Köpek saldırısı ve ısırmasından kurtulmak için... Vol.2

Gökhan TESKİ

Aktif Üye
Tepki
156
Aynı sorunu zaman zaman bende yaşıyorum şimdiye kadar ölümüne saldıran bir köpekle karşılaşmadım fakat bu karşılaşmayacağımız anlamına gelmez bence herkes birer tane köpeklere sinyal göndererek onları kaçıran cihazlardan edinmeli.Bisikletle giderken saldırmaları düz yolda yürürken size öldürmek için saldırmalarından daha kötü bir durum.Dengemizi bir şekilde bozdukları anda hızlı gidiyorsak zaten düsüp yaralanırız birde üstümüze atlarsa işimiz var demektir.Bana bisiklet üstünde giderken saldırmasınlar her köpekle 1 vs 1 yaparım :D

• Beğen
Tepkiler: Selim Esener
Scudo

Selim Esener

Forum Bağımlısı
Tepki
392
bisikletle giderken zaten süratli gidiyorsam saldıran köpege o cihazı nasıl cıkarıp ve cıkarırma esnasında dengeyi ve hızı stabil tutup köpege karsı tutucaksınki en güzeli ''ya devlet başa yada kuzgun leşe'' yani ya tam gaz kaçış yada tam duruş:)

Tepki
11
Mümkün mertebe yavaşlamalı , ardından sertçe bağırmak fayda sağlayabilir..Bana sorarsanız en tehlikelileri koyun - keçi sürülerinin köpekleri..hem büyük hem güçlü yapıda hayvanlar...

En olmadı , askerden kalma bir söz aklıma takıldı şimdi

"Dönen tekerlekler zaferi müjdeler" :)

• Beğen
Tepkiler: M.A.Y.
Tepki
5
Gördüğünüz yerde durun ve gitmelerini bekleyin derim bir kaç dk içinde gidiyorlar.Yoksa çok fena kovalıyorlar. Bir tane köpeğim var ondan başka köpek sevmiyorum zaten oda kovalıyor ama oynamak için bu bisiklet peşinden koşanların başka amacı olabilir. Tecrübelerime dayanarak söyleyebilirm korktuğunuzu hayvana hissettirmeyin yürürken bile hırlayıp arkanızdan gelecektir dönüp bağırın :) Bu dönüp bağırmak her köpek için geçerli olmayabilir.Köpeği iyi seçmek lazım.

Bu köpeklerin dönen tekerleklere karşı bir şeyleri var ama nedir bilmiyorum traktör,araba,motorsiklet ne görseler hemen koşup kovalamaya çalışıyorlar.

emre karakoç

Daimi Üye
Tepki
212
Her köpek değil ama bazıları gerçekten ısrarcılar. Ben iki kere köpek yüzünden düştüm. İkiside arkadan gelen köpeklere bakim derken. İnatlaşmayın köpek havlayarak geliyorsa durun. Bazen durunca bile havlayanlar oluyor ama gelipte saldırmaya cesaret edemiyorlar. Ciddi bekçi köpekleri dışında hiç bir sokak köpeği durduğunuzda size saldıramaz.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bir gece vakti evden çıkıp yolda karanlıkta yürürken yerde yatmakta olan köpeğin kuyruğuna basmıştım görmeden.köpek hemen ayak bileğimden ısırdı ayağımı çeker çekmezde bıraktı dişlerini.kış olduğu için ayağımda bot vardıda şükür bir şey çıkmadı.demek istediğim siz köpeklere vurmadıkça ve onların canını yakmadıkça onlar sizi ısırmaz tabi köpek kuduz değilse.

Çağrı Ç.

Aktif Üye
Tepki
76
kesinlikle ve de kesinlikle BİBER GAZI DENEDİK BİLİYORUZ. EN ETKİLİ YÖNTEM HAVLADIĞINDA ÇENESİNDEN ÇAT ÇAT DİYE SES ÇIKARAN KOCA KÖPEK BİLE KUYRUĞUNU SIKIŞTIRIP SUSTU KAÇTI.. TAM AĞZINA SIK :D

randie

Aktif Üye
Tepki
89
Bu durumlarda kopeklere zarar vermemekte fayda var. Zaten bisiklet peşinde koşan hayvan saldırmak maksadında değil. Öyle olsa bile hayvanı incitecek şeyler yapmamak lazım. En basidinden durarak suluktan biraz şu fışkırtabilirsin. Kaçar gider.. Hayvanda bilinç yok ki bilerek kötü şey yapsın.

Tepki
0
@Çağrı Ç.

