Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

köprülü kanyon gezimizi tamamladık

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında necod tarafından paylaşıldı.

1. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:
    11 08 2007 cumartesi günü sabah antalyadan başlayarak serikten mustafa teke arkadaşımızla beraber köprülü kanyon ve değirmen özü köyüne civar köylerden caltepe ekizler osmanlı tarihi ören yerlerine yapmış oldugumuz gezimiz bu gün 15 08 2007 tarihi nde kazasız belasız bitirmiş bulunuyoruz
    güzel vakit gacirdik antalyaya gelenlerin mutlaka görmesi gereken ender yerlerden bir yer fotoları mustafa arkadaşım bir iki gün icinde forma koyacak bana formda konuyu acmamı söylemişti fotolar onda teşekürler :
    necod

2. dapoet

dapoet Kıdemli Üye

Seviye:
    valla bravo birde fotoları görürsek çok güze olucak

3. ahmetdogan

ahmetdogan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    tebrikler...arkadaşlar...:in: başarılarınızın devamını dilerim...fotoları da en yakın zamanda görürüz herhalde..

4. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    fotolar çabuk sabırsızlıkla bekliyorum. hep merak ettiğim yerler

5. çağatay_çankaya

çağatay_çankaya Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    fotoları bekliyoruzz....

6. jamssea

jamssea Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel bir tur olmuştur eminim.Fotoğraflarla daha da süper olacaktır diye düşünüyorum.

7. mustafateke34

mustafateke34 Aktif Üye

Seviye:
    merhaba arkadaşlar necip abi ile 11 ağustos cumartesi günü köprülü kanyon değirmenözü köyüne doğru yola çıkmaya karar verdik. ben tura serik ten katılacaktım. necip abi antalya dan sabah 06.00 da çıkacağını söylemişti. Ben çantamı daha yeni hazırlamış iken telefonum çalmaya başladı.Necip abi 07.15 te Serik'te idi. Anlamıştım ki özellikle rampalarda necip abi beni bekleyecekti. anlatıma fotoğraflarla devam ediyorum...

necip abi serik'e geldi ve son düzenlemeleri yapıyoruz...
    güzergahımız serik alanya karayolu aspendos sapağından antik tiyatro devamındaki orman yolu ve beşkonak asfaltına çıkış ve sağırin köyünden köprülü kanyon a devam... öncelikle birkaç yol haritası...

Shot at 2007-08-16

Shot at 2007-08-16

Shot at 2007-08-16

Necip abi Serik'te 07.15 ve 07.30 Hareket

Shot with SP-3000 at 2007-08-16

ve Antik Tiyatro Aspendos'tan geçiyoruz..

Necip abi(necod) ve arka planda aspendos su kemerleri

Köprüçayı ırmağı arkada şahin tepesi (serik belkıs köyü)

orna

8. mustafateke34

mustafateke34 Aktif Üye

Seviye:
    ve asfalta çıktık ...yol üstü çeşme başı dinlenme

sağırin köyüne yaklaşıyoruz burada kahvaltı için mola vereceğiz....

kahvaltı mekanımız akyokuş rampası başlangıcıdaki hüseyin abinin bakkaliyesi ve hanımının gözleme çardağı...

Gözlemeci ablamız ve misafirperver hüseyin abi...

Gözleme kahvaltıdan sonra gölgenin mahmurluğunu bırakarak yola devam ediyoruz...ve benim için kabus-1 başlıyor. meşhur akyokuş . tabi ben bu fotoğrafı çekerken necip abi yukarıda rampayı bitirmiş beni bekliyor...

ve nihayet yarı pedal yarı tabanvay ben de rampa başındayım , antalya 70 km arkamızda... ben çıkıncaya kadar necip abi yorgunluğunu atmış..

ben rampanın başına çıkınca 'bisikletin telllerine rampa mı dayanır' türküsünü bisikletin tellerini bir kanun gibi kullanarak sevincimi dile getiriyorum... az sonra müthiş iniş başlıyor..

biz rampa aşağı inerken orman işçileri kamyona kestikleri ağaçları yüklüyor

beşkonak ormanları...

köprülü kanyona yaklaştık raftingçiler bize el sallıyor...

