Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kramp

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında kizak tarafından paylaşıldı.

1. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bilgilerinizi bekliyorum.Bacaklara kramp girme sebepleri nelerdir 30__40 Km gittiktensonra kramp giriyor Baldırdaki bu kramp sebepleri için yazarsanız memnun olurum herkese sevgiler-;)

2. Burak Yılmaz

Burak Yılmaz Forum Demirbaşı

Seviye:
    yiyecek içecek ihtiyacınızdan dolayı kaynaklanıyor olabilir.

kizak bunu beğendi.
  3. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Evde, işyerinde veya halı sahalarda yapılan aktivitelerde vücudun çeşitli yerlerinde zaman zaman yaşanan krampların sıvı kaybının yeterli karşılanamamasından kaynaklandığı belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fuat Koçyiğit, fiziki ve aşırı su kaybının yol açtığı aktivitelerin ardından su alınması gerektiğini belirterek, "Susuz kalmaktan sakının. Fiziki çalışmalardan önce ve sonra açılma egzersizleri yapın ve kaslarınızı haddinden fazla yormayın. Özellikle halı sahalarda maç oynayanların 1-1.5 kilo su kaybı oluyor. Bu sıvıların yerine konması mineral elektroidli sıvılar alınmalı. Soda, muz tercih edilmeli. Mümkünse yenileme hareketleri yapılmalı." dedi.

Doku spazmı olarak tarif edilen kramp olayı meydana geldiğinde etkilenen adalenin yumuşak bir tavırla düzeltilmesi gerektiğini kaydeden Koçyiğit, "Çünkü kasılan adaleyi germek genellikle derhal rahatlamayı sağlayacaktır. Etkilenen kasa kompres ve masaj yapmayı deneyin. Sıcak banyoya daldırmak veya sıcak kompres koymak da rahatlatabilir. Soğuk kompres de adale spazmını azaltabilir veya gergin bir adaleyi gevşetebilir. Bazen, kramp giren adalelerin karşısındaki adaleleri istemli olarak kasmak ağrının şiddetini azaltabilir. Örneğin, eğer bacağınıza kramp girdiyse ayağınızın ucunu dizinize doğru büküp ağrı azalana kadar orada tutun." diye konuştu.

Alıntıdır..İYi Forumlar.

Nicotine34, Bora ve kizak bunu beğendi.
  4. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İlgi ve alakana teşekkür ederim.Faydalı olur inşallah

sadana bunu beğendi.
  5. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Zannetmiyorum .Çünki her zaman olan bir şey değil.Ama ynede paylaştığın için teşekkürler :)

sadana bunu beğendi.
  6. CEM ATEŞ

CEM ATEŞ Forum Demirbaşı

Seviye:
    Spor yaparken yeteri kadar sıvı alımı ve yiyeceğiniz 1 adet muz kramp girmesini engelleyecektir.

sadana ve kizak bunu beğendi.
  7. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Öneriniz için teşekkürler .Deneyeceğim.

8. Y.Toygar

Y.Toygar Kıdemli Üye

Seviye:
    Önerilerinz için teşekkürler.. Çok sık geçirdğm bi vaka olup tavsiyelerinize uyucam :D

9. Bedreddin Vardar

Bedreddin Vardar Kıdemli Üye

Seviye:
    herkese slm aynı olayı bende yaşadım fakat 70 km den sonra olmuştu ikinci kez ise 80 km bir sonraki uzun antrnmanım 140 km idi hiç kramp girmedi ben her bisikletçinin spor sırasında sıvı alma olayına hayati önem vererk dikkat ettiğine inanıyorum ilk kramp tecrübemde muzda yemiştim kuru üzüm atıştırdım meyve ve maden suyu içtim fakat 70 te kaslar patladı o gün 110 km yapmıştım son 40 km tam bir eziyet olmuştu benim için bahsettiğim bu üç tur tecrübem 3-4 saatlik dağ tırmanışlarınıda içine almaktadır yani bu kilometreleri düz yolda yapmadım beslenmeye dikkat etmenin yanında antrenmanda önemli arkadaşlar edindiğim tecrübeye dayanarak söylüyorum fazla antrenmanınız yoksa özellikle dağ tırmanışına kalkışmayın 1-2 saatlik (birkaç hafta süre ile) yokuş antrenmanlarından sonra dağa tırmanmaya kalkmak sizin için daha kolay olacaktır

kizak bunu beğendi.
  10. sadana

sadana Onursal Üye

Seviye:
    Yani burada vücut direnci ve antreman da buna entegre bir olay.
    Açıklama güzeldi..Tşk ler..

