Konya bisiklet sporu tarihçesi

Konu, 'İç Anadolu Bölgesi' kısmında gevele tarafından paylaşıldı.

 1. gevele

  gevele Aktif Üye

  Kayıt:
  8 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  150
  Beğeniler:
  400
  Şehir:
  konya
  Seviye:
  Konya’da bisiklet sporunun geçmişi 1923 yılında İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kuruluşuna kadar uzanır. Coğrafi yapısı itibariyle düz bir araziye sahip bulunan şehrimizde bu spor, futbol ve diğer branşlarda olduğu gibi, Gençlerbirliği ile İdmanyurdu arasındaki rekabet sayesinde gelişmiştir. “Odacı Ahmet” diye tanınan Ahmet Çelikdöğen, memur Tayyar Bey, Nuri Yenal ve Necati Kaşıkçı Konya’nın ilk bisikletçileridir. 1930’lu yıllarda bunlara Demirci Mehmet, Ali Saim Kaymak, Himmet Ölçmen, Mehmet Kıcıkoğlu ve Arap Selahaddin dâhil olmuştur. Konya’da bisiklette ilk derece yapan sporcu 1932’de Türkiye yol üçüncüsü olan Nuri Yenal’dır.
  [​IMG]
  Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk Türkiye Turu öncesi antrenör Nusret Ergül'e başarı dilerken (N. Bülbül)

  Konya’daki bisiklet sporuna olan ilginin neticesinde Vali Refik Şefik Soyer ve Beden Terbiyesi Müdürü Dündar Ataman’ın girişimi ile Türkiye’nin ilk yarış pistinin yapımına Konya’da başlandı (1949). Yapımı tamamlanan pist, 28 Haziran 1950’de Genel Müdür Vildan Aşır Savaşır, Bisiklet Federasyonu Başkanı Hüsnü Naili Seden ve dönemin Konya Valisi Kemal Hadımlı’nın* hazır bulunduğu törenle açıldı. Açılışta 1948 Londra Olimpiyatlarına katılan Ali Çetiner, Talat Tunçalp, Orhan Suda ve Enver Osmalı gösteri yaptılar. 1952’de şehrimizde yapılan yarışlarda yol ve pistte üç birincilik alan Saim Kıyıcı, Türkiye Şampiyonluğu kazanan ilk Konyalı bisikletçi oldu.
  [​IMG]
  1970 yılı Konya halk bisiklet yarışı (GSİM)

  1954’te faaliyete geçen Konya Şeker Fabrikası’nın bisiklet takımı kurması Türk bisiklet tarihinde yeni bir çığır açtı. 1955’te Yugoslavya’dan gelip, Konya’ya yerleşen Nezir Sonakın’ın, tecrübesiz gençler arasında düzenlediği yarışlarda seçilen yüzden fazla millî sporcu yirmi beş yıl Türkiye yol ve pist şampiyonalarında rakip tanımadı. Erol Küçükbakırcı*, 1973’te Balkan şampiyonluğu kazanan ilk Türk sporcusu oldu. Ayrıca, Çumralı Mustafa Özinal 2004’te Bursa’da büyükler, Ahmet Örken de 2009’da Tekirdağ’da yıldızlar Balkan şampiyonu olmayı başardılar. Seyit Kırmızı* ise 1973 ve 1975’te iki defa Uluslararası Türkiye Turu’nu kazandı.

  NAİL BÜLBÜL

  Konya Ansiklopedisi (B Cildi, Bisiklet Maddesi)
   
 2. bisikletseven

  bisikletseven Bisikletkolik

  Kayıt:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.040
  Beğeniler:
  1.817
  Şehir:
  Ordu----Artvin
  Bisiklet:
  Trek
  Seviye:
  Paylaşım için teşekkürler fotoğraflar da çok hoş olmuş
   
  gevele bunu beğendi.