Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kredi Kartı aidatı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında FelixTheCat tarafından paylaşıldı.

1. FelixTheCat

FelixTheCat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar son 2 ay içerisinde ailemin başından geçen güncel bir olaydan bahsetmek istiyorum. Konu yanlış yerde mi bilmiyorum fakat yanlış yerde ise yetkililerin taşımasını rica ediyorum. Arkadaşlar bir çoğumuzun bildiği üzere Yıllık Kredi Kartı Aidatı kalktı denildi. Ne yazık ki bankalar kime ne tutturursak mantığıyla birlikte yıllık aidat ücretini kredi kartı hesap özetine yansıtıyorlar. Takip edip hakkını aramak isteyenlere ne ala fakat takip etmeyenler neden bu kadar fazla geldi deyip de ödeyen bir çok insanın olduğunu düşünüyorum. 2 ay öncesinde Kasım ayı hesap özetinde 60 tl yıllık aidat ücreti yansıtılmıştı. Tabi kaldırıldığını bildiğimiz için hemen müşteri hizmetlerini arayarak babam iptal edilmesini istedi. Gelecek ay ki hesap özetinde geri iade olacağını belirttiler. 2 ay sonra geri ödeme yapılmış fakat babamın hiç bir şekilde bir onayı bilgisi olmaksızın 82+20 tllik 10 gün aralıklarla allianz sigortadan hayat sigortası yapılmış. Neye istinaden yapıldığı hakkında bir bilgimiz yok. Bundan yaklaşık 11 ay öncesinde telefon ile aramayla da müşteri temsilcisi Kredi kartı sigortası yapalım mı diye sormuş, babam bir ücret ödemeyecek isem olur demiş. Müşteri temsilcisi de hiç bir ücret talep etmiyoruz diyerek yapmış fakat yaklaşık 10 aya yakın farklı fiyatta ücret kesilmiş karta :). En son yapılan hayat sigortasını da geçen sene şubatta yapılan sigortayla alakalı diyerek bizi kandırmaya çalışıyorlar. Uzunca bir yazı oldu fakat bu duruma düşmüş düşecek kredi kartı kullanıcısı olan arkadaşlara bir bilgi olsun diye paylaşmak istedim. Şu an en son ki 82+20 tl lik çekilen parayı da geri iade edeceklerini söylemişler bakalım onu da ne şekilde bize ödetceler.

Türkiye de vatandaş olmak zor sözde olan haklarımız ve imkanlarımız var. Haklı olduğun davadan haksız çıkabiliyoruz. En azından Tüketici Hakları mahkemesi var benim işim 1 kere düştü ve olumlu yanıt aldım oradan da siz siz olun kimse de ne hakkınızı nede 1 kuruş paranızı bırakın. Kimse kimseye yok yere para vermiyor ve ihtiyacı olana yardım edilmiyor. O yüzden belki işinize yarar yada bu yazıyı okuduktan sonra hesap özetlerinizi daha dikkatli takip edersiniz diye düşünüyorum.

2. ismail eren

ismail eren Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    maalesef toplumumuzda "bir aidatını ödeyemeceksen niye kart sahibi oldun" diyen, "aslan besleyen yemini düşünmez" diyen ve benzeri insanlar çoğunlukta,
    bu tip tüylerini yoldurmakla övünen insanlar olduklarını bildikleri içinde bankalar sürekli herkesi yokluyorlar. hak, hukuk gibi kavramlar maalesef arka planda kalıyor.
    umarım daha bilinçli bir toplum haline gelebiliriz

FelixTheCat bunu beğendi.
  3. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hcbs bankası banka kartı ve kredi kartım vardı,2 sene kullandım .1.sene 50 tl aldılar iptal ettirttimve paramı hesabıma geri yatırdılar,bu seferde banka kartımda her ay 5.5 tl kesiliyordu hemen bankaya gidip banka kartımı iptal ettirdim sonra tekrar kredi kartımdan 50 tl aldılar aradım geri verin dedim veremeyiz dedi,iptal edin dedim,30 tl puan verelim cart curt bu sefer 50tl verelim iptal ettirmek istiyorum diyip iptal ettirdim,2 yıldırda işte üniversiteli kullanıyorum 1 tl bile almadılar

