Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Konsept turculuğu yapan varmı

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    öncelikle konsept nedir bir açıklama getirelim. Konsept dilimize Fransızcadan geçmiş bir kelimedir. Anlamı kavram demektir.
    Konsept turculuğu derken bir kavram etrafında şekillenen ve amaç olarak zevk, haz alma dışında bir amaca hitap eden turları kast ediyorum. Başıboş laylaylom tarzı hareket yerine bir kavram etrafında şekillenen turlar. Türkiyenin dağları konulu turlar, selçuklu kervansarayları konulu turlar, bitki örtüsü konulu turlar vesaire. ben gerek kişisel bloglarda gereksede forumdaki tur yazılarında bu şekilde hareket eden bir turcuya denk gelmedim. Beş para harcamadan yapılan turda sonuçta bir konsept turdur. para harcamama eylemi etrafında şekillenmiştir. Genelde turlarımız bir amaç taşımaksızın zevk almaya yönelik eylemlerden oluşuyor.

Kerim Hakan, bua, erencaner ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  2. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Mehmet benim böyle bir turum var, ancak zamanım olursa yapacağım. Eyleme geçiremedim, ancak haritasını burada paylaşabilirim. Bu turun amacı Osmanlı Devleti Klasik Çağ kuruluş döneminde savaşların geçtiği alanları ve bir iki hisarı yakından görebilmek. Burada bir akış var aslında. Yani Koyunhisar ( Bapheus ) savaşıyla başlayan, Karacahisar ve Kulacahisarın Bizans'ın elinden alınmasıyla devam eden bir akış. Kuruluş izinde gitmek diyebiliriz. İnşallah bu turu gerçekleştireceğim.

tur1.PNG

3. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Helal olsun cylokedi yine koca bir tebriği hakettin. Bu konuda sana teorik olarak katkıda bulunabilirim. Çünkü kuruluşun 700. yıldönümünde konuyla ilgili baya bir kitap almıştım. Özellikle halil inalcık ın topoğrafya ile tarihi kronikleri karşılaştırmalı eseri süperdi. Bence bu turun bir fotoğraf albümü/sergiside olmalı.

MehmetAliB. bunu beğendi.
  4. Atilla G.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @mehmetsunu Karacahisar'ın bulunması çalışmalarında Halil İnalcık büyük çaba sarf etti ve hisarın kalıntıları bulundu. Mehmet Devlet'i Aliyye isimli 2 ciltlik eserinden bahsediyorsan elimde mevcut, okudum bitirdim. Fakat turu başlatabilmek için genellikle Aşıkpaşazade tarihinden yer betimlemelerine baktım. Muazzam faydası oldu diyebilirim. Zaten İnalcık hoca bir çok savaşa dair ( kuruluş dönemi ) yer tespiti yaptı. Ancak ben hep bizim tarihçilerde coğrafya kullanabilme eksikliğinden şikayetçi olmuşumdur. İnşallah bu durumu düzeltebilirler.

5. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Şimdi kitap evde. Akşam gidince bir bakıyım ama dönem bizans ve osmanlı kaynaklarındaki yer adlarının alandaki izlerini arıyorlar vede kuruluşla ilgili yeni bir bakış açısı getiriyorlar. zaten Halil hoca bu araştırma ile kuruluşun sanırım karacaşehirdeki hutbe ile değilde bahsettiğin savaş ile başlamış olabileceğini ortaya atmıştı. Bende osmanlı kuruluşunu genel anlatımın dışında bir yere yerleştiririm. Açıkcası iyi bir kaynak taramasından sonra alana çıkmak gerekiyor. Belkide literatüre katkıda bile bulunabilirsiniz.

Atilla G. bunu beğendi.
  6. Atilla G.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bapheus savaşı ( Koyunhisar ) bu savaştan sonra adına cuma hutbesi okutup, sancak çektirdiği için Halil İNALCIK hoca bu tarihin gerçek kuruluş tarihi olduğunu vurgular. Nitekim sikke kestirip, hutbe okutmak hepimizin bildiği üzere beylik olma alametidir.

Kaynak taramasına gelince şunu söyleyebilirim; en iyi kaynaklardan biri Aşıkpaşaoğlu tarihidir. Güzel yer betimlemeleri yapar, örnek vermek gerekirse ;

Yukarıdaki haritada Hamza bey köyünün yeri ve adı değişmemiş şekilde görebilirsiniz. Bu gibi betimlemeler işimizi kolaylaştırıyor.

Not : İrmeni beli dediği betimleme ( Ermeni vadisi ) demektir.

mehmetsunu bunu beğendi.
  7. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Geçen yıl Likya yolu (bisikletle) yapmıştım. Bu yılki turum laylaylom geçti. Türkiye'deki yılkı atlarının olduğu yerler hakkında bir tur projem var ama henüz planlamayı bitiremedim. Yerlerinin tespiti ve hepsine birden gitmek epey zor. Çalışan biri için zaman problemim de var.:( Bakalım, kısmet.

8. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    O zaman kayseriyede uğrayacaksın
    upload_2015-10-19_21-41-15.jpeg

9. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Evet tabi. Erciyes eteklerindeymiş galiba. Tam yerini bilmiyorum. Önce Hürmetçi köyüne ulaşacağım, onu biliyorum.

