Köpek saldırısı ve ısırmasından kurtulmak için... vol.3

Hakan®

Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
En az 3-4 kez yaşadım ama bugün baldırdan bir parça vermeme ramak kaldı. Peşinize takılan köpeklerden kurtulma yönteminiz nedir? Genellikle can havliyle pedallıyorum vazgeçiyorlar ama bugün 50km yolun sonunda yorgunlukla fazla hızlı kaçamadım ve sıkıldım bu işten. Şiddet kullanmak istemiyorum ama çete gibiler biri sağımdan biri solumdan bisikletin üzerinde maymun ediyorlar insanı haliyle sabrım kalmadı. :D

• Beğen
Tepkiler: dgntkn
Scudo

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
ben hiç tempomu bozmuyorum ve konuşuyorum onlarla.Bazen gülüyorum hallerine...Sadece bağırmayın ve üstlerine kırmayın gidonu.Olmadı durun bekleyin en fazla bir süre inceleyip bırakıyorlar. :D ve SAKIN sprinte kalkmayın durumu vahim bir hale sokabilir.

Tepki
9
Köpek kovucular var onları kullanabilirsiniz. 70-80 tl bişeydi herhal :) Ya da biber gazı alın hem hayvanlar üzerinde hemde hayvanımsı insanlar üzerinde etkili bir yöntem :) :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Evet evet sorunları sizinle değil. Sadece hızlı hareket eden bir cisimsiniz onlar için. Yavaşlayıp durursanız ve bisikletinizi köpeklerle aranızda tutarsanız bir süre bakıp giderler,
Hatta eminim bir süre sonra sevebilirsiniz bile =)

Çocukken bir kere 4-5 tane köpek deli gibi peşime takılmıştı, bastıkça bastım.
Bir yerde pantolonum zincire dolandı ve düştüm, köpekler geldi, başımda havlamaya başladılar,
Tam "buraya kadarmış demek ki" derken, arkalarını dönüp gittiler =)

Biber gazı konusunda ise kullanmamanızı isterim şahsen,
Önermek değil, rica sadece.. Size keyfen zarar vermek istemez hayvanlar, doğaları gereği kovalıyorlar sadece.

can akıncılar

Forum Bağımlısı
Tepki
897
Bisiklet
Salcano
Bu köpeklerin bazıları var kafasına demirle vursan bile pes etmez,nasıl bir hırstır kardeşim koş koş maxımum çıkacağımız hızda belli,emeli nedir onuda anlamış değiliz..Bisiklette ya bi taş bulunduracam:=) yada biber gazı...Şimdi hayvan hakları savunucuları çıkabilir ama aniden önüme çıkıp arkama bakmadan yola çıkmam(Allahtan yol boştu),Adana yolunda bu köpekler yüzünden bisikletli bir arkadaşımın yola düşmesi... Yönteme gelcek olursak,var gücünle pedala kuvvet,köpek sağındanmı geliyor sağ bacağını kaldır kafasına doğru tepme hareketi yap(hayvan biraz geriliyor),hareketi yaparken o anki korkuyla aklınıza gelecek bütün argo sözleri söyleyin,köpeğin gururu incinip geri dönecektir,Tecrübeyle sabit :)

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Bisikleti önünüze siper olarak kullanın. Bekleyin bir süre bağırmadan, hareket yapmadan kendileri giderler. :)

• Beğen
Tepkiler: Edip D.

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
geçenlerde Uludağ yolunda tam 5 kangal ve 1 ne olduğu belirsiz tayfa takıldı peşime sürü halinde yokuş çıkıyoruz.Laf anlamado3-4 tanesi durdum.baktım yanda bahçede bir amca var,dedim amca şunları al zaten yokuş canımdan bezdirdi bir de bunlar hav hav hav...Yalnız birşeyi dikkat çekmek isterim,şı korktuğunuzda salgılanan koku.Bende bu korku olmadığındandır belki,bazı arkadaşlara saldırdığını da duymuştum bu korku yüzünden.Köpekler malesef alıyor bu kokuyu.

• Beğen
Tepkiler: ATALAY16

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Ayrıca köpekler çok hızlı koşarlar(55 km/h) yalnız ön bacak kasları zayıf olduğu için hızlı yokuş çıkamazlar. Eğer yokuş çıkıyorsanız hızınızı azaltmadan devam edin kısa bir süre sonra bırakırlar.