4. FelixTheCat

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    itaat etmeye meraklı bir toplumuz. Gelişmek için çaba sarf etmeyen böyle zihniyetler yüzünden kendimizle dalga geçen bir toplumuz. Ne yazık ki ağlanacak halimize gülüyoruz :). Yiğitliğe de b.. sürdürmüyoruz daha ne diyeyim.

Ben işte üniversiteli kullanıyorum benden 30 tl aldılar üstüne gitmedim. Ne olursa olsun Tüketici hakları sadece 1 dilekçe kadar uzak bize. Yazışmaları da davaları da onlar yürütüyor.

ismail eren bunu beğendi.
  5. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    30 lira için sonuçlanması yıllarca sürecek bir davaya girmek istemiyorumdur belkide :)

6. FelixTheCat

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    30 tl bi para değil belki sizin için fakat mesele oda değil neden kendi alın terinizle çalışarak kazandığınız parayı neden bırakasınız. Bu yüzden bu haldeyiz fazla fazla ödetiyolar. Zaten tüketici hakları uğraşıor bu gibi durumlarda siz değil

Orkun Terzioğlu bunu beğendi.
  7. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    valla açıkça sadece türkiye iş bankasının kartı var ama kredi kartı değil atm kartı 2 senede bir 45 lira kesiyorlar atm lerin masraflarını bizden çıkarıyorlar herhalde bu geçen ay aldılar 45 liramı ,
    evet kredi kartlarını milletin gözüne soktular bankalar önünde standlar kurdular ava çıktı güzel bayanlar ,bana çok ras gelmiş idi o vakitler ,bağdat caddesinde her defasında ihtiyacım yok dedim ,
    evet bi kredi kartı borcu bitmeden ikinciye atlayanlara icralar sonra geldi tabi
    valla açıkça biz tüketimci toplum olmaya yönlendirildik ama bu çizginin dışında kalanlar kazanacaklar tabi.

8. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    bikaç yıl önce en yakın arkadaşım benzer bir dava açmıştı, sonunda aldı parasını. ama bir ara öyle bir bıkmıştı ki lanet olsun bu davayı açtığım güne dediğini hatırlıyorum. davayı açma amacı bence 30 lira değil, haklı olma dürtüsü ve kazanma isteği :)
    o 30 lira biyerden biyerden gelir.. ben böyle düşünürüm her zaman.. çekim yasası :D

9. AHMET_ÖZTÜRK

AHMET_ÖZTÜRK Yeni Üye

Bisiklet:
    Bulldog
    Seviye:
    Bankaların bu konulara temel bakış açısı şudur;

Sıradan insanlar pek hesaplarını kontrol etmezler.Hele 3 ü 5 i hiç sormazlar.Bu kesime yüklenn yüklenebildiğinz kadar.
    Arada kılı tüyü çıkar sorunsuzca düzeltin.Kalan sahalar bizimdir.Zaten bankada 100 lerce milyarı olan(eski para ile) adamın tek kuruşuna dokunamazlar çünkü onllar hesaplarını didik didik ediyolar ve arkasını arıyolar.veya şirketlerede dokunamazsın çünü muhasebecileri var kuruş farkı farkederler.kim kaldı geriye ortalama türk vatandaşı,sen ben..

Miktarına bakmadan her kuruşunuzun hakkını arayın.mesele orda ki paranın büyüklüğü değil.hakkın aranması..

(bir bankacı tavsiyesi..)

