Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Koruyucu bir kask nasıl olmalıdır ?

Konu, 'Giyim' kısmında Uğur Hasköy tarafından paylaşıldı.

1. Uğur Hasköy

Uğur Hasköy Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Geçenler de bir kaza atlattım . Kask takmıyordum hatta hiç alma gereği bile duymamıştım şuana kadar . Bisikletten düştüm . Benim hatırladığım hiçbir şey yok . Ve takip eden günlerin bir haftalık süreçte tek hatırladığım baş ağrısı ve uyuma isteğiydi . Arkadaşlarım gecikince nerde kaldı diye aramaya çıkmışlar ve bisiklet üstümde bir şekilde yerde bulmuşlar . Gözlerim açıkmış ve abuk sabuk şeyler sayıklıyormuşum .Hemen hastaneye kaldırmışlar 3 kan pıhtısı ve çatlak oluşmuş . Birde beyin kanaması geçiriyormuşum . (şuan ne dediğimi ya da ne yaptığımı hatırlamıyorum ama annemin anlattığına göre tümü bir birinden alakasız her şeyi kendim sanki çevrede başka tanıdıklar var gibi bazen ders anlatmışım bazen kavga etmişim bazense eskilerden olaylar anlatmışım ve hepside 1-2 dklık uyku ardından birden uyanıp kesik kesik bunlarla geçirmişim ) İlaçlarla filan eski halime getirmeyi başardılar beni . Şuan iyiyim ve herhangi bir sağlık sorunum yok ama çevremdemkiler şuan bisiklete binerken çok tedirgin oluyorlar . Hatta arkadaşlarım bisikletle evlerine gitmemi istemiyorlar . Bende kask almak için bir kaç markete baktım bisiklet kasklarının hepsi strafor ve üstünde ince bir plastik tabaka var . Çok hoşuma gitmedi . İnternette baktım . Hatta bu sitede araştırdım onlarda strafordan . Kaskın iyisi nasıl olur ve birkaç model önerebilirseniz . Bu arada 150 liralık bir bütçeye sahibim . Biraz daha ekleme yapabilirim . Ne tavsiye edersiniz . Nasıl bir şey olmalı . Bu arada başlıkta kaskın k sını yazamamışım ve şimdide düzeltemiyorum .

2. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Geçmiş olsun öncelikle, kaskların tümü öyledir, koruyuculuğunu öyle sağlarlar çünkü, şöyle anlatayım, kafanıza sert bir şey geçirip (metal kova vs.) bir yere kafanızı çarptırırsanız darbeyi aynen hissedersiniz, kaskların bu tarz yumuşak maddelerden yapılmasının sebebi darbeyi emmesidir. Motosiklet kaskları da bu mantıkla çalışır, sadece onların kazaları daha ciddi olduğu için kabukları sağlam yapılır ve 1 kere bir yere çarptıktan sonra koruyuculuğunu kaybeder. Bisiklet kaskları da tek kazalıktır aslında...

3. Uğur Hasköy

Uğur Hasköy Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bende motorcu kaskı gibi içi kumaştan bir şey aramıştım aslında ama direk motorcu kaskı olursada absürd olucağını düşünmüştüm . Evet şimdi içinin strafor daha mantıklı geldi . Teşekkürler . Bu arada tavsiye ettiğiniz markalar var mı ?

4. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bütçeye göre değişir. Bütçenizi yazın, arkadaşlar yardımcı olurlar.

5. Uğur Hasköy

Uğur Hasköy Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    ortalama olarak 150 lira civarı .

6. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
  7. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Giro-Limar-Uvex-Bontrager....vs.

8. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Bisiklet kaskları darbeyi emmekten ziyade gelen darbe ile çatlar ve enerjiyi kafanıza yayar.

HTC Wildfire S cihazımdan tapatalk ile gönderildi..

9. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Genel olarak darbeyi emer demek yeterlidir ve yanlış tabir olmaz. Bu aynı bir makineye "çalışır" demekle "hayır, dişlileri birbirine koordineli işleyerek hareket üretir" demek gibi bir şey.

10. GurkanSamet

GurkanSamet Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    O bütçede alacağınız her kask güvenli ve kaliteli olacaktır,sele konusunda olduğu gibi kasklar da biraz kişisel tercihe bağlı,kafa yapınıza göre deneyin,görünüşüne bakın,içinize en çok sineni alın.

11. ali katlamaz

ali katlamaz Aktif Üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Nereye emiyor darbeyi acaba? Çatlayıp alınan darbeyi geniş bir alana yaymak farklıdır, gelen darbeyi emmek farklı. Senin verdiğin örnek daha başka aynı olayı farklı şekilde anlatmak ama emmek farklı çatlayıp enerjiyi dağıtmak farklıdır.

12. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tamam tamam.

13. ArdaE

ArdaE Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kask'ın her iki işlevi de (emme ve dağıtma) var :

http://www.grantadesign.com/resources/materials/casestudies/helmet.htm

Bu arada kaskı mutlaka burnunuzu da bir derece koruyabilecek kadar büyük alın. İlk kaskım (dar profilli ama çok güzel) yüzünden az daha burnum kırılıyordu, şimdiki kaskımı takınca mantar kafa gibi görünüyorum ama umrumda değil, dersimi aldım ilk seferinde :)

14. Uğur Hasköy

Uğur Hasköy Yeni Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Teşekkürler

15. Abdullah T.

Abdullah T. Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ooo çok kötü bir kaza olmuş Allah birdaha başına vermesin.Arkadaşların dediği gibi 150 lira olanda var ben mesela sedona kullanıyorum 35 liraya almıştım tabi koruma seviyesi 150 liralıkla bir değildir

16. mete semiz

mete semiz Üye

Adı:
    Mete Semiz
    Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Bir musibet, bin nasihate bedeldir.
    Geçmiş olsun.

17. halilgoksal

halilgoksal Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    kötü bir kaza atlatmışsınız, geçmiş olsun. kaskların hepsi öyle yada böyle korur... darbenin şiddetine göre ya darbeyi yumuşatıp yüzeye dağıtır ya da kendini feda edip dağılır. dağ bisikleti kaskları (full-face ya da yol bisikleti kasklarına plastik siperlik takılıp satılanlardan bahsetmiyorum) kafanızı daha iyi sarar,yanlara ve enseniz doğru daha fazla alanı kaplar. eğer koruyucu bir kask peşindeyseniz bu tarz ürünlere bakabilirsiniz.