Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

köpeklere karşı takdik

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında Kudret Kurtcebe tarafından paylaşıldı.

1. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    çene dağı turu esnasında bir köye yaklaşırken yokuş aşağı hızla gidiyordum aniden sağ yandan fırlayarak gelen sivas kangal harıldayarak peşime takıldı
    hemen bisikletten indim ve dizlerim üzerine çöktüm başımı öne eğdim ve içimdeki tüm korkumu yendim kangal ağzından salyalar akarak tam bir metre ötemde havlamaya devam etti köpeğin suratına bakmamaya devam ettim sonunda yanıma kadar sokuldu ve ayağını koluma sürtmeye başladı o anda dost olduk ve akabinde koca diliyle suratımı yalamaya başladı sahibi koşarak geldi
    ağbi dedi helal olsun sana dedi başkası olsa kaçardı dedi
    bu takdiği hep uyguladım hatta pendiğe giderken sahilde 6 adet köpek hepsi birden peşime takılınca aynı takdiği uyguladım burda önemli olan korkmamak artı köpekle yüzyüze gelmemek
    bu takdiğim hep işe yaramıştır tabi kuduz köpeğe karşı yapılacak bir şey yok kendinizi koruyun derim
    aşağıda dost köpekleri görüyorsunuz burası taşdelen su merkezinin olduğu yer bu köpekler pek oraya bisikletlileri yaklaştırmıyorlardı sonuç aşağıda

2. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Değerli üstad;
    Zaten insan kaçmadığı sürece köpeklerinde saldırma içgüdüleri onları dostluğa çekiyor.
    Diz çökmenize gerek yok hayvanın gözlerine de bakabilirsiniz ani ve ters bir hareketiniz olmadığı sürece sorun olmuyor.
    Çok denedim..:D:D
    Saygılar....
    iyi pedallamalar...

3. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    evet doğru dostum
    köpeğe olan saygımdan ötürü başımı öne eğiyorum
    ve gözlerine bakmamaya çalışıyorum ne kadar bu kızılderililerden etkilendiğim ortada hayvanlara son derece saygılı olan başka ulus varmı acaba
    fareleri seven siyu kadınları
    kızılderili geyiği öldürmeden önce onun ruhu ile temas kuruyor bunlar bizim anlayacağımız işler değil eğer ruhu kabul ederse geyiği avlıyor
    doğadan kopmuş biz şehir çocukları için bunlar anlaşılması çok güç olaylar çünki ruhumuzu unuttuk
    kızılderililer aralarında bir konuyu konuşurken ve tartışırken birbirlerinin suratına bakarak konuşmazlardı birbirlerinin suratına bakarak konuşmak saygısızlık idi

SedatT ve Kutay Özdemir bunu beğendi.
  4. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar,

Yere çömelme ve göz teması kurmama doğru davranışlardır. Hayvanlar aleminin büyük kısmında direkt göz teması agresyon ve meydan okuma ifadesidir.

Yere çömelme ise köpekler için teslimiyet ifadesidir. Alfalığını ispatlamaya çalışan, kısacası "buraların kralı benim" diyen bir köpek için "tamam birader sensin!" anlamına gelir ve genelde agresyonu azaltır.

Tabi her köpek için bu tip davranışlara ihtiyaç olmasa da aklınızın bir köşesinde bulunsun...

Bu arada yere çömelme olayı (ülkemizde olmasa da...) aslan, kaplan, puma vs. gibi büyük kedilerden kurtulmak için kesinlikle yapılmamalıdır çünkü genelde kediler için teslimiyet değil eziklik ifadesidir ve saldırganlaşmaları için güvenleri artar.

Bir takım araştırmacılar kedi ve köpeklerin anlaşamamalarını zıt beden dillerine bağlar. (Kuyruk hareketleri vs. terstir)

5. erim yıldırır

erim yıldırır Kıdemli Üye

Seviye:
    aynı olay benimde başıma geldi ama o adrenalinle akklıma durum çömelmek gelmedi malum bayır aşağı olduğu için(çok şükür ki..) çok kovalayamadan bıraktı:in: :in:

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  6. Metehan Mendi

Metehan Mendi Kıdemli Üye

Seviye:
    Antalya Altınyaka tarafında iki canavarla , bir paket eti cin mini karşılığında kanka olduk :)..

