüm efsanevi zenci elmas jimi hendrix- jethro tull -deep purple -genesis -emerson lake and palmer -rolling stones -eagles -creedence celarwater revival-america-bob dylan-ıron butterfly- cat stevens-chicago-the doors -the who-led zeppelin -lynyrd skynrd -king crimson -yes -rush-frank zappa-santana-supertramp-janis joplin -crosby stills nash and young
aslarımdı evet 70 lerin grupları ilahlardı

Bülent Bayer

Aktif Üye
Tepki
165
kudret abi hatırlar mısın bilmiyorum ama ilk tanıştığımız zaman senle kartepede muhabbet etmiştik. meseleğini sorunca "müziyenim" demiştin. bu kadar tanınan biri olduğunu bilmiyordum açıkcası. şimdi bu konuyu görünce ekşi sözlüktür, vikidepiadır, youtubedir hepsinde ismini arattım. hakkında biraz bilgi edindim. şarkılarını dinledim. ne çok şey kaçırmışım bu eserlerden mahrum kalarak. oldu mu şimdi. biraz oldu aslında, iyi de oldu. artık bol bol dinlerim bu ezgileri.

gerçekten şöhreti reddetmek taktire şayan bir şey. dünya kaç insan vardır ki şöhreti reddedecek erdeme sahip olabilmiş. benim bildiğim bi jean paul satre vardı, nobel edebiyat ödülünü reddetmiş zamanında. şimdi bir de sen oldun. emin ol abi şöhret sahibi bir insan olsan, yani o rüzgara kendini kaptırsan ne biz birbirimizi bulabilirdik ne de sen kendini bulabilirdin. helal olsun abi, birilerinin maskarası olmaktansa kendin olmuşsun, ayakta alkışlamak lazım dünyaya pedallar üstünden bakabilen bu insanı.

şimdi düşünüyorum, biri beni kendim olmaktan alı koyup şöhret vaad etse ne yaparım. muhtemelen gençlik ateşiyle hayır diyemezdim. bu açıdan imrendim sana abi. yaşadığımız toplumu geçtim dünya böyle. reklamlar bizi ihtiyacımız olmayan şeyleri satın aldırmak için uğraşıyor. ilk insanların sadece dört ihtiyacı vardı. şimdi 40bin ihtiyacı var insanoğlunun. her kapitalist marka sanki sırtımı bir kanca takmış, her biri ayrı ayrı çekiştiriyor gibi hissediyorum kendimi. herşeyin para olması, şöhret olması, egoların göbek yapmasi, doğanın hiçe sayılması, insanların ihtiyacı olmayan metalar için birbirlerini ezip geçmesi canımı acıtıyor bazen. ama sonunda senin gibi bir abim çıkıyor karşıma, hala insanlığa dair umutların olduğunu görebiliyorum. eyvalla kudret abi, güzeldi..

70ler demişsin. imrenirim o kuşağa. o zamanlar kim ne yaparsa yapsın layıkıyla yapıyormuş. solcusu harbi solcuymuş, gerektiğinde canını feda ediyormuş. sağcısı harbi sağcı. dindarı radikalmiş. müzisyeni üğretebiliyormuş. hipisi hipliğin hakkını veriyormuş sonuna kadar. atisiti sorgulayabiliyormuş.

peki biz neyiz abi? bizim kuşak kayıp kuşak. ne ideolojimiz ideolojiye benzer, ne adam akıllı inancımız var. ateist olmayı bile beceremiyoruz. neye inanıp neye inanmadığımızın farkında değiliz. tek derdimiz kendimize etiketler edinmek. üç beş satır ezberlediğimiz felsefelerin arkasına sığınıp uğrunda binlerce insanın öldüğü ideolojileri karizma yapma uğruna ayaklar altına almak.

sizin zamanlarda insanlar bulundukları tarafları daha da ileriye götürmek için ne yapabiliriz diye düşünoyrlarmış. şimdi ise insanlar bulunduğumuz taraf beni nası ileri götürür, nasıl çıkar sağlarım diye hesap ediyor. hani bizler kayıp kuşağız ya ondan sanırım.

bastırıldık abi biz. yontulduk. kavram kargaşası var bizim kafamızda. duygusuz varlıklar olduk. beyni ve kalbi bomboş cesetler olarak duyarsız duyarsız ortalarda dolaşmaya mahkum kaldık. bize sorgulama dediler, önümüze konulan samanı yedik biz de... düşünemiyoruz. torno makinasından çıkarıldık biz, hissedemiyoruz.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
bülent dostum
birbirimizi bulduk boşver gerisini
şöhret adlı bestemde çoçuk rahatsızmısın şöhret olmaktan diye başlıyor bu ülkede ve dünyada şöhret budalası olmuş bir çok insan bulabilirsin onları anlatmaya çalıştım popüler müziğin uyuşturmaca olduğunu; düşüncelerim bunlar benim ama bu kadar sevgisiz saygısız bir dünyayı uyandırmak için daha güzel gerçek aşkı anlatacak daha etkili şarkı sözleri yazmak istiyorum onun için bülent dostum tepeler benim için önemli
tepeler bana ilham veriyor 5 temmuz kartepe dönüşü bir iki şey karaladım ve yazmaya çalışıyorum çok zor sözcüklerle oynamak şair değilim asla olamam elimden geleni yapmaya çalışıyorum bir şey üretmek çok zor bakma bizim kuşak bir üst kuşağın altında kaldı bizde kayıp kuşağız bizim kuşakta döküldü gerçekte ama ağbilerimizin etkisi altında kaldık bir nevi iki arada bir derede kaldık onlar en güzelleri ürettiler müzikte bize bir şey kalmadı benim bestelerimin çoğunda melodilerde 70 lerin rock soundunu yakalayabilirsin çok etkilendim 70 lerin rock soundun dan
bülent kayıp değilsiniz hele ki sen asla bisiklete biniyorsun bisikleti ciddiye alıyorsun ve seviyorsun işte olay bu bir şeyi sevmek yaşamda çok önemli
bisiklet bizim tek kurtuluşumuz bize artılarla gelen ruhumuzu besleyen bülent dostum seninle ölene kadar pedal basarım

çirkin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.364
Gitar taşımaya ben de talibim abi. Yahu şöyle tüm gruplar 100-150 kişi bi ara bi yerde toplansak bisikletlerimizle,Kudret abimiz de keyfe keder şöyle bir tıngırdatıverse, biz de eşe dosta hava atsak. Hafta sonu Kudret KURTCEBE'nin özel konseri vardı sadece yakın çevresine biz de oradaydık diye. Şahane olmaz mı yahu. (Konser alanına el altından çaktırmadan bira sokmak serbesttir)