Irmağın suyu geçtiğimiz yıllara göre küresel ısınma sebebi ile azalmış...

köprülü kanyondayız tarihi köprüye çıkmadan önce biraz dinleniyoruz...

suluklarımızı burada tazeliyoruz...inşallah buralar kurumaz...

Tarihi köprüye çıktık ve manzaranın tadını çıkarıyoruz. motorlu araçlar doğal görüntüyü bozuyor ama köprü motorlu taşıt trafiğine açık hala...

necip abi dalmış ötelere ... şimdi rotamızın 81. km sindeyiz. değirmenözü köyüne kadar daha 42 km pedallayacağız...

köprülü kanyon dan sonra yola devam diyerek başlıyoruz pedallamaya... yol üstü çeşmelerde mola veriyoruz kabus 2 olarak adalandırdığım zamanında yörük develerini bile yürüyemez hale geldiği deve yokuşu rampasını necip abi önde ben arkada çıkyoruz yine muhteşem bir iniş başlıyor ve çaltepe(tol) köyüne giriyoruz...değirmenözü köyü bu köyden 13 km ötede ve arkada Torosların çatallaştığı akdağ ve hasan dağı....

Değirmenözü turu orman yolu parkuru ve camping macera fotoğrafları ve anlatımı yarın 3. bölüm olarak devam edecektir...

:in: serik'ten mustafa

guneykaragoz, cado ve oktay tiryakioğlu bunu beğendi.
  9. Emir Alaca

Emir Alaca Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok güzel bir gezi olmuş devamını dilerim.Resimler de harika.

10. gunerli

gunerli Üye

Seviye:
    Ellerinize, pedallarınıza sağlık harika bir tur yapmışsınız.Helâl olsun vallahi...

11. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    ikinizide tebrik ediyorum. köprülü kanyon zaten başlı başına harika bir yer. teşekkürler fotolar için.

12. cado

cado Aktif Üye

Seviye:
    merhaba
    köprülü kanyonu görmüş kadar olduk emeğinize sağlık,umarım macera 3. bölümde de devam eder.(ama bu turlarda daha net farkına vardığımız bir gerçek var sular durmadan azalıyor....)

13. A.Bülent Yamaner

A.Bülent Yamaner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Düşünüş planlama ve organizasyon olarak Çok güzel bir gezi.
    resimli anlatım için teşekkürler.
    Gidiş dönüş yapılan km. ve bisiklet üzerinde geçen süreleride
    yazabilirseniz aynı yere gitmek isteyen bisikletseverlere faydalı olacaktır.
    Gezilerinizin devamını dilerim.

A.Bülent Yamaner

14. necod

necod Kıdemli Üye

Seviye:
    dapoet
    Ahmet Doğan
    Felis 911
    Çağatay -Çankaya
    Jamssea
    Emir Alaca
    Çelo
    Boreas.oti
    cado
    ABY
    arkadaşlar hepinize yorumlarınızdan dolayı çok teşekür ederim yalnızbu gidişle köprülü kanyondada suyu göremicez acil önlemler alınması lazım hele suyun cıktığı yer olan değirmen özü köyünde kanyon tamamen kurumuş oranın yerlisi bile böyle kuraklık olmadığını suların hic kurumadığını söylediler bu sene haric denildi iki sene köprülü kanyonda suyun dibi görünmezdi bu sene dip görünüyor kısaca işimiz zor önlem almak şart oldu bir şeyin değerini kaybettikten sonra anlamayalım
    antalyadan köprülü kanyon 92 km değirmen özü köyüde 35 km de değirmen özü köyü toplam 127 km geliş 127 =254 oradaki köyleride gerzdik 50 ile 55 km tahminen 300 km yol yaptık bilgilerinize
    ayrıca fotoların devamı var hoşcakalın

cado bunu beğendi.
  15. mustafateke34

mustafateke34 Aktif Üye

Seviye:
    Çaltepe(tol) köyünü geçtikten sonra konaklama mekanımız değirmenözü köyüne ulaşıyoruz. çevre köy gezileri , trekking ve camping faaliyeti ile beraber bu köyde üç gün geçireceğiz...köy grişinde çocuklar bizi karşılıyor...
    18,00

Shot with SP-3000 at 2007-08-17

geceyi dedemlerde geçirdikten sonra başka bir köy evine köy kahvaltısı için gidiyoruz.kahvaltıdaki menü o kadar lezzetli ki ev sahibi(diğer dedem) bu lezzetin kaynağını görmemiz için bizim köylülerin yağ dolabı olarak adlandırdıkları buzdolabı görevi gören doğal mağaralara gitmemizi söylüyor.biz de necip abi ile programızı kontrol ediyoruz...gezi rotamız değirmenözü köyü su kaynağı(maarın gözü) , yağ dolabı yol üstü olduğu için oraya uğrayıp suyun gözüne gideceğiz...

yağ dolabı(mağara girişi)buraya ineceğiz...

ve yağ dolabı denilen mağaraya indik önümdekiler yağ peynir ve dut pekmezi bidonları...doğal ortamda bırakılıp dinlendirildikleri için kahvaltıdada tatları çok güzel oluyor...bir yaz boyu burada korunuyorlar...

necip abi de mağarada... tepe lambalarımız olduğu için şanslıyız yerin 15 metre altında zifiri karanlıktayız...sadece yukarı bir delikten gelen ışık hüzmesi ve köylülerin burayı aydınlatmak için kullandıkları çıra parçaları mağaraya mistik bir hava veriyor...ayrıca ben bir buçuk ay önce bu mağaraya girmiştim...duvarda asılı ip kancamı görüyor duygulanıyorum ve hatıra olarak bırakıyorum tekrar...

mağaranın tavanından görünüm jeolojik oluşum devam ediyor...

yağ dolabı olarak adlandırılan küçük mağaradan çıkıp suyun gözüne doğru gidiyoruz ...tahta köprüden geçerken...değirmenözü köyünde sonra 30 yıla kadar 7 değirmen varmış ,köyün şimdiki yaşlıları 3 ünü net olarak hatırlıyor necip abini arkasında da bir su değirmeni harabesi var ...köyün ismide değirmenlerin çokluğu sebebi ile verilmiş...

burası köyün piknik alanı burada köşk olarak adlandırılan büyük bir kamelya var...ayrıca alabalıklarda suyun avlanmaya kapalı olması sebebi ile rahatça yüzebiliyor seyretmeye değer...

necip abi ve ben ,beraber pedal çevirdik biz bu yollarda...

burada piknik yapan bir aile ile karşılaşıyoruz...bize köy meyvelerinden ve bu bölgede çok olan kızılcık(ergen)meyvesinden ikram ediyorlar...bizde çocukların fotoğrafını çekiyoruz...

suyun gözünü (maarın gözü) gezdikten sonra , suyun asıl kaynağı olan ve kaynağını beyşehir gölünden aldığı söylenilen büyük mağaraya giriyoruz... mağara 420 metre direkt gidilebiliyor...sonra sol galeriye giriliyor...25 metre dipte su ile dolu 26 metre kadar inilebilmiş bir kuyu var... kuyunun kenarına ineceğiz...burada benim önceki girişimde bıraktığım seyir notu var nu okuyoruz tekrar....

mağaraya iniş...hava sirkülasyonu az o yüzden tepe lambalarımız bile ışık vermekte zorlanıyor...

necip abinin arkasında o derinliği bilinmeyen kuyu var...attığımız taş parçalarının bile düşme sesi duyulmuyor...

necip abi tırmanırken...

ve ben ...içeri çok serin ama hava sirkülasyonunun az olması vücudu yoruyor...

mağara içinde pamukkale benzeri oluşumlar....

mağaradan çıktık...ve suyun gözünden mataralarımızı dolduruyoruz... burada biraz dinleneceğiz....

