Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Küçük (baba) Bebek Caddesi Yokuşu

Konu, 'İstanbul Avrupa' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Merhaba,

Sanırım İstanbullu olan çoğumuz, 'Küçük Bebek Cd.'ni biliyor olmalı. Ama benim gibi hep Anadolu Yakası'nda takılanlar bilmiyor olabilir; oysa çocukluğum Beşiktaş-Sarıyer arasında geçmişti...:rolleyes:

Yazıda bu cadde için "Baba Bebek Yokuşu" diyeceğim. Her ne kadar baba ile bebek çok absürt dursa da yokuş da en az bu kadar extreme...:)

İstanbul'da sahil yolunu kullanan herkesin en az bir kere denemesini tavsiye ederim. Tabi bunun için tıpkı benim gibi Hisarüstü'nde işiniz olması gerekebilir. Ha keza Baba Bebek Yokuşu ile tanışmamız da bu vesile ile oldu. Tabi bu yokuş Küçük Bebek'den başlıyor ve Nispetiye Caddesine kadar devam ediyor. Caddenin ismi tıpkı Küçük&Büyük Çekmece gibi Bebek'in bu semtinden almış. Gerçekten de mesafe olarak (~ 1 km.) küçük ama en az 5 km. bedel büyük bir eğime sahip. Eğimi ölçmedim (çünkü nefes almaktan vakit bulamadım!) ama yarısından sonra %30'dan yüksek olduğu aşikar.

İstanbul'da uzun baba rampa yok diyenlere duyurulur. İşte en uzun baba rampa budur. Gerçi Anadolu Yakası'nda Kayışdağı eteklerinde başlayan ve mahallesine doğru uzanan (Yeditepe Üniversitesi'nin arka kapısı) bir baba yokuş daha var ama kısa. Üstelik Bebek bir başka yahu. Konu hakkında şu başlıkta küçük bir yorumum oldu:
    http://bisikletforum.com/showthread.php?t=91596