Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kron hakkinda bilgileriniz...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında emre.isb tarafından paylaşıldı.

1. emre.isb

emre.isb Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    arkadaslar ben kron xc 150 26 v alacagim birkac sorum var .
    daha onceden kullanmis ya da su an kullanan arkadaslar memnunmusunuz ve kac tl ye aldiniz?
    masasi iyi degil diye yorumlâr aldim genelde
    diger parcalari sizce iyimidir baslangic icin?
    birde renk olarak hangisini onerebilirsiniz.?
    yorumlarinizi bekliyorum iyi forumlar...

2. Tahir Keskin

Tahir Keskin Onursal Üye

Adı:
    Tahir Keskin
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Sizin konuya pek müdana edilmemiş galiba :) Şöyle bir araştırma yaptım forumda, Kron hakkında genel bir konu pek fazla yok. Daha çok belirli modellerin karşılaştırılması şeklinde konular açılmış. Bu konuları ayrıntılı inceleme fırsatı bulabilirseniz, güzel bilgiler edinebilirsiniz.

Bu arada özetle Kron'un Türk malı olduğu bilgisini vererek sizi bu konuya yönlendireyim: kron kadrolarının gerçek sırrı

3. emre.isb

emre.isb Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    teşekkürler mtkeskin.

4. Gültekin R. Demirkaya

Gültekin R. Demirkaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Selamlar...Ben XC 150 V 26 kullanıcısıyım. Bizim bisikletimiz başlangıç bisikleti olarak geçmekte ve piyasada daha hesaplı ve kullanılabilir olarak da en uygunu. Elbette Kron firması başlangıç bisikleti olarak gördüğünden malzemeden de kısmış sağolsunlar!!!...misal diğer tüm modellerinde shimanodan aşağı aynakol yok iken xc 150'de kendi aynakolunu kullanmış bu da tabi alüminyum değil bildiğimiz dökme demir. Haliyle ağır. Vites geçişlerinde sorun yok ama shimano hassaslığı da yok. Bir de ortagöbek rulmanlı değil tabi bunun yanında bazı ufak tefek sarf malzemeleri çok basit kullanılmış. Misal bisiklet ayak sehpasındaki somunun pulu kırılmış sürekli gevşeme yapıyordu. Kendim daha sağlam bir pul koydum.Dediğim gibi başlangıç bisikleti olduğundan sağolsun kron ucuza gitmiş. Ama sedonanın o segmentteki bisikleti gayet başarılı...Ben bir ay sonra aynakol ve göbeğini shimanoya çevirdim lastiklerimi dişsiz yol lastiği ile değiştirdim. Gayet kullanışlı oldu tabi artık benim için o bisiklet başlangıç bisikleti olmaktan çıktı. Ufak tefek değişikliklerle sizde yapabilirsiniz. Tabi aklımıza keşke 100-200 daha koysaydık demek geliyor.

5. Mehmet AKIN 1993

Mehmet AKIN 1993 Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    merhaba hocam, aynı bisikleti bende kullanıyorum alalı 6 ay olmamıştır, ama değiştirmeyi düşünüyorum.

öncelikle 450 liraya (şu anki fiyatı bilmiyorum) alabileceğin en ucuz alüminyum dağ bisikleti xc150. araziye çıkmayacaksan hiç alma hocam. benim gibi pişman olursun. bisikletle hızlanamıyorum. teker çok kalın ve dişli, ayrıca 4-5 saat üzerinden inmeden yolculuk yaptığım oldu, belde hafif ağrı yaptı çünkü. dağ bisikletleri uzun yolda konforlu değil. sana önerim carraro 224 olur. incele derim aradaki farka değer ve uzun süre seni götürür. kısaca mtb aldığına pişman edebilir şehir bisikleti öneririm.

6. Oğuzhan k

Oğuzhan k Bisikletkolik

Seviye:
    Sevgili genç arkadaşlarım sağdan ,soldan duyduklarınıza değil bizzat yaşayıp görerek,kullanarak,deneyerek bisiklet alınız.kron şöyle salcano böyle işte felan marka tu kaka'larla olmaz bu işler bir bakıyorum daha yaşı 14-20 yaş grubu maşallah bisiklet profu kesiliyor.daha yaşınız kaç başınız kaç nerde?ne zaman?kaç adet belirli markaları kullanıpda uzman ve anlayan kesiliyorsunuz anlamak mümkün değil yapmayın bunları;bu işlerin vebali var.dünyada hiç bir marka (ultra ve çok pahalı olanlar hariç) orjin diye bir şey kalmadı scott,trex,giant,carraro,bianchi,kron,sedona,salcano hep Uzakdoğu hep çin bizimkiler sadece birleştiriyor.marka hastasıda olmayın bu yollardan geçipde çok hatırı sayılır paraları harcamış biri olarak naçizane yorumumdur.

7. Ali Kerimoğlu

Ali Kerimoğlu Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tebrikler.

2 aylık Kron cx500HD kullanıcısı olarak kendi bisikletimi yorumlayayım, siz de bahsi geçen bisiklet ile farklarını göz önüne alarak değerlendirmenizi kendiniz yapmaya çalışın,

- Kadrosu yakışıklı ve sağlam
    - Üzerindeki donanıma göre hafif sayılır (tartmadım fakat her gün eve çıkarıp indiriyorum hiç zorlamadı, ayrıca birkaç dağ bisikletini elimle tarttım benimki onlardan hafif geldi)
    - Hidrolik freni çok iyi. Yalnızca işaret parmağımı kullanarak dilediğim gibi frenleme yapaibliyorum, sert duruş yapabiliyorum.
    - Vites ve diğer aktarma organları bu sınıfa göre başarılı.
    - Maşa kalitesiz. İlk fırsatta değiştireceğim.Sürüş esnasında da çok konforsuz. Kilitlendiğinde 1 cm gibi boşluğu var ve bu boşluk direkt amortisor pistonları ile piston yuvaları arasındaki yukarı aşağı boşluğu.
    - Lastikler şehirde kullanıma uygun değil, ilk fırsatta kalite bir slick lastikle değiştirilmesi gerekir.
    - Fren kolları kaliteli ve şık.

Bugün aynı fiyata bu bisikleti alır mıydım? Alırdım. Fakat yukarıda saydığım lastik değişimi, maşa değişimi ve aktarıcı değişimi maliyeti en az 300-400 TL aralığında tutar. Bisikletin sıfırının 1.000 TL olduğu düşünüldüğünde 1.300 - 1.400 TL' ye çok daha iyi bisikletler alınabilir.

Söylemek istediğim, başlangıçta çok iyi etüt etmeli. Sonradan yapılan parça değişimleri sıfır bisiklete nazaran elinizdeki bisikletin maliyetini 2-3 kat yükseltiyor.

8. Furkan Çınar

Furkan Çınar Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    GT
    Seviye:
    Genelleme yapmanız çok yanlış, akıl yaşta değil baştadır diye bir söz vardır bilmem bilir misiniz ? Mesela imzanızda yazım hatası var siz bu yaşınıza kadar doğrusunu öğrenememişsiniz belli ki ama ben sizden kaç yaş küçük olmama rağmen öğrenebilmişim. Demek ki her şey yaşla bitmiyormuş ?

9. Mehmet AKIN 1993

Mehmet AKIN 1993 Yeni Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Oğuzhan aydın demiş ki; ↑
    Sevgili genç arkadaşlarım sağdan ,soldan duyduklarınıza değil bizzat yaşayıp görerek,kullanarak,deneyerek bisiklet alınız.kron şöyle salcano böyle işte felan marka tu kaka'larla olmaz bu işler bir bakıyorum daha yaşı 14-20 yaş grubu maşallah bisiklet profu kesiliyor.daha yaşınız kaç başınız kaç nerde?ne zaman?kaç adet belirli markaları kullanıpda uzman ve anlayan kesiliyorsunuz anlamak mümkün değil yapmayın bunları;bu işlerin vebali var.dünyada hiç bir marka (ultra ve çok pahalı olanlar hariç) orjin diye bir şey kalmadı scott,trex,giant,carraro,bianchi,kron,sedona,salca no hep Uzakdoğu hep çin bizimkiler sadece birleştiriyor.marka hastasıda olmayın bu yollardan geçipde çok hatırı sayılır paraları harcamış biri olarak naçizane yorumumdur.

bir kron xc 150 kullanıcısı fikrimi paylaştım. kron markasına çamur atmadım.
    şu da bir gerçekki xc150 nin amortisörü berbat, vitesi kaldırımdan inince değişiyor.

kron markasının ürettiği tek şey kadrosu ve selesi. onun dışında zaten kronla ilgili olarak çıkacak sorun en fazla satış sonrası destek olur.
    kendime göre almayı düşündüğüm modeli önerdim arkadaşa, kron tourer 24 te alınabilir ama ben diğerini daha dolu buldum.
    kısaca artistlenmek için artistlenmeyelim.

