Kron xc750 Maşa sorunu - Yeni maşa önerisi

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
Merhabalar
yaklaşık 1 yıldır kron xc750 (v fren) bisikleti kullanıyorum. Son 1 aydır bisikletten gelen bir sesi bir türlü çözemedim, dün bir arkadaşımın dediğine göre maşa kilitlendiğinde hiç oynamaması gerekiyormuş. Benim maşa kilitli haldeyken bile 2 cm falan içeri giriyor, bu ses sorunun da ondan olabileceğini düşünüyorum. Bu sorunun çözümü var mı? yoksa yeni bir maşa almak istesem ne önerirsiniz. Ayrıca bunun bağlantısını kendim yapabilirmiyim. İzmit'te adam akıllı bisikletçi yok şimdi ürünü alıp yanlış montaj yaparlar falan elimize yüzümüze bulaştırmayalım. Böyle idare etsemmi bilemiyorum. Bisikletimi sürekli geliştirmek istiyorum şuan amortisörü değiştireyim istiyorum.

Scudo

Recep BARITCI

Aktif Üye
Tepki
95
Bisiklet
Carraro
Arkadaşım bisikletin üzerinde takılı olan Maşanın markasını ve modelini verirsen sana daha sağlıkli bir şekilde yardımcı olabilirm. Ama tahminm Sr suntour xcm xcr tarzi bir maşadır ve mekanik kilit kullanan bu tip maşalarda kilitlendikten sonra 2 cm lik kaçırma payı normaldir. Gücü yere sağlıkli iletmen ve en ufak bi darbeyi senin değil maşanın absorbe etmesi bisikletinin ve buna bağlı komponentlerinin uzun ömürlülügü acısından bu boyledır kafana takılcak birşey yok havalı maşalar dahi kilitlendiğinde 2 cm kadar esner. Eğer illede maşamı değiştirmek istiyorum dersen 2 kg altında 300 -400 lira arası epicon raidon first air gibi havalı modelleri alabilirsin . ikinci el sağlam bir maşada işini görebilir. Montaj konusunda ise boru kesimini yapabilirsen ve kelebeği çakabilirsen gerisi kolay biraz bilgi ve ekipman gerekli açıkcası. Sağlıcakla...

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
maşanın tam modelini bilmiyorum. bisikletim 2012 model Kron Xc 750, araştırdığım kadarıyla zoom maşa falan diyorlar galiba. Ama tam emin değilim.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Maşa Kron'un kendi maşası. Gidondan kilitlemeli yani pek iyi denilemez.

Eğer yeni maşa almak istiyorsanız En düşük Suntour XCR alabilirsiniz.

Not: Sesin nasıl bir şey olduğunu söylerseniz sorunu bulmaya çalışırız

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
gidondan kilitli olanları 2013 modeller benimki elle kilitleniyor.

Bisikletin üzerine binmeden pedalı elle çevirdiğimde hiç ses yok. Üzerine bindiğim zaman teker döndüğünde vijk vijk diye bir ses geliyor. Pedal çevirsemde ses geliyor, pedal çevirmeden yokuş aşağı falan gittiğimde de aynı sesi yapıyor.
Ön tekerden geldiğini sanıyordum arkadaşın bisikletinin ön tekerini denedim yine aynı sesi yaptı. Frenleri boşa aldım yine aynı sesi yaptı.
Daha sonra arka frenleri çıkartıp denedim yine aynı sesi yaptı, ancak arka tekeri değiştirmeyi denemedim. Onu da denedikten sonra tekerlerle bir ilgisi olup olmadığına kesin emin olacağım.
Amortisörü kilitli ve, açık vaziyette denedim yine aynı sesi yaptı.
Bir arkadaş amörtisör kitlendiğinde hiç boşluk olmaması lazım falan dedi ondan şüpheleniyorum ama kesin emin değilim. Etrafta 2-3 bisikletçiyede götürdüm onlarda yapamadı kendi imkanlarımla deneme yanılma yaparak çözmeye çalışıyorum :)
Birde bisikletle boşta giderken sanki titreme yapıyor gibi ön tarafta yine amörtisörle mi ilgili bilmiyorum ileri geri oynama yaptığını hissediyorum. bisikletten indiğimde frene bastığımda da teker sabit kalıp gidon az bişe ileri gidiyor oynama yapıyor.

ProfessionaL

Forum Bağımlısı
Tepki
700
İsim
Hasan Kılınç
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
1. Maşada boşluk var.
2. O bahsettiğin ses göbeklerden kaynaklı ve sanırım arka göbek. Başka bir arkadaşınızın arka jantını takıp deneyin :)

Emrah Özşahin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.745
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
anladım. o zaman amörtisör olayını daha sonra düşüneyim şuan için bir sıkıntı yok öyleyse.. şu sesten kurtulsam aslında başka bir şikayetim kalmayacak :)