FelixTheCat ve MehmetAliB. bunu beğendi.
  10. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba,

Kredi kartı bir ödeme ve borçlanma aracı. Bankanız size kredi kartı vererek, ödeme yapmanızı (ve gerektiğinde borçlanmanızı) kolaylaştıran bir hizmet sunuyor. Ancak tüketici olarak bizler, kar amacıyla faaliyet gösteren bir işletmenin bize sunduğu bu hizmet için ücret talep etmesini garipsiyoruz. Aslında ortada tuhaf bir şey yok; banka sunduğu hizmet karşılığında bizden belirli bir ücret talep ediyor.

Burada asıl sorun, geçmişte kredi kartı sözleşmelerinde bu hizmetin ücretli olduğu konusunda banka müşterisinin yeterince bilgilendirilmemesi ve bu ücretin müşteriyle müzakere edilmeksizin alındığı konusundaydı. Ancak son dönemde yapılan yasal düzenlemeler, bankaları bu tür ücretler konusunda müşterilerini daha açık ve detaylı bir şekilde bilgilendirmekle yükümlü kıldı. Artık kredi kartı sözleşmelerinde bu tür hususlar açıkça belirtiliyor ve bankalar, bu ücretleri ödemek istemeyenlere daha basit ve ücret talep etmedikleri ödeme araçları (taksit yapmayan, hediye puan biriktirmeyen kredi kartları) sunuyorlar.

Şuna karar vermeliyiz: Hayatımı kolaylaştıran, güvenle ödeme ve alışveriş yapmamı sağlayan kredi kartı hizmeti için ücret ödemek istiyor muyum, istemiyor muyum? Yok istemiyorum diyorsak, bankadan bu hizmeti talep etmekten vazgeçmeli ve kredi kartımızı iptal ettirmeliyiz; veya bu hizmet için ücret talep etmeyen bankaları tercih etmeliyiz. Ancak sırf kredi kartı aidatı talep etti diye bir bankayı fırsatçılıkla suçlamak doğru olmaz.

Saygılar

11. furkan b

furkan b Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hic beklemeden tüketici haklarına gidin kesin işe yarıyor bizimkilerede aynısı oldu gittiler herşey düzeldi bence tüketici haklarını deneyin derim

12. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Akbank atm kartım var. Sadece maaşımı çekmek için kullanırım. Bir ara tam ay sonu gelmiş, maaşlar yatmış paramı çekeceğim. Bakıyorum ki maaşın yarısı hesapta yarısı kayıp. Altta çatı fonu diye bir ibare görünüyor diğer yarısını orada buluyorum. Belli ki banka sorgusuz sualsiz çatı fonu hesabı açmış. (bana sormadan!) maaşın tamamına ihtiyacım olduğu için onu da çekiyorum. Fakat 9 küsür TL para kesiyor. Benim 5 saatlik alın terim... Nedir ne değildir araştırıyorum önce. Her ay maaşımın bir kısmı çatıya aktarılacakmış, banka nakit ihtiyacını çatıdan karşılayacakmış, benim paramı kullanırsa (eğer) prim alacakmışım. Haliyle çok kazanacakmışım! Ben zaten maaşımın yarısıyla kira ödüyorum, diğer yarısını sen kullan diye verirsem ekmeği neyle alacağım sayın banka? Görüyorsun bilgisayarından asgari ücretten başka geçim kaynağımın olmadığını. Yok hadi yaptın bir uygulama önce bir sor ben istiyor muyum? Atm den halletmeye çalışıyorum. muşteri hizmetlerinş arayınız ibaresi çıkıyor.Arıyorum. Saygıdeğer müşteri temsilcileri ordan oraya sallayıp duruyor. 13 farklı aktarım yapılıyor, her birine tek tek derdimi anlatıyorum. Sonuç: "kartınızla görüşme yapabilmeniz için lütfen kontör yükleyiniz." 50 TL de öyle gidiyor. Ertesi gün bankada hallediyorum her şeyi. Toplam zararım 59 TL.

13. Çağlayan

Çağlayan Onursal Üye

Seviye:
    Biz tüketiciler olarak,ne zaman bu haksız kazançlara karşı tepki koyar isek, işte o zaman banka'lar istediği atı oynatamaz.