Yahu yazık değil mi? O da bir can. Hoşt dersin gider, cüsse varsa hele hiç durmaz. Yazıktır ya...

emre karakoç

Daimi Üye
Tepki
212
Ben çoğu zaman şehir dışında ormanlık dağlık arazide bindiğim için yanımda biber gazı bulunduruyorum. Sıkmak amaçlı değil ama son çare gerekirse diye. Yoksa havladı diye hiç bir köpeğe sıkamam. Yine benim gibi, şehir dışında, tek başına bisiklete binenlerin yanında bulundurmasında fayda olduğunu düşünüyorum.

Metin Güler

Daimi Üye
Tepki
320
Bisiklet
Scott
Bazı arkadaşlar bişey yapmaz üstüne sür gibi komik şeyler önermiş ama herhalde açlıktan gözünün feri sönmüş, "hişt!" deyince topuklayan sokak köpekleri için geçerli bu söyledikleri. Dağ başında veya tarla kenarlarında kendi bölgesini koruma iç güdüsüyle saldırmaya hazırlanan, havlayan veya size doğru koşan bir köpeğe/köpeklere bu tarz şakalar malesef ki işlemiyor. Ben de isterdim bisikleti görünce çılgına dönmüşçesine koşan, deliren bir köpeğe su sıkınca oradan uzaklaşsın, hemen kaçsın ama bu söylenilenler mahalle aralarında falan oluyor anca.

Köpekler malum şehir içinden biraz uzaklaşmak isteyen her bisikletçinin düşmanıdır. Tek başınıza geziye çıkmanıza mani olur çoğu zaman, grup olarak hareket etmeniz gerekir ki böyle bir saldırıda gözdağı oluşturup aradan sıyrılabilesiniz. Ama günlük hayatta her zaman grupla bir tura çıkmak mümkün olmuyor ve köpek saldırıları bizlere adeta turları zehir ediyor. Bu konuda köpeklerin davranışlarıyla ilgili bir kaç tespitim olacak.. Nihai çözüm elbette şu an için mümkün görünmüyor, dazer'lar mantıklı fakat tam bir kumar. Köpeğe etki edecek mesafeye girildiğinde çoktan iş işten geçmiş olabilir.. Bir çoğunuzun belki çok defa yaşadığı benim de deneye yanıla edindiğim tecrübeleri bu konuda henüz bir deneyim yaşamamış arkadaşlara -bir nebze faydası dokunur- diye paylaşmak istiyorum:

- *Köpeklerin bisikletlerden en çok nefret etmesine neden olan şey öncelikle tekerleklerin ve hareketli aksamın dönmesi ve bunun çıkardığı ince mekanik ses. Bunun yanında ayaklarımızın da hareket etmesi, araçlara dahi saldırmaya çekinmeyen bu hayvanların, kendilerine göre daha "dişe gelir" olan bisiklete saldırmaya müsait kılıyor. (bu arada bundan bahsedilmiş şimdi farkediyorum ama temel sorun da bu malesef :))

- Çıkan ses ve dönen tekerlekler hayvanda bir refleks uyandırırken aynı zamanda bu nesnenin kendine yaklaştığını gördüklerinde/hissettiklerinde bir anda saldırı moduna giriyorlar. Yolun kenarında veya ortasındaysalar size doğru koşmaya saldırmaya başlıyorlar çoğu zaman.

Hızla giderken aniden yolun ortasında bir veya birkaç başıboş, saldıracak yer arayan hayvan gördüğünüzde elbette durmaktan başka yapacak bir şeyiniz yok. En beklemediğiniz bir anda canlı hedef olarak tura ara vermek zorunda kalmak ise moral bozan ilk şey oluyor. Böyle durumlarda yukarıda belirttiğim gibi köpeğin sinirini bozan etkenleri* devre dışı bırakarak oradan geçmeniz mümkün olabiliyor. Tabi o sırada adrenalin öyle tavan yapmış oluyor ki aynı heyecanı harika bir teknik inişte dahi yaşamanız çoğu zaman mümkün olmayabilir :)
Köpek, bahsettiğim durumda size havlıyor ve henüz saldırıya geçmediyse bisikleti elinize alıp tekerleklerin dönmesine engel olarak o bölgeden büyük ihtimalle sağ sağlim geçebilirsiniz :) (bunu son gezilerimde denedim işe yarıyor) Köpekler havlasa dahi bölgesine girilmediği için sizi yürüyen ve oradan geçip giden zararsız biri olarak algılıyorlar. (neden yürüyen insanlara bir şey yapmıyorlar da bize saldırıyorlar sorusundan hareketle bu çözüme ulaştım, evet çok zor oldu :) )

