Kötü beslenme, sporcuyu hedefinden uzaklaştırır

M.Kaba

Forum Bağımlısı
Tepki
685
Yazar: Sadi Nergizdal
Kötü beslenme, sporcuyu hedefinden uzaklaştırır
Spor yaralanmaları, fiziksel ve ruhsal olmak üzere fiziksel yaralanmaların nedeni ve sporcunun bilinçli beslenmesi ile ilgili Türkiye Bisiklet Federasyonu Sağlık Kurulu Başkanı Dr.İsmail Yetkin, önemli bilgiler verdi. Başarıya ulaşabilmesi için sporcunun iyi beslenmesi gerektiğini söyleyen Dr. İsmail Yetkin, “İyi antrenman, iyi eğitim, doğru kombinasyon ve bilinçli beslenme yetenekli sporcuyu başarıya taşır.”dedi.

Sporda başarıya ve istenilen hedefe ulaşmanın yolunun öncelikle iyi beslenmeden geçtiğini, buna paralel iyi antrenman, iyi eğitim ve doğru kombinasyondan geçtiğini anlatan Dr. İsmail Yetkin, bunları uygulamayan yetenekli sporcunun istediği hedefi yakalayamadığını söyledi.

Sporcunun antrenmanlarda harcadığı enerjini öncelikli olarak yerine koması gerektiğini, bunun yapılmadığı takdirde kilo vermenin beraberinde getirdiği güç ve kuvvet kaybının yaşanacağını hatırlatan Yetkin, “Yetersiz beslenmenin getirdiği karbonhidrat depolarının boşalmasının sakatlanma riskini artırır.”dedi.

Sporcu, antrenmanlarda harcadığı enerjiyi yeniden kazanabilmesi için karbonhidrat ağırlığı olan şekerli yiyecekler-içecekler, ekmek, makarna, pilav gibi yiyecekler alması gerektiğini anlatan Dr. Yetkin, “Sporcu yarış veya antrenman öncesi karbonhidrat depolarının dolu olması gerekir. Sporcu diyetinde aldığı kalori değerlerinde %60-65'i %60-65'i karbonhidrat, % 15-25'i protein olmalıdır. Kuvvet antrenmanına ilişkin olarak da aldığı kalori değerlerinde % %15-25'si yağ içermelidir. Bu konuda uzman bir diyetisyenden yardım almak gerekir.”diye konuştu.

Sporcu sıvı kaybına dikkat etmeli
Yetersiz beslenmenin yanı sıra yetersiz sıvı alımı, uykusuzluk gibi etkenlerinde sporcunun önemli düşmanları arasında yer aldığını belirten Dr. İsmail Yetkin şunları söyledi:“Vücudun sıvısız kalması sporcuyu güçten düşürür. Yetersiz sıvının belirtileri, az idrar ve idrar renginin koyu olması, antrenman öncesi ve sonrası tartılarak ne kadar sıvı kaybı olmuş anlaşılır. Sıvı kabının önüne geçilebilmesi için su, meyve suyu, spor içecekleri ile kaybedilen sıvı acilen yerine konmalıdır.”

Fiziksel yaralanmalar, ruhsal travmalar
Fiziksel yaralanmaların, kişiye bağlı nedenlerin yanı sıra çevresel nedenler, yaş, cinsiyet, yetersiz ısınma, fiziksel yapı ve spora uygunluk unsurlarını da içerdiğini, ruhsal ravmaların ise sadece sporcuya yönelik olmadığını söledi.

Dr. Yetkin, Fiziksel yaralanmalar, ruhsal travmalar ile ilgili neler yapılması gerektiğini şu şekilde anlattı:
“Fiziksel yaralanmalarda sakatlanan sporcu mutlaka dinlenmeli, soğuk uygulanmalı, eklemi sabitleme elevasyon; eklemi yukarı kaldırma ve daha sonra ilgili en yakın hastaneye taşınmalıdır. Ruhsal travma ise sadece sporcuya yönelik değildir. Yönetici, teknik direktör, sporcu ailesi de yönelik incelenmeli ve değerlendirilmelidir. “Sen onu geçersin, hadi koçum paçala!!!” gibi çağdışı motivasyonlar yerine sporcu ruhsal yönden rahat olması sağlanmalıdır."
alıntıdır.....

Scudo

M.Kaba

Forum Bağımlısı
Tepki
685
gerçekten her sporcunun bilmesi gereken kısa öz bilgiler içermektedir anladımki ben çok yanlış yapıyormuşum

Murat Çiftci

Daimi Üye
Tepki
244
Ekmekte bulunan mı yoksa makarnada bulunan karbonhidrat daha kalitelidir?Ben makarna diye biliyorum.Sporcuların ekmekten uzak durması gerektiğini çok duydum.Siz ne diyorsunuz ?

Tepki
8
@Murat Çiftci

bende makarna da bulunan karbon hidrat diye biliyorum ama...ekmeğin sporcular için zararlı oldugunu hiç duymadım bahsettıgımız beyaz ekmek değilse tabi.beyaz ekmek sadece sporcu ya değil herkese zararlı diye biliyorum:)