Kondüsyon nasıl olmalı?

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Kudret Kurtcebe

Tiriyatlonun yüzme ve koşu etaplarını iptal ederlerse bende katılmayı düşünüyorum kudurtur abi.

Scudo

Caner Geyik

Daimi Üye
Tepki
858
İsim
eski rumuz: luneris
Bisiklet
Carraro
Faydalı bilgiler için teşekkürler.

Not: Başlıkta yazan sözcük "Kondisyon" olmalı. "Kondüsyon" yanlış bir kullanım. (Şikayet et özelliğinden site yöneticilerine de bildirmiştim geçenlerde ama yoğunluktan değiştirmediler sanıyorum)

• Beğen
Tepkiler: Bahadır Gürel

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.945
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@Bora Kıraç

Ülkemizde yol yarışları (federasyonu saymıyorum) bundan iki yıl öncesine kadar mucize gibi bir şeydi. O zamanlar benim yıllık programında federasyon listesi vardı. Ancak son yıllarda amatör yol yarışlarına ilgi artmaya başladı. O yarışların da ya tarihleri ya da yerleri değişebilir veya iptal bile olabilir. Bu nedenle yıl başından nokta atışı yapıp form tutmaya çalışmak çok tutarlı değil. Zaten diğer çalışma yöntemleri bu nokta atışı üzerine kurulu. Bizim gibi amatörler için ideal olan yılın belli dönemini hedef almak, yani bir kez peak yapmak.

Şimdi çok elle tutulmaz bir şeyler yazdım ama kendimden örnek vereyim:

Aşağıdaki grafik 2014 Kasım-2016 Kasım arası.

Geçen yıl peak noktam Haziran oldu, zamanlama hatalıydı. Çünkü katıldığım yarışlar (Rize Kriteryum ve Kapadokya Gran Fondo) ve Kartepe performans turu sonraki tarihlerdeydi. Bu yılın başında biraz daha tutarlı hareket ettim. Yarış dönemlerine denk geldi.

CTL yani kondisyon değerinin yukarılarda olmasıyla aşağılarda olması arasında çok bariz fark var. CTL yüksek olursa; daha fazla güç üretiyorsunuz ve yorgunluğa karşı direnç artıyor, recovery süresi kısalıyor (yani yorucu bir antrenmandan sonra kendinize gelmeniz daha kısa sürüyor). En önemlisi kendinizi iddialı görüyorsunuz, yarışta başarabileceğinize inanıyorsunuz.

upload_2016-11-14_20-37-7.png