Kron City Tourer 24 Hd Hakkında bilgi ve kullananlardan yorum lütfen

Efe Yamac Yarbasi

Daimi Üye
Tepki
311
Bisiklet
Cannondale
farklı miktarda bileşenleri olan iki farklı aliminyum alaşımı 6061 ve 7005. bu kodlar da bu oranlara göre standardize edilmiştir. kolay kaynak yapılabilmeleriyle meşhur ikisi de ve dolayısıyla bisiklet kadrolarında çok sık kullanılıyorlar :). dolayısıyla güçleri, dayanımları (çekme direnci vs.) esneklikleri gibi özellikleri farkediyor. incetilme işlemi alaşım türünden bağımsız başka bir etken olmalı ama dayanımlarının payı mutlaka vardır.

benim okulumda bir tourer var, dropbar takılmış. kadro açıları olarak yol bisikleti gibi olmasa da yakın sayılabilir ama dropbar çok yüksek kalmıştı bu dediğim bisiklette, çok eğilme payı bırakmaz gibi gelmişti, ne kadar ayarlanabilir bilmiyorum açıkçası. lastikleri de asfaltta falan muhtemelen yeterince iyidir ama dağda kaymanız yüksek bir olasılık. ama yeri geldiğinde dağda da süreyim o janta lastik alırım vs gibi düşünüyorsanız 29er mtblere de bakabilirsiniz, onlara asfalt lastiği takmak da hemen hemen aynı sonucu verir. sadece bisiklet biraz daha ağır olur evet ama çok daha sağlam olur diye tahmin ediyorum

• Beğen
Tepkiler: alican koçak
Scudo
Tepki
80
Bisiklet
Trek
Bildiğim kadarıyla 7005 içeriğinde 6061 e göre tek fark olarak Zirkonyum elementini barındırır.

Zirkonyum korozyona karşı koruma oluşturur...(Bu durumda 7005; 6061 e göre paslanmaya daha çok dayanıklıdır)

Ayrıca kaynak sertliğinin daha fazla olduğunu sanıyorum... (emin değilim)

Dipçikleme olayı çok farklı bir durum ki genelde yanlış bilinir, double butted; 2 kere dipçiklenmiş demek değildir 2 farklı et kalınlığı mevcuttur demektir. Triple Butted ise 3 farklı et kalınlığına sahiptir... Kadro borularının kaynak yerine yakın yerlerde asıl et kalınlığı kullanılırken diğer kısımlar inceltilerek farklı et kalınlıkları oluşturulabilir...

Konuya bisiklet açısından çok hakim olmasam da üniversite yıllarından bir kaç bilgi olarak aklımda kalanlar bunlar...

Umarım yalan yanlış hatırlamıyorumdur... :)

• Beğen
Tepkiler: Ahmet Fidancı

Ahmet Fidancı

Extrem Yol Grubu - Extrem Dağ Grubu - İZMİR
Tepki
870
İsim
Ahmet Fidancı
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Evet Gökhan iyi özetledin. Alüminyum tek başına yumuşak ve dayanımı düşüktür. Çeşitli bileşenlerle bu özellikleri güçlendirilir. Eklenen bileşenlere göre elektrot imal edilir ve bu tellerle kaynaklanır. 7005 - 6061 Gibi numaralarla standartlaştırılarak kullanılacak malzeme (elektrot vs) standartına uyularak kalitenin düşmemesi sağlanır. Dipcikleme inceltme anlamına da gelir. Kaynak yerleri daha kalın olması gerektiği gibi kadronun hafifletilmesi için diğer kısımlar ısı ve darp ile inceltilir. Yeni teknoloji ile bazen saç şeklinde iken, bazende boru şekli verilip iki ucundan sabitlenip yüksek ısı ile destekleyip sündürülen malzeme kısmen incelmiş oluyor. Mesela geotech in ürettiği Tr nin en hafif mtb alu kadrosu hem dipcikleme hemde uzatma yöntemi ile 1.2 kg altına düşürülmüştür.

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin
Tepki
23
Bisiklet
Bianchi
Ayrıca sadece element farkı yok kullanılan elementlerin oranıda değişiyor. Ve 70 serisi alüminyum uçaklarda kullanılan bir seri..

Lastik konusuna gelince 2 jant ayarlıcam lastikler hazır olcak direk tekerleri değiştircem.. amortisör mevzusuda öle pahalı bi iş değil.. hoşuma da gitmedi amortisörlü şehir bisikletleri.. bu bisikletin kadro tasarımı çok hoş.. herşeye uygun bi yapıda.. yani f/p yanında kullanım çeşitliliğinede bakıyordum ben.. saten dediğim gibi kadro 7005 olunca Kron da, diğerlerinden vaz geçtim

• Beğen
Tepkiler: Tahir Keskin