Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

KONYA-AKSARAY-NEVŞEHİR(1.Gün)

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında MUSTAFA ŞEKER tarafından paylaşıldı.

1. MUSTAFA ŞEKER

MUSTAFA ŞEKER Üye

Adı:
    Mustafa Şeker
    Seviye:
    Bu turdan bir kaç gün önce Konya'dan bisikletle Antalya'ya gitmiştim döner dönmez tekrar tura çıkmak istedim Antalya turum benim ilk turumdu bu turda bu işin tatına vardım artık boş durmak istemiyordum bir iki gün dinlendikten sonra haritaya bakıp gitebileceğim yerleri araştırdım,karşıma iki seçenek çıktı;Isparta ve Nevşehir bu iki şehir arasında tercih yapmakta zorlandım ama daha önce Isparta'ya gitmiş olmamdan dolayı Nevşehir'de karar kıldım gerçi Isparta'ya gidiş amacım ordan Burdura gitmek ve çevresindeki gölleri görmekti olsun o turuda başka zaman yaparım.
    Sabah erkenden uyanıp hazırlıkları yapıyorum her ne kadar hazırlıkları akşam yapmış olsamda son kez kontrol ediyorum eksik bir şey varmı diye daha sonra yola çıkıyorum yola çıkmamla dönmek istemem bir oluyor gine her zaman ki gibi Konya'da kuzeyden esen şiddetli rüzğarlardan biri esiyor her ne kadar yolun başında geri dönmeyi düşünsemde bunu kendime yediremiyorum ve yola devam ediyorum tabi gitmek denirse,rüzgar saatte nerdeyse 20km hızla esiyor Konya'da kötüsünüde görmüştüm bunada şükür.:)
    Rüzğardan dolayı morelimin bozuk olması ve yol boyunca herhangi ilginç bir şeyin olmamasından dolayı sultanhanına kadar hiç fotoğraf çekmiyorum.
    Normalde daha erken varmam gereken Sultanhanı'na ancak 2:00 gibi ulaşabiliyorum.
    Sultanhanı şimdiye kadar gördüğüm en büyük handı zaten han selçuklu döneminin en büyük hanıymış:eek:
    1229 yılında 1.Alaattin Keykubat tarafından yapılmış,gerçekleşen bir yangından sonra dönemin valisi tarafından onarılmış ve büyütülmüş Türkiye'nin en büyük hanı olmuş.
    Hanın kapısından girdiğinizde avlunun içindeki heybetli mescit göze çarpıyor.
    By mustafaseker at 2012-08-12
    Öğle sıcagından benim gibi bunalan köpek kendine serin yeri bulmuş:)
    Yazlık ve kışlık bölümlerinden oluşan hanın kapalı kısımları,baya büyükmüş.:eek:
    Dikkatimi çeken merdiven,göze hoş gelecek şekilde yapılmış.
    Mescit
    Merdivenin basamakları baya uzundu dizime kadar geliyordu demek ki zamanın insanları bizden paya büyükmüş:eek:
    Hanın duvarları
    Yol üzerinde bir çok sincaba rastlıyorum fotoğraflarını çekmeye çalışıyorum en sonunda bir tanesini çekmeyi başarıyorum fotoğrafta tam olarak belli etmiyor çünkü fazla yaklaşamıyorum sincaplar çok zekiler tehlikeyi algıladıkları anda her tarafa kazdıkları çukurlarından hangisi yakınsa gidip başında bekliyorlar iki ayağının üzereni kalkıp etrafı kontrol ediyorlar kendilerine doğru yaklaşan bir şey olursa hemen delikten içeri giriyorlar,fotoğrafa dikkatli bakarsanız ortada gine bir sincabın başını kaldırarak etrafı baktıgını görebilirsiniz.
    Uzun uğraşlar sonunda rüzğara direnerek Aksaray'a ulaşıyorum.
    Hasan dağı
    Aksaray merkezde bir kaç tur atıyorum daha sonra akşam yemeği için uygun bir yer arıyorum bu turda mali tablom fazla iyi değil bu yüzden ucuz bir yer arıyorum en sonunda dürümcüde karar kılıyorum.
    Yemeğimi yedikten sonra geceyi geçirmeyi düşündüğüm Mamasun Baraj'ına doğru yola çıkıyorum.
    Aksaray çıkışında beni dik bir yokuş karşılıyor yokuşu uzun sürsede aşıyorum Aksaray-Nevşehir yolundan baraja doğru giderken hava iyice kararıyor baraja ulaşamayacagımı anlayınca yol üzerinde kapatılmış eski petrolde geceyi geçirmeyi düşünüyor petrolde bulunan amcadan izin istiyorum sağolsun o da izin veriyor amca izin veriyor vermesine köpeği ilk başta beni kabul etmiyor daha sonra alışınca o da sesini çıkamıyor.
    İlk gün yol bilgileri;gidilen mesafe:183km
    İlk günün rotası:http://www.mapmyride.com/routes/view/124925337

2. Serkan Çoban

Serkan Çoban Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Antalya turundan sonra yerinizde fazla duramamışsınız anlaşılan.. :)
    Tebrikler.

3. thames

thames Üye

Seviye:
    Devamını sabırsızlıkla bekliyorum. Çünkü kendime güzergah bakıyorum. İnşallah bende pedallarım bu yollarda..
    Bir de o görmüş olduğun çukur kazan canlı sincap değil de "köstebek" olmasın? (:)

MUSTAFA ŞEKER bunu beğendi.
  4. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Bu turda bize örnek olacak Mustafa ha gayret...

5. MUSTAFA ŞEKER

MUSTAFA ŞEKER Üye

Adı:
    Mustafa Şeker
    Seviye:
    Çok kötü gaza geldim antayadan döner dönmez yerimde duramadım,şimdi düşünüyorumda ramazanı nasıl geçerdim diye bir an önce bayram gelsede bitse tekrar yola çıksam, çok fena bagımlılık yaptı bende:D

6. MUSTAFA ŞEKER

MUSTAFA ŞEKER Üye

Adı:
    Mustafa Şeker
    Seviye:
    Kusura bakmayın yanlış bilgi verdim bugün internetten köstebeğe bakınca yanıldığı anladım daha önce sincap görmüştüm kuyrukları uzun ve kahverengi olduklarını bilyordum ama bunlarında sincap olabileceğini düşündüm.:eek:
    Yaptıgınız düzeltme için teşekkür ederim.:)

thames bunu beğendi.
  7. MUSTAFA ŞEKER

MUSTAFA ŞEKER Üye

Adı:
    Mustafa Şeker
    Seviye:
    :)Teşekkür ederim ulaş bey.

8. Göksun Özkirişçi

Göksun Özkirişçi Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye: