Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kondisyonumun iyi olduğunu düşünüyorum ama ne yapmalıyım ?

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında ßarış Yavaş tarafından paylaşıldı.

1. ßarış Yavaş

ßarış Yavaş Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Selam arkadaşlar, başlıkta da belirttiğim gibi çevreme göre kondisyonumun iyi olduğunu düşünüyorum sizde değerlendirmek isterseniz detayları yazıcam. Bu arada 18 yaşındayım, bazı arkadaşlar il merkezinden lisans al sponsor ara falan dediler ama il merkezine 90 km uzaklıktayım ayrıca öğrenci olduğum için pek fırsatım olmadı bu tür işlere sizlere danışmak istedim ne yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim. Öncelikle nasıl lisans alabilirim bilmiyorum bulunduğum ilçede bırakın sponsor firmaları dağ-yol vs. bir bisiklet yarışları bile yok anca kendi aramızda tur düzenliyoruz. Merkezde varmış sanırım sponsor firmalar ama tam detayını bilmiyorum.

bulunduğum yer; Balıkesir/Edremit

bisikletim; Salcano Astro 290 shımano 29er 19" kadro (2.2 dişli lastik 42-11 komb.)

kendime gelirse bu yaşa geldim abartı veya olmayan bişeyi yazmam yaptığımız tur ve kendi deneyimlerimi yazıyorum
    Boyum; 1.74 kilom; 58

* düz yolda (sıcak asfalt trafiğe açık max. %1-2 eğim) rüzgara karşı dünkü son denememde 60.5 km/s. hıza çıktım anlık çıktığım max. hızım bu normal kıyafetler, ayakkabı ile. Baştan diyenler olucaksa söylüyeyim km saati ayarı doğru yapılmıştır tekeri yerde yürüterek ölçüm yaptım 2300mm olarak km saatine girdim birgun turda da denk gelen bi abimizle denedik ben daha 40 tayken 50 dedi :)

* ortalamalara gelince de 2 km yi (sprint sayılır kısa mesafe) 40+ ortalama ile gittim onun dışında 15-20km ve üzerinde genel ortalamam 30-32 civarı

* şiddetli rüzgara karşı 5 km yi 19 km/s. ortalama ile gittik bir arkadaşla

* yokuşlardaki genel ortalamam 15 civarı

* sitedeki çocukları saymıyorum onun dışında turlarda pek hız, performans sever olmadığı için onlarla da bir karşılıklı ort max. hız yarışı gibi bi şansım olmadı bugune kadar gördüğüm bir bisiklete yetişemediğim olmadı ama iyisi denk gelmemişte olabilir :)

şuanda aklımdakiler bunlar eksiğim varsa kusura bakmayın yorumlarınızı bekliyorum ayrıca kondisyonum ne derecede iyi merak ettim :)

İyi forumlar dilerim okuyan zahmet gösteren arkadaşlara da teşekkür ederim.

Bisikletli Gezgin bunu beğendi.
  2. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    barış bey ,

öncelikle 100 km de durumunuza bakın ne olacak 100 km ye gelebilmek için 30 km lerden kısa mola anlayışı ve tempo yapacaksınız sonra 60 a çıkacaksınız ve performansınıza göre 100 km ye soyunacaksınız..ayrıca rüzgarlı havalarda tempo düşer bu normaldir ,partnerli çalışma yapmak lazım ikili bunun çok faydası var ama çoğu kez pedalşörler birlikte çalışma fırsatını bulamazlar...
    bisiklet sporuna haftada 3 gün ayırabilen ve 100 km lerde antreman yapan ,düz artı rampalı etaplarda çalışan ,1 yıl sonra çok iyi bi yere gelirki bu tamamı ile zaman ayırmak ve doğru beslenme ile doğru orantılı bi iştir ve zevkli bir hobidir
    bisikletlerimizin performans bisikletine uygun olması avantajdır bu ne demektir
    bisikletin hafif olması uzun turlarda kişiye asla yük olarak dönmez ama ağır bisikletler adamı yorar km arttıkça iş zorlaşır spd pedal şarttır ,ve bisiklet aksesuarları kısa tayt kask eldiven bisiklet forma bunlar olmalı tabi...
    ve antreman esnasında ben genelde energel sıvı içecek alırım açlığımı gidermek içinde protein shake alırım hiç bi zararını şimdiye kadar görmedim uzun performans etaplarında yemek malzemesi taşımak kişiye yüktür en fazla fındık fıstık ceviz olabilir ve matara bisiklete bağlı olacak sele altına küçük çanta iç lastik olacak ve pompada orta boy bel çantada olacak ...performans yaparken orta boy çanta iyi bir çözümdür ama prolar asla onuda takmaz ama proların antremanındaki gibi eskort araçlar bize eşlik etmemektedir, proların antremanında arkalarında araç olur ve teknik elemanlar hazırdır lastik patlayınca teknik elemanlar değiştirir ama bizim durum ise asla böyle değildir....

3. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Öncelikle zahmet verip anlattığınız için teşekkür ederim. Haklısınız hocam fakat benim biraz arkadaş sıkıntım var tek başıma antreman yapmaktan hoşlanmıyorum arkadaş olmayınca da gidemiyorum malesef. Haftalık toplam 150 km civarı yol yapıyorum fakat bunun % 80 ' ni yakın çevrede git gel yapmakla oluyor şuana kadar gittiğim en uzun tur 55 km onda da arkadaki arkadaşları beklemekten sıkıldığım zamanlar olmuştu. Bu açığı kapatmak için günlük 15-30 km kısa turlar yapıyorum fırsat oldukça. Aklınız yarışlara gitmiş sanırım evet çok haklısınız herbir yük dezavantaj oluyor öncelikle eski çift amortisör bisikletimden kurtuldum şimdi ise klasik yol bisikleti topluyorum hem daha hafif hem kalın lastiklerin dezavantajından kurtulmayı planlıyorum.
    O zaman önemli olan uzun turlar fırsat oldukça kaçamak yapmak lazım sanırım düzenli hale getirip rota belirlersem çok iyi olacağını umuyorum. Bu arada aklıma gelmişken söylüyeyim tek başıma çıkmamamın sebebi trafik malesef bırakın bisiklet yolunu emniyet şeridinin genişliği 50 cm ve dibinde kaldırım taşları bir yanınızdan 3 şeritli otoban gibi yol çok riskli oluyor tek olunca daha az dikkat çekip daha az saygı görüyorum tabi buda riskli oluyor.
    Son olarak şuanki durumum ve sponsor veya katılabilceğim yarışlar konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim çok teşekkürler tekrardan.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  4. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    prolar derken dışardaki bisiklet takımlarının rutin antremanlarından bahsettim ,yarış değil tabi, onlar eskortlu antreman yapar ama ben keza öyle değilim ve mecburen yanımda pompa ve iç lastik taşırım ...teknik elemanımda yoktur o işide ben yaparım süratle iç lastiği değiştiririm ...ayrıca alexrims jantları araba sibop olacak şekilde genişlettim ,çok rahat ettim pompa ile 75 hava basamıyorum anca 65 oluyor ama ilk benzinciye geldiğimde havayı basıyorum iğneli siboplardan vaz geçtim..
    şimdi en uzun turunuz 55 km olmuş ,dediğim gibi bence tek çalışın azimle yalnız farklı güzergah bulun emniyetli olan ki illaki bulunur goggle mapsten araştırma yapın balıkesir ve çevresinde tabi,

bisiklet bu ise mtb tarzı tabi dağ bisiklet yarışları olabilir , bunun için deltanın düzenleyeceği yarışlara katılabilme durumunuz var, bu forum deltanın ve kesin delta mtb yarışlarını sürekli düzenlemektir, sadece bu forumu takip etmeniz yeterli olacaktır...

5. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Anladım haklısınız tabiki mecbur öyle olmak zorunda kalınıyor. İyi yapmışsınız peki yedek iç lastik yerine patlak önleyici sprey düşündünüz mü ?
    Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim evet malesef şuanda rota sorunum var yol çalışmak istediğim için düz yol daha verimli geliyor fakat o da riskli yakın zamanda bir rota düzenleyip antremanlara başlamayı düşünüyorum peki resimdeki yani benim bisikletimle kaç ortalama benim hedefim olmalı veya iyi düzey olmalı ?

