Kron, corratec, sedona arasında kaldım, tavsiyeleriniz

Arınç Tulgar

Aktif Üye
Tepki
68
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım, öncelikle site çok güzel hemen belirteyim. Burada yazanlar sayesinde bisiklet konusunda çok daha bilinçlendim ancak bu sefer de kafam karıştı. Üç marka arasında kaldım. Bisikleti şehir içi ve arazide kullanacağım, vakit buldukça 20-30 km.'lik mesafelere gezi ve spor amaçlı çıkmayı planlıyorum. Onun dışında bisikleti her gün aktif olarak kullanacak biriyim, yani hiç binmediğim zaman bile en azından kordonda
bir iki tur atarım.

Arkadaşlar Corratec'in iki modelini beğendim x vert motion ve super bowl trail, ancak fiyatları diğerlerine nazaran daha yüksek. İki bisikletinde ağırlıkları 12,9 kg. Bisikletlerin Alman yapımı olması ve özellikle super bowl'un kadrosu beni cezbetti. Özellikle Corratec marka bisiklet kullananlar mesajıma bir şeyler yazabilirlerse çok sevinirim. Kullanımı nasıl, memnunlar mı gibi.

Kron'da ise xc 1000 veya bulabilirsem xc 3000 modellerini düşünüyorum. Bu iki modelin arasındaki önemli farklar nelerdir ve ağırlıkları hakkında bilginiz var mı? Yine Kron kullanan arkadaşlar da varsa yorumlarını yazarlarsa çok memnun olacağım.

Sedona bisikletlerden henüz bir model beğenmedim, sadece bazı yerlerde çok tavsiye edildiği için aklımı kurcalıyor, daha çok corratec ve kron arasında gidip geliyorum ve cidden kararsızım. Yardım ederseniz çok sevinirim.

Scudo

Halil Atalay

Forum Bağımlısı
Tepki
576
bence kron al ben her konuda memnunum gerek servis konusunda gerekse kalite bakımında iyi hem üstelik türk ekonomisi kazansın

• Beğen
Tepkiler: Arınç Tulgar

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
corratec x-vert kadrolar bence iyi değiller. eski modellerinin ağirliklari fazla, yeni modellerinin hem ağirliklari az değil hem de şekli şemali hoş değil. bir süre arkadaşımın da olsa bizim evde konuk olan bir motion vardı, görüntüsü güzel fakat çok ağır (delta bisikletin verdiği ağirliklara şüphe ile yaklaşirim 12.9kg dedikleri motion 13.5 kg dan fazla, 1550 gr dedikleri kadro 1700gr cikti, bunlar kendimin dogrudan ölçtüklerim) ve geometrisinden hoşlanmadığım bir bisikletti.

fakat super bow kadrolar (super bowl amerikan futbol liginin, son karşilaşmasinin adi, google dan aratirken filan yanliş aratma) benim de acayip hoşuma gidiyor. paran varsa güzel bir super bow alabilirsin bence.

corratec'i geçersek de sedona'dan yeni model-2009- 751 ve ozellikle 761 çok güzel gözüküyor. Kron piyasada var mi yeni modelleri ne alemdedir bilemiyorum.

ama şunu da unutma ki ilk bisikleti alirken ne kadar ince eleyip sık dokusan da, ilk tecrübe olduğundan, boyunda geometrisinde, ihtiyacin olacak hosuna giden komponentlerin tahmininde hata yapma payi çok yüksek. o yüzden bütçeni de fazla zorlamadan kafana göre hoşuna giden içine sinen bir alet kap, havalar da hazır ısınmaya başlamışken.

• Beğen

Arınç Tulgar

Aktif Üye
Tepki
68
Yazan arkadaşlara teşekkürler. Kron ve sedona kullanıcıları fikirlerini paylaşırlarsa sevinirim. Bir de kron ve sedonalarda ağırlıklar nasıl

suzunkopru

Forum Bağımlısı
Tepki
1.474
(link)

Şu linkte benim bisikletlerimin fotoları var. Bu güne kadar, Bianchi Ultimate, Salcano Ephesos, Trek, Drag Master kadrolu bisikletler kullandım. En son kullandığım bisikletler ise Corratec oldular. Kadro olarak en çok Trekleri beğendim, ama bisikletleri çok pahalıya geliyor. Sonuçta ben Corratec kadrolarda karar kıldım ve çok memnun kaldım. Bir tane yetmedi iki adet Corratec kadrolu bisikletim oldu. Şimdiye kadar bir şikayetim yok ve çok memnunum.

