Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kredi kartını bırakmak

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında thomisus lx tarafından paylaşıldı.

1. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    yeni bir luiz vutton çanta 2400 dolar,
    yeni bir ipad air 700 dolar,
    yeni bir armani takım 1700 dolar,
    bunların hiçbirini almayarak borçsuz olmak paha biçilmez.
    mastercard sizin efendiniz ;)
    kredi kartının alamayacağı şeyler vardır; özgürlüğünüz bunlardan sadece birisidir.
    kredi kartını bankaya kızarak kapatmamın 5. ayını kutluyorum.

2. obezkirpi

obezkirpi Forum Demirbaşı

Adı:
    Oytun
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Mehmet Levent kredi kartinizi kapatmadan once armani takim almis miydiniz kartinizla? yoksa sadece zaten geliriniz giderinizden fazla ve bu mali ferahlikla alacaginiz seyleri nakit alabileceginizi anladiniz?

thomisus lx bunu beğendi.
  3. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    kredi kartının taksitlendirme özelliği ile "borçlandırılmış insanın imali"adlı kitapta okuduklarım örtüştü. bizler, ihtiyacımız olmayan şeyleri alabilecek hale getirilip ömür boyu taksit ödemek zorunda bırakılmak isteniyoruz. bir bisiklet almak için kredi kartının taksit özelliği kullanmak her ne kadar mantıklıysa da, kredi kartıyla sadece misal zeytin yağı almak için (sadece evde ihtiyacınız zeytin yağı diyelim) girdiğiniz süpermarketten "aaa ucuzmuş, aaa bu lazım olur ki" diyerek dolu torbalarla çıkmak mantıksız. ben yukarıdaki söylediklerimi dikkat çeksin diye yazdım. luiz vuton çantayı luiz vuton diye almam. sadece bedava verirlerse alırım :) ama kredi kartım varken "oolum ölmicez mi, alalım" deme şansım vardı.

kredi kartını bırakınca neler yaşadım anlatayım. 100 gram karşılığı kağıt param var diyelim. süpermarkete zeytin yağ almaya giriyorum. ohoo indirimler, kampanyalar gırla gidiyor. elim bazısına gidiyor ama 100 gram param bir bakıyorum 50 grama düşecek ve daha maaş almama 20 gün var. ya acil bir şey çıkarsa diye aldıklarımın neredeyse hepsini geri koyuyorum.

aldığım ücretle alamayacağım bir ürün için ise para biriktirmeye başladım. ürünün değeri elimde birikince, ürünü almaya gidiyorum. bu sefer cidden gerekli mi sorguluyorum ve yüzde 90 almadan çıkıyorum.

şimdi bir adet şehir bisikleti alacağım. ayda 400 lira biriktirmeye başladım. sanırım 12 ay sonra o 4800 lirayı bir bisiklete vermeye kıyamayacağım.

kazandığınız paranın kıymeti ortaya çıkıyor kredi kartsız.

4. kare2emre

kare2emre Üye

Adı:
    emre
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    bizde aidat ücretlerini geri almak için gittik blöf yapmaya aslında kartı kapattırmıcaktık.
    BEN-aidat ücretini geri almak istiyoruz yoksa kartı kapattırcam...
    BANKACI-tabi beyfendi şu dilekçeyi doldurun imzalayın...
    ...imzaladım....
    BANKACI-Kartınız kapattık aidatınızın iadesi için sizi arayacağız iyi günler...
    ve sonra bankadan kuş gibi hafiflemiş olarak çıktığımı hatırlıyorum :koptum::D

5. z. usta

z. usta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Günaydınlar. Bende aslında bir süredir kartını ciddi olarak bırakmayı düşünüyorum. Tek kartım var şimdilik. Aslında cebimde olmayan parayı harcamak banada cazip gelmiyor. Tabi kartın bazı artıları olmasına rağmen bırakınca tasarruf ve gerçekçi bütçe oluşturma imkanı artar sanıyorum.

fatih kurt ve thomisus lx bunu beğendi.
  6. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    inanın kazandığınız paranın kıymetini anlıyorsunuz kredi kartınız yokken. kredi kartı ise insana sanal bir güven veriyor.

7. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    evimi alırken ING bank vakıfbank falan da kredi veriyordu aynı faizle, büyüktür diye akbanktan aldık krediyi .
    Ödedik bitirdik ipotek kaldırma için para istediler.
    Ben değilim ama eşim akbank müşterisi ve axess i de var.
    İpotek kaldırma için istenen para için çok itiraz ettik çattır çatır aldılar parayı. Ben kredi hesabını kapattım, ayrıca eşim de normal hesabını kapattı ve axessini iptal etti. İşte iyi müşterimizsiniz niye kapatıyorsunuz dediler. Eşim de anlattı bizle kredi alan komşulardan ING ve vakıf ipotek kaldırma ücreti istemiyor siz istiyorsunuz. Biz bankanız büyüktür diye sizi tercih ettik ama keşke INGden alsaymışık . Bizden ipotek kaldırma parası aldığınız için bankanıza kıl olduk dedi. Paşa gönlünüz bilir siz gidersiniz başkası gelir dediler kapattılar.

Demem o ki bizde bu lüks tutkusu oldukça siz bırakırsınız arkadan gelen 10 kişi alır, kredi kartı işlem hacimleri katlanarak artar..

z. usta bunu beğendi.
  8. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    bizim insanımızı kandırmak kolay, şöyle ki, benzin zammını boykot edelim ne yapalım diyorlar, sadece 2 markadan benzin alalım diyorlar. diyelim opet ile bp olsun. dışardan bakınca boykot anlaşılmıyor gibi ama satışları düşen petrol şirketi 100 lira benzin alana 65 kuruşluk cam bardak hediye ediyor ve boykot kırıcılar hemen bu şirkete gidiyor. bizim insanımızda, sahip olduğu gücün bilinci yok maalesef. tüm türkiye mevduatını çekip 3 bankaya yatırsa, kredi kartını da 3 bankadan alsa, geri kalan bankalar bakalım ukalalık edebiliyor mu ;) ama işte örgütlenme yok. daha doğrusu bizdeki kalabalık ilk kavşakta ikiye bölünüyor. 80 milyonu 27 kavşakta 1 e kadar düşürmek mümkün.

kare2emre ve Berk Mercancı bunu beğendi.