7. Kutay Özdemir

Kutay Özdemir Forum Bağımlısı

Seviye:
    Karşıma bir kızılderili çıkarsa eğer çöküp başımı eğerim işte.. :)
    iyi pedallamalar...

Şimdi gerçekten mantıklı geldi çok teşekkür ederim.
    Ben genelde hep sevgi gösterisinde bulundum yani çökmek yerine ne bileyim ıslık çaldım yanıma çağırdım vesaire..çoğu zaman işe yaramıştı .:)
    Olmassa kovalamak gerekiyo tabi korkmadığınızı gördüklerinde biraz R ye takıyorlar...
    Korkmadığınızı göstermekte doğru bir davranış olacaktır şahsıma göre..
    iyi pedallamalar...

8. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    güzel taktik:in:

9. Güvenç Terzierol

Güvenç Terzierol Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    zaten köpeklerde yere çömelmek diz çökmek hem işte buraların kralı sensin abi vs densede aslında daha çok ben dost canlısı sana zararı olmayacak kişillerdenim demektir..
    köpek besleyenler bilir eğerki yerde yatıyorsanız veya yanında yere çökmüşseniz hemen oynamak için vs yanınıza çıkagelir... hitçe kaçırmazlar bu fırsatı:)

zaten köpeklere karşı nasıl davranıldğını bildikten sonra kormanında bir anlamı yok...
    ancak kuduz ise bilinki hayatınızın en iyi sprintini yapacaksınız:D:D

Kudret Kurtcebe ve GiciK eRay ADALI bunu beğendi.
  10. Murat İçlek

Murat İçlek Bisikletkolik

Seviye:
    Bu guzel deneyımını bızlerle paylastıgın ıcın cok tesekkurler Kudret abi:60:

11. Ali Menemen

Ali Menemen Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Zorda kalırsam mutlaka denerim aklımın bi yerinde yer etti bu yazdıklarınız. Birde kick boxcuların face of face taktiğini kullanıyorum ama şimdi girmeyeyim ona, oda işe yarıyor :)

12. hakano

hakano Kıdemli Üye

Seviye:
    Boylesine heyecanli bir kisa hikaye okumamistim daha once. Ustelik sonu da cok guzel. Taktiginizi aklimda tutacagim. Umarim kopegi ikna etme konusunda sizin kadar basarili olurum. Bu arada bazi hayvanlarin karsisinda diz cokmek ve goz goze gelmemek konusu cok dogru. Video'ya bir goz atin: http://www.youtube.com/watch?v=Agi6eLDWgQQ

13. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Bu yaptıklarınız da doğru yaklaşım tarzı dahilindedir. Köpekler genelde tehdit algıladıklarında saldırganlaşırlar, dost olduğunuzu anlatabilirseniz sorun yoktur.

İkinci dediğiniz durumda ise yani "korkmadığınızı göstermek", köpeğe "kaç yada savaş... çünkü bu sefer ben alttan almayacağım..." sinyalidir. Bu durumda da onlar alttan alabiliyolar... Bu arada bunu yaparken, basketbolda blok hazırlığı gibi ellerinizi havaya kaldırmanız da faydalı olur iri görünmek açısından.

Bi arkadaşımızın ufak cüsseli bir köpeği var, onu gezdirirken kötü niyetle üzerine gelen iri hayvanlara genelde blok taktiği uygularız ve inanın birkaç kişi bağırarak yapınca duvara çarpmış gibi oluyorlar.

14. mehmet sevinc

mehmet sevinc Kıdemli Üye

Seviye:
    paylaşım için teşekkürler faydalı bilgiler...

15. Taner Rona

Taner Rona Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    valla büyükler bize kaçmayın dediklerinde sıkıysa sen kaçma derdim içimde gerçektende işe yariyormus ama ben yinede kaçmayı denicem....:) o kadar sakin olamam...

16. GokmenOzyurt

GokmenOzyurt Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    deniyeceğim sağolasın

17. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    ya bikere deneyim dedim ama dayanamayıp kaçtım:D