Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

kopan teller :S:S

Konu, 'Tekerlekler' kısmında sonEr´´ tarafından paylaşıldı.

1. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Arkadaşlar 2 hafta içinde 3 kez jant jant telim koptu.1 adet ön ve 2 adet arka olmak uzere...İlk kopma hadisesinde jantların her ıkısınde 1 er adet kopma oldu yenı tel takılıp super bir akord yapıldı aradan gecen 1 hafta sonunda 30 dk önce yine arka jantımın teli koptu fakat tel yolda lastiğe hava vururken koptu :eek: Benim en çok canımı sıkan nokta bir çukur veya bozuk yolda değilde hava vururken jant telının kopması :eek:

Arkadaş olay bundan ibaret :D Başıma gelen en garip olaylardan biri oldu bu olay :D:D Sizce çemberlerımdemi sorun var yada lastikle ilgili bir sorun ??

Jantlarım yol jantı ve 32 telli taş gibi bir set 1900 gr civarı.

ali tekintüre bunu beğendi.
  2. Mustafa Volkan Koca

Mustafa Volkan Koca Forum Bağımlısı

Seviye:
    bence soner jant ayarını başka bir bisikletçiye yaptır çemberin normal ise tellerin fazla sıkılmasından ileri gelir.

sonEr´´ bunu beğendi.
  3. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teller tam göbek kısmından kopuyor...Ama yapan usta rahat 1 cm olan atlamayı bıle aldı ip gibi olmustu jant :S

4. umutkahraman

umutkahraman Onursal Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    tel kopmasının bence gerginlikten çok tel kalitesi ile alakası var.bir arkadaşımın akordu çok sıkı olmamasına rağmen bir günde 4 adet tel kırmıştı.sıkı akort her zaman iyidir.bence siz tellerinizi değiştirin.

sonEr´´ bunu beğendi.
  5. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    arkadaş ben zaten 70 kg yım sureklı temız asfalttayım..Zaten en ufak bır yukseltı veya cukurda yavaslayıp darbeyı absorbe etmek ıcın elımden gelenı yapıyorum hor kullanmıyorum bende anlamadım bısey :S

6. Mustafa Volkan Koca

Mustafa Volkan Koca Forum Bağımlısı

Seviye:
    göbekten mi kopuyor:Ahhh-1660 ilk defa duyuyorum ilginç

sonEr´´ bunu beğendi.
  7. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    göbekten derken tam göbek kısmında kafasından kopuyo tel

8. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    markalı bir tel kullanırsan daha iyi olur. taiwan teller bana 8 ay dayanmıştı. patır patır kopuyordu. bu tip tellerde telin çok gergin olması bile kopma sebebi ömürleri kısa

Cahit Türk ve sonEr´´ bunu beğendi.
  9. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Tel kalitesi tabi ki önemli ancak akord işinde "usta" daha önemli. Usta jantı ip gibi akord edebilir ama teller arasındaki gerginlik toleranslar içinde değilse her tel farklı stres yükü altında kalır ve sonunda en çok stres altında kalan ve zayıflayan tel kopar, peşinden diğerleri. İyi kurulmuş bir jantta en basit teller bile işini yeterince yapar, şüpheniz olmasın.

10. Mustafa Alatay

Mustafa Alatay Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Benden size bir tavsiye imkanınız varsa jantınızı komple dağıtıp, telleri kopan kısımlarından tek tek kontrol edin, hasarlı olanları yenisi ile değiştirip baştan bir akort yaptırın. Büyük ihtimalle sorununuz çözülecektir. Bu arada tellerin çok sıkılması daha kolay kopmalarına sebep olur yani gerginliği belirli bir seviyede olmalı. :in:

sonEr´´ bunu beğendi.
  11. sadık1964

sadık1964 Kıdemli Üye

Seviye:

Bütün teller genellikle göbeğe gelen yerden kopar başka yerden koptuğunu görmedim.Arkadaşın dediği gibi akordu yapan kişi telleri fazla gerdirmesinden olabilir.Bu tellerde kopmasa bisikletciler ne yiyecek ekonomiye can vermek gerekmezmi;:D

sonEr´´ bunu beğendi.
  12. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    teşekkürler arkadaşlar...baştan telleri komple gevşetip yeniden akord yaptırıcam bakalım tekrar kopma yaşarsam dt nin beyaz tellerinden alıcam..dediğim gibi en ufak çukur veya yukseltıde yavaslıyorum ayağa kalkıyorum , absorbe etmek için elimden geleni yapıyorum :(

13. Bahadir.Karaca

Bahadir.Karaca Kıdemli Üye

Seviye:
    telleri tekrar kullanıp sök tak olayına girersen daha fazla kopma ile karşılaşabilirsin. o teller zaten 1cm zıplamayı alırken gayet büyük yükler altında kalmışlar. sen telleri değiştirdikçe yeni takılan tellerin yorgunlugu ile eskilerinin yorgunlugu arasındaki farktan sürekli tel kopmaları ile karşılaşacaksın. benim tavsiyem taiwan bile olacaksa telleri komple değiştirmen yönünde. ya da alpina teller vardı bir sitede ucuzdu da türkiyeye yeni getirdik falan diyorlardı onlara bir bak.

sonEr´´ bunu beğendi.
  14. Mustafa Alatay

Mustafa Alatay Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Arkadaşımız haklı, aslında tellerin komple değişmesi daha sağlıklı olur :in:

sonEr´´ bunu beğendi.
  15. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    İşte problemin kaynağı bu cümlede yatıyorrr!!! Tekeri örerken 1 cm bir atlama görmemen lazım. Ya jant yamuktur (daha önce usta salgıyı düzeltmek için bazı telleri aşırı germek zorunda kalıyordur) veya jant düzgünse ustanın örme tekniği kötüdür.

Tekerin "ip gibi dönmesi" senin durumunda hiç önemli değil.. Aksine belki de ustanın tel gerginliklerini eşitlemek adına salgıdan biraz ödün vermesi gerekiyordu. Tellerin eşit gerginlikte olup olmadıklarını anlamak için "seslerine" bakabilirsin, ancak sadece aynı tekerin aynı tarafındakilerini birbiriyle karşılaştır.

Az ihtimal olsa da başka sebepler de olabilir. Göbek deliklerinin hafif hatalı delinmiş olması mesela.. Ama göbekler çok kalitesiz birşey değilse ve daha önce teker toplanmışsa bunu eleyebiliriz.

Telleri boşa değiştirme bence; önce problemin kök sebebini bulmak lazım. Teller hasar görmedikçe defalarca kullanılabilir. Eğer problem hiç çözülmezse tekerleri bir de bana getir, bakayım ;)

sonEr´´ bunu beğendi.
  16. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Kesinlikle...

sonEr´´ bunu beğendi.
  17. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Çok teşekkürler...Fikirlerinizden yola çıkaraktan , telleri komple değiştirmenin daha mantıklı olacağını anladım..

18. temucin90

temucin90 Onursal Üye

Seviye:
    dt beyaz tel Türkiye'de yok ve dışarıda aşırı pahalı ;)

sonEr´´ bunu beğendi.
  19. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ouww :D o zaman taiwanlı amcaların tellerinden takıcaz ne yapalım .. sirkeci'de illaki beyazını bulurum..

20. ali tekintüre

ali tekintüre Kıdemli Üye

Seviye:
    Söylediğin 1cm. atlama bu sorunları yaşadığın setindeyse dostum,işi bitmiştir.bilirsin, atlama=bütün dengeler bana bakar.üstelik sen asfalt makinası kullanıyorsun hassas ama zorlu.

sonEr´´ bunu beğendi.