köyden birkaç çocuk bizi mağara çıkışında karşılıyor...hepsi etrafı tanıtma gayretinde...necip abi onlarla konuşuyor...çocuklar fotoğraf bize ne zaman gelir diye soruyor...bakkala yollayın orafdan biz alırız diyorlar...tabi köy bakkalı köyünpostanesi görevinide yürütüyormuş onu öğraniyoruz çocuklardan...

piknik yapan köylülerin ikram ettiği haşlama süt mısırları orada hallediyoruz...çikolata tedariki ile güç kuvvet topluyoruz...biraz dinlenip su boyu gideceğiz...

ve matara suya doyuyor...yolarda mahvoldu:)

su boyu inerken dedemlerin bahçeyi talan etmeye karar veriyoruz kızılcık ve köy erikleri tam tadında...o kadar şanslıyız ki tam bahçe zamanı herşey dalında

bahçe içindeyiz...necip abi ile ceplerimizi, erik ile doldurduk...

bahçeden tadınızı aldıktan sonra bahçenin önünden geçen suya atlıyoruz...

sıcak sebebi ile herkes suya inmiş kereste ve taşlardan köşkler yapmışlar...
    'değmen benim keyifli gönlüme'

gözleme yapan ablalar...ikramlarından dolayı teşekkürler...yurdum insanı az çok bi şekilde sofrasına oturtuyor...tur sonrası bir kaç kilo fazlamız olacak bu halde;)

çevir yanmasın , yağla dağılmasın...

ve semaverli kemal amca yılların yorgunluğu böyle çıkar dercesine halinden memnun...semaverden çay içmeye ve sohbete davet ediyor ama bi dahaki sefere deyip yolumuza devam ediyoruz...ayrıca kemal amca köye ilk kamyonu getiren kişi...

köyde ağaçlar o kadar çok ki yer bulamamış birbirine girmiş arkamda incir ağaçları...

köyün tarihi kadar eski olan ne zaman kimin tarafından dikildiği belli olmayan bu köyde yaşamış Romalılarla çağdaşlaştırılan ve roma paralarını süsleyen nar ağaçları...

mısır tarlaları ve arka planda köyün top sahası
    Necip abi böğürtlenlerin tadına doyamadı...bu fotodan sonra ben de dalıyorum ağaca...

su boyu yola devam ediyoruz...köylülerin eskiden yazlık olarak kullandıkları ve boğazkavak diye isimlendirdikleri mahalleye geliyoruz...şimdi ise genelde çardaklar kurulmuş eski yazlık evler eskiye oranla boş....

ve tahta köprüde bisikletli çocuk, ayrıca kuzenim... boğazkavakta bize eşlik edecek...

boğazkavakta biraz soluklanıyoruz...sabahtan balıklara atmak için yanımıza aldığımız ekmek parçalarını balıklara atıyoruz...değirmenözünde iki akarsu var ; biri köprülü kanyonun yukarı kısmını oluşturan akarsu...bu akarsu kurumuş durumda...diğeri ise bizim ziyaret etttiğimiz köyden çıkan su kurumamış, köylüler bunun için seviniyorlar ve kendilerini şanslı hissediyorlar...kuruyan sudan gelen balıklarda bu suda balık çeşitliliğini ve nüfusunu çoğaltmışlar...

necip abi balıklara yem atarken...

asırlık çınar ağaçları...

köyde çok rastlanan roma sütunu parçaları...

yazlıkların bulunduğu boğazkavak mahallesinden köprüden geçerek köye gidiyoruz öğle yemeğini köy yemekleri ile tatlandırıp dinlendikten sonra;
    kamp kuracağımız gediaştı tepesine hareket edeceğiz...

lastik süren çocuklar bizi 'HELLO!' 'HELLO!' nidaları ile karşılıyor...

köy meydanına doğru yürüyüşümüz devam ediyor...selamlaşarak okul yerinden köye devam edeceğiz...