Ayrıca ben olsam, bir bisiklete binmeden kadronun iyilik ve kötülüğü hakkında yorum yapanları dikkate almazdım. Yazan arkadaşlar Alüminyum kalitesinden, kadronun geometrisinden ne kadar anlıyorlar acaba sorgulamak lazım.

Arınç Tulgar

Aktif Üye
Tepki
68
Arkadaşlar benim belirttiğim markaların dışında tavsiyeleriniz varsa onları da belirtebilirsiniz. Salcanolara çok iyi diyorlar bu sene, bu konuda da fikirlerinizi paylaşır mısınız.

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
salcano yu kullanmadım ama corratec bahsettiğin markalarla karşılaştırılamayacak kadar iyi.

• Beğen
Tepki
64
Arkadaşlar bende yeniyim ama,
kadro iyiliği kişinin vücut yapısına göre değişmez mi?
Birine iyi olan bi kadro başka birine iyi gelemeyebilir bence.
Forumda hesap cetvelleri falanda var ayrıntılı. Oranı buranı ölçüyon falan.

Birde salcano hakkında bu sene kötü bişi duymadım daha. Kullandığı malzemeler kaliteli diyo herkes.
e kadrosuna bakıyorum o da alüminyum.
Bence gidip bol çeşidi olan bi bisikletçiye deneye deneye almalısın.
Nacizane düşüncem.

Arınç Tulgar

Aktif Üye
Tepki
68
baranozhan, mesajıma gösterdiğiniz ilgi ve yorumlarınız için teşekkürler. Sizde ki corratec modeli hangisi acaba? Bu markayı kullanan biri olarak cevabınız benim seçimim de önemli rol oynayacak. Gönlüm de zaten corratec'ten yana. Zaten şimdiye kadar kullandığım en iyi bisiklet bianchi thomisus. Eminim, Corratec'in herhangi bir modeli bile onun üzerine ilaç gibi gelecektir.

Arınç Tulgar

Aktif Üye
Tepki
68
Erhan tavsiyen için sağol ama Çanakkale'de satılan en iyi Salcano, insomnia, kaliteli modelleri getirmiyorlar. Diğer markalar ise burada yok. Şu an için iş durumum da bir yere gitmeme müsait değil ve bisiklete binmeyi acaip özledim. Havalar da ısındı ya, iyice kanım kaynamaya başladı hani. Salcano'ların modellerine netten baktım, özellikler gayet iyi, fakat kadrolarına kanım kaynamadı bana çok kötü göründü, kadro ve renk seçenekleri. Zaten seleyi kullanırken yukarı kaldırıyorum bayağa, ama salcanonun kadrolarında selenin en alçak oturma pozisyonu bile yukarıda, bir de seleyi daha da kaldırınca çok çirkin olacakmış gibi geldi bana. Tabii yakından görmeden bilemem ama dediğim gibi o imkanımda yok.

barhan

Daimi Üye
Tepki
626
Bisiklet
Diğer
Bende corratec x-trail cross (Aluminyum hybrid) ve Corratec revolution team (Carbon mtb) var.İki bisiklette toplamda 5000 km civarında yol yaptım.Bence fazla düşünme bütçenin yettiği modeli al pişman olmazsın, bu arada tüm bisiklet ağırlıkları pedalsız ölçülüyor o yüzden evdeki ağırlıkla fabrika verisi tutmuyor.

Arınç Tulgar

Aktif Üye
Tepki
68
Tecrübenize güveniyorum, teşekkür ederim. Büyük ihtimal x vert motion 2008 alacağım. Aldıktan sonrasını da yazarım artık.

ufhouck

Aktif Üye
Tepki
289
benimde kafamda x vert motion şekillenmeye başladı. ağırlık konusunda çelişkili şeyler söyleniyor acaba yeni versiyonun ağırlığını bilen biri var mı?

Arınç Tulgar

Aktif Üye
Tepki
68
delta bisikletin sitesinde 12,9 kg. olarak geçiyor, corratec konusunda tecrübeli olan baranozhan adlı arkadaş bu ağırlıkların pedallar hariç ölçüldüğünü belirtmiş, bu yoruma dayanarak herhalde ağırlık 13,5-14 kilo arası bir değer. Ki bu değer de iyi bence.

