Köpek saldırısı ve ısırmasından kurtulmak için...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.
Tepki
109
geçen haftasonu sakarılıcalarına giderken tam bozdağa tırmanmaya başladığımızda artık trafik azaldığı için kulaklıklarımızı takalım diye kenarda durduk arkadaşla. bedevilik ya bizdeki durdugumuz yerde calıların arasından iki köpek çıktı. biz bisikletlerden inmiş çantaları açmış kulaklık arar halde kopeklere 1 metre mesafede kala kaldık.ikimizinde evinde evcil hayvan olarak köpek var. haliyle hayvanlar bize havlarken hala uzaktan seviyoruz onları bunlarda havlamayı bıraktı.bizde kulaklıklarımızı taktık selelerimize oturduk pedallara bastığımız an o bize kuyruk sallayan köpekler hırlayıp takıldılar peşimize. biz hiç istifimizi bozmadan son derece yavaş bir hızla 15-20 metre gittik ve onlarda peşimizi bıraktı. benzer şeyleri bi kaç kez daha yaşadık. o nedenle köpeklerle sorun yaşadığınızda panik yapmadan yolunuza devam edin. köpek çok inatçı çıktıysa durup elinize alın. eğer hala devam ediyor ve niyeti bisiklet değil sizseniz biber spreyi kullanın. yukarda bir arkadaş işkence olarak nitelendirmiş aslında haklıda sayılır fakat kullanmanın da bir usulu var. hayvanın gözüne değil 2-3 metreden hafif önüne dogru az miktarda sıkın. koku alma duyuları gelişmiş olduğu için kokusundan rahatsız olup uzaklaşıyorlar. ben ve pek çok köper sahibide köpeği parkta başka köpeklerle kavga etmeye kalktığında birbirlerine ve bize zarar vermeden ayırmak için bu yöntemi kullanıyoruz. umarım kimsenin burda yazılan tavsiyeleri denemeye ihtiyacı kalmaz.

Scudo

yalçın pak

Daimi Üye
Tepki
17
Bisiklet
Whistle
yokuş yukarıysa dur ya da yavaşla,hızlıysan bas pedala ama suratına bağırmayı unutma :D işe yarıyor çoğu zaman

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@gürsel

Tecrübe konuşmuş yine. Bizler için güzel ve mantıklı bilgiler bunlar. Üstüne söyleyecek söz bulamıyorum. Bir de başka bir arkadaş yanında 1-2 taş taşımayı önermiş. Kolay ulaşılabilir bir yerde bulundurmak kaydıyla bu fikir de bana iyi göründü. Dazer denilen alet için ise benim daha önce araştırıp bulduğum bir link vereceğim. Ancak kendim alıp kullanmadım, sadece araştırdım. Saygılarımla.

http://www.hepsiburada.com/Liste/dazer-kopeklerden-korunma-cihazi-kopek-kovucu-/ProductDetails.aspx?productId=spordz08&categoryId=22011128&SKU=SPORDZ08

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@bakırkadro

Yaya iken, size bisiklet neden saldırdı ? ;)

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tamer KAMIŞLI

Ben bu yoruma çok feci katılıyorum. Beyninize ve ellerinize sağlık.

ilker K.

Aktif Üye
Tepki
150
İsim
ilker
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Tamer KAMIŞLI

