Konya

Tepki
10
Konya Trafik Platformu geçmiş toplantılarından konularında biri "Bisiklet Kazaları ve Güvenli Bisiklet Kullanımı" idi.
Bununla ilgili sunuma aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz.Bu sunumda 2005-2006 yıllarında istatiksel bilgiler,güvenlik tedbirleri v.b. bilgiler mevcuttur.Toplantı 2007 yılında yapıldığı için o yıllarında kaza bilgileri mevcut.
(link)

Konya Trafik Denetleme Şube Müdürlüğünün hazırladığı Bisiklet Kazaları ve Güvenli Bisiklet Kullanımı ile ilgili video:
(link)

Scudo

emin palaz

Daimi Üye
Tepki
97
konyada bisiklet süren olarak genlede hata bisikletlilerde ve motorlularda hatta bugün birisi eşinide almış motorla gidiyor 10 km ile mi ne gidiyor sağa kırıyor sola kırıyor kazma çok kısaca yoldan geçerken mesajlaşan yol vermeyen araçlar :(

Tepki
10
Merhaba,arkadaşlar.Salcano marka bisikletimi 20 gün önce aldım.Eski Sarda markalı bisikletimi daha sonra tekrar elden geçireceğim.
Neyse,bende Kask almayı karar verdim.Fakat bi sıkıntı var.Normalde piyasa da satılan yazlık şapkalar kolay kolay kafama olmaz.Aslında kaba bi tabir ile kafa bölgem biraz haşmetli olunca sıkıntı yaratıyor.
Kendime uygun yazlık şapkayı bile Konya da bulamamış ama Denizli de bulmuştum.
Kask için;Eski Larende de bisiklet parçaları satan bi yere baktım.Maalesef kask bırakın kafama girmeyi sanki kask kafama konmuş kuş gibi duruyor :)
Onun için benim kask alırken nasıl davranmam lazım veya neye dikkat etmem lazım.Ve nereden alabilirim? Şimdiden teşekkürler.

Tepki
10
Pınarelli söylediğin iyi oldu.Yarın oraya bi uğrayayım.Teşekkürler.Bunun dışında Konyada başka kask satan yerler ?

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Pınarellide bulamazsanız Konya'da bulmanız çok zor ama bulacağınızdan eminim çünkü çok çeşit var.Bazı büyük marketlerde satıyor ama kalite olarak çok düşük.

• Beğen
Tepkiler: Emre Bostanoğlu

Ahmet Can Yakışır

Forum Bağımlısı
Tepki
1.137
Bisiklet
Sedona
@Emre Bostanoğlu

bu video gerçekten çok güzel olmuş, diğer şehirlerin trafik şube müdürlüklerinin ve tüm bisikletçilerin izlemesi gereken örnek bir çalışma :in:

Tepki
10
Bugün Pınarelli ye gittim.Ellerinde bütün Large ebadında olan kasklar denedik.Maalesef olmadı.Fakat bi modelin XL ebadı var mı diye telefon etti.Ellerinde varmış.Yarın inş.beğendiğim modelin XL ebadı gelecek.Satıcının dediğine göre o model bana olurmuş :)

Tepki
10
Son durum;Pınarelli dün yanımda telefonla arayıp sordu.Karşı daki kişinin ürünün var olduğunu göndereceğini söyledi.Ben de ad soyad ve iletişim bilgilerini bıraktım.Beni arayacaklardı.Uzunca bi süre aramadılar.Sonra ben bugün akşama doğru telefonla aradım.Karşı tarafın ilk önce ürünün göndereceğini,ürün gelmeyince onlarda telefonla karşı tarafa sormuşlar.Ürün olmadığını söylemişler.Telefonda adamın dediğini işin gerçeği çok anlamadım. :(
Anlayacağınız Pınarelli ve Özceylan da XL ebadında bulamadım ve ellerinde yok. :( Benim XL ve 65-66 cm ebadında bir kask almam lazım.Konya'da bulamadık.Artık yakın bi zamanda Ankara gidersem orada bakacağım.
Ankarada kask bakabileceğim ve alabileceğim yerler neler ve nerede bulunuyor(semt ve ilçe olarak) ?

