Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Koska mı, Snickers mı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Salih Dinçer tarafından paylaşıldı.

1. Salih Dinçer

Salih Dinçer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tabii ki Koska kardeşlerin ürettiği helva ve bilumum kuru yemiş krokanlar:

Büyüğü için tıklayın...

Dün ki antrenman sırasında, Ümraniye'deki Koskacı kardeşlerden diğerinin büyük işletmesindeydim. Fotoğrafta gördüklerinizin çoğunu oradan aldım. Özellikle ortadaki 1 TL'ye satılan C vitaminli sade helva...:)

Bunun en önemli özelliği en ucuz helva oluşu. Genelde bu porsiyonluk helva marketlerde daha çok pahalı oluyor. Üstelik 100 gramı 504 kilo kalori olan 57 gramlık Snickers'dan daha ağır tam 80 gram. Verdiği enerji ise 100 gram için 530 kilo kalori! Durun daha diğerlerinden bahsetmedim çünkü başım (*) dönüyor...:rolleyes:

Oradaki badem ve fıstık (Antep) ezmeleri var ya; her biri 30 gram ve 1,5 TL değerinde. Ancak diğer Koska markasına (Merter Helva San.) paketlerinde önemli bir eksikliği de var; neredeyse hiç birinde enerji değerleri dahil bir şey yazmıyor, sadece gramı! Orijinal mağazadan almama rağmen merdiven altı üretimi gibi duruyor. Tabi ürünler orijinal...:)

Orijinal oldukları kadar enerji konusunda helva kadar uçmuş durumdalar. Bunu daha önce yaptığım araştırmadan bahsederek nakledeyim...

(*) Başım dönüyor çünkü az önce ezmelerden küçük bir parça aldım. Badem beni aldı götürdü, fıstıklısı ise yere vurdu kaçtı...:)

Özetle Snickers benim için bitmiştir...

2. Alper Yıldırım

Alper Yıldırım Forum Bağımlısı

Seviye:
    afiyet olsun :)

Salih Dinçer ve Ufuk Yılmaz 45 bunu beğendi.
  3. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bizde snickersı başımızın üstünde taşıyorduk meğerse neler varmış neler hemen bende bir koska bayisine gideyim burda çarşıda vardı sanırım umarım fiyatlar da aynıdır

4. emin palaz

emin palaz Kıdemli Üye

Seviye:
    cezeryede güzel oluyor

5. Burak/

Burak/ Gold Üye

Adı:
    Burak P.
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Antremanda, tur ve gezintilerde yanınızda taşıyacağınız yiyecek için yaptığınız bir araştırma mı bu?
    Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

6. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    cezerye , tadımca fıstıklı , muz favorim :) çikolata olayında ise tadelle iyi besin değerleri yüksek ve katkı maddesi yok sanırım..

7. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu aralar favorim hoşbeş ;)

8. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Antrenmanlar için daha özel şeyler kullanabilirsiniz ama mümkün olduğunca doğal olması iyi olacaktır. Örneğin şu kuruyemişler ve kurutulmuş meyveler gerçekten iyiler.

Bir de çevredeki insanların bakışları arasında muz soyup yiyeceğinize aynı orandan kayısı yerseniz daha çok potasyum alıyormuşsunuz. Her ne kadar şifacı sektörüne pek iyi gözle bakmasam da Dr. Ahmet Maranki'ye hak vermeden duramıyorum:

Maranki demiş ki, meyve hangi organınıza daha çok benziyorsa ona faydası daha çoktur. İşte kayısı öyle değil mi? Özellikle gün kurusu bildiğiniz kırmızı kan hücrelerine benziyor. Belki biraz buruşuk hali ama kana değer katma konusunda kayısında iyi bir meyve ben hiç duymadım.

Ceviz de aynı şekilde beyne benzediği için iyimiş. Tabi istisnalar olabilir ama bu kadar tesadüfte bir hikmet vardır diye düşünmekteyim. Mesela Dr.Öz, bir ara kendi TV programında erkekler için cinsel açıdan muzu önermişti...:)

Tabi öneri bir yana damak zevki de var. Siz daha iyi bilirsiniz hangi yiyeceğin iyi geleceğini. Ama değerler ortada işte. Yine de ben kurutulmuş kayısı fazla tüketmiyorum. Bana özel rahatsızlığım (reflü) olduğu için mide ekşimesi yapıyor. Sizde de benzer şeyler varsa nedeni bulmanız kolay olabilir. Bir de mayalı yiyeceklerden uzak durmalı. İsterse kalorisi 1 milyon olsun; mideyi bir kere bozdunuz mu performans falan kalmıyor.

