Konik Maşa - Düz Alın Borusu

Tepki
25
Merhaba arkadaşlar. Özellikle bu konuyu açmak istedim çünkü ortada fazla ve boş boş bilgiler var. Oldukça fazla bi araştırmadan sonra özellikle kafasına bu konu takılan arkadaşlara doğru bilgiyi aktarmak istiyorum. Bildiğiniz üzere maşalarımızın taç boruları 1.1/8(düz) ve konik(tapered) olmak üzere ikiye ayrılıyor. Konik taç borusu alttan üste doğru küçülür. Konik taç borusunun ölçüleri ise alt tarafı(büyük bölgesi) 1.5mm, üst tarafı(küçük bölgesi) 1.1/8'dir. Öncelikle şunu söyleyeyim 1.5mm 1.1/8'den daha büyük bir ölçüdür. 1.1/8 mm taç borusu uyumlu kadromuza konik bir maşayı takamayız. Çünkü başta da belirttiğim gibi konik taç borusunun alt tarafı 1.5mm üst tarafı 1.1/8mm idi. 1.5mm daha büyük bir ölçü olduğu için kadromuzun alın borusuna oturtabilmemiz imkansız. Konik alın borulu bir kadroya ise 1.1/8mm yani düz taç borulu bir maşayı furç yöntemiyle oturtabilirsiniz. Örneğin, burdaki kadronun alın borusu konikmiş. Maşanın taç borusu ise 1.1/8(düz) ölçülerindeymiş. Kadroya uyum sağlayabilmesi için furç kullanılmış. Yok ben konik maşayı düz alın borulu kadroya oturturum diyen varsa buyursun denesin olmayacağını görecektir. Piyasada gördüğünüz dönüştürücü furçlar ise konik maşalar için değil, düz taç borulu maşaları konik alın borulu kadrolara oturtabilmek içindir. Yanlış algılamayın.

Scudo

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Gökhanin dedigi bibi 1,5mm disinda gayet güzel anlatmissiniz, bilmeyenler icin iyi bir bilgi. Emeginize saglik.:in:
Yalniz konik alinborusu olan bir kadrodan fotograf koysaydiniz daha iyi olurdu. Örnek verdiginiz kadronun alin borusu konik degil, düz 1 1/8" alinborusu.;)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
Genel olarak dogru bilgiler olmakla birlikte yanlis bilgiler de mevcut. Ozellikle paylasilan resimle yazi tam ters olmus. Resimde gorunen alin borusu duz 44mm, takilan masa konik yani duz kadroya konik masa takilmis yazilanin aksine. Daha aciklayici olmasi acisindan asagidaki resmi paylasiyorum cesitli headtube/headset uyumluluk bilgileri icin, bunu da inceleyip dogru ve detayli bilgiyi Mustafa Zumrut bey tekrar guncelleyecektir. Paylasim icin tesekkurler. Bu da benim kendi topladigim bir bisikletten ornek goruntu. Alin borusu duz 44mm, takilan masa 1.5" duz masa (yani hem alt hem ustu 1.5"). Nukeproof furc seti ile uyum sagliyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Yusuf !!WOW!!

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@M.A.Güneş

Bu konuda bana neden alinti yaptiniz anlamis degilim, bilgiyi verende fotografi koyanda ben degilimki. Ben zaten veridigi bilgiyle, fotograf uyumlu degil dedim.

Bir de mümkünse su 1,5" safti 1 1/8" alinborusuna uyduran furjtakimindan bir link atarmisiniz. Cok merak ettim, delikden daha genis bir boruyu nasil o delige uyudurdugunu.

Birde masanizin modelini söylermisiniz.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Murat Cömez

Teyit icin once sizin yorumunuza cevap yaziyordum, sonra arkadasinkine cevap verince ust uste binmis. Yani sizin verdiginiz bilgi dogru oldugundan alinti yapmistim, neyse kaldirdim.

Masa: Rockshox XC30 TK 1.5"
Furc seti: Nukeproof Warhead 44EEOS
Link: (link)

Alin borusu duz 44mm, saft borusu 1.5" (38mm)

Bu furc seti rulmanlari disari tasiyor o sebeple sigiyor 1.5" masalar.