Benden kredi kartı aidatı alan tüm banka'ların kredi kartlarını iptal ettim,cebimde param var ise ürünü alıyorum.. en güzeli bu olsa gerek,ancak kredi kartının doğru zaman da kullanılması güzel bir şey.

Remzi YOL bunu beğendi.
  14. FelixTheCat

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Bankalar bir şekilde paramızı zaten döndürerek karda kalıyorlar. Kanun kalkmadan önce zaten ödüyorduk neden kanun kalktıktan sonra ödeyeyim ki? Vatandaşı sömürmekten başka birşey değil bu. Yeterince yiyolar zaten hakkımızı

15. Mehmet Altuğ

Mehmet Altuğ surrender.to.music

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Betül hanım, ilgili yasa ve yönetmeliklerde yapılan değişikliklerle sadece bazı muğlak konular netleştirildi; yoksa "kart aidatı kalktı" diye bir durum söz konusu değil. Bankanızla imzaladığınız sözleşmede kart aidatı belirtiliyorsa, bu aidatı ödemekle yükümlüsünüz. Altına imza attığınız sözleşmeye aykırı hareket etmemeniz lazım.

Borçlar hukukunda, iki taraf arasında sözleşme serbestisi vardır ama bir şartla: "Sözleşmeler kanuna aykırı olamaz". İlgili kanunda da, eğer sözleşmede belirtilmişse, yani karşılıklı olarak mutabık kalınmışsa, bankaların müşterilerinden kart aidatı talep etmelerini engelleyen bir hüküm yok. Yani sizden istenen aidatın yasal temelleri mevcut. Yapılan değişiklikle yeni bir yaklaşım getirildi ve bankaların, kart aidatı ödemek istemeyen müşterilere yönelik bir çözüm sunması zorunlu kılındı. Bankalar da kart aidatı olmayan, ancak taksit ve hediye puanı gibi özellikler de taşımayan yalın kartlar sunmaya başladılar.

16. Abdullah.R

Abdullah.R Forum Demirbaşı

Seviye:
    İki fikir. :)

Birincisi, büyük bankalar müşteriyi her türlü yolmaya çalışır. Nereden kazıklanacağınızı bilemezsiniz ve daima teyakkuzda olmanız, hak mücadelesi içinde bulunmanız gerekir veya yolunursunuz. İki türlüsü de sevimsiz. Küçük bankalarla çalışın ve kredi kartı kullanmayın. Vaktiyle Bank Asya kredi kartım vardı (ben istemeden onlar göndermişler). Ücretsizdi, süresi dolana kadar kullandım, yenilemedim. Kredi kartına ihtiyaç duymuyorum ve kullanmıyorum. Şu an Kuveyt Türk'te cari hesabım var. Hesap işletim ücreti sıfır, EFT ücreti sıfır, gizli hiç bir ücret yok. ATM kart ile her türlü POS ödemelerimi yapabiliyorum, internet üzerinden sanal POS alışveriş de yapabiliyorum. Sanal POS sağlamayan sitelerden de EFT ile alışveriş yapıyorum. Benim tavsiyem, kredi kartınızı çöpe atın. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmak niyetindeyseniz debit (ATM) kart her işi görüyor. Ayağınızı yorganınıza göre uzatmak niyetinde değilseniz, bu niyetiniz zaten boşa çıkacaktır ve sevimsiz bir uykudan sıçrayış sizi bekliyor.

İkincisi, telefonla bir şeyler pazarlamaya çalışan kişilere dolandırıcı muamelesi yapın ve sadece hayır deyin. Hiç bir kelime oyununa gelmeyin, tereddüt göstermeyin, sadece hayır deyin. Size sorulan sorular, teklifler vb. önceden planlanmış tuzaklarla dolu ve konuştuklarınız -ileride aleyhinize delil olarak kullanılmak üzere- kayda alınıyor. Vereceğiniz çekimser bir cevap dolandırılmanıza sebep olabilir ve itiraz da edemezsiniz. Eğer teklif çok ilginizi çekti ve üstüne atlayacak gibi hissediyorsanız, o zaman bu teklifi internette inceleyebileceğiniz adresi sorun ve ilgilenirseniz siz aktif alıcı olarak onlara gidin. Asla telefonda pasif alıcı olmayın.

