Kontra tekniği ve kaza

metalikfb

Aktif Üye
Tepki
131
İsim
furkan A.
Bisiklet
Claud Butler
Evet değerli forumdaşlar bugün bisikletimle giderken küçük bir viraja çokta hızlı sayılmayacak bir hızla girdim ve önümde bir adam yola adımını atacak gibi yaptı bence bisiklet yatıkken arka frene küçücük dokundum ve birden bisiklet altından kayıverdi.Allaha şükür bende bir şey yok bisikletimdede pedal çatladı elcikte ve selede çok ufak hasarlar var. siz siz olun virajlarda frene basmayın ve hızlı girmeyin viraja

Scudo

metalikfb

Aktif Üye
Tepki
131
İsim
furkan A.
Bisiklet
Claud Butler
Sağolasın.Allah hepimizi korusun

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
@metalikfb çok geçmiş olsun, ucuz atlatmışsınız, yalpalayıp daha kötü bir duruma girmemişsiniz iyiki.

• Beğen
Tepkiler: metalikfb

Gökhan Akkaya

BilgisayarKurdu
Tepki
1.774
İsim
Gökhan
Bisiklet
Nishiki
Ben ıslak yolda ve aşırı hızlı girmiştim ilk zamanlarda bir viraja. Önüme bir cisim çıkmadığı halde bisiklet uçar vaziyette altımdan kaymıştı.
Önümüze ne çıkacağını bilmediğimiz viraja hızlı girmemek gerek.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
geçmiş olsun. bu arada bahsi geçmişken, kontra tekniği aracın ve sürücünün ağırlık dağılımı ve sürücünün en fazla sağlayabileceği çekiş gücü nedeniyle pek mümkün görünmüyor. gidonu ters yöne çok az itmek dönüş yarıçapını daraltsa da motosikletlerdeki gibi efektif olmadığını sanıyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
öncelikle geçmiş olsun.

sizin olayda kontra tekniği yok, sadece oversteer olmuşsunuz

http://www.speednik.com/files/2014/03/overunder.jpg

kontra tekniği denilen şey, kullandığınız araç oversteer, yani arkadan kaymaya başladığında arkanın gittiği istikamete (yani dönüş yapılan kavşağın tersi açısına) direksiyonu çevirerek spin atmasına engel olmaktır.

barayda

Daimi Üye
Tepki
173
İsim
barayda tunca
Bisiklet
b'Twin
Benim başıma arazide geldi çam iğnesine girdim. Şaşırtıcı şekilde bisikletten düşeceğimi anladığım an toparlayamam ben bunu diye düşünüp yatmıştım yere. Muhtemelen toplaöaya çalışsam üstünden atardı diye düşünüyorum. Yorumlarınız ne ne yapmak gerek?

anon

Daimi Üye
Tepki
253
İsim
Emir Taha KENAR
Bugün toprak zeminli bir viraja hızlı girdim.Ön teker kaydı ama son anda toparladım.Uzun süredir bisikletten düşmedim.Düşemiyorum ne yapsam toparlıyorum :D

Eren D.

Daimi Üye
Tepki
153
İsim
Eren Demirbaş
Bisiklet
b'Twin
Geçmiş olsun, viraja girdikten sonra ne olursa olsun fren yapmamaya çalışmak gerek, dönüşte zaten lastikler stres altında oluyor, fren yapınca da kayıyor.

Bugün ben de yokuş çıkarken ıslak zeminde arkayı bir kaybettim, ama düşmek yerine çok şekil yan vererek toplarlayıp yoluma devam ettim :D

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

emre_s

Daimi Üye
Tepki
102
@metalikfb
Arabalardada ayni mantik var virajda girerken frene bad virajon icindeyken gaz ver mantigi

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Frenleme işi viraja girmeden bitmelidir. Viraj içinde sabit hız ve çıkarken hız artırımı yapılır. Bisiklette güç çok az olduğu için hızlanma hayati etki yapmaz ama motorsiklet örneğinde viraj içinde gazı açarsanız yine oversteer olur arkadan kayar.
Bir de amortisör olayı var, frenleme yapınca amortisör sıkışır ve normal görevini yapamaz. Bir de bu yüzden frenleme riskten (çukur, tümsek, viraj) daha önce bitirilmelidir.
Bisiklette kontra ve drift güç aktarımındaki dengesizlik yüzünden ağırlık transferi yapılabilse bile kesintisiz kaydırma özellikle asfaltta pek mümkün değildir. Bunun yanında toprak zeminde biraz daha frenle beraber yapılabilir.
Dikkatli uygulanmazsa veya bir yol kusuruna denk gelirse, bisiklet gidiş istikametine dönerek bizi üstünden atabilir. yani (link)kurbanı olabilirsiniz.

metalikfb

Aktif Üye
Tepki
131
İsim
furkan A.
Bisiklet
Claud Butler
Eğer viraja sert girmişsek ve önümüze benim olayda olduğu gibi bişey çıkmışsa ne yapmalıyız.bilen arkadaşlar yorumlarsa sevinirim. Çünkü herzaman şanslı olmayabiliriz

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@barayda on teker icin benim instagramda bugun paylastigim videoyu izle arka icinse kontra teknigini oneririm

Carcass06

Daimi Üye
Tepki
199
İsim
Mustafa
Bisiklet
Merida
Evet belki çok garibinize gidebilir. Olur mu öyle şey diyebilirsiniz. Ben de çok şaşırmıştım. Öncelikle kontra tekniği nedir ona değineyim. Kontra tekniği 2 tekerlekli araçların giderken manevra yapmalarını (dönmelerini) sağlayan yegane şeydir. Çoğu insan bu tekniği kullanır ama farkında olmaz. Kontra tekniği gidonu sağa çevirirseniz yani sol tarafı iterseniz bisiklet sola doğru döner. Evet şaşırdınız galiba :) 2 tekerleklerde olay böyle işliyor. Bu tekniği geliştirmenizi tavsiye ederim ani dönüşlerde karşınıza çıkan ani objelerden bu şekilde sıyrılabilirsiniz.

MİRZAS

Üye
Tepki
9
Bisiklet
Kron
dün rampadan atladım antreman yapıyordum rampayı yükselttiler gaza geldim uçtuk rampadan yaklaşık 1.5 metreden yatay şekilde düştüm her yerim ağrıyor ALLAH'tan kask vardı lütfen kask takın lütfen can kurtarıyor :)

ve bisiklet pert ALLAH'tan eski bisikletimdi bugün zincir koptu iyimi :) :)

• Beğen
Tepkiler: ihsan Geylan

furkantrojka

Forum Bağımlısı
Tepki
1.142
İsim
Furkan
Bisiklet
Diğer
@BFOkuru
İki tekerlekli araçlarda viraja gidonu döneceğiniz yönün tersine hafifçe ittirerek viraj almanız daha çok kontra diye bilinen yöntem aslında. Sağ dönmek için gidonu sağ taraftan hafifçe ileri doğru ittirerek dönme durumu.