Konik icin:

Furc seti: Nukeproof Warhead 44IETS

Chainreaction'daki soru-cevap kismindan alinti:

--Hey. I'm considering buying a Fox fork from CRC for my Cube Ltd Race bike, but my headtube is a 44mm straight steerer. I've been told with the right headset I can make this work. Is this the right headset to use to convert my headtube to take a 1 1/8 - 1 1/5 tapered fork? And if not, any recommended headsets to do this please?

++Yes; this 44IETS headset runs a tapered 1.5"-1.1/8" steerer fork in a standard 44mm head tube.

Burada ortada alt kisimda kalan parca dedigim isi yapiyor konik masalar icin:
http://caminade.eu/wp-content/uploads/2012/11/Hope-Headset.png

Murat Cömez

Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
@M.A.Güneş

Evet bu mümkün, ben sizin masanin saft borusunu yukaridan asagiya 1,1/2" sanmisdim sizin masa 1 1/8"- 1 1/2" Tapered. Dediginiz adaptör zaten tek alt kismini saft borusunun disarida birakiyor o da 1 1/2" 1 1/8" sigmadigi icin ama gine de sizin deginiz gibi olsun.

Bisikletinizi güle güle kullanin güzelmis.:in:

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@Murat Cömez

Benim masamin saft borusu yukaridan asagi 1.5" zaten. Resmi ve linkleri konik icin ornek olmasi acisindan verdim. Benim kullandigim furc seti de yine ayni mantikla calisiyor ust kisim icin de.

Edit: Ustteki mesaji duzenliyordum o yuzden sizin alintiya yetismedi orada yanlislik olmus. Simdi duzeldi.

Iyi dilekleriniz icin de tesekkur ederim. Bu bisikletimi 1 hafta once satiliga cikarmistim su an satildi, ben de alan arkadasin gule gule kullanmasini diliyorum.

Tepki
0
İsim
beytullah
Bisiklet
Sedona
turkiyede bula bilirmiyiz bu furc setini bana cok acil lazim.

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
@beytullah karaca

Birkaç çeşit furç setinden bahsediliyor konuda size hangisi lazım? Konik maşayı düz alın borusuna takmak istiyorsanız örneğin şu var:

9magiko

Forum Bağımlısı
Tepki
606
İsim
Murat Ali Güneş
Bisiklet
Diğer
Yukarıdaki mesajımda bulunan resim gitmiş. Yenisini koyalım.

http://www.jensonusa.com/c/images/tech-library/CK_44.jpg

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Hakan Aker

Üye
Tepki
20
Bisiklet
Carraro
@mariokaldato resimdeki parçalar maşaya takılmak içinmi yoksa kadronun üstüne takılan parça mı

arkadaşlar ben birşey soracam benim kadrom konik maşam şuan düz ama konik maşa arıyorum token ın düz maşayı konik yapan furç takımını aldım. normak konik furç takımıyla arasında sadece bir parça fark var acaba be o parçayı tek bulabilirmiyim ilerde tekrar frç takımı almamak için

parça bu soldaki konik maşa için sağdaki düz maşa için

Dosyalar

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Hakan Aker
Merhaba forumda Ferhat firatta o puldan vardi iki tane. Tekini ben aldim bi sor istersen

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Aynen masadan gecip alin borusunun altina takiliyor

Hüseyin Odabaş

Aktif Üye
Tepki
582
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
@mariokaldato

Selam

Ben de bu parçalardan arıyorum. Kadrom konik, maşam düz. Elimde furç takımım var. İhtiyacım olan sadece bir adet adaptör ve bunun için komple set almayı düşünmüyorum. Yukarıdaki adaptörü Parça bazında nereden temin ettiğinizi paylaşır mısınız?

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Hüseyin Odabaş
Merhaba adamim bende cok aradim taradim , saga sola ilanlar biraktim en sonunda forumdan birine ozelden sordum sansima varmis onda iki tane yedekte. Ozelden numarasini atayim whats up tan soruver o ikinci yedek duruyor mu ok?

• Beğen
Tepkiler: Hüseyin Odabaş