mısırlar ve ayçiçekleri poz veriyorlar; arka plandaki tepeye akşam kamp kuracağız...

köye çıktıktan sonra randevulu olduğumuz köy evine gidiyoruz...
    menü: tavuk şiş+pilav+Patlıcan musakka+ayran +salata+köy ekmeği
    fotoğrafı çeken evin kızı sofrayı fotoğraf karesine alamamış ama yemeklerin tadı yüzümüzden belli olmuyor mu?
    bu evde çaylarımızı yudumluyoruz bu esnada bizi pencereden gören köyün genç imamı yakup akyüzü davet ediyor ve tadına doyulmaz bir sohbete başlıyoruz...sonra biraz dinlenip sırt çantalarımızı hazırlayıp dağa hareket ediyoruz..

evde dinlendik ama dağ yolunda giderken karşılaştığımız bir çoban biraz daha dinlenip güneş etkisini kaybedince dağa tırmanmızı söylüyor...ona teşekkür edip fırsat bu fırsat deyip gözlerden uzak sere serpe uzanıyoruz...necip abi sabahı etti bile...

ve zorlu bir tırmanıştan sonra kamp alanına ulaştık çadırımızı kurduktan sonra çevremizdeki antik bölgeyi gezeceğiz. akşam olunca çadıra...

necip abi yiyeceklerle poz verirken....

necip abi romalılardan kalma antik bir kapının üstünde...bu bölge daha sit alanı ilan edilmedi...ve resmi bir kazı yapılmadı...son zamanlarda antikaxcıların ve definecilerin uğrak mekanı olmuş...hatta bize dağa çıkmadan önce kazıcı mısınız? diye şaka yollu soran oldu...

romalılardan kalma zeytinyağıdeğirmeni kuyusu yel değirmeni sistemi ile çalıştığı söyleniyor...etrafımızdaki küp ve anfora kırıkları zeytinyağı değirmeni olduğu tezini kuvvetlendiriyor...ayrıca çaparzımızda lahitlerin bulunduğu ve taş kesiminin yapıldığı antik bir atölye bulunuyor....

değirmenözü köyünde bulunan gediaştı tepesindeki taş ve değirmen kalıtılarının anik dönemde perslilerin(iran) side deki romalıları deniz savaşında yenmesiyle ve romalıların toroslara kaçıp burada şehirler kurmasıyla yapıldığı tahmin ediliyor...ben de bu köyün tarihini üniversite tezim olarak seçtim...araştırmalarım devam ediyor...

akşam oldu...kamp yemeğimizi yiyoruz kamp ateşi kenarında ...menüde fasulye pilaki konserve domates ekmek biber...bisküvi çorba...ateş nerede demeyin...kozları var en azından...ateşi yakmıştık büyükçe ama karşı dağ yamacındaki orman gözetleme kulesinden uyarı sinyali geldi biz de işaret verip ateşi söndürdük...dikkatlerinden dolayı orman gözetleme işçilerini kutluyoruz...:in:

dağın başında uyku da başka oluyor...az korku olsa da adrenalinimiz yükselttik..uyku tulumu kuş tüyü yatak oldu...ve sabah kuş cıvıltıları ve keçi ve koyun sürülerinin çan sesleri ile uyandık...çadırımızı toplayıp etrafa göz gezidirip bir çöp bırakmadığımız emin olduk ...rotamızı eski roma mezarı olarak kabul edilen ve köylü tarafından cavur evi olarak adlandırılan bölgeyi ziyaret ettik....

ve köye dönüş başladı...köy köprüsünü geçince köprü dibinde taş ve ahşaptan evi olan teyze ve amca bizi kahvaltıya davet etti... biz giremeyeceğimizi ve yüklü olduğumuzu söyledik... bırakmadılar...o zaman önünüze getiririz dediler...
    menü de mısır ekmeği ve kömbesi zeytin peynir domates söğüş sabahın yedi buçuğunda dağdan in ve böyle güzel bir kahvaltı ...!
    nasıl bir keyif yaşamanız lazım...

işte bu...