Arınç Tulgar

Aktif Üye
Tepki
68
fakat corratec kullanan ustalar eğer gerçek değerleri yazarlarsa seviniriz, şahsen ben biran önce aralarına katılmak istiyorum.

gogogo

Aktif Üye
Tepki
54
ben bisikletimi alalı 1 yılı geçiyor. xvert expert modeli disk firenli sitede 12,7 yazıyor açıkçası hiç ölçmedim ağırlığını gerekte duymadım. neticede bendeki bacaklar çalıştığı sürece 15 kiloluk bisiklet bile vız gelir ancak sürüş zevki düşebilir gayet tabii. her neyse ağırlığa çok takılma sonuçta motion modeli bile corratecin donanım olarak üst seviyeye giriş donanımı ve her türlü tatmin eder o yüzden gönlün hangisindeyse onu al bence neticede profesyonel kullanmayacaksan ağırlığa da takılmana gerek yok bilmiyorum yarışlara falan katılıcak mısın? ama şehirde kullanıcam demişsin ona ithafen söyledim

• Beğen

Burak AŞIK

Forum Bağımlısı
Tepki
392
Bisiklet
Salcano
@Arınç Tulgar

Kadro geometrileri ve renk seçenekleri tam olarak düşündüğünüz gibi değil.Bende Salcano 255 SRD kullanıcısıyım. Aynı seçenekler arasında dolanıp Salcano almıştım. Bir göz atmanızda fayda var
(link)

@Arınç Tulgar

Verilen ağırlık S boy kadrolar için geçerli. Boyunuz nedir tam bilmiyorum ama S den daha büyük kadro kullanmayı düşünürseniz ağırlık 13.5-14.5 kg kadar olacaktır.

• Beğen

Mithrelios

Daimi Üye
Tepki
167
corratec 2006 x-vert motion bol bol kullandim. birlikte bisiklete bindiğim arkadaşim ile aynı dönemde sedona sd 761 ve x-vert motion almiştik. yani bilmeden kullanmadan değil bu yorum. pedalsiz da tarttim (bence 1-2 kg bu seviyede kullanici için cok onemli değil fakat arkadaş iddia ettiği için) 12,9 kg değil 13,5 ve pedallar ile 14,2 kg agirligi vardi o modelin. kadrosu 2,2 kg kadar zaten.

neyse kg muhabbetini sevmiyorum, 1-2 kg a takilma arkadaşim hoşuna gittiyse al gitsin x-vert motion'ı. fakat sedona ve kron için de kafanda soru bence olmasin. ben sedona 761 kullandim 2 sene, büyük geldiği için geotech race kadroya geçtim. geotech için şu anda birşey soyleyemem yeni yeni kullaniyorum fakat sedona kadrodan ölçülerini araziye uygun almamam sonucunda büyüklüğünden kaynakli bir sorun dışında memnundum. satmadim, tur bisikleti kurucam o kadronun üzerine.

agirliklari soylemek gerekirse 18" 2007 model sedona sd761 kadro kulakçik ve furç dahil 1650 gr, 17" geotech race ise 1700 gr agirliga sahipler. senin de o seviyede alacağin sedona, geotech veya kron kadro 1600 +- 100gr agirliginda olur tahminen.

bir de ekleyeyim ben çok arada kalmiştim, şeklini şemalini begendiğimden dolayi sd761 mi yoksa x-vert motion mi alsam diye. sd761 in o dönemki turkuaz kadrosunu begenmememe ragmen onu tercih etmiştim üzerinde göbeginden aynakoluna tam set deore olduğu ve kadro daha hafif olduğu için. corratec'in o senelerdeki x-vert kadronun görünümü vs şahane idi ama üzerinde deore dan aşaği sınıf komponentler vardi, tercih etmemiştim.

Tepki
13
@Arınç Tulgar

ben bir kron xc 1000 kullanıcısı olarak kron derim kronun kadrosu çok kaliteli ömür boyu kadro garantisi var üzerindeki parçalara gelince seni tatmin etmez ise değiştirirsin ama ben 1 yıldır kullanıyorum dag tas tepe bayır demeden biniyorum allaha çok şükür bir kere bile yolda kalmadım ama illde baska marka dersen sedona 711 lerde güzel (kron kadar olmasada)bunu denemenı tercih ederim bi krona bin birde sedona, corratech,salcono ya farkı göreceksin kazaıs pedallar

• Beğen