Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kron kadrolarının gerçek sırrı

Konu, 'Kron' kısmında yiğit_kara26 tarafından paylaşıldı.

1. yiğit_kara26

yiğit_kara26 Forum Demirbaşı

Seviye:
    Çok samimi olduğum birisi bana en içten şekilde bu sırrı verdi kron bisiklet sahibi olan lar güvenin kron bisiklet 2009 sezonunda ki kadrolarını SCOTT - MERİDA - TREK kalitesiyle CUBE - AMOEBA - SEDONA - GEOTECH kaliteleri arasında kalan bir markaya ürettirmiş aslında o markayı biliyorum ama söylemiyorum belki bir suç işlemiş olurum diye bu yüzden 2009 kron kadrolarına güvenin diğer yıl serilierini bilemem artık belki 2010 kronların kadrolarınıda aynı firma üretiyor olabilir ama kesin değil ama kesinlikle 2009 serileri için tedirgin olmayın çinmalımı falan diye ya italyan ya amerikan ya japon yada malaysia malıdır herkeze iyi forumlar

Furkan köleoğlu bunu beğendi.
  2. halil ibrahim derebaşı

halil ibrahim derebaşı Yeni Üye

Seviye:
    Bişey sorcam. Kron hangi ülnenin malı?

3. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Çin değildir belki ama en fazla da Taiwandır ;)

4. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    amerikan malı bisiklet mi kaldı?..Yani amerika'da üretilen :)?

5. Soner YAMAN

Soner YAMAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    Kron marka olarak TÜRK markası ama yanılmıyorsam Çin ve Taiwan da Yapılıyor.

İşin aslı daha önceleri çok eleştirdim bu markayı ama ilk çıkardıkları crazy hop dj kadrosunu gördüğümde baya ilerleme katettiklerini düşünmüştüm .

Ama marka bir defa adı kötüye çıktığı için çıkmış dokuza inmez 8 'e dedikleri gibi . birdurum var ortada.

Konuyu açan arkadaşın adını söylemediği üretimin yapan firma nın iyi olduğunu idda etmesi ile ilgili bişey söylemek istiyorum .

Arkadaşlar imalatı yapan iyi bir marka olması yapılan kadronun da iyi olacağı anlamına gelmez ve bahsettiğin firma kron gibi daha bir çok markanında ürünlerini imal ediyordur. Ama şöyle bişey varki her marka kendine bir kalite materyal standardı belirler ve bu standartlara göre ürün yaptırır.

Kısacasi kron bu konuda nasıl bir standart da malzeme belirleyerek imalat yaptırıyor . Çünkü Büyük markalar arge (araştırma geliştirme) lerinin kendi yapar ve ona göre standart belirler ve imal ettirir Ve bazı markalarda ellerine verilen katalogdan maliyeti mümkün olduğun ca düşük tutarak malzeme seçer ve yaptırır .

İşte önemli olan ve cevaplanması gereken soru bu Kron bu seçeneklerden hangisini tercih ediyor ?

Yalnış anlaşılmasın kimsenin malını kötülemek değil maksadım ama bunlar olağan şeyler

Teşekkürler

6. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    bahsi geçen marka ( neden söylemiyorumki suçmu:) diğer başlıkta belirtilmiş; MOSSO...) gayet iyi bir marka bilinen her materyalden kadrosu var :) ama tr da pek yok neden bilmiyorum birde 2010 modelleride aynı marka mı yaptırılıyor? bilen var mı almayı düşünüyorumda ?;)

7. Cem Helimoğlu

Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    peki kron mu daha kaliteli sedona mı ikisde türk malı sonucta türkiyede uretılmıyor ama

8. yiğit_kara26

Seviye:
    doğal olarak kron ;) eşit modelleri karşılaştır

9. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bir defa herşeyden evvel gidip Sirkeci'de Efor Bisiklet'e sorarsan "Bu kadroları kim üretiyor" diye, onlar da sana "Biz XX firmasına ürettiriyoruz" derler. Bu konuda öyle bir "sır" falan yok ortada. O firma da Mosso'dur, zaten sezon başında gidip her hafta kapılarını çalanlar önce Mosso markalı tasarlanmış kadroları görür, sezon içerisinde de çok çok benzer kadrolar Kron olarak gelir. Burada kimsenin sakladığı birşey yok. Hatta Sedona kadroları da Axman üretiyordu yanılmıyorsam.

Ancak, bu fabrikalar usta tekstil atölyeleri gibidir, Mavi Jeans'in seçtiği iplik, kumaş ve onların yaptığı tasarıma göre Mavi Jeans üretirler, Halil Jeans'in seçtiği iplik, kumaş ve tasarıma göre de Halil Jeans üretirler. Bu asla Halil Jeans = Mavi Jeans demek değildir, zaten olamaz da. Çünkü büyük markalar kullandıkları teknolojileri patentlerler. Hiç bir fason üretici de kendisini riske atıp bu teknolojiyi diğerlerine kullandırtmaz.

