köpeklerden nasıl korunulur?

talha yavuz

Daimi Üye
Tepki
94
bi kaç gün önce arkadaşımla beraber uzun bi yola çıktık,en az 5 kere köpekler kovaladı,özellklede köy yerlerinden geçerken.böyle durumlarda ne yapmalıyız?

Scudo

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
Köpeklere yaklaşırken hızınızı yavaşlatın, hatta mümkünse köpekleri farkettiğiniz anda durun, bisikletten inin. Bisikleti elinizde geçin. Birçok köpek sahiplendiği alanı korumak için canını bile tehlikeye atabilir. Dolayısıyla zıtlaşmanın anlamı yok, en kısa sürede alanı terk etmek gerekir. Kaçmak ise çözüm değil. Ayrıca kaçarken düşme de yaşayabilirsiniz. Bu da diğer bir tehlike.
Köpek kovucu kullanabilirsiniz, ama her köpekde işe yaramayabilir, ters etki de yapabilir. Eğer suluğunuzda su varsa su dökme de bir çözüm olabilir.
Yada forumdan Kudret abinin (kudret kurtcebe) yaptığı gibi köpekler etrafınızı sarınca onlar gibi davranıp diz çöküp onların sizi koklamasına izin verebilirsiniz. Ama bu cesaret isteyen bir yöntem.

tolgayalcin

Forum Bağımlısı
Tepki
1.433
kendi yaptıklarım.

bisikletten inin,köpekle aranızda bisiklet olsun, gözlerinin içine bakmadan yavaş yavaş yürüyün, ondan korkmadığınızı belli edecek şekilde davranın,üstünüze saldıracak gibi yaklaşırsa bisikleti havaya kaldırıp tehditkar davranın, eğer saldırırsa alnın çatına jantı geçirin. yeter ama bıktım bu itlerden. ne istiyolar canım bizden? geçip gidiyoruz işte. aldırıcaklar bana yakında havalı bi tabanca şu saçma atanlardan. kovboy gibi gezicem ortalarda :)

sık sık köy yollarından geçiyorsanız ve köpeklere maruz kalıyorsanız outdoor mağazalarda "DAZER"adı verilen cep telefonu büyüklüğünde cihazlar var, çıkardığı ses çok ince ve köpekler duyabiliyor, nefret ediyolar ve kaçmaya başlıyolar. Ben denedim güzel bişi

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

(link)

yukarıda linklerini verdiğim konuları incelemeni tavsiye ederim,sanırım faydalı olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: talha yavuz

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@Tarık Kalkan

sürü köpekler için varlık nedeni olduğundan sürüyü görünce uzaklaşmayı tavsiye ederim. sürüye doğru sürerek köpekleri kaçıramama ihtimali yüksek. ancak çoban varsa uzaktan da olsa çobanla selamlaşma işe yarayabilir.

• Beğen

herbil

Daimi Üye
Tepki
368
Eğer bir koyun, keçi gibi sürü söz konusu ise kesinlikle sürünün geçmesini bekleyin. Sakın sürünün içerisine dalmayın, yada çoban yakınızdaysa çobanlar selamlaşıp beraber geçin.

Bu arada insanlar korku anında bir hormon salgılar, ki bu hormonu köpekler koklayabilirler. Bu kokuyu alan köpekler size karşı daha da cesaretlenebilir. Onun için korkunun ecele faydası yok düşüncesiyle hareket edip pek de korkmamakta fayda var.

• Beğen
Tepki
3
Merhabalar..
Köpekten korkan biri olarak yazılanları ve yukarıdaki link'leri okudum herkes tecrübesine göre birikimlerini yazmış ilk zamanlarda bende kuçular tarafından kovalanınca pedala kuvvet yapıyordum :) ya 100 yada 200m kovalandıktan sonra zaten peşimi bırakıyorlardı ama işin tehlikeli kısımları gerçekten çok yoldaki aksaklıklar , trafik onlar kovalayınca ister istemez dikkat kuçulara gittiği için çeşitli badireler atlatmak zorunda kalıyordum.