kizak bunu beğendi.
  11. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar her ne kadar mineral eksikliği gibi görünse de kramp ın temel nedeni antrenman eksikliğinden kaynaklanmaktadır, bunu bir süre yarış koşan çoğu kişi deneyimlemektedir. Bunun yanında mineral ekleme de kramp ın gelişini yavaşlatmaktadır.
    Kramp gireceğini düşündüğünüz antrenmanda içtiğiniz suya biraz biraz şeker biraz limon, bir parça tuz, biraz da diyet tuzu (potasyum içeriğinden dolayı, becel marka diyet tuzu önerebilirim: %60-70 potasyum) ekleyin, içeceğin tadı tuzu hissedeceğiniz kadar olmalı, kramp ın gelişi %80-%90 oranında gecikecektir, yarışlarda bizzat test etmişimdir.

Ayrıca genel olarak ne kadar antrenmanlı olursanız kramp o kadar gecikecektir (normal sıvı aldığınız varsayılırsa), kramp limitinde yapacağınız antrenmanlar bir dahaki antrenman kramp geliş süresini uzatacaktır, tabii bu ağır antrenmanlar çok sık yapılmamalıdır.
    Ben geçen gün 2000 metre irtifa kazandığım bir dağ tırmanış antrenmanında 4. saatten sonra yapmaya başladığım sprint interval antrenmanlarında artık yavaştan girmeye başlamıştı.

Ayrıca kilosu fazla arkadaşlarda da toplam oksijen kapasitesi düştüğünden şiddetli antrenmanlarda kramp girme riski çok daha fazladır.

12. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    :in: Önerileriniz ve bilgi paylaşımı için çok teşekkür ederim .Bende yıllarca yol bisikleti sporu yaptım.Tabiiki antrenman eksikliği çok önemli.Özellikle bacak kaslarının ıstılmadan rampada % oranı çok fazla .Yüksek kadansla düz yolda kaslar mükemmel ısınıyor ilgi ve önerileriniz için çok teşekkür ederim Saygı ve sevgilerimle:in:

13. Nicotine34

Nicotine34 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Seneler var bisiklete binmiyorum, kilo sebebiyle bu sene yeniden başlayacağım inşallah. Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler.

kizak bunu beğendi.
  14. haluk akalın

haluk akalın Kıdemli Üye

Seviye:
    Krampta antremansızlık en büyük neden.Krampı hisedince bir iki dakkalık molada
    çok faydalı olur.

Nicotine34 ve kizak bunu beğendi.
  15. Cengiz Parlakgül

Cengiz Parlakgül Bisikletkolik

Adı:
    cengiz parlakgül
    Seviye:
    muz abi muz tek çözüm hatta muzlu süt
    birde ayranda uzak durulmalı antrenmana başlamadan önce iyi ısınılmalı

16. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hocam, Krampın meydana gelmesi kas gevşemesi sırasında etkili bir iyon olan magnezyum eksikliğinden meydana gelmektedir.Bu iyon etkili olmadığı için kas kasılıp kalmaktadır. Çözümü en büyük Mg kaynağı olan muz tüketmektir.

Ercx, Nicotine34 ve kizak bunu beğendi.
  17. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Aslında bence sadece mg değil kalsiyum, potasyum ve sodyum da çok rol oynuyor, elbette muz da çok iyi bir magnezyum pompası evet, ancak antrenörlük okulumuzda aldığımız eğitimden hatırladığım kadarıyla krampın tam nedeni bilinmiyor ve genel olarak enerji sistemlerinin çökmesi ve bitmesi şeklinde tanımlamalar şeklinde hatırlıyorum, kendi tecrübeme göre de ne kadar antrenmanlı ve fitseniz kramp o kadar zor oluşuyor.

18. kizak

kizak Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Paylaşılan bilgiler gerçekten çok yararlı Tüm forum dostlarına teşekkürler

19. Can Sonbay

Can Sonbay Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Mineral kaybının giderilmemesi,su kaybının giderilmemesi bunlara en büyük sebep.

kizak bunu beğendi.
  20. yiğit_kara26

yiğit_kara26 Forum Demirbaşı

Seviye:
    bence yiyecek - içecek kullanımından kaynaklanıyor olabilir ve aşırı zorlamada basımıza gelebilir :)

kizak bunu beğendi.