Köprücük kemiği kırılması

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar uzun bir süre sonra tekrar forumdayım.Uzun süredir bisiklet sürmüyodum.Dün arkadaşlarla çıkmaya kara verdik.Bu daha çok gezi tarzındaydı.10-15 km sürüp bırakcaktık.Benim bisiklet bozuk olduğu için arkadaştan 24 jant bir ümit aldım.Daha otoparkta sürmeye yeni başlamışken vitesi 21 e attığımda microshift vitesler sürtmeye başladı ve beni seleden öne doğru attı.Düşmeden ilk sarsıntıyı atlattım ama sonra bisiklet iyice sendeleyince sağ tarafa doğru omuz üstü düştüm.Şehir içi ufak bi sürüş olcağı için üstümde hiç bir koruma ekipmanı yoktu.Omuzu çarptıktan sonra ufaktan kafamıda çarptım ama omuz yavaşlattığı için pek bir şey olmadı.Ordan arkadaşlarla direk bi özel sağlık ocağına gittik.Köprücük kemiği kırılmış bi devlet hastanesine gitmeniz gerek dediler.Ailem geldi etimesgut hastanesine gitti.Onlar da atatürk araştırma hastanesine yolladılar.Onlarda bi sargı yapıp yolladı salı günü tekrar gelin dedi.Bu konularda bilgisi olan var mı acaba diğer konulara baktım.Ayrıca kendimizi tam olarak nasıl koruyabiliriz.Kask bile tek başına tam koruma sağlamıyor gibi.Kaza anında zarar görebilecek olası yerleri nasıl koruyabiliriz

Scudo

Güncemden

Forum Demirbaşı
Tepki
447
Bisiklet
Giant
Köprücük kemiği kırılması öyle basit birşey değil ön koldaki biceps ve branchialis kasları bağlanır ona ve eğer doğru tedavi edilmezse kolunuzu bile kaldıramazsınız o yüzden bence beklemeden bir tam teşekküllü hastaneye gidin. Sağlık herşeyden önemli.

Örnek olarak profesyonel bisikletçilikte en çok korkulan kaza köprücük kemiği kırılmasıdır ve neredeyse sporcuların hayatını bitirebilir.

• Beğen
Tepkiler: AliÇimen ve S26

Bertan T.

Daimi Üye
Tepki
65
8 bandaj denilen, sırttan bağlanan ve iki omzu geren bir bandaj mı yaptılar? Öncesinde film çekip kemiğin durumuna bakmalılar.

Osman Yener

Forum Demirbaşı
Tepki
643
Bisiklet
Scott
@emircan Başbuğ06 öncelikle çok geçmiş olsun. Bende köprücük çıkığı nedeniyle 2 hafta önce operasyon geçirmiş biri olarak neler yaşadığınızı ve yaşayacağınızı tahmin edebiliyorum. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.
Korunma konusunda ise kask ile kafanızı korumak dışında yapabilecek fazla birşey yok malesef. En genel korunma yöntemi kazaya girmeyecek şekilde dikkatli olup risklerden kaçınmak.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Öncelikle geçmiş olsun. Film çekilmesi gerekiyor arkadaşların dediği gibi. Çekilmediyse başka bir yere gidin. Ve fazla beklemeyin hemen gidin.

Bu gibi bölgeleri korumanın en iyi yolu sanırım usturuplu düşmek, daha doğrusu düşebilmek. Her ne kadar okuyarak olmayacak kadar tecrübe istese ve %100 sonuç vermeyecek olsa da şuradaki yazıya bir göz atın derim: (link)

• Beğen
Tepkiler: AliÇimen

observer

Forum Bağımlısı
Tepki
581
Bisiklet
Salcano
(link)
bu hastaneye gittik
ilk film çektiler zaten.
sonra doktor iki kolumu gerdi baya acıttı.sonra dediğiniz gibi iki kolu geren o bandajı yaptı.sonra tekrar film çekti.salı günü tekrar gelin %90 doğru kaynar bu şekilde tedaviye devam ederiz dedi. %10 yanlış kaynar ameliyat dedi
2 ayda kemikler kaynıyormuş galiba.
bundan sonra 1 yıl içinde kol ancak eski gücüne kavuşur diye düşünüyorum.
bide omuzda bi çıkıntı kalcakmış tam bilgisi olan var mı acaba

Bertan T.

Daimi Üye
Tepki
65
O zaman çoğu aşamayı geçmişsiniz, kollarınızı açık sayılabilecek bir pozisyonda yatmaya bakın. Söylemişlerdir zaten. Sırtınıza küçük bir yastık koyabilirsiniz. Haftada bir kontrole gidin bandajı gerdirin. Dedikleri gibi ameliyatlık pek birşey görünmüyor. 2-3 haftada kaynamaya başlar 2 ayda artık normal kullanım durumuna gelir, arada egzersiz yapmanız gerekecek çünkü kol zayıf düşüyor. Ağır kaldırmak yok, bu çok önemli.

Çıkıntı olacak evet 1 sene kadar, sonra o da düzeliyor.

vraptor

Daimi Üye
Tepki
240
İsim
Serkan
Bisiklet
Salcano
çok geçmiş olsun. arkadaş bir link vermiş orayı kesinlikle inceleyin. o yazıya benzer bir yazı okumuştum ve işime yaramıştı.