Evet aynen o renk dışında aynı dağ yarışlarını düşündüm ama imkan olmadığından katılamadım forum üzerinden takip etmeye devam edeceğim yakın zamanda yol bisikletide almayı düşünüyorum yol yarışlarına da bakıcam.

Teşekkür ederim.

6. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    patlak önleyici siprey kullanmadım ama iç lastiğe sıvı koyuyor idim ama tekerler ağırlaşıyordu..
    şimdi bisiklet tasarımı tamamıyle mtb dir ve dağlık arazi içindir ve ormanda binmek içindir ama düz yollarda amortisör vakit kaybettirir esasında yapılacak tek sey ise modifiyeye gitmek bu bisikletin tekerlerini değiştirmek , yani asfaltta gidecek teker, kalın dişli olmayacak teker silik olacak ve teker çapı 700 x 32 e düşürülmeli o vakit hız gelir ben tamamiyle bisikleti modifiye ettim 26 janttan 28 jant yaptım 700 x 32 teker ,yalnız tekeri sadece asfaltta sürecek iseniz silik alın tabi silik 29 teker var ise....göreceksinizki hız gelecek ayrıca o amortisör çıkartılıp yerine aliminyum çatal takılabilirse durum dahada değişecek amortisör ağırdır ve bisiklet hafifleyecek tabi bu işler malesef para demek ...ama dersenizki hayır bu halini bozmak istemiyorum o vakit bi adet yol alacaksınız ,,,,,
    genede bu bisiklet ile yapılacak performans kriteri şu olabilir hedef koyun ve 50 km, bu 50 km yi 1 saatte alabilirseniz başarıdır

7. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba barış, sana güzel bir rota önerim var, ben arada o rotadan gidiyorum. Ortalama mesafe toplam 50Km.
    -Edremit > Dereli köyü > Yaşyer köyü > araziden 25Km çıkış > Eybek dağı > Kule > Hanlar > Hacıhasanlar köyü > Çamcı köyü > Edremit

8. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Aklıma gelmedi değil hocam 3 ay kadar önce bir çift lastik alıcaktım 1.50 rubena tibi fakat yazı bekledim yazında elime klasik yol bisikleti geçti bitane ve tabiki iş değişti şuanda 1 ay kadar oldu bisikleti toplamaya başlıyalı üzerindeki vites-fren takımı boyası falan hepsi tamamladım birer alüminyum 28" duble çember seti aldım elimde malzeme olmadığı için çemberlerin örüm kısmı enişteme devrettim ondan haber bekliyorum jantlar hazır olunca bisiklette bitecek 10-12 kg civarı olacağını tahmin ediyorum bittikten sonra birde onunla deneme yapıcam o zaman farkı anlamış olurum sanırım.
    Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim hocam 50 km yeni güzergahımı belirledikten sonra bunu deneyeceğim umarım amacıma ulaşırım tekrar teşekkürler.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  9. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bahsettiğiniz güzergahı tam olarak bilmiyorum eğer fırsatınız varsa bir ara buluşalım beraber bu güzergahta deneme yapmış oluruz ayrıca tanışmak isterim bayramdan sonra musait olursanız böyle bir tur yapabiliriz.

10. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hocam ben mi yanlış hesapladım ama anlamadım 50 km yi 2.2 dişli mtb ile 1 saatte gidebilen varmıdır ?

50 km yi 60 ile giderse 50 dk sürer 1 saat-yani 60 dakikada alması için 55+ km/s. ortalama gerekmez mi ? buda bu bisikletle imkansız olur sanırım.

11. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    50 km'yi 50 ile giderse 1 saatte bitirir. (unutmamışımdır umarım hız problemlerini :) )

12. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yine mtb ile 50 küsürcüler geldi. :)

13. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tamam işte yaklaşık dediğim gibi sanırım :)

14. ßarış Yavaş

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Alıntı yaparsanız daha iyi olur teşekkürler.