KroSS ve BisikLet antremanı için ağırlık tavsiyesi. Yardımcı olurmusunuz.

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar özellikle kross çalışırken ve bisiklet üstünde antreman yaparken ağırlıkla beraber çalışarak vücudumun kondisyonunu ve dayanıklılığını artırmak istiyorum. Kısa zamanda iyi ve guclu bir verim alabilmekiçin tavsiyelerinizi yazarmısınız. Bu konuda forumdaki diğer konuları araştırdım fakat fazla ihtiyacımı karşılayamadı. Öncelikle sorularım şöyle. Koşarken alacağımız ağırlık neler olabilir. Bu ağırlıkları nasıl ne şekilde ve neremizde taşıyabiliriz. Ayrıca yine aynı durum bisiklet üstündeki antremandayken de geçerli. Ağırlık taşıyarak kross ve bisiklet antremanı yaparken bu konularda tavsiyelerinizi ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

Scudo

gültekin

Forum Demirbaşı
Tepki
267
İsim
Ahmet Gültekin Gültepe
Bisiklet
Specialized
koşu antrenmanlarında illaki ağırlık kullanmak istiyorum derseniz ayak bileklerinize ağırlık bağlayabilirsiniz. Tabiki ne kadar ağırlık takacağınız size kalmış bir durum. Fakat şuna da dikkat etmelisiniz ki koşuya başlarken üzerinize alacağınız ağırlık ilk etapta size hafif gelebilir ama bir süre sonra bu ağırlık kendini daha fazla hissettirmeye başlayacaktır.

• Beğen
Tepkiler: MustafaOnderATiK

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
Hergün ağırlık ile koşmakda pek doğru olacağını sanmıyorum.Vücuda fazla yüklenme yapabilir ve antrenmanın olumlu etkisi olmusuza dönüşebilir bu orantıyı iyi kurmak lazım.Haftada bir kaç defa ağırlık ile koşmak yeterli olur gibime geliyor.Kondisyon-kuvvet açısından.1'er kg.ağırlık kanaatimce yeterli olur.Haftada 2-3 defa iyidir.Bisiklet konusunda bende aynı soruyu sormuştum banada ağırlık yerine yüksek vites önermişlerdi kuvvet açısından faydalı olacağını söylediler.Bende bu şekilde çalışıyorum.

• Beğen

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Haftalık antreman programım şöyle.

Haftada 6 gün antreman yapıyorum.

3 gün kross. Kross antremanlarım cumartesi pazar 5-6 km koşu ve esneme hareketleri vs. Ve haftada 1 günümü de kondisyona ayırıyorum. İstasyon çalışması adı altında hocamız bize güç depoluyor. Çalıştığım takım kross takımı. Bende ferdi bisikletçiyim. İstasyon çalışmasında toplam 3 tur atıyoruz. Sıralama şöyle:

25 Şınav - 20 Mekik - 10 Barfiks - 10 Yere yüz üstü yatıp geri mekik. ( Alnımızı elimizin üzerine koyarak geriye doğru kalkmaya çalışıyoruz. Fazla kalkamıyorsunuz ama sırtınız güçleniyor. Sonra da Merdiven çıkıyoruz. Önce 1 er 1 er sonra 2 şer ve sonra 3 er basamak olarak 5 dakka dinleniyoruz tekrar 2. turu bitirince 10 dakka dinleniyoruz ve 3. turuda bitirnce antremanı soğuma yapıp bitiriyoruz.

3 gün bisiklet antremanı. Güç ve kondisyon açısından zayıf ve yetersiz oluşumdan dolayı biraz vücudumu ve bedenimi boyuma göre zayıf oluşumdan dolayı güçlendirmem konusunda tavsiye aldım. O yüzden bu sorunlara cevap arıyorum. Teşekkür ederim.

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

tuninger_haa

Forum Bağımlısı
Tepki
486
@MaNiaC_oF_BiKe
selamlar bişey sormak ıstıyorum bu antrenmanlar bıraz hafıf degıl mı yanı sayılarını neden arttırmıyorsunuz ??

• Beğen

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
@tuninger_haa

Üniversite okuyorum. Vaktimi ona göre programlıyorum. Malesef. Anlayış göstereceğinize eminim. Hem okul hem spor yoğun ve zor oluyor. Ama olunca oluyor.

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK

• Beğen
Tepkiler: tuninger_haa

Sahinoz

Forum Demirbaşı
Tepki
161
İsim
Ahmet Sahinoz
Bence okulla beraber gayet yeterli bir çalışma. Yani benim program aşırı yoğun mesela sadece haftasonu kalıyor, onda da pazar günü bir outdoor aktivite bulup gidiyorum duatlon olur, macera yarışı olur, trekking olur, arada motocross ve yeni başladığım yamaç paraşütü. Her neyse..

Ağırlık konusunda şöyle bir deneyimim var, lise3'te koşmaya ilk başladığım zamanlar 3-4km durmadan koşabilmenin verdiği heyecanla yurttan okula koşarak gitmeye başlamıştım bir aralar, ve çantayla koşuyordum doğal olarak yani 3-5kg arası değişiyordu. Haftanın 2-3 günü bu şekilde 1 ay koştum ve Avrasya halk koşusunu bitirebilmiştim (8km). Tabi ki bunlar çok uzun mesafeler değil ama amacım ağırlığın etkisini vurgulamak. Biraz da anılarımı anlatmış gibi oldum kusuruma bakmazsınız :)

• Beğen

Ali AKTAŞ

Forum Bağımlısı
Tepki
993
okulla birlikte yeterli bi çalışma kesinlikle. kross tan ziyade bisiklete ağırlık vermen daha iyi olur, ancak yaptığın istasyon çalışmaları uygun bu istasyon çalışmalarına kuvvet antrenmanı da eklersen ve bunları düzenli programlı bir şekilde yaparsan harika sonuçlar alabilirsin.

• Beğen