Sağlıklı pedallamalar...

9. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tahin helvası ağırlık çalıştığım zamanlar keşfetmiştim...kalori değeri yüksek olmasının yanı sarı (100 gr. 500 kcal müthiş, özellikle fiyatı ile oranlandığı zaman çok yüksek) protein değerleri de yüksek...40 gr. lık paketler halinde 100'lük kutuları var gıda toptancılarında...50 TL civarında..tanesi 50 kuruşa geliyor ki çok iyi fiyat...bisiklet üstünde tüketmek için ideal...

Mehmet_Gürsoylu bunu beğendi.
  10. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yazılanlardan çıkardığım sonuç, organik, daha doğal ürünlere yönelmeyi ihmal etmemeliyiz...Bir süre önce yine forumdan bir arkadaşımızın önerdiği site sayesinde beslenme alışkanlıklarımı değiştirme yönünde ciddi adımlar atmıştıum. O günden beri mümkün olduğunca market gıdası tüketmemeye özen gösteriyorum. Her ne kadar yukarıda anılan bahsi geçen ürünler de market ürün gamında olsa da daha doğal şüphesiz. Snickers, metro vs asla yerini tutmaz bunların, afiyet olsun, topik için teşekkürler

11. Ufuk Yılmaz 45

Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

Seviye:
    Kuru üzüm tavsiye ederim.%65 karbonhidrat içerir. :) Antreman öncesi enerji vermesi ve kasların dayanıklılığını artırması açısından yararlı bir besin kaynağıdır :)

Salih Dinçer bunu beğendi.
  12. Mehmet_Gürsoylu

Seviye:
    Yani şimdi şu vücudumuzdaki organa benzeyen besin oraya iyi geliyor olayı çok saçma geldi bu kayısı pek çok şeye benzetilebilir :) Yada avakado veya armut yada portakal bunlar vücuttaki bişeye benzemiyor.Bu arada aldım şu susamlı ve amarikan fıstıklı krokandan gerçekten tadı da harika özellikle susam krokanı öneriyorumben çok beğendim enerji değerini boşverin tadı için bile yerim :D

13. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Çok teşekkürler, en kısa zamanda deneyeceğim :)

14. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bakış açısı, dilimlenince anne rahmine benziyormuş:
    http://www.maranki.com/499_Bilim-Maranki-yi-Dogruladi!.html

Havuç ve kivi de göze benziyormuş. Ben de şimdi öğrendim ama konumuz bu değil...:)

Bu arada az önce Alpella Dolgulu (Fındık Kremalı) çikolata ikram ettiler. Çok hoşuma gitti ve şöyle paketine bakayım dedim gözlerim açıldı: 100 gram için 563 kcal.

Aslında marifet fındıkta ve belki ezme gibi şeyler yemesi, hazmı kolay olabilir. Ekşi Sözlük'deki yorumlar muhteşem: http://www.itusozluk.com/goster.php/fiskobirlik+f%FDnd%FDk+ezmesi

sonEr´´ bunu beğendi.
  15. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Bunlar enerji değerleri yüksek ve nispeten doğal ürünler. Bu doğru ancak burada bahsi geçen gıdaların hiçbirini bisiklet üstünde yüksek nabızlarda yemek kolay değil.:) Örneğin 160-170 nabız veya üzeri aralıklarda bir tadım fıstıklı yemeye çalışın bakalım. O paketi açıp, çiğneyip yutmak Çin işkencesinden farksız. İşte bu yüzden çiğnemesi, yutması, hazmı ve kana karışması çok çok hızlı ve ek efor gerektirmeyecek, konsantrasyon bozmayacak özel ürünlere yönelmekte fayda var. Tecrübeyle sabittir, 2 yıl kadar önce girdiğim yarışlardan birinde enerji jeli yerine tadım fıstılı denemiştim. Neredeyse yarım tur uğraşmama rağmen mereti çiğneyip yutamadım, yarısından fazlasını atmak zorunda kaldım:)

Tabi günlük sürüşlerde, gezilerde duraklama sıralarında veya düşük nabızda bisiklet üstünde gayet tüketilebilirler ona itirazı olamaz kimsenin.