Atilla G. ve mehmetsunu bunu beğendi.
  10. Atilla G.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @MehmetAliB. Güzel bir tur olacaktır emin olun. Yılkı atları ile ilgili TRT bir belgesel hazırlamıştı ve beğenerek izlemiştim. Atların insanları çok yakından hissettiğini düşünürüm hep. Belki bisiklete ve özgürce dolaşmaya olan ilgim bundan kaynaklanıyordur. Bu turu yaparsanız izlenimlerinizi merak ediyorum. Daha önce Frig vadisi turunuzu okumuş, beğenmiştim.

MehmetAliB. bunu beğendi.
  11. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    @Atilla Gobel İnşallah, teşekkür ederim. Parça parça da olsa hepsine birden gidip bitireceğim. İş olmasa şimdiye kadar yapmıştım zaten.
    Sizin yapacağınız tura benzer Kuruluştan Kurtuluşa Bisiklet Turu var. Biliyorsunuzdur.

TRT'nin belgeselini izledim. Pek tatmin olduğumu söyleyemem. Hepsine birden gitmemişler, yeterli bilgi vermiyorlar ve hepsinden ötesi atlara bakış açıları kısır kalmış. At sadece taşıma aracı değildir benim gözümde. Sizin de ifade ettiğiniz gibi özgürlüktür. Binyıllarca üzerinde yol aldığımız arkadaştır. Savaşta beraber vuruştuğumuz, sütünü yavrusuyla paylaştığımız dosttur. Doğanın bizzat kendisiyle var olduğumuz dönemlerin tanığı, yıkıldığımızda ayağa kalktığımız zamanların sırdaşıdır. Türkçe'de atlarla ilgili atasözü sayısını ve güzelliğini başka hiç bir dilde bulamayız.

Dağlarda ovalarda pervasızca özgürlüğe koşan, esarete şahlanan asalet. Onlara bocum var ve ödemem lazım.

bulut ve Atilla G. bunu beğendi.
  12. Atilla G.

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @MehmetAliB. Trt'nin belgeseline şu gözle bakmak gerekli. Bu ülkede Yılkı kelimesinin anlamını bilmeyecek bir sürü insanımız var. Bunu kesinlikle hor görme maksatlı söylemiyorum, çünkü zamane kültür bunu böyle gerektiriyor. Atları gözümüzün önünden çekip aldılar. Bir nebze olsun insanımız Yılkı atları hakkında bilgi sahibi olmuş olabilirler bu vesileyle. Trt'nin bu konuda güzel çalışmaları var. Eski toprak insanlarla hasbihal ettikleri bir belgeselleri vardı ve bence muazzam güzeldir. O yüzden ben Yılkı atları ile ilgili belgesele bu gözle bakıyorum.

Bu arada Yüzüklerin efendisi serisinden Shadowfax bir yılkı olarak muhteşemdir.

13. gmfaruk

gmfaruk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Atlar uzerine bu kadar konusmusken hic ati olan atla bi yerlere giden var mi icimizde?
    Aslinda hayvana sehirde zulum olmasa at kullanilabilir belki de

14. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    @Atilla Gobel TRT ve Yılkı Atları konusundaki düşüncelerinize tamamen katılıyorum. Yiğidi öldür hakkını yeme. Benimkisi sadece eleştiri.

Yüzüklerin Efendisi demeyin şimdi. Üçlemeyi üç kez izlemişliğim iki kez okumuşluğum var. Harika bir kurgu, harika bir hayal gücü, harika bir eser.

Atilla G. bunu beğendi.
  15. engin güner

engin güner Forum Demirbaşı

Seviye:
    afet deprem göç ve diğer toplumsal konular üzerine kitap yazmak için bir kaç yıldır aralıklarla yollardayım Neredeyse beş parasız.Hatta siteye bir kısım yazılarımı koyayım dedim sonra bu sitenin ilgi ve alaka alanına absürt geldiği yazılarımda pek yorumlanmadığını görünce buraya yazmayı bıraktım.kendi sitemde biraz yayımlıyorum çoğunlukla da bilgi edinmek isteyen arkadaşlara anılarımdan anlatıyorum.

bulut ve mehmetsunu bunu beğendi.
  16. erendiz çetiner

erendiz çetiner Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

Manisamıza da bekleriz o zaman :)

17. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Tabi, teşekkür ederim bilgi için. Yılkı atlarıyla ilgili tur olurda Manisa pas geçilir mi hiç? Oradakiler Sipil dağı eteklerindeymiş. Mesir macununu yiyip çıkarım artık. Forumdan bi arkadaş geldiğinizde haber verin demişti. Belki birlikte çıkarız.

Muş'takilerin yerlerini bi türlü tespit edemiyorum. ..

18. JamesFord

JamesFord Aktif Üye

Seviye:
    @Atilla Gobel hocam bu arada kuruluş konseptli turunuz sırasında bursa içine girip bir ulucami yi, tophaneye çıkıp Osmangazi ve Orhangazinin kabirlerini ziyaret etmeden yapmayın derim, ayrıca bursada çoğu kişinin bilmediği mimar sinanın bursadaki tek eseri Galle hanı, yeşil türbeyi de ziyaret etmenizi öneririm.

Atilla G. bunu beğendi.