Hmm.Peki yeryüzündeki hiçbir köpeğin bisikletle giderken sizin üstünüze atlaması yada direk saldırması gibi bir durumun mümkün olmadığını söylüyorsunuz dediklerinizden bunu anlıyorum.
Ben yanımda biber gazı ve çakı taşırım.Çoğu kez köpek kovaladı ve zaten o anda biber gazı kullanmam mümkün olmadı bastım gittim.Ama eğerki köpek ayağıma yada atlayıp müdahale etme gibi birşey yaparsa ilk biber gazı işe yaramazsa çakıyla müdahele ederim.Benim kendi canım köpeğinkinden daha önemlidir.Ayağımın ısırılmasındansa köpeğin ölmesini tercih ederim.
Bunun suçlusu bizler değil bahçesinin kapısını bilerek açık bırakan köpek sahiplerindedir.Geçen normal yoldan giderken bahçenin birinde köpek beni görür görmez havladı bahçenin kapısı aralıkmış göremedim o nedenle tempom yavaş ilerliyordum.Bir baktımki köpek kapı aralığından uçarak çıktı önüme ve dişlerini göstererek havladı baya bi kovaladı.O anda o panikle bir taşa ön teker gelse ve denge kaybedip düşsem köpekte gelip saldırsa ne yapmamı bekliyorsunuz?Ben fiziki bir müdahaledense biber gazı, elektro şok gibi geçici acı veren müdahaleleri tercih ederim.Bunların işe yaramaması durumunda kendi can güvenliğiniz için köpeğe fiziki müdahale şart oluyor.Bütün olanların sorumlusu ben değil o kapıyı aralık bırakan köpeğin sahibidir.

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
@ilker KISA

Peki burada köpeğin suçu ne..?

Derya Keçeci

Forum Bağımlısı
Tepki
4.127
İsim
Derya
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yıllar içinde defalarca köpeklerle yollarımız kesişti.Bir kaç tecrübemi paylaşmak isterim.Öncelikle,öyle,"kaçmayın,bir şey yapmaz" ve benzeri söylemler öznel,ayrıca pek te gerçekçi değil.Hızla yokuş aşağı süzülürken ,nereden ve nasıl çıktığını bile anlayamadığınız,sizi yakaladığında ne yapacağından bile habersiz küçücük köpek bile ölümcül olabilir.Aniden gidonu kırsanız da,kırmayıp üzerinden geçseniz de sonuç kaçınılmazdır.
En çok gözlemlediğim durumlardan biri de,otomobillere hatta motorlara havlayıp tepki vermeyen köpeklerin,bisikletlere farklı bir tarife uyguladığı.Bunun sebebini bir veteriner arkadaşım,köpeklerin alışık olmadıkları araçlara (varlıklara)bu tip tepkiler verdiklerini,çoğunun havlamasının bu tedirginlik ve korku kaynaklı olduğunu söylemişti-ki ben bunu defalarca gözlemledim.
Bunun yanısıra öyle köpekler var ki,kaçsan kaçılmaz,dursan durulmaz.Geçen yıl Karaman yolunda böyle bir "Akbaş"'la yolum kesişmişti.
Peki çözüm ne:Üstlendiğimiz pek çok risk gibi,sevgili köpek dostlarımız da zaman zaman risk olmaya devam edecektir.Benim parolam "Hep dikkat,pür dikkat" Bunun çok ama çok faydasını gördüm.
Asla km saati kullanmam (zira kullandığınız sürece dikkatiniz çoğu zaman oradadır)
Kulaklıkla müzik dinlemem (zira kendim müzisyenim)
Önüme değil,orta mesafeye bakarak görüş mesafemi genişletirim.
Son olarak "Bunları yapın" diyemem.

rahmi kocaman

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Specialized
@ilker KISA

Niyetin ciddi ve belki ölümcül şekilde yaralanmak ise pek tabii elindeki çakıyla bir köpeği yaralamayı deneyebilirsin :)

Bu hayvanlar kendilerinden çok büyük vahşi hayvanlara bile ölmek pahasına gözünü kırpmadan saldıran hayvanlardır ve canları yandığında emin olun çok daha tehlikelidirler. Eğer dost olmayı denersen karşılıksız bırakmazlar zira en nihayetinde insanın kendisini besleyeceğini ve dost olacağını, pek de zararlı olmadığını bilirler. Siz öyle Chuck Norris gibi elde çakı ve gazla :) :) atlarsanız hayvanın üstüne kusura bakmayın ama sonuç pek öyle hayal ettiğiniz gibi olmaz :) :)

Çakı yerine onların hayır diyemeyeceği bir yiyecek taşıyın daha faydalı olur.