Kısaca, bu firmalar size 20 $'a da kadro üretir, 200 $'a da, hatta belki 500 $'a da, o yüzden kalite kadroyu kimin ürettiği ile değil, kullandıkça ortaya çıkar.

Fazla iddialı bir laf olmuş. Neyine göre karşılaştırdın?

10. Hasan Oğuz

Hasan Oğuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Halil Jeans'e aynen katılıyorum :) Önemli olan hangi markanın ürettiği değil. Önemli olan üretim aşamasında kullanılan malzeme kalitesi, kullanılan teknik ve ustalık.

HaliliOzturk bunu beğendi.
  11. yiğit_kara26

Seviye:

üzerinde kullandıkları parçalara göre :D ama bu sene sedona geçti sanırım :D

12. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Bak ne güzel söyledin, "üzerinde kullandıkları parçalara göre". Demek ki sen üzerindeki parçaları karşılaştırmışsın, kadroları değil ;). Genel olarak bisiklet manasında en çok fiyat/donanım oranını hesaplayabiliriz Yiğit, onun dışında kadroların kalitesi dediğim gibi kullandıkça ortaya çıkar...

Baran Özkan bunu beğendi.
  13. erim yıldırır

erim yıldırır Kıdemli Üye

Seviye:
    peki kaliteyi kadroyu nasıl anlarız??(esnemesine göre mi dağ taş ta 2 mm esnemey nasıl anlayacağız??) ben merak ediyorum mesela sedon 761 kadro ??? henüz hiç bi kötülüğünü görmedim ama...?

14. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Keşke elimizde labaratuvar olsa, hep beraber girsek içine, bağlasak kadroları makinelere esnemelerini, tepkilerini ölçsek hep beraber... Normalde olması gereken bu.

Bize ise şimdilik kullanıp görmekten başka çare kalmıyor. Ben bu konuda biraz avantajlıyım, sürekli dergileri, yayınları takip ediyorum, bisiklet testlerinde kadro testlerinde verilen esnemezlik değerleri, çıplak ağırlıklar ve kadro işçiliği ile ilgili bu işin uzmanlarınca hazırlanmış testler faydalı oluyor.

Siz kadronuzdan memnunsanız sorun yok demektir. Esneyip esnemediğini anlamak için başka bir bisiklet/kadro denemekten başka bir alternatif şimdilik yok gibi görünüyor...

15. Soner YAMAN

Soner YAMAN Forum Bağımlısı

Seviye:
    sedona kesinlikle tavsiye edeceğim bir marka .
    markanın sahibi ASLI bisiklet ve kendileri bu konuda gayet profesyonel bir çizgi deler yaptıkları ve sattıkları ürünlerin her türlü arkasındalar ve güveniliri bir firmadır ayrıca sedona adıyla yaptırdıkları kadrolarda hep yeni teknolojileri kullanıyolar . Ama bazan üzerlerinde kullandıkları edipmanlarda yalnışlık yapabiliyolar örneğin yeni model x on bir lerde aynakol ALAN BİRİNİ GÖRDÜM VE SÜRÜŞ ESNASINDA ESNEMEDEN DOLAYI KOL KADROYA ÇARPIYOR ODA SOUNTOUR ' un cilvesi belkide

Teşekkürler

16. yunus arslan

yunus arslan Aktif Üye

Seviye:
    Teşekkürler...

17. Murat GÖNÜL

Murat GÖNÜL Aktif Üye

Seviye:
    beyler simdi bu kadrolarda garanti yok mu ? evet var. bence pek cok sey anlatiyo bu garanti olayı.

ben imalat asamasını gösteren bir belgesel izledim. discovery channelde. sans bu o da kron ureten fabrikaya denk geldi. marka sansurluydu ama arada sırada gozukuyordu. islemi biten kadroya masayla beraber pek cok test yapiolar. en ufak cizikte catlakta yeniden üretiyor diyordu belgeselde

how to made stuffs mıydı neydi adı programın. arayanlar beyki bana denk gelen bolumu bulabilir.

BF Okuru_ bunu beğendi.
  18. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    hangi dergi bunlar.isimlerini ve nerede bulabileceğimizi verebilir misiniz?

19. M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Abi konu hortlamış 4 ay geçmiş bea üstünden :D

20. BF Okuru_

BF Okuru_ Bisikletkolik

Seviye:
    ya kronun sayfasına pek bakmıyom :D nedendir bilmem ama bende iyi bir izlenim bırakmadı.hiç kullanmadım ama ne zaman baksam kron kadrom çatladı yazılarını görüyom.tırsdım yani :D