KORTİZOL(stres) Hormonu hakkında herşey.

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında gokhancan tarafından paylaşıldı.

 1. gokhancan

  gokhancan Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  9 Haziran 2008
  Mesajlar:
  801
  Beğeniler:
  668
  Şehir:
  istanbul/bayrampaşa
  Seviye:
  Kortizol hormonunun neden insanın yağlanmasını sağladıgını görelim Bu hormon aynı zamanda yapay olanı KORTİZON isimli hormondur.

  Kortizol Hormonu : Bu hormon proteinlerin karbonhidratlara dönüşmesinde etkilidir. Kan şekerini ve karaciğerde glikojen depolanmasını artırır. Glikozun oksidasyonunu sağlar. Proteinler ve amino asitler üzerindeki yıkıcı etkilerinden dolayı idrardaki azot miktarını artırır. Amino asitleri glikoza çevirecek enzimlerin karaciğer hücrelerine geçişini sağlar , böylece bir yandan glikoz yapımı artar , diğer yandan kullanımı azalırken , kan şekeri de artmış olur. Bu artış adrenal diabeti (yüksek kan şekeri ) meydana getirir. Kortizol yağ metabolizmasında az da olsa etkilidir. Kortizol kılcal damar yüzeyinin geçirgenliğini azaltarak iltihaplı dokulara protein sızmasını önler.

  Eğer kortizolün miktarı çok artarsa o zaman kortizol , CRF yapımını azaltmak üzere hipotalamusu etkiler. Hipotalamus ise ACTH yapımını azaltmak üzere hipofiz üzerine menfi etki (negatif feed-back) yapar. ACTH azalması kortizol salgılanmasını azaltır. Böylece , plazmada kortizol seviyesi , normal sınırlarda kalır.

  Bu hormon tedavi amaçlı olarak , iltihaplanmalarda , alerji ve romatizma tedavisinde kullanılır.

  Kesinlikle dikkatli olalım. Eğer stres durumlarında kendini yemeğe kaptıran insanlar var ise büyük ihtimalle hormon dengeleri alt üst olmuştur.Kortizol hormonunun yapımı çok yüksektir.

  Bu hormonunun sabah kalktıgımız anda işlevini engellemek için ŞEKERLİ BESİNLER alınırsa ve günün insan vücudu için en gerekli olan sabah kahvaltısının ağır olarak yapılması gerekir.

  Bu öğünde yenen hiç bir yemek insanı yağlandırmaz.

  saygılar.