Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kron Zeon'da çatırtı sorunu

Konu, 'Kron' kısmında zeon 1580 tarafından paylaşıldı.

1. zeon 1580

zeon 1580 Üye

Seviye:
    Bir süre önce bulduğum zeon kadroyu toplayıp binmeye başladım. Ancak düzensiz aralıklarla çatırtı duyuyorum. Bu nedir? Önce sele borusunun giriş kısmından geldiğini sanıp kelepçeyi sıktım biraz. Ama çare etmedi. Bir yardımınız olabilir mi? Kaderim mi, katlanayım mı?

2. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    markasız aluminyum kadro kullanıyorum, benzeri sorunlarım oldu.

sele borsundan olabilir.sele borusunun kadro içinde kalan kısmını gresleyip denedim, ses büyük ölçüde kesildi ancak sele borusu sürüş esnasında kısalmaya, yani sele seviyesi düşmeye başladı, zamanla yağ arınınca ses yeniden başladı ve selenin kontrolüm dışında seviye kaybı sorunu da kalmadı :)

bir diğer ihtimal de orta göbekten ses gelmesi.sesin tam olarak nereden kaynakladığını tesbit edebildiniz mi?

3. zeon 1580

zeon 1580 Üye

Seviye:
    İlgine teşekkür.

Aslında hayır, yerini tam tespit edemedim. Sele deyince aklıma geldi: İlk kez başıma gelen bir sorun daha var: Küçük viteste pedallarken (antrenman ya da ısınmaamacıyla) bacağımın ritmiyle hop hop hopluyorum. Sanki altımda yay var. Abartmıyorum. Daha önceki kadrolarda bunu görmedim. Şaşkınlıktan ve sinirden ne yapacağımı şaşırdım.

4. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    :)

sele yüksekliği yeterli mi acaba?

5. zeon 1580

zeon 1580 Üye

Seviye:
    Uygun. 350'lik boru tam sınır çizgisinde. Acaba daha uzun bir boru takıp biraz daha mı içeri pay versem?
    Dostum anlatılır gibi değil. Bilmem başına geldi mi? Sabah işe giderken önce 1 km seri pedalda giderim her zaman. Orta aynada 4 falan. Ama kıçımın yay gibi hoplamasından yorulup ağıra geçmek zorunda kalıyorum. O zaman sorun yok.

6. goLdenskuLL

goLdenskuLL Aktif Üye

Seviye:
    çatırtı nasıl geliyor acaba ? pedal turuyla eşzamanlı mı yoksa boşta giderken veya bozuk zeminde mi oluyor ?

7. Ahmet Gökdere

Ahmet Gökdere Onursal Üye

Seviye:
    böyle selede zıpalamaya:) başladıysan o dişli için yeterinden biraz fazla hızlı çeviriyorsun demektir, ya çevirme hızını 5 kadar azalt yada bir üst dişliye geç artık demek sanırım bu işaret bir dene bakalım
    öyle zıplayarak giden bisikletçilerden olma:)

8. zeon 1580

zeon 1580 Üye

Seviye:
    69, sen konuyu anlamadın galiba. Bazen hızlanman ama vites değiştirmemen gerekir. Ne ilk kadrom, ne ilk bisikletim.

9. zeon 1580

zeon 1580 Üye

Seviye:
    Dostum, çok uğraştım anlamak için, ancak emin olmamakla birlikte yük binince geliyor galiba. Ama hemen yüklenir yüklenmez değilde daha sonra. Ne biliyim, vallahi anlayamadım. Sanırım bir teşhis üzerindesin.

10. Ahmet Gökdere

Ahmet Gökdere Onursal Üye

Seviye:
    1580 ne demek istediğini anladım lakin sen ne yapmak istediğini anlamadın gibi geliyor bana kaynağından alıntı yapiyim benim sözlerim olmasın 1580::Use a down hill to practice. Spin in a small gear on a slight descent, then gradually increase your cadence until your pelvis begins bouncing on the saddle. Back off about 5 rpm so (the bouncing stops). Hold that cadence and concentrate on a smooth pedal stroke for one minute. Cruise back up the hill and do it again. Relaxation is the key to pedaling at a high cadence without bouncing. Keep your elbows, shoulders and hips loose.

söylemek istediğim buydu

felis911 ve The_doctor bunu beğendi.
  11. zeon 1580

zeon 1580 Üye

Seviye:
    Fransızca ya da İtalyancası yok mu?

12. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    çoğunlukla seleye yük bindiğinde yada bozuk zemindew sele üzerindek istabilite bozulup da ani seleye yüklenmeler olduğunda gelen bir ses sözkonusu ise -ki en yakın ihtimal bu- yukarıda bahsettiğim yöntemi deneyebilirsin.ancak gresi az kullan, hem elbiselerini batırmamış hem de yolda giderken sele seviyesinin düşmesi ihtimalini kontrol altına almayı denemiş olursun :)

ulas bunu beğendi.
  13. zeon 1580

zeon 1580 Üye

Seviye:
    Twist, bu yağ meselesinden ben de senin gibi sıkıntı çektim. Daha önceki bisikletimde (hazır almıştım) sele bousu yağlıydı. Evden çıkıp işe gelinceye kadar 1-2 cm inmiş oluyordu ve kelepçeyi açmak zulümdü. Çünkü ziyadesiyle sıkmak sorunda kalıyordum. Güzelce sildim sıvadım da öyle kurtuldum asansörden. Eğer ondan olduğunu bilsem gıcırtıya razıyım. Yarın selesiz bi iki tur atıp çözücem işi. Eğer sele meselesi değilse çok yıpranırım. Gerçi ömür boyu garanti falan filan meseleleri var ama, kabul etseler bile 100 € fark isteyip daha dandik bir kadro gönderiyolar.

14. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    yani birebir görmeden de bir şey söylemek epeyce zor :( sele mi, sele borusu mu, başka bir aksam mı???

zeon kadronun kendisi zaten 140€ idi, eğer ömür boyu garanti var ise ve ses kadronun (inşallah değildir) kusurundan kaynaklanıyor ise zeonların şu anda muadili sanırım XC3000 kadrolar.bu bakımdan fark isteyeceklerini ve dahi fark alsalar dahi muadil olmayan bir kadro vereceklerini sanmıyorum.

15. goLdenskuLL

goLdenskuLL Aktif Üye

Seviye:
    evet aynı sorun bendede vardı. pedala yüklendikçe oluyordu. öyle ki bisikletçim kadroda catlak olabileceğinden şüphelenmişti. meğer sorun orta mildeymiş ve boşluk yapmış. orjinal göbekler çin malı. şimdi shimano taktırdım ve cok memnunum. benimkide başlarda tek-tük dü ama sonradan bayağı artmıştı. dedigim gibi orta mile bir baktır.. bu arada bisikletim kron xc1000 24v.

kolay gelsin

16. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    bu da mümkün elbette :)
    95kiloluk bir kullanıcı olarak octalink shimano göbeği de bozmayı başarmış bir kullanıcıyım...yani çin işi olması farketmiyor :D

17. mayk

mayk Yeni Üye

bakacagın ıkı yer var bır orta gobek bırde arka ruble 11 ıne bak oradaykenmı catırdı gelıyo eger zıncırın hg degılse atlama yapar. eger arka ruble degılse orta gobek te bosluk vardır

18. MEHMET ERCAN URER

MEHMET ERCAN URER Yeni Üye

Aynı sorun benim kadroda da vardı.Hangi şehirde oturduğunu bilmiyorum.
    eğer bir kron bayiine götürürsen onlar sana arızanın sebebini söylerler.Genelde kron zeon kadrolarda bu sesler var. Selamlar

Başka bisiklet sitelerinin ve forumlarının linkini vermek yasaktır. Eğer bahsettiğiniz yazı size ait ise lütfen direk burada yayınlayınız.
    Behçet

19. zeon 1580

zeon 1580 Üye

Seviye:

Alakası yok. Teşekkürler.

20. zeon 1580

zeon 1580 Üye

Seviye:
    Sorunu nasıl çözdün? Sesler şurdan geliyor deyip yollamaları beni tatmin etmez. Yani arızanın yerini bilmek fayda etmez sanırım.