Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Koşu ve Bisiklet

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Murat Çiftci tarafından paylaşıldı.

1. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Herkese Merhabalar,
    Arkadaşlar üniversite sınavlarının yaklaşması dolayısı ile maalesef koşuya başlamak zorundayım. :( Spor akademisini düşünüyorum.Bisiklette ise oldukça iyi bir form tuttum diyebilirim ve hergün bisiklete biniyorum.Korkum, koşuya başlayınca bisiklette bir gerileme yaşar mıyım?Koşu ant.haftada 6 gün oluyormuş.Saat 16.30'da.Sabah 9 dan saat 14'e kadar dershanem var.:(
    Bu yüzden bisiklet antrenmanlarımı sabah çok erken yapmayı düşünüyorum.Sizin buna bir öneriniz yada koşunun olumlu/olumsuz bildiğiniz herhangi bir etkisi var mı?
    Görüşmek üzere...

2. iskoc

iskoc Aktif Üye

Seviye:
    koşunun sana ters etki yapacagını hiç zannetmiyorum. antrenmanlarını erken saatlere aldığın zaman ilk zamanlarda biraz zorluk cekebilirsin sadece okadar.

Murat Çiftci bunu beğendi.
  3. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Bisikleti prof. seviyede yapmadığınız sürece çok fazla zararı olacağını zannetmiyorum, değişik kasları çalıştırdığı için iyi bir şey koşu, tek zararı koşudan yorulduğu için bisiklete daha az antrenman yapma sorunu olabilir belki, optimist yaklaşırsak eski triatletler oldukça iyi bisiklet yarışçısı olabiliyorlar...

boşgezeninboşkalfası bunu beğendi.
  4. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Teşekkürler bilgileriniz için.
    Hakan Bey bende triathlondan bisiklete geçiş yaptım.Gerçi triatlonada katıılacağım ama bisiklet ağırlık olacak. :)
    Bu konu hakkında maalesef bilgim yoktu öğrenmiş oldum sağolun.Kaslar açısından zararı olup olmadığı hep aklıma takılıyordu öğrenmiş olduk.Zararı olmamasına sevindim,görüşmek üzere...

5. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Çok ileri seviyede bisikletçilerin bisiklet kasları bozulmasın merdiven yerine asansör kullandıkları, yürümek yerine tekerlekli sandalye kullandıkları rivayet edilir :) tabii o aşamada olmadığımız için biraz koşu bir zarar vermez hatta dağ bisikletçisi iseniz daha faydalıdır zira dağ bisikletinde de bisikleti sırtımıza alıp koştuğumuz anlar oluyor...

tuninger_haa bunu beğendi.
  6. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Koşu çok daha yorucu bir çalışmadır. Nabız her zaman bisikletten daha yüksek seviyede kalır. Koşuda bacaklardaki büyük kaslar (ki bunlar vücudumuzdaki en büyük kaslardır) çalışır. Bisiklette ise daha aktif çalışan kaslar farklıdır. Ayrıca bisiklette hareket bir yerden destek alarak (sele) ve dairesel olduğundan eklemleri çok fazla baskılamaz. Koşuda ise bacak ve ayak eklemleri ile bel ve omurgaya daha fazla yük biner. Sadece koşu çalışmak bisiklet performansını olumsuz etkileyebilir çünkü farklı kaslarda gelişme görülecektir. Her ikisi birlikte çalışılacaksa bisikletin yoğunluğu, süresi ve haftalık tekrar sayısı (frekans) düşürülebilir.

Çalışmaların haftalık olarak planlanması ve toplam çalışma sürelerine dikkat edilmesi gerekir.Ayrıca yapılan çalışmalar mutlaka kaydedilmelidir. Bu kayıtlarda çalışmanın yeri, saati, hava durumu-sıcaklığı, süre-süreler, ortalama nabız ve maksimum nabız sayıları mutlaka bulunmalıdır. bu kayıtlar geriye dönüp incelediğinizde size ışık tutacak ve en önemlisi overtrain denilen kalıcı yorgunluk durumuna düşmemeniz için sizi uyaracaktır. Kalıcı yorgunluk belirtileri çalışmaya isteksizlik, iştahsızlık, çabuk yorulma, huzursuzluk, aşırı terleme, kilo kaybı ve sabahları nabızda artış (yataktan kalkmadan ölçülmesi daha sağlıklıdır). Ancak bazı kişilerde sabah nabzı düşük olduğu halde diğer belirtiler varsa overtrain durumundan bahsedilebilir.

Koşu çalışmanın ilk koşulu iyi bir koşu ayakkabısı almaktır. Diğer sporlar için üretilmiş ayakkabılar kesinlikle kullanılmamalıdır. Başlangıçta çok para vermeyip iyi markaların ucuz modelleri tercih edilmelidir.

Koşu çalışırken önce hafif bir yürüyüş veya çok hafif koşu ile ısınmak sonrasında da bacak kaslarını gerdirerek (streching) esneterek çalışmaya hazırlamak gerekir. Kesinlikle ısınmadan esnetme yapılmamalıdır.

Ana çalışma ise başlangıçta dayanıklılık amaçlı olmalı kısa da olsa belli sürelerde mümkün olduğunca durmadan koşmak olmalıdır. Nabız saati varsa nabız 100-120 aralığını aştığında yürümeye geçilmeli nabız 100-120 (kişiye göre değişebilir) aralığında tutulmalı tempo buna göre ayarlanmalıdır. Vücut fazla zorlanmadan süreler acele etmeden yavaş yavaş artırılmalıdır. Fazla yüklenme vücudun süper kompanzasyon denilen kendini önceden yapılmış çalışmadan daha üst bir seviyede olacak şekilde toparlamasına engel olacak ve toparlanma süresini uzatacaktır. Bu süre içinde yine zorlayıcı antrenmanlar yapılırsa overtrain denilen çöküş yaşanabilir. Bu ise sporcunun antrenmanlarını yapamaması ve uzun süre dinlenmesini gerektireceğinden ciddi bir gerileme sonucu doğurabilir.Çalışma bittiğinde şöyle diyebilmelisiniz "Evet zorlandım ama daha fazlasını yapabilirdim" Sonuç olarak acele yok başkalarıyla gereksiz rekabet yok.

Dayanıklılık koşusunda süre 40 dk ile 1 saate kadar çıkarılabilir. Tabi burda ne tür bir yarışa hazırlandığınız da önemlidir. Önemli olan nabzın dengede kalması fazla yükselmemesidir.

Nabızla birlikte nefes durumu da ayrı bir göstergedir. Nefesinizin sıkışması ve nefes almakta zorlanmanız da kendinizi zorladığınızın başka bir göstergesidir. Dayanıklılık çalışmalarında nefes de rahat bir düzeyde olmalıdır. Çalışmanın sonunda ise soğuma (cool down) yapılmalıdır. Çalışılan sürenin 1/3 veya 1/4 gibi bir süre yürümeli ya da tempo en düşük seviyeye çekilmelidir. Soğumadan sonra mutlaka yine özellikle bacak kaslarını esnetmeli ve çalışma tamamlanmalıdır.

7. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:

Rivayet gerçekten çok ilginç.:) Acaba doğruluk payı var mıdır?Ben gerçi dağ değil yol bisikleti yapıyorum ama dediğiniz gibi pek sorun olmaz umarım.:in:

8. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    antrenmanınız sağlam o zaman 20 nisan kütahya duatlonuna bekliyoruz o halde :)

9. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:

Geçen yıl gelmiştim Kütahya'ya.Ama duatlonu pek sevmiyorum ya. :)
    Bu yıl zaten koşuda yapmadım hiç.Daha başlayacağım.O yüzden pek sıcak bakmıyorum açıkcası ama bakalım yinede hayırlısı...

10. mcaliskan23

mcaliskan23 Bisikletkolik

Seviye:
    Bişeyin nasıl yapılacağını bilmek ayrı yapmak ayrı şey:) ama belki gelirim sırf katılmak için ama triathlon lisansı gerekir herhalde

11. Murat Çiftci

Murat Çiftci Kıdemli Üye

Seviye:
    Evet duatlon için triathlon lisansı gerekli.

12. EDA COŞKUN

EDA COŞKUN Yeni Üye

mrb Ben Gelibolu'dan Eda Triathloncuyum Murat Abi bişey sorcaktım sna Ç.Kale deki yüzme havuzu açıLdı mı?

13. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende kross ve dağ bisikleti yapıyorum. Kross un çok ama çok faydasını gördüm. Şu an göğüs kol v sırt kaslarım ne kadar sırım sırım sızlasa da iyi verim aldığımı düşünüyor bir çok bisikletçiye bu imkandan faydalanmalarını tavsiye ediyorum. haftada 3 gün kross 3 gün bisiklet yapıyorum. Bu günlerin 2 gününü cumartesi pazar 5-6km lik koşu olarak ve bir gününüde hafta için kondisyon ağırlıklı çalışma olarak değerlendiriyorum. Bisiklet antremanlarımıda 50 km den az olmamak şartıyla ona göre çalışıyorum. Ben daha ilk 2-3 haftadan verim almaya başladım. Gerçekten faydası var. Tavsiye ederim. Ne kadar triatlet olmasamda :)

Sevgi ve Saygılarımla

Mustafa Önder ATİK