Zamanla kaçmamaya çalıştım mataramdan su attım , yüksek sesle bağırdım , kuçu tekse bisikletimi ona doğru sürdüm gerçekten hepsi işe yarıyor. Tehlikeli zamanları olmuyor değil ama geçtiğimiz hafta sonu İzmir meteoroloji radanına çıkmıştık yaklaşık 1000mt dolaylarında ordan inişin keyfini bilen biliyordur.. yolda sürü köpekleri gördük havlamadan geçtik gittik =) inişin takriben yarısında biraz gruptan ilerledim yol ikiye ayrılıyordu ve bağda çalışan birine sormak için hızımı düşürdüm!! iyikide düşürdüm çünkü sayın kuçu beni gelirken gör ben göremedim tabi git bi çöp bidonu tarzında bidonun arkasına pus ben tam durduğumda üstüme atıl :D yalan yok bisikletten düştüm, ama istemsiz şekilde o kadar yüksek sesle bağırmışımki oda geriye doğru düştü :D şimdi düşünüyorum o hızla giderken aynısı olsa ne olurdu diye....

• Beğen

talha yavuz

Daimi Üye
Tepki
94
biz genelde hızlı olduğımuz için bastık pedala
ama genede dazer almayı düşünüyorum nolur nolmaz
gerçi kullanması çok pratik değil gibi gözüküyo bisklet sürerken ama

42FY

Daimi Üye
Tepki
184
@herbil

Diz çöküp koklamalarına izin vermek mi? Asla:)

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Benim takdiğim işe yarıyor.Bisikletinizle giderken peşinize koşarak gelen köpeğin bisiklete yaklaşmasını bekleyin pedal çevirmeye devam Ani fren yapın ve köpek bisikletin önüne geliyor o ani duruş yapamıyor.Bu arada mataradan su baktın fayda etmiyor gene saldırıyor kadrodaki pompayı sağ elinize alın ve Kılıç kullanır gibi köpeğe sallayın kesin bırakıyor bazen pompa onda kalıyor.Bol pedallar.

• Beğen
Tepkiler: Cihan ÜRÜT

endneedless

Aktif Üye
Tepki
31
Bisiklet
Carraro
@talha yavuz

köpeklerin özellikle gece teker döndüğü için sinir oluyolar ve kovalıyolar ama elinize aldığınızda eğer sokak köpeği ise kovalamazlar korkmayın ...:D :D :Skull-175 :Skull-175

• Beğen
Tepkiler: Cihan ÜRÜT

Cihan ÜRÜT

Daimi Üye
Tepki
69
Arkadaşlar, ayakkabınız sağlamsa korkmayın. Bırakın gelsin...
Tam tekme hizasında oluyorlar... Hayvanseverlerin hoşuna gitmeyebilir ama bir seferinde ben hızla pedal çevirip kaçmaya çalışırken hala beni takip eden inatçı bir köpeğe okkalı bir tekme darbesi indirmiştim. İnanır mısınız daha sonraki günlerde beni görünce uzaklaşıyordu...

• Beğen
Tepkiler: eccesolitarius

Cycleone

Forum Bağımlısı
Tepki
552
DAZER almayı düşünüyorsanız mağazalara yüksek paralar ödemeyin.Oldukça basit bir elektronik devredir.Çevrenizde elektronik bilgisi olan birine max. 25 TL 'ye yaptırabilirsiniz.

Tepki
69
Merhaba arkadaşlar,
Şanssızlık mıdır nedir son birkaç gündür köpeklerle daha bir içli dışlı olmaya başladım. İki olay başıma geldi ikisinde de durup bisikleti köpekle arama alarak olayı yatıştırdım. Ancak açıkçası böyle olmadığı durumlar da olabiliyor. En son bir arkadaşıma hem de şehire çok uzak olmayan bir yerde saldırdılar. Hem de benim uyguladığım taktiği uygulamasına rağmen. Bu durumda ben de alternatif korunma yolları üzerine düşünmeye başladım. Amerika'da genellikle köpekler için biber gazları kullanılıyor. Tabi ki artık hiçbir çare kalmadığı zaman kullanmak en etik olanı. Ancak işin enteresanı bazı bisikletçiler ayılar için üretilmiş biber gazlarını bulunduruyorlar, biraz daha etkili olduğu için. Türkiye'de ne yazık ki bu ikincisini bulamadım, ilkinde köpek saldırılarına ilişkin yetersiz olduğu şeklinde genel bir kanı var. İçinizden bu iki yöntemden birisini kullanan var mı acaba? Deneyimleriniz oldu mu? Paylaşırsanız sevinirim.