FelixTheCat, Remzi YOL ve Çağlayan bunu beğendi.
  17. Remzi YOL

Remzi YOL Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
  18. Erhan B.

Erhan B. Üye

Bisiklet:
    Peugeot
    Seviye:
    bankamatik (atm) kartları için (kredi kartı demiyorum) aidat alıyorlar, bunun yasal dayanağı var mı? kredi kartı aidatında olduğu gibi geri talep etme şansımız var mı?

19. FelixTheCat

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Fi tarihinden beri aynı bankanın kartını kullanıyoruz. İnternet üzerinde araştırdığımda kart aidatının kalktığını gördüm ve iki senedir aynı kart için kart ücreti alıyorlar geri istediğimizde geri ödüyorlar o parayı. Benim asıl konu üzerinde yazdığım olay şu. Bizlerden habersiz işlem yapmaları. Allianz sigortadan babamdan habersiz! hayat sigortası yapılmış. İlk olarak yıllık aidatı geri istedik onu ödiycz dediler 2. ay hesaba yatıyor aynı ay içerisinde 100 tl sigorta ücreti kesiliyor. Babam sigortayı aradığında bizimle alakası yok ilgili bankayı arayın deniyor. Bu gibi bir çok olay olmuştur sırf bize değil! Ben burada asıl vurgulamak istediğim şey eğer hesap dökümlerinizi incelemiyorsanız bu saatten sonra incelemenizdir.

Onunda hukuk yolu vardır. Ben internetten araştırdığımda kart aidatı kaldırıldı yazısını okudum ve 2 yıldır kredi kartı için kart aidatını geri ödüyorlar. Eğer kaldırılmamış olsaydı ödemezlerdi. Kim haklı olduğu halde haksız duruma düşmek ister ki? Bence bankanızla bir görüşün eğer ödemiyoruz v.s derler ise Tüketici temsilcilerine başvuru yapın bir dilekçe vericeksiniz en fazla. Onlar ilgileniyorlar.

Abdullah bey, yazınızın şu kısmında ki olay yüzünden şu an biraz başımız ağrıdı. TTnet kullanıcısıyız 10 seneyi aşmıştır. Telefonla kampanyaları sürekli bildiriyorlar. Babamı aramışlar (yine :)) telefon üzerinden sözleşme yapmak istemişler. Sözde! 2 yıllık bir sözleşme yapılmış, ilk yıl 45 tl ödenirken ikinci yıl 90 tl para ödenicekmiş. Yani ilk yıl indirimli ikinci yıl indirimi de içine katarak fazlasıyla ödetmeye çalışacaklar. Bizde artık herkesin cep telefonu olduğu için ev telefonları kullanılmaz hale geldi ve hiç bir şekilde kullanılmadığı halde en az 25 tl para geliyor. Yeni kampanyaların çıktığı bu dönemde kablolu yayın ve internet 59 tl gibi bir rakamdan HD kanallarda dahil olmak üzere kullanabilceğimiz bir vakitte kapattırmak istedik aradık aradığımızda babam 1 yıllık sözleşme yapıldı benimle benim karım yok iken neden kabul edeyim diye söylendi. TTnet'e dilekçe vericez yakında yine bir maduriyet var işin içerisinde. Eğer ki babam doğru hatırlıyorsa bir ihtimal haklı olabilirler eğer onayladı ise babam. Fakat haksız olduklarını kanıtladığımız an ne gibi bir prosedür sürdürmemiz gerekiyor acaba bir fikri olan var mı bu konu hakkında?