İslam Gölge ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  16. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

aytaç doğru der evet şubat ayında bebek rampası öncesi aldığım enerji barı gel ----power gel bar adeta beni uçurdu yorgun vücuda aldım önümde bebek rampa vardı gell- i emdim 2-3 dakika içinde etkisini gördüm ,adamlar boşuna yapmıyor ,,, bu prolar için ama tanesi beş kağıt pahalı 200 km yi devirebilmem için benim en çok bundan sekiz tane almam lazım paraya bak ......40 ytl,,,,,,tempo hızlı idi ....nabız uçuyordu tabi,,,,üstelik yerler acaip ıslaktı silik tekerler kaydırmadı onunda adınıda vereyim zenith maxxis 26 tabi benim kilo 65 ....

17. emin tak

emin tak Aktif Üye

Seviye:
    Tadım'ın yeni ürünü Tadımca...Süper Krokanlar..Fıstıklı,fındıklı ve yerfıstıklı olarak var..Fıstıklı 1 TL fındıklı 75 kuruş yerfıstıklı 50 kuruş diye hatırlıyorum..Fındıklısının enerji değeri 100gr/ 160 mış...

18. Mehmet_Gürsoylu

Seviye:

Bende yeni aldım bu lastikleri iyi bari memnun kalacak gibiyiz yağmurda kaydırmıyorsa :)

19. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    yalnız kilonuz kaç , 70-80 kiloda olanlar aynen kayar ben şubattaki o günkü turda , hızla daldım üstelik viraja kaydırma yapmadı seleye oturmuştum ,üstelik hava 70 hava basılı idi ,bu tekere 80 hava basılır ben 10 eksik yaparım ,,,

20. Salih Dinçer

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bunların fiyatları da güzel tadı da ama kalori çok düşük! Zannedersem pirinç patlakları ve üzüm taneleri ile karıştırıldığı için fındığın zenginliğinden eser kalmıyor. Doğal olarak bir kaç paket yemek lazım...:)

Kudret Ağabey'in bahsettiği on numara olmalı. Bırakın kaloriyi hızla kana karışması güzel bir şey. Bir şey merak ediyorum; acaba bu jeller kalori olarak (paketin üzerinde kaç bin yazıyor?) yüksekler mi yoksa tıpkı şu enerji içecekleri gibi vücudu uyarıyor mu? Açıkcası vücudda ya da yenilen şeyde yeteri kadar enerji yoksa bu enerji yiyecek veya içecekleri büyük bir tehlike.

Şöyle ki:

Bir keresinde Selimiye Kışlası'ndan Örnek Mahallesi'ne otoyoldan gidiyordum. Bu jellerden değil de enerji içeceklerinde içtim ve bir süre sonra bomba gibiyim. Ama öğle yemeği falan yemedim ve rampaları bir bir çıktım. Son rampada (Optimum - Koçtaş'a gelmeden evvel) şekerim mi düşütü, tansiyonum düştü anlyamadım bir bitkinlik, neredeyse bayılacağım! AVM parkına 100 metre kala bisikletten indim! Normalde inmeyecektim, Allah'dan yerde (herhalde yolda araçlardan düşen) bir şey gördüm neymiş bakayım dedim. Sonra bisiklete tekrar binip pedal çevirecek hali bulamadım ama AVM'ye girdim. Oradan birine 5 TL verip su ve Biskrem istedim. Ne paranın üstü ne dünya umrumdaydı. Her ikisini de yavaşca yiyebildim ve 15 dk. sonra kendime geldim. Suyun tamamını lıkır lıkır içmemiştim. Demek ki susuzluk değil herhalde elektrolit dengem bozuldu. Az kalsın eve dönemeyecek ve yolda yığılacaktım yahu...:(

Siz siz olun enerji içeceklerinden yolculuk anında içmeyin. Azıcık uyanık olacaksınız diye vücudun tüm kaynaklarını sonuna kadar harcıyorsunuz. Normalde bir eşik değeri (tolerance) var, siz yorgunluk ile buna ulaşmadan doğal bir şekilde duruyorsunuz. Ama enerji içecekleri (izotoniklerden bahsetmiyorum!) sanki o eşik değere kadar geçip sizi zor durumda bırakacağa benziyor.

Kazasız pedallamalar...

İslam Gölge bunu beğendi.