Oğuzcan Gedik

Aktif Üye
Tepki
54
köpeklerin dikkatini dönen tekerlekler çekiyor

köpek kovalarsa durun ayaklarınızı yere indirip bekleyin saldırmayı keseceklerdir

eğer kalabalıklarsa ve sizde korkmuyorsanız inin bisikletten çakın bi tanesine bir tekme onlardan güçlü oldugunuzu anlayınca geri çekileceklerdir mutlaka

not: hayvan severim

Kimseyi İlgilendirmez

Forum Demirbaşı
Tepki
316
İsim
Murat Ç.
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Geotech
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ömer Soykan

Bunu Türkçe okusak olmaz mı? Yani Arapça'sını bilmek şart mıdır?

HakanAydın55

Forum Demirbaşı
Tepki
381
Bisiklet
Mosso
eski model mantar tabancası belki işe yarar.

mesut emin yarıcı

Daimi Üye
Tepki
113
Bisiklet
Kron
Geçen gece yeniceden gelirken hayvan barınağının önünden geçiyorduk. o anı hala film gibi hatırlıyorum arkadaşım önde ben arkadaydım barınağın önündeki metal kapı açıktı bir anda 7-8 köpek barınaktan dışarı doğru tam gaz önüme doğru koşmaya başladılar hemen pedallara abandım ve arkadaşıma tüm gücüyle pedal çevirmesini söyledim arkamızdan koşuyorlar havlıyorlar ve ayak sesleri geliyordu bir ara çok yaklaştılar biz en yakın benzinciye daldık ışıkları ve uzaklaştığımızı görünce geri döndüler zaten gelselerdi benzin pompasını monte edebilirdim onlara en büyük tehlike zifiri karanlıkta zira hiç birşey göremiyorsun ve hayvan çok çok iyi görüyor :D

cekictolga

Üye
Tepki
9
amerikada center of disease kurumunun yaptığı araştırmaya göre her yıl 4.7 milyon kişi köpekler tarafından ısırılmaktaymış.bunların 800 bini medikal yardım gerektirecek kadar ciddiymiş.

havlayan köpek ısırmazmış lafı köpekler için söylenmemiş.

köpekler yalnızca bisiklet binenlere saldırmıyor. yürüyüş yapanlara koşanlara da saldırıyor. burdan tek ilgilendikleri şey dönen tekerler tezinin de tam olarak doğru olmadığı görülüyor. yalnızca tekerler değil mesele.

köpeklerin ısırma nedenleri

korku

kendi bölgesini korumak

karşısındakine karşı üstünlük sağlamak

avlanma içgüdüsü

bu durumda köpeğin hangi ruhsal halle size doğru koştuğunu bilmeniz biraz zor. bölgesel koruma olsa o bölgeden çıkana kadar kaçsanız peşinizi bırakabilir. avlanma içgüdüsü ise ve siz de avsanız ozaman tehlikeli.durup konuşarak sorunu çözemeyebilirsiniz.

bana kalırsa bildiğimiz bir bölge dışında gezintiye çıkıyorsak yanımıza korunmak için gerekli şeyleri almamızda hiçbir zarar görmüyorum.amaç karşımızdakine zarar vermek değil kendimizi korumak.(gerçi bu mantık dünya olarak silahlanmanın da temel mantığı) bunun için kimyasal ya da elektronik uzaklaştırıcılar kullanılması doğru çözüm.

MEMATi

Aktif Üye
Tepki
28
İsim
Anıl
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
BURDAN 19.90 ALABİLİRSİN SİTE GÜVENLİDİR..

(link)

no_education

Daimi Üye
Tepki
64
@Anıl Kerem Pehlivan

Merhabalar bu ürünü siz kullanıyor musunuz? Etkili midir?

MEMATi

Aktif Üye
Tepki
28
İsim
Anıl
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@no_education

hayır ama videolarını izledim bu ürünün köpekler uzaklasıyordu hemen suan sitede videolar silnmiş

eserburak

Üye
Tepki
10
Hem iki hem dört ayaklı köpeklerden korunmanın en basit ve modüler şekli biber gazıdır. Yanınızda biber gazı bulundurun arkadaşlar en etkin çözüm bu. Köpek peşinizi bırakmadığında bisikletten inip köpekle aranıza bisikletinizi koyduktan sonra biber gazını sıkın ve yolunuza devam edin.

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.