Burak D

Üye
Tepki
30
Havlayarak sizinle birlikte koşan köpekler genellikle saldırgan değillerdir, yukarıdaki arkadaşların yazdığı gibi, koşar koşar bırakırlar peşinizi. Durursanız da size zarar vermezler. "Havlayan köpek ısırmaz" boşuna söylenmemiştir. Bu hayvanlara siz de zarar vermeye çalışmayın lütfen, yazıktır. Gerek yok taşa, biber gazına.

Öte yandan, eğer köpek bir evi/araziyi koruyor ve siz de buradan geçmeye yelteniyorsanız daha dikkatli olmalısınız. Bu benim başıma birkaç defa geldi. Köpek size doğru hırlayarak yaklaşıyorsa ilk olarak ona saldırgan olmadığınızı hissettirmelisiniz. Elinizi hafiften köpeğe doğru uzatın (uzaktan), sabit bir şekilde durun ve gözlerinin içine bakmayın. Gerekirse yavaş yavaş hayvanın korumaya çalıştığı yerden uzaklaşın. Ben bunu yaptığımda köpek(ler) rahatladılar, sadece geçmeyi planladığım yola oturup yolu kapattılar. "Geçirmem seni buradan" dediler bana bir bakıma. Ve evet, sayıları çoktu biraz :)

Bir de arkanızdan sessizce yaklaşan köpekler var ki, işte sizi parçalayacak bir hayvan varsa o da budur. Eğer köpek bu sırada bir şeyin/yerin koruyuculuğunu yapmıyorsa ben genelde bunu yapan köpeğe dönüp hafifçe (ama çok hafifçe) dikleniyorum. Şimdiye kadar hepsi bu davranış karşısında kuyruklarını sıkıştırıp uzaklaştılar. Bu durumda daha da saldırganlaşan bir hayvan çıkarsa ne yaparım bilmiyorum, ya kaçış ya da enteresan bir kavga bekliyor olabilir beni :) Ama söylediğim gibi bu son yazdığım genelde havlamadan, "sinsice" yaklaşanlarla ilgili. Ha bir de sırf hareketli bir cismin peşinden gitmek için sessizce size eşlik edenler olur, onlar da değil. Köpeğin duruşundan, tavrından niyetini anlarsınız, eğer dikkat ederseniz.

Son olarak: Hayvanları, özellikle sokak hayvanlarını koruyup kollayalım :) Hayvan sevmeyen insandan uzak durmak istemişimdir hep. Hayvan sevmeyen insan da sevmez, tecrübeyle sabittir :)

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
Kopek kovucular aslinda en guzeli ama kumanda gibiler cok buyukler , kullanmak icin cikarmak bisiklete koycaginiz yer vs sıkınti kullanirken dusme tehlikesi de cabasi, benimde basima cok geldi kacabbildim suursuzca sadece ama bundan sonra durup sakinlesmeyi deneyecegim yapabilirsem =D

Barış TURAN

Forum Bağımlısı
Tepki
1.990
Bisiklet
Kron
Bu köpeklerle karşılıklı psikolojik savaş biraz da çocukluktan kalma bir galibiyet ya da malubiyet bana kalırsa ve ben sanırım kazanan tarafım.Diğer birşey ise evet o sinsice gelenlere karşı dikkat!

• Beğen
Tepkiler: DDŞ

Sinan Ceylan

Daimi Üye
Tepki
151
İsim
Sinan
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kırsalda otlatılan çobansız (madem başında beklemeyeceksin ne diye para veriyorlar sana be adam) sürülerin yanından geçerken dikkat. Benim başıma ilk defa köpeklerle kovalamaca olayı geldi, ve 3'ü kangal 5 köpek peşimden gelirken hafif bayır yukarı 2.2 lastik ile 30 km/s üstünde hızla çıktım. :D Dursam, duracak gibi görünmüyorlardı açıkcası, 500 metre kadar kovaladıktan sonra bıraktılar.

Özellikle tam mevsimi. Taze bahar otları yesin diye salıyorlar çayıra, mevlam kayıra hesabı...