Murat Uluoğlu

Daimi Üye
Tepki
145
@Emre Bostanoğlu

ankarada alternatif çok ama öncelikle delta ve erdoğanlara bakmalısın. ikisinden birinde kesin bulursunç öncelikle internet sitelerinden bak, eğer varsa gittiğinde dener alırsın.
ayrıca yenimahalledeki performans bisikleti de öneririm. fiyatları uygundur.

• Beğen

Murat Uluoğlu

Daimi Üye
Tepki
145
konya türkiyede kent içi ulaşımda bisikleti en çok kullanan illerin başında gelir. ama ne yazık ki bu, konyada bisiklet kültürü olduğu anlamına gelmiyor. konyanın bisikletlileri için söylenebilecek çok şey var aslında.
1. işine gelince araçtır, işine gelince yayadır,
2. kaldırımdan gider,
3. ters yönden gider,
4. ışıklara uymaz,
5. kavşaklarda geçiş üstünlüğü nedir bilmez,
6. ışıklarda bekleyen arabaların arasından sürtüne sürtüne geçer,
7. kask kesinlikle ve kesinlikle takmaz,
8. tek bisikletin üstüne ailece (3-4 kişi) biner, yetmezmiş gibi arkada oturan elinde koca bir paket , çuval vs. taşır ve dengesini sağlayamadığından daireler çizerek gider
9. trafikte kesinlikle arkasını kontrol etmez,
10. gidonu her an bir arabanın önene kırabilir,
bunlar uzar gider
gel gelelim trafikte bu kadar bisiklet olmasına rağmen konyalı araç sürücüleri de bisikletlerin varlığını kabul edememiştir. benim aracım büyük ben geçerim mantığıyla hiçbir bisikletliye yol vermezler ve direksiyonu bisikletin üzerine kırmaktan çekinmezler.
bunlar yıllardır gözlemlediğim durumlar ve arkadaşın yayınladığı videoda da açıkça görülüyor.
ekleme: ayrıca konyadaki bisikletlerin yüzde sekseninin freni ya hiç yoktur ya da vardır ama çalışmaz,

• Beğen
Tepkiler: emin palaz

emin palaz

Daimi Üye
Tepki
97
arkadaşlar biz 2. turumuzu yaptık Çatalhüyük-Çumra ama sanırım akşam turları yapılmıyor...

Derin Öz

Üye
Tepki
50
Bu tür kazaya davetiye çıkarırcasına sürüşleri bırakın normal kurallara uymak bile Türkiye de kaza geçirmenize sebep olabilir. O yüzden geçiş hakkı benim bana yeşil yanıyor gibi çok bariz koşullarda dahi ben kendimi sakınmaya çalışıyorum. Trafik sıkışırsa araya girmiyorum bi arabanın arkasında bekliyorum. Aracın teki üstünüze kırarda kaza yaparsanız haklı olmanızın bir faydası olmuyor. Her koşulda biz daha çok zarar görüyoruz. En sağdan gitmek sakıncalı siz düz gitmeye çalışırken gelip çarparlar. Daha sol şeritlerde gitmek sakıncalı sizi taciz edip sıkıştırlar. Bir sıra araba park etmiştir ikinci sırayı yaparak parkederler birde bakmadan kapıyı açarlar. En önemlisi siz yokmuşsunuz gibi davranırlar. Bazen şöförlerle göz göze gelmeye çalışırım beni gördüğünden emin olmak için kafasını çevirenler var bi şekilde ışınlanmanızı falan bekliyorlar sanırım.

• Beğen

Murat Uluoğlu

Daimi Üye
Tepki
145
merhaba,
akşamları real-kampüs yapıyorum, genelde 7-8 gibi çıkıyorum. çok yorgun olmazsam ve eve geç gelmezsem her akşam çıkmaya çalışıyorum, akşam turu isteyen olursa beraber çıkabiliriz.