bize o tadına doyulmaz kahvaltıyı ikram eden zalıf amca ve ailesi buradan tekrar teşekkürler...tabi önlerinde bir tepsi yok ...çünkü bize ikram ettiler...o zaman farketmemiştim ama inanın bu fotoğrafı gördükten sonra gözlerim yaşardı...kendi kahvaltılarını bir lokma almadan bize ikram etmişler...yüzleri gülüyor çünkü ellerinde bir lokma dahi olsa bir tanrı misafiri ile paylaştılar...hala böyle insanların ve böyle köylerin olması insanı sevindiriyor...

felis911 bunu beğendi.
  16. mustafateke34

mustafateke34 Aktif Üye

Seviye:
    zalıf amcaya ve ailesine teşekkür ederek köydeki konakladığımız eve vardık biraz istirahat edip o gün ki programız olan osmanlar köyü ve ekizpınar balık çiftliği rotamıza doğru yola çıktık...
    osmanlar köyünde benim bisikleti zaptetmiş zafer isimli afacan arkana biindir beni de götür diye çok ısrar etti. zafer in babası sütçü amca nın ikram ettiği dağ kekiği çayı ve ailesinin yüzlerinde oluşan tebessüm enerjimizi depoladı...

osmanlar köyünden sonra orman yangın yoluna girerek ekizpınar balık çiftliğine ulaştık.. buralarda sular var ama bir kaç sene kar yağmazsa dağ suları da kuruyacak..şimdiden balık çiftliğindeki su gözünün biri kurumuş....

ve günün armağanı ızgara balık...

balıklarımızı yiyip , odun ateşinde pişen çayı yudumladıktan sonra konaklama merkezimiz olan değirmenözü köyüne orman yolundan iniyoruz....tepe başlarına orman yangın yollarının yapılması bisikletçiler için doğal bir parkur oluşturmuş...

arka planda akdağ...

ve son foto...ertesi günde değirmenözü kanyondan devam ederek trekking kurallarında müthiş bir kanyon gezisi yaptık...ısparta sınırına kadar....sonra 4 günlük köprülü kanyon değirmenözü köyü turunu bitirmek için antalyaya doğru hareket ettik...

bundan sonrasında fotoğraf makinemin azizliğine uğradığım için foto çekemedim...iyi de oldu...insan mutluluklar yaşadığı saf kimliği ve doğallığı bozulmamış misafirperver ve dost canlısı bir köyden ayrılmak istemiyor...
    bu köye tur yapmak isteyen arkadaşlarla hiç bir karşılık beklemeden sadece dostlukların tazelendiği ve paylaşıldığı ortamlara pedallamaya hazırım...

turumuz hayırlısı ile bitti...değirmenözü köyü halkına ve forumdan bizi takip ederek ve cevap yazarak aynı duyguları paylaşan insanlara teşekkürler...

gidiş-dönüş: 300 km (çevre köy gezileri ile)

serik'ten mustafateke34 ve antalya'dan necod(necip abi)

cado bunu beğendi.
  17. cado

cado Aktif Üye

Seviye:
    merhaba
    çok güzel insanlarlarla ve son demlerini yaşadığını düşündüğümüz şırıl şrıl suların aktığı güzel tabiatla yaşadığınız bu keyifli turunuzu bizlere aktardığınız ve bunun için oralara kadar gidip emek sarfettiğiniz için teşekkür ederiz

mustafateke34 bunu beğendi.
  18. ogulcan22

ogulcan22 Aktif Üye

Seviye:
    tebrikler başarılarınızın devamını dilerim paylaştığınız için teşekkürler

19. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Ömür boyu unutulmayacak güzellikte bir gezi olmuş.
    Sadece bisikletin üzerinde gitmemiş,
    bisikletle birlikte o coğrafyada yaşamış,
    yaşayanlarla hayatı paylaşmışsınız.

Anlatılamayıp, yaşanacak bir tur olmuş.

Paylaşım için teşekkürler..

20. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    ayaklarınıza sağlık güzel gezi olmuş