Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kron XC1000 2009 mu 2008 mi?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Oğul Öztunç tarafından paylaşıldı.

1. Oğul Öztunç

Oğul Öztunç Yeni Üye

Merhabalar, Sarıyerde oturuyorum ve iki kişilik bir bisiklet grubu kurduk. (Bu arada sarıyer ve yakınında oturup bizimle sürmek isteyen olursa pm atabilirler.)
    Bir haftadır babamın eski bisikletini kullanıyorum.Hem arka amortisör olması hem de bisikletin çok ağır olması özellikle bayırlarda aşırı güç sarfetmeme ve çabuk yorulmama sebep oluyor.Hem bayırlarda, hem de şehir içinde güvenip,rahatça kullanabileceğim hafif ve sağlam bir bisiklet satın almak istiyorum.

İnternet sitelerinden biraz araştırmam sonucu XC1000,Trek 3700,Trek 3900 gibi modellerin başlangıç için bana uygun olduğuna karar verdim.Bunun yanında 2008 model sıfır bir XC1000 buldum, bütçe açısından nispeten daha rahat bir seçim yine de danışmak istedim.Kronun 2009 modelleri için kaliteyi düşürüp fiyatı arttırdı diyorlar, böyleyse karlı bir seçim midir?

2008 XC1000:

*
    *
    * Ürünler Sıfırdır Faturalı ve 2 Yıl Garantili olarak alıcaksınız Ayrıca Kron Bilinçli hasarlar haricinde kadrosuna ömür boyu garanti vermektedir...
    * Türkiye`nin her yeri kargo ücreti 25 TL
    * SÜSPANSİYON : SUNTOUR XCM
    * FREN VİTES KOLLARI : SHIMANO Altus
    * FREN BACAKLARI: SHIMANO Brm-420 ( altus , acera , alıvıo )
    * ARKA VİTES : SHIMANO Acera
    * ÖN VİTES : SHIMANO C 050
    * ARKA DİŞLİ : SHIMANO pg-830 , 8 Speed
    * AYNAKOL : SHIMANO TX70
    * ZİNCİR : KMC Z-50
    * GÖBEKLER : SHIMANO rm30 ( altus , acera , alıvıo )
    * JANTLAR : RIGIDA ZAC -19 , 32 Holes
    * LASTİKLER : IRC Irc mythos xc 27 tpı, Hafif ve yanları ipek olduğu için çok hafif
    * GİDON : ZOOM 3D Forged Specıal stıcker desıgn&lıghtweıght Özel seri
    * SELE KELEPÇESİ : ZOOM 3D Forged Specıal stıcker desıgn&lıghtweıght Özel Seri
    * BOĞAZ : ZOOM 3D Forged Specıal stıcker desıgn&lıghtweıght özel Seri
    * ELCİK : SETLAZ
    * SELE : SETLAZ
    * Pedal : Vp Pedal
    * BOĞAZ YATAĞI : VP A-42E Integrated A-HeadSet
    * KABLOLAR : SHIMANO

2009 XC1000:

# Kadro :Alu 7005 Double-Butted
    # Boyun :Uno
    # Maşa :TG
    # Pedal :VP 992
    # Boğaz Yatağı :VP A41
    # Sele Borusu :Uno
    # Arka Vites :Shimano RD-M410
    # Sele :VADER
    # Ön Vites :Shimano FD-M310
    # Ön Hazne :Shimano HB-RM60
    # Vites Kolları :Shimano ST-EF60
    # Arka Hazne :Shimano FH-RM60

# Fren Kolları :Shimano ST-EF60
    # Zincir :Shimano HG50
    # Frenler :Shimano BR-M422
    # Kaset :Shimano CS40
    # Ayna Dişli :Shimano FC-M191
    # Jant Teli :HTI
    # Orta Mil :Shimano BB-UN26
    # Jant :Remerx
    # Gidon :Uno
    # Lastikler :Maxxis 27TPI

2008 625 ytl, 2009 ise 720 ytl siz olsanız hangisini alırdınız?Bunun dışında başka ne önerirsiniz?

Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ederim

2. BEYHAN

BEYHAN Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    kron kullanmıyorum ama şöyle yardımcı olabilirm
    kron bisikletin en büyük özelliği geliştirilebilir kadrosu var ben olsam 7005 kadroyu yanı 2009'u tercih ederdim
    kron haricinde sedona 711 v ve daha düşük uygun fiyata salcano astro modeline bakabilirsiniz
    kolay gelsin:)

3. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    Ben 2008 kullanıyorum çok memnunum. Bence 2008

4. Oğul Öztunç

Oğul Öztunç Yeni Üye

ilgi için teşekkürler trek 3900 başlangıç için pahalı bi seçim mi olur ben çok iyi anlamıyorum ama xc1000(2009) le başbaşa gibiler trek neden daha pahalı? Sizce biraz daha paraya kıyıp trek almalı mıyım?

5. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    2008 Kron Xc 1000'leri pek tavsiye etmiyorlardı.Kadroda sorun mu varmış neymiş bilmiyorum.Bana kalırsa double butted (iki kere dipçiklenmiş) kadro yerine triple butted kadro alın derim.Sedona veya Mosso olarak bu konuda seçiminiz.

6. gecekusu333

gecekusu333 Kıdemli Üye

Seviye:
    zaten eskidense yeniyi herzaman tercih etmeli..

7. globaldriver

globaldriver Kıdemli Üye

Adı:
    Ugur Bilgili
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    2008' ini nerede buldunuz ki?

8. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Benim 741 in kadrosu triple butted o zaman 3 keremi dipçiklenmiş oluyor:D

9. Oğul Öztunç

Oğul Öztunç Yeni Üye

2008 i gittigidiyorda aratın, orda buldum.Aşırı kron sempatim var ama Trek için her türlü modeli gözün kapalı al pişman olmazsın diyorlar,bi türlü karar veremedim.Bu arada kadronun dipçiklenmiş olması nedir,kaç kere dipçiklenmiş olması neyi değiştirir?

10. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet bu durumda sizin kadro 3 kere dipçiklenmiş oluyor.Dipçikleme işlemi alüminyum kadrolarda hafiflik ve sağlamlık amaçlı yapılır.Kadro ne kadar çok dipçiklenirse o kadar hafif ve sağlam olur.Fakat dipçikleme işlemi kadronun yanal darbelere karşı olan direncini azaltır ama yanal darbe kadrolar için pek de önemli değildir bu sebepten dolayı çok markada kadrolar üç kere dipçiklenmiştir.Ben şahsen hala çift dipçikleme yapan Salcano,Kron ve Marin'in bazı modellerini almayı düşünmüyorum.

Trek konusuna gelince,markayı zaten tartışmaya gerek yok.Fakat çoğu iyi markada gözlemlediğim kadarıyla alt modeller çok sağlam kadrolar olup genelde ağır oluyor.Mesela Trek'in 3,4,6 serisi kadrolarının 17.5" ve üzeri ölçülerinde modelleri hep 2 kilogramın üstünde.Bu da düşündürücü bir olay,fakat 8 serisi gibi bir serisi varki 1636 gram olmasına rağmen özel alaşımı sayesinde baya baya esnemez bir kadro ve sanırım 2007 yada 2008'de bu konuda ödül almıştı.Hatta Trek'in dediğine göre oclv karbon kadrolarından bile daha esnemez imiş.

sonEr´´ bunu beğendi.
  11. globaldriver

globaldriver Kıdemli Üye

Adı:
    Ugur Bilgili
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Şimdi arattım bulamadım:eek: . Nerede buldun diye sormamın sebebi; ben mart ayında alırken aldığım bayideki(e-bisiklet) son bisikletlerdi ve Efor'da da birkaç tane kalmıştı. Şimdi olacağını zannetmiyorum. Bende 2008 sarı renki var ve gayet memnunum. Zaten şu mantığa inanmıyorum "şu model bisiklet güzel git onu al" güzelde neye göre güzel?

Bisiklet seçerken önemli olan ilk şey, tarzını seçtikten sonra tabi bisikletin kadrosudur ondan sonra ekipman gelir. Bisikleti model model satarkende alt modelin ekipmanı düşük olur tabi ona görede kadro, yüksek seviye bisikletin ise ekipmanları ve kadrosuda ona göre yüksek olur. Şimdi bir Kron xc 1000 alırsın, ilerde ekipmanlarını yükseltirsin daha iyi bir bisiklet olur.

Ben yarışa giren ekipmanları yükseltilmiş Kron xc 1000'de gördüm. O kadar yarıştan sonra kadrosunda hiçbir sorun yoktu, ama tutupta dünya şampiyonasına bu kadroyla kimse girmez :)

Sana tavsiyem git kendine güzel bir 2009 XC 1000 al.;)

12. tolgayalcin

tolgayalcin Forum Bağımlısı

Seviye:
    kesinlikle katılıyorum. yeni iyidir. Herşeyden önemlisi içine sinmesidir. Bir bisikleti alırken içinde başka bi modelle ilgili tüm pürüzlerin silinmesi önemlidir , zira hiç bir zaman aklından çıkmaz. Hep "keşke" yada "acaba" dersin. İstediğin bisiklet kron XC 1000 ise al 2009 unu kafan rahat olsun. Hem bakarsın satmak istersen ilerde daha rahat satarsın.. Tabi bunlar benim şahsi fikrim.

13. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    bisiklet alacağım sıralar 2008 ben de çok aradım ama bulamadım, onun görünüşü çok güzeldi çünkü 2009'u beğenmemiştim. En sonunda scott aldım sizin bahsettiğiniz civarlarda bir masrafım oldu ve çok çok memnunum bisikletimden. (2008 model aspect 50)

14. Oğul Öztunç

Oğul Öztunç Yeni Üye

Affedersiniz sahibindendeymiş.Malumunuz 20 kilo demir kadro bisikletle 3 günde 150 km yaparsanız insanın akli dengesi hasar görüyor.(üstelik bi de arka amortisörü var..)

İşte şurdan bulabilirsiniz ellerinde 5 tane kalmış.
    http://www.sahibinden.com/sifir_kron_xc1000_2008_-94WQQaXQQ13844484WQQpXQQdisplayitem

Bu aradasöyledikleriniz ışığında aklıma şöyle bir fikir geldi , 2009 xc1000 veya trek 3900 a vereceğim parayla 2008 xc1000 alıp artanıyla zaman geçtikçe kadro üstündeki elemanların kalitesini mi arttırsam? 2008 xc1000 in kadrosu bu diğer ikisi kadar iyi midir? Bu yapılması mantıklı bir hareket midir?

Bu arada scottun hangi modelini tercih ettiniz? Bu bisikletler ayarında bir scott var mıdır?

15. m.varolfb

m.varolfb Forum Bağımlısı

Seviye:
    2008 model scott aspect 50

16. lontray

lontray Yeni Üye

Seviye:
    bence bunların ikisini de boş ver ameoba hussar al. şu an erdoğanlar bisikette indirm var. hem kadrosu cok sağlam hem çok şık hem de parcaları daha kaliteli full acera ameoba hussar.

17. Oğul Öztunç

Oğul Öztunç Yeni Üye

bisikleti almadan önce denemek istiyorum sadece erdoganlarda mı bulabilirim? çünkü istanbulda oturuyorum. bir de hussarın ağırlığını biliyor musunuz?