Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kondisyon

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında illyerem tarafından paylaşıldı.

1. illyerem

illyerem Yeni Üye

Selam arkadaslar ben yeni yazildim bu foruma bisikletle ilgim yok ama kondisyonla ilgili bir soru sormak istiyorum. ben 3 senedir asiri kilo aldim. 1.70 boyum 85 kiloyum. 21 yasindayim. erkegim. spora gitmeye birkac kere karar verdim ama evdeki hesap carsiya uymadi ve hicbir gun programi tam olarak yapamadim motivasyon eksikliginden. bugun de kick boxa yazildim ama bir sure sonra harekete alisik olmadigimdan basim donmeye basladi ve bayilacak gibi oldum gozum karardi ve 20.nci dakikada ciktim dersten. sizce bu sadece sismanlikla mi alakali yoksa kondisyon mu. son zamanlarda asiri hareketsiz televizyon arti bilgisayar bir hayat yasamaya basladim ama canima tak etti biseyler yapmaya karar verince de boyle oluyo yapamiyorum ne yapmam lazim.

2. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Özetle şöyle diyeyim, ayrıntılara sonra girelim.
    Kilonu en az 70 lere çekmelisin.
    Günde yada gün aşırı 1-2 saat fizik aktivite yapmalısın.
    Selam sevgiler.
    Ayrıntılarda buluşmak üzere.

3. nuri oran

nuri oran Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    illyerem , öncelikle hoşgeldin forumumuza .

Kick-boxing sporuna başlamana çok sevindim , spor dalları içerisinde en sevdiğim spordur diyebilirim ! ...

Spora başladığın ilk idmanında , vücudunun bu tür bir reaksiyon vermesi gayet normaldir , genelde yeni başlayanlarda 15-30 dakika arası baş dönmesi veya mide bulantısı oluyor . Bunu sakın kilona veya fiziksel yetersizliğine bağlayıp psikolojini bozma.

Spora başlama düşünceni somut hale dönüştürmüşsün ve yapabileceğin en büyük atağı yapmışsın , bundan sonrası vücudunu eğitmen ile alakalı olacak ve devamı otomatikman gelecektir.

Gittiğin boxing salonunda, kondisyon aletleri varmıdır bilmiyorum , yoksa da sorun değil ( varsa ağırlık aletleri ile çalışma kombine edilebilir ) , fazla kilolardan kurtulmanın ve vücudunun zorlanmaya karşı mukavemetini arttırmanın tek yolu vardır ; o da kardio çalışmaları yapmaktır. En faydalı kardiyo çalışması koşu ve bisiklettir. Spor hocandan kardio çalışması detayını öğrenebileceğini düşünüyorum , bilinçsiz olarak yapmamakta fayda var , kilon , spor geçmişin , sağlık durumun , idmana vücudunun gösterdiği tepki vs durumlarına göre çalışmanın derecesi değişecektir .

Bende kick boxing yapıyorum , boyum 1.90 , kilom 104 :) fiziğimin aksine , çok seri ve esneğim ... uzun yıllardır yapıyorum , ama fiziğim genelde çocukluğumdan bu yana böyledir . Ben başarılı bir şekilde yapabiliyorsam , sen neden yapamayasın ?

Sabır ve özveri , tüm spor dallarında püf nokta budur.

İleride aklına takılan soruları cevaplamaktan mutluluk duyarım ;) selamlarımla.

4. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Kardeş kiloyu kendine dert etme. Eğer spor yapmanı engelleyecek sağlık problemin yoksa( yüksek tansiyon, kalp sorunu vs ) spora devam et. Geriye dönüp bakma. Bende de kilo problemi var. Ama bunu dert etmiyorum. Salon sporları yüksek motivasyonu olmayanlara sıkıcı geliyor. Ben de bisiklet sporunu denedim. İnanın çok faydasını gördüm. Salon sporu yaparken yarım saat uzun geliyor ama bisiklete saatlerce biniyorum yoruluyorum perişan oluyurum yine de sonu hep MUTLULUKLA BİTİYOR . Kısaca kiloyu dert etme bisiklete bin mutlu olacaksın. Ayrıca kilo vereceksin daha dinamik ve sıhhatli olacaksın.

akcan44 bunu beğendi.
  5. nuri oran

nuri oran Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    sporcu 71 , yani bu mesajınızdan ; salon sporundan ziyade , bisiklet sporunu yap tavsiyesi sonucuna mı varacağız ?

arkadaşın yazdığı ilk cümleyi okuyunuz ;)

