Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Köprücük kemiği kırılması

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında observer tarafından paylaşıldı.

1. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar uzun bir süre sonra tekrar forumdayım.Uzun süredir bisiklet sürmüyodum.Dün arkadaşlarla çıkmaya kara verdik.Bu daha çok gezi tarzındaydı.10-15 km sürüp bırakcaktık.Benim bisiklet bozuk olduğu için arkadaştan 24 jant bir ümit aldım.Daha otoparkta sürmeye yeni başlamışken vitesi 21 e attığımda microshift vitesler sürtmeye başladı ve beni seleden öne doğru attı.Düşmeden ilk sarsıntıyı atlattım ama sonra bisiklet iyice sendeleyince sağ tarafa doğru omuz üstü düştüm.Şehir içi ufak bi sürüş olcağı için üstümde hiç bir koruma ekipmanı yoktu.Omuzu çarptıktan sonra ufaktan kafamıda çarptım ama omuz yavaşlattığı için pek bir şey olmadı.Ordan arkadaşlarla direk bi özel sağlık ocağına gittik.Köprücük kemiği kırılmış bi devlet hastanesine gitmeniz gerek dediler.Ailem geldi etimesgut hastanesine gitti.Onlar da atatürk araştırma hastanesine yolladılar.Onlarda bi sargı yapıp yolladı salı günü tekrar gelin dedi.Bu konularda bilgisi olan var mı acaba diğer konulara baktım.Ayrıca kendimizi tam olarak nasıl koruyabiliriz.Kask bile tek başına tam koruma sağlamıyor gibi.Kaza anında zarar görebilecek olası yerleri nasıl koruyabiliriz

2. Güncemden

Güncemden Zamane Gezginlerinin Güncesinden...

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Köprücük kemiği kırılması öyle basit birşey değil ön koldaki biceps ve branchialis kasları bağlanır ona ve eğer doğru tedavi edilmezse kolunuzu bile kaldıramazsınız o yüzden bence beklemeden bir tam teşekküllü hastaneye gidin. Sağlık herşeyden önemli.

Örnek olarak profesyonel bisikletçilikte en çok korkulan kaza köprücük kemiği kırılmasıdır ve neredeyse sporcuların hayatını bitirebilir.

AliÇimen ve Serden Us bunu beğendi.
  3. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    8 bandaj denilen, sırttan bağlanan ve iki omzu geren bir bandaj mı yaptılar? Öncesinde film çekip kemiğin durumuna bakmalılar.

4. Osman Yener

Osman Yener Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @emircan Başbuğ06 öncelikle çok geçmiş olsun. Bende köprücük çıkığı nedeniyle 2 hafta önce operasyon geçirmiş biri olarak neler yaşadığınızı ve yaşayacağınızı tahmin edebiliyorum. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.
    Korunma konusunda ise kask ile kafanızı korumak dışında yapabilecek fazla birşey yok malesef. En genel korunma yöntemi kazaya girmeyecek şekilde dikkatli olup risklerden kaçınmak.

5. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun. Film çekilmesi gerekiyor arkadaşların dediği gibi. Çekilmediyse başka bir yere gidin. Ve fazla beklemeyin hemen gidin.

Bu gibi bölgeleri korumanın en iyi yolu sanırım usturuplu düşmek, daha doğrusu düşebilmek. Her ne kadar okuyarak olmayacak kadar tecrübe istese ve %100 sonuç vermeyecek olsa da şuradaki yazıya bir göz atın derim: Nasıl Daha İyi Düşülür?

AliÇimen bunu beğendi.
  6. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
    bu hastaneye gittik
    ilk film çektiler zaten.
    sonra doktor iki kolumu gerdi baya acıttı.sonra dediğiniz gibi iki kolu geren o bandajı yaptı.sonra tekrar film çekti.salı günü tekrar gelin %90 doğru kaynar bu şekilde tedaviye devam ederiz dedi. %10 yanlış kaynar ameliyat dedi
    2 ayda kemikler kaynıyormuş galiba.
    bundan sonra 1 yıl içinde kol ancak eski gücüne kavuşur diye düşünüyorum.
    bide omuzda bi çıkıntı kalcakmış tam bilgisi olan var mı acaba

7. Bertan T.

Bertan T. Kıdemli Üye

Seviye:
    O zaman çoğu aşamayı geçmişsiniz, kollarınızı açık sayılabilecek bir pozisyonda yatmaya bakın. Söylemişlerdir zaten. Sırtınıza küçük bir yastık koyabilirsiniz. Haftada bir kontrole gidin bandajı gerdirin. Dedikleri gibi ameliyatlık pek birşey görünmüyor. 2-3 haftada kaynamaya başlar 2 ayda artık normal kullanım durumuna gelir, arada egzersiz yapmanız gerekecek çünkü kol zayıf düşüyor. Ağır kaldırmak yok, bu çok önemli.

Çıkıntı olacak evet 1 sene kadar, sonra o da düzeliyor.

8. vraptor

vraptor o1no1/Cyclist

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    çok geçmiş olsun. arkadaş bir link vermiş orayı kesinlikle inceleyin. o yazıya benzer bir yazı okumuştum ve işime yaramıştı.