• Beğen
Tepkiler: bsklt07 ve Burak D

Murat Sarp

Üye
Tepki
48
bu köpekler yüzünden avrupanın sayılı spinterlerinden olacağız bu gidişle galiba. :D

beni de geçenlerde bu konya sanayisinde yağmurlu bir günde 6-7 kafadar kovaladı. düz ve ıslak asfaltta parçalanma korkusuyla hız rekoruma bi hayli yaklaştım. tümseklerden zıpladım, kavşak viraj falan dinlemedim. o ara ne kask ne de eldiven falan kullanıyordum... ve bu bu sokak köpekleri neyle besleniyor bilmiyorum ama yorulmak nedir bilmiyorlar. 500-600m tempo kesmeden kovaladılar. liderleri pes edince diğerleri de ona uydu ve mağlubiyeti kabul ettiler... bense paçayı güç bela kurtardıktan sonra sanayinin güvenliğine durumu anlattım. onlar da şikayetçiymiş bu hayvanlardan. işyeri sahipleri bu hayvanları getirip sanayinin içine salıyorlarmış...

velhasılı kelam ne yapacağız bu itlerle bilmiyorum azizim...

Hakan®

Üye
Tepki
87
Bisiklet
Mosso
En iyisi bisikleti durdurup inmek, bisikleti siper etmek sanırım. Tek köpek olunca böyle yapıyordum ama sayı artınca hadi birine karşı siperimiz var ama diğer tarafımızı nasıl korucaz bakalım. Biber gazı vb. türde şeyler kullanamam sonra köpek kör mü kaldı diye vicdan yaparım. :D

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Şimdi internetten bu konu hakkında bir şeyler okurken şunlara denk geldim.

Giderken saldırdılar ve durdunuz,

1- Korkmadan kendinize güvenerek durun, köpekler cidden anlarlar sizin korktuğunuzu.
2- Sakın doğrudan gözlerine bakmayın ve dişlerinizi göstermeyin. Çünkü köpekler bunu "Sana meydan okuyorum" olarak anlarlar.

Dog Whisperer isimli programda Cesar abimiz de söylüyordu bunları =)

Ekrem Yılmaztürk

Forum Bağımlısı
Tepki
477
Bisiklet
Cube
O adam zaten isitisna biri,kiyaslAmaya girmeyecegim =d Ama mesele de sakin kalabilmekte, giderken arkadan havlayan ve kosturan birileri olunca insan korkuyor ya=))

eflatun

Üye
Tepki
5
En temizi durup noluyor yahu demek. Koşmayı bırakıp kös kös döneceklerine eminim. Tabii köpekle iletişimi olmayan biriyseniz bu başarılı olmayabilir. Neticede ses tonunuz, vücut diliniz önemli orada. Şu ana kadar koşarak üstüme gelen, çevremi saran, peşimden koşan hiçbir köpekten zarar görmedim. Onların derdi zarar vermek değil. Genelde oyun, alan koruma, havlamaya başladığı anda sizin de kaçıyor oluşunuz gibi faktörler. Benim evdeki köpekler bile laf olsun diye havladığı birini kaçarken görseler sonuna kadar kovalarlar. Ha durup da ne ayaksın dersen şaşırıp kalırlar. O yüzden yormayın kendinizi. Akıl sağlığı yerinde olan hiçbir köpek gerçek bir tehlike olmadığı sürece kimseyi ısırmaz.

Köpeklere taş fırlatıp tekme atıp biber gazı sıkmakla ilgili yazı yazanların ya çok ciddi bir köpek fobisi vardır ya da köpeklere zarar verecek yer arıyorlardır. Rahat olun. Bu kovalama sırasında zarar görmeniz deprem olacak korkusuyla balkondan atlamaya benzer. Köpek zarar vermeyecek, siz de kendinize vermeyin hızlı süreceğim diye.
Ha agresyondan ölmek üzere olan bir köpek çıkmıştır karşınıza onu bilemem. İstisna.

Volkan Berberci

Aktif Üye
Tepki
37
kesinlikle biber gazı kovucu yada sprinte kalkmaya gerek yok peşinize takıldıkları anda durup onlara bakıp bekleyin gitmeleri pek zaman almıyor :)

thames

Üye
Tepki
32
Köpek sizi parçalamak istiyorsa size belli etmeden yanınıza hırlayarak (havlayarak değil) gelir ve ne yaparsanız yapın, mutlaka sizi ısırır veya paçanızdan kavrar. Bence bu durumda kaçmak anlamsız, zevk almaya bakın.. (:)

Köpek sizi parçalamak istemiyor, sadece kendi bölgesini koruyor ise havlar. Siz de durup, yüksek sesle "hoşşt" derseniz bir iki havlamadan sonra uzaklaşır. Havlayan köpeklerden zarar gelmeyeceğine inanırım.

Ancak şuna kanaat getirdim k; bu köpeklerin yaradılışında bisikletlilere karşı büyük bir direnç var. Hayvanatlar bisikletli gördü mü dayanamıyor, en uysalı bile havlamaya başlıyor..