Çok ileri seviye haricinde , kimsenin bisiklet sporu ile kilo kaybı elde ettiğini görmedim , yüksek kadans neticesinde kondisyon kazanırsınız o ayrı ... kondisyonsa amaç ; koşu ve temel ağırlık aletleri kullanarak yapılan egzersizler daha çok fayda verir , biliyorum ki bisiklet sporcuları dahi koşu idmanları yapar ;)

Evet herkes salon sporlarından hoşlanmayabilir , ama kick boxing çok farklı bir spordur , bisikletin faydalarından daha fazla kişiye mental ve fiziksel olarak getiri sağlar ;) Bisiklet sporunu kick boxing döver veya bisiklet sporundan iyidir demiyorum bakınız ;)

6. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Salon sporlarından ziyade yüzme, koşu antramanları, ip atlama size zindelik ve kondiyon kazandıracaktır. İp atlamadan kastım ise klasik boks sporunda yapılan şekliyle olanıdır, zayıflama da bire birdir, ayrıca kondisyon da kazandırır. Ama kick boks'ta yapılan antemanlarda fayda sağlar zayıflamanıza yardımcı olur. Eğer hem zayıflamak, hem kondisyon kazanmak, hemde savunma sporunu bir arada yapayım derseniz, kick boks iyidir. Bir kick boksörün klasik boks dersleri de alması çok faydalı olacaktır.

7. sporcu71

sporcu71 Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayır bu sonuca varmayız.Ben arkadaşa eğer yeterli motivasyonun yok ise ve salon da yaptığın spor sıkıcı geliyorsa bisiklete binmesini tavsiye ettim. Bende geçmişte teakvando, güreş ve vücut geliştirme sporları yaptım. Daha sonra sporu bıraktım. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile bisiklet sporuyla tanıştım ve çok sevdim.Çok faydasını gördüm. Ayrıca kilo verme konusunda da çok faydasını gördüm.Slm

ErhanYılmaz ve pala bunu beğendi.
  8. Hakan Yazman

Hakan Yazman Onursal Üye

Seviye:
    Sorununuz, hemen acele edip yüksek aktiviteyle spora başlamaya çalışmanızdan kaynaklanıyor, bu şekilde sporu devam ettirmeniz imkansızdır, bebek emeklemeden yürümeye başlayamaz.

Önce kardiovaskular temelinizi hazırlayın, bütün sporların temeli budur, günde yarım saat yürüyüşle başlayın, bu rahat geldikçe bir saat ve üzerine çıkarın, daha sonra çok hafif tempo joging (çok yavaş koşu) yapın bu kademeden sonra yavaş yavaş ağırlık çalışmalarına başlayabilirsiniz...

Fazla kilolara çok takılmayın şu aşamada, kiloları 3 senede aldığınızı söylediniz dolayısıyla bir anda gitmesini bekleyemezsiniz, o yüzden beslenme ve spor alışkanlıklarınızı yavaş yavaş düzeltin.

Unutmayın sporda aceleci davranmak sadece ulaşmak istediğiniz yere daha geç varmanıza neden olur...

cahitakin, ErhanYılmaz ve Nuri Kongur bunu beğendi.
  9. akcan44

akcan44 Yeni Üye

Adı:
    Bedri
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    slm arkadaşlar herkese iyi bayramlar öncelikle...yaşım 45 yaklaşık 30 yıl aradan sonra bisiklet sevdama geri döndüm...futbol salon sporu vs yapmama rağmen bisiklette kondisyonum yetersiz şu an 2-3 günde bir sabahları sahile iniyorum 25 km pedal basarak bisiklet kullanıyorum zevkle...ama bugün veledrom diye bi bisiklet pisti keşfettim. çok hoşuma gitti.ama benden 10-15 yaş büyük insanlar bile bana tur bindirdiler :) sohbet ettiğimizde 60 yaşında bi abi 13 yaşından beri kullandığını anlattı o da tur bindirdi :) boyum 1.80 kilom 86 çok kilolu değilim ama biraz var...en önemli eksiğim kondisyon...zamanla kazancağıma inanıyorum...ilk zamanlar 8 km olan menzilim 30 km ye çıktı hamdolsun...siz tecrübeli arkadaşlarımdan gerek beslenme gerekse kondiyon konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum ..şimdiden teşekkür eder tekrar hayırlı bayramlar dilerim herkese.....( bu arada belirteyim benim bisikletim mtb tip diğer arkadaşların yarış tipiydi bisikletleri)

Ekli Dosyalar:

Burgony ve cahitakin bunu beğendi.