10. Gültekin R. Demirkaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    sakin olalım arkadaşlar :) hiç gereği yok. XC 150 ile ilgili memnun olmadığınız kısımlar olabilir misal lastikleri...çok uygun fiyata kesemize uygun orta halli lastikler var dişsiz. Kullanılabilir şekilde fark yaratabiliyor misal benim hızım ve manevram çok ciddi arttı. Kalkı ki Kronların MTB'sinde normal olarak kalın dişli lastikler var. Biraz kullanın sonra dişsiz lastik alabilirsiniz. Çok uçmadan piyasada mevcut güzel lastikler var. Ayrıca vites konusunda elbette gerizekalılar çok ucuz ön arttırıcı kullanmışlar bozulana kadar kullanın derim çünkü benim bozuldu garantiden 10 tl farkla biraz daha iyisini aldım arka artırıcı yine shimanonun ucuzunu kullanmışlar arıza yapana kadar takılın. Ben ön arttırıcı ve göbek mili konusunda daha önce yaşadığım tecrübelerden dolayı ve özellikle aynakol konusunda gittim değiştirdim ama hemen yapmadım. Biraz araştırın biraz bakın mutlaka iyi kalitede olanları bulabilirsiniz....bunları yavaş yavaş yaparsanız canınız da sıkılmaz. Bazen bu tip ufak değişiklikler de keyif verir. Ama bunları da yaparsanız artık bisikletiniz başlangıç bisikleti olmaktan çıkar orta düzey olur maşallaaahh çok güzel olur. bir de bakım çok önemlidir. Koç gibi kalır bisikletiniz...

11. Soner sevinç

Soner sevinç Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    bendede kron 150 26 v var 480 tl aldım. bence gayet güzel bir bir başlangıç bisikleti.arkadaşların dediği gibi sonradan üzerinde oynama yaparak daha konforlu ve sağlam hale getirebilirsin.ben şimdilik yol lastiği aldım. bir önceki dişli lastiklerden sonra deli gibi gidiyor. maşası şöle böyle diye duydukların kasma o kadar.yeni başlayan birisi için o kadar da farkedilmiyor. banada alırken kilitli maşa al yoksa çok yorulursun düz yolda dediler.ama çoğu zaman farketmiyorum bile kilitlimi kilitsizmi.
    renk olarak kırmızı siyah al kendini farkettiriyor ;)
    kron 150 26 v alırsan pişman olmassın bence

Gültekin R. Demirkaya bunu beğendi.
  12. Gültekin R. Demirkaya

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Soner kardeşime katılıyorum...Başlangıç bisikleti gibi görünüp zamanla bazı parçaları değiştirildiğinde oldukça süper sonuçlar alınabilir. Zamanında benim dökme çelik ve sadece ön amortisörlü bir bisikletim vardı. vites ve bazı önemli parçalarını değiştirince süpersonik birşey oldu. Ben onunla sıkıntısız beylikdüzünden eminönüne kadar gidebiliyordum. Sonra alüminyum kadroya yani XC 150'ye geçtim bunda da canımın istediği şeyleri değiştirdim maşallahı var...

13. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Lutfen arkadaslar tartismayin, bu isin cocuk olmakla yada büyük olmakla alakasi yok. Ben bisiklet binen cok yasli kisiler taniyorum, sadece binmesini biliyor ve bisiklet den hic anlamiyorlar, ayni zaman da 16-17 yasinda sizin cocuk diye hitap etigniz ama benim icin genc delikanli olan >>COCUKLAR<< taniyorum, bisikleti komple söküp takiyorlar ve ayrica da ayarlarini da profesiyonel yapiyorlar.

Furkan kardesimize de katiliyorum, akil yas da degil basda dir......

14. Tolga ASLANTÜRK

Tolga ASLANTÜRK Biraz Güneş Biraz Pedal

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kullanmadım ama bir ara almaya niyetlenmiştim XC 1000 HD yi... Kullananların yaptıkları yorumları okudum herkes maşasından şikayetçiydi... Bende hiç riske girmeden, doğrudan vazgeçtim...

15. abdullah0732

abdullah0732 Aktif Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    Bende beyaz XC150 MD kullanıcısıyım her rengi güzel. Kronun tasarımlarını çok seviyorum. Bisikletden çok memnunum. Maşası bence iyi bir sorunu yok. Ramazandan sonra hidrolik frene geçmeyi düşünüyorum ama belli deil.