Krank kolu değişimi ?

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında Mustafaaa Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Mustafaaa Yılmaz

Mustafaaa Yılmaz Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar kron xc 250 bisikletimin standart donanımında gelen

Shimano FC-M131 model ayna dişli bulunmakta

aşşağıdaki link te shimanonun sitesinde ilgili modelin teknik dökümanını buldum fakat ağırlık ve değişimli ilgili bir bilgi bulamadım eğer kullananlarınızda varsa bilirler pedal krankları bu modelde adeta külçe gibi dökme aliminyum veya çelik gibi birşeyden yapılmış birinin kafasına fırlatsanız ölmesi muhtemeldir :)

http://techdocs.shimano.com/media/t...SI-1LX0A-003-00-Eng_v1_m56577569830758324.pdf

Çok sert bir kullanıcı değilim krankların veya pedalların kırılması gibi bir endişem yok ortalama 60 kg 1.75 ebadlarındayım.

Sorum: Ayna kolu değiştirmeden sadece bu pedal kranklarını daha hafifleri örneğin plastik gibi olanları ile değiştirtmem mümkün müdür mümkünse hangi modeller uyumludur değilse ne tavsiye edersiniz ?

Sonsuz tecrübelerinizle beni aydınlatırsanız çok sevinirim

Teşekkürler Saygılar.

Dip not (Bisiklet hediyedir, manevi değeri vardır. gidip satamam, gereksiz harcamalar yerine üstüne para koyup daha iyi bir bisiklet alamam.)

2. sonerveozer

sonerveozer Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    sorunu pek anlamadım ama, pedal krankları dediğin aynakolun, kolları plastik olmaz dışı plastik içi demir olanları var, ağırlıktan rahatsızsan aleminium kolları olan bir aynakol alabilirsin...

3. Emre Gülen

Emre Gülen Onursal Üye

Seviye:
    Benimde anladığım kadarıyla alüminyum olan pedal kollarını hafifletmek için plastik yapmayı düşünüyorsunuz . Böyle düşünüyorsanız eğer bence vazgeçin Shimano FC-M131 pedal kolları alüminyumdur. Yani ağırlık söz konusu değildir . Ayrıca plastiğe göre dayanıklılığı tartışılmaz.

Mustafaaa Yılmaz bunu beğendi.
  4. gok

gok Bisikletkolik

Seviye:
    Kron xc 250 üzerindeki aynakol zaten aluminyumdur.Çelik ağır olduğu için aluminyum malzemeden yapılır.Bazı pahalı dişliler aluminyum-çelik-titanyum vs karışımıdır.Bisiklet malzemelerinde seviye modeline göre hafif olmasına rağmen sağlamlık ön plandadır.Bisiklette sağlam olmayan malzeme büyük kazalara sebep olabilir.Kran kol,orta yatak olsun bisikleti bütün olarak ele alırsak bir makine sistemidir.Hafif bisiklet arıyorsanız,bisikletin kadro dahil,bütün donanımların hafif olması lazım.Bütçe olarak çok yüksek meblağ ortaya çıkar.Aynakol takıntısı yapmaya hiç gerek yok.Alacağınız aynakol ve diğer aparatlar üzerindekinden 200-250 gr gibi hafiflikte olacaktır.Kendi kilomuzum boyumuza göre 10-15 kg gibi fazla olduğunu düşünürsek bisiklet en pahalı ve hafif malzemede olsa bize faydası pek olmucaktır.Burada kendi kilomuza,performansımızı ele alarak yarış yapmak için hafif bisiklet ve donanıma özen gösterebiliriz.Bisiklette akıcılığın daha iyi olması gibi sistem yönelik neler yapılması gerekir denilirse o zaman durum farklıdır.

Mustafaaa Yılmaz bunu beğendi.
  5. Mustafaaa Yılmaz

Mustafaaa Yılmaz Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bilgilendirmeleriniz için teşekkürler bir tane rus sitede şöyle bir resim buldum

İç taraftan görmediğim için galiba aynakol dişlisini komple değiştirmeden sadece krankları değiştirmek pek mümkün gözükmüyor gibi. en azından bu iş için gereken özel alet edevat olmadan...

O konuda haklısınız galiba 950 gram civarı imiş FC-M131 in kendileri...Ben görünüş itibari ile en az 2-3 kilo gelir diye düşünüyordum...
    Aşşağı yukarı sağlam bir bisiklet fiyatına satılan titanyum karbon kompozit aynakollar ile karşılaştırdım; ağırlık farkları bahsettiğiniz civarlarda. Belki profesyoneller için büyük ama benim için küçük bir fark :)

Tekrardan yorum yapan herkese teşekkürler konu açıklığa kavuştu zannedersem

6. Gökhan avcı

Gökhan avcı Yeni Üye

Seviye:
    Umarım sorun çözülmüştür çünkü krank mili sorunu bendede var