Not: Bu arada bir tartışmaya sebebiyet vermemesi için açıklayayım. Bu tür korunma yöntemlerini sadece ve sadece köpek size tam anlamıyla saldırdığı zaman kullanmak gerektiğini düşünüyorum.

turist

Daimi Üye
Tepki
203
sezar milan'ı izlerken çoğu şeyi zaten bildiğimi farkettim...iyi ki çocukluğum haşır neşir geçmiş... Hızlanamayacak durumda iseniz, ses tonunuzla mırıl mırıl konuşarak bile onları şaşırtıp sakinleştirebilirsiniz..sürüyü bile.. Ama acil durumda bisikleti suratının ortasına koyabileceğinize eminken..zaten nabız yüksek, çok oyalanmadan kibar kibar yürüyün, mesafeyi açınca da uzayın..ama tavsiyem arkadaş olmak, eşlik bile ediyorlar sonradan tüm tepeyi tırmanırken..Genelde geri kalırlar ama yemek umudu da kalmayınca ..Gece kampa kadar gelip kampı koruyanına bile şahit oldum mesela.. Yemek vermemeyi prensip edindiğim halde hem de :)

Tepki
0
Benim yaptığım şey çok demode ama şu ana kadar benim işime yaradı. :D Köpek üstünüze doğru havlayarak gelicektir büyük ihtimal, işte o anda bisikletten inin ve bisikleti yanınıza alın, ancak köpekle aranızda engel olmayacağı için aranızdaki mesafeyi bir şekilde korumaya çalışın. Sonra tek elinizi havaya kaldırarak (tek ayağınızıda yere vurun) "HOOŞŞT !" diye sert bir şekilde bağırın.

Not: Bisikletinizi sakın arkanıza almayın, çünkü köpek size ani bir saldırı anında onu köpeğe doğru siper edersiniz (ki bana hiç saldırmadılar aksine sustular).

Gokalp Gokmenler

Forum Bağımlısı
Tepki
348
Bisiklet
Giant
Valla bu şehir dışı yollardaki başı boş köpekler yüzünden en sonunda bir tabanca almayı düşünüyorum kendime. Saldırmaya kalktığı anda silahı çekip basıcam tetiğe o olacak. Hele dün yaşadığım iki köpeğin beni kovaladığı olaydan sonra canıma tak dedi. Umarım o iki köpek ben aynı yoldan arabayla geçerkende aynı şekilde kendilerini yolun ortasına atıp saldırmaya kalkarlarda bak o zaman ikisinide çatır çatır araba ile çiğnemiyormuyum.

Ozan Güner

Forum Bağımlısı
Tepki
379
Bisiklet
Diğer
Benide akşamları bostancı-caddebostan bisiklet yolundan eve dönüş yolunda 1-2 kere köpek kovaladı. Normalde ben köpekleri çok severim korkmam da fakat bu 2 olay dan sonra ister istemez bisikletle köpeklerin yanından geçerken biraz da olsa tedirgin olmaya başladım.
Bir gün yine bostancı-caddebostan arasındaki bisiklet yolunda sürerken tam bisiklet yolu biterken o yoldaki "Güle Güle" yazan tabelanın yakınındaki çimenlik alanda bir köpek oturmuş bekliyordu, pitbull kurt köpek karışımı bişeydi.
Hızımı kesmedim yanından birazcık tedirgin bir şekilde geçtim, artık dediğiniz gibi kokusunu mu aldı ne yaptıysa kovalamaya başladı. Daha önce başıma geldiği için çok heyecanlanmadım , hızımı arttırıp atlatacaktım. Köpek sağımdan ve çok yakınımdan koşuyordu yanlışlıkla ezmemek için sürekli köpeğe bakıyordum ve birden önüme baktığımda bir çiftin tam önümde olduğunu gördüm sağımda köpek olduğu için dönemedim soldan çarpmadan geçmemde mümkün değildi hızımdan dolayı o yüzden aniden 2 freni birden sıktım çifte çarpmamak için, bisiklet beni üstünden fırlattı, tek elimin üstüne dengeli bir şekilde düştüm, bacağımda ufak bir yaradan başka bir hasar yoktu, çiftede çarpmadan kurtulabildim.Bisiklette donanımsal bir hasar olmasada derin çizikler oluştu, hergünde aynı bisiklet yolunda sürdüğüm için ve hergün insanlar köpeklerini haklı olarak gezdirmek istedikleri için hergün aynı tehlikeyle karşı karşıyayız. Eğer tecrübeli biri gerçekten işe yarayan bir çözüm önerebilirse memnun kalırız.