Gelelim işin en zor kısmı olan köpeği artık saldırıya geçtikten sonra farkettiğimiz durumlara. İşte en tehlikeli ihtimal de bununla başa çıkabilmek, özellikle de çıkışlarda veya düz yollarda.. "pedallara asılırım" diyen arkadaşlara rampada en fazla kaç km hıza çıkabileceklerini sormak isterim :) ki bu sürü halinde saldırıya geçmiş veya geçmek üzere olan bir grupsa ve bir-iki kişiyle yakalanıldıysa yapılabilecek çok da fazla bir şey yok gibi görünüyor. Çünkü bisikleti hedef olarak kestirmiş ve size doğru koşan bir köpekten insan ister istemez kaçma refleksine girip hayvanı daha da galeyana getirebilir çoğu zaman. Böyle durumlarda inip bisikleti siper olarak kullanmayı önerenler var bu da son çare olarak düşünülebilir ama köpek artık sizi gözünüze kestirmiş ve saldırıya geçmiş, nasıl bir cesaretle bu uygulanabilir ayrı bir konu.

İnişlerde köpeklere yakalanma durumu ise; köpek bisikletin önüne atlamadıkça veya tekerleğin arasına girmedikçe en rahat geçiştirilebilir olanı gibi görünüyor. Bir kaç defa bu durum da başıma gelmesine rağmen hepsinden burun farkıyla sıyrıldığımı söyleyebilirim. Daha 100-150 metreden bisikletin sesini duyan köpekler çıldırmışcasına yola doğru hızla koşmaya başlıyorlar, böyle bir durumda köpekten sıyrılayım derken trafikte kötü bir sürprizle karşılaşmak da an meselesi tabi çok fazla dikkatli olmak gerekiyor.

Bu arada tüm bu söylediklerime rağmen hala en büyük çekincem, uzun turlara tek başıma çıkmama hala en büyük engel, köpekler. Başka somut, mantıklı çözümü olan arkadaşları bizleri bilgilendirmeye davet ediyorum. Sene olmuş 2011 artık köpeklere bi çare bulabilmeli insanoğlu :)

Çağrı Ç.

Aktif Üye
Tepki
76
@derşan sezer

o kocaman köpek dibimde bana havlarken ve ısırcak gibi üzerime zıplarken biber gazı sıktım diye köpeğin ne düşüneceği hiç umrumda olmaz ki bi hayvansever olarak bunu rahatlıkla söyleyebilirm benim canım daha tatlı .. ii pedallar

cruiser76

Aktif Üye
Tepki
103
Tek çözüm her medeni ülkede olduğu gibi başıboş köpeklerin toplanması ve barınaklara alınması.

• Beğen
Tepkiler: 7haiku
Tepki
24
evet bisikleti köpeğin üzerine sürme seçeneğini eleyebiliriz sanırım zira köyde peşime takılan köpek üzerinde denedim ve yanlışlıkla köpeğe zarar verdim. daha çok hırslandı ısırcak gibiydi. En iyisi hayvanlara zarar vermemek zaten havlayıp havlayıp susuyorlar sonunda ve su atmak ve ya tükürmek işe yarıyor ürkütüyor hayvancağızı.

Alkan Koç

Forum Bağımlısı
Tepki
461
Bisiklet
Trek
arkadaslar ben köpeklerin kovalamasından bırakın bisiklet sürerkeni araba sürerken bile korkuyorum

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
yıldız parkında ekşın yaparken yanlışlıkla bi yere girdim 10 15 kopek bi kovladaı beni ayağım pedaldan bi kaydı...çok acıdııı

memre

Üye
Tepki
112
2008 yılında yaptığım Bandırma-İzmir turunda kaydettiğim bir görüntüyü paylaşmak istiyorum. Bu turda köpeklerle çok uğraşmıştım. Özellikle sabahın ilk saatlerinde köpekler çok teklikleli olabiliyorlar. Tabii korkmamak mümkün değil. Köpeleri tanımak da buna yetmiyor malesef. Yapmanız gerekeni bilirseniz biraz rahatlıyorsunuz. Çok vahşi bir köpek değilse siz onun koruma bölgesindeyken size sadece havlar. Siz onun bölgesindeyken hızınız sabit bir şekilde yola devam etmelisiniz. Tabii bu benim bulduğum ve uyguladığım bir yöntem. %100 garantili bir yöntem değildir:) Videoda bunu anlatmaya çalıştım. İyi seyirler..