Kondisyon Bisikleti

Tepki
0
Kondisyon bisikleti kullananlara birkaç sorum olacak. Bende dün başladım bisiklete 30 dakikalık ikişer set 4. kademede biraz ayakta biraz oturarak kullandım. Bugün bacaklarımda inanılmaz bir ağrı var yürüyemeyecek haldeyim neredeyse.
Benim amacım bacaklarımı biraz daha inceltmek,sıkılaştırmak ve selülitlerimden kurtulmak. İnternette çok aramama rağmen kondisyon bisikleti için yeni başlanıldığında uygulanacak güzel bir egzersiz programı bulamadım. Yani ne yapmalı hangi seviyede kaç dakika ile başlanılmalı ? Birileri kalça basen genişletir birileri kas yapar diyor bunlar doğrumu ?
Acaba kondisyon bisikleti bana yardımcı olabilirmi ? Kullanan arakadaşlar nasıl kullandı ve hangi sonuçları aldılar? Paylaşılırsa çok sevinirim.

Scudo

emektar

Aktif Üye
Tepki
9
Merhaba

Her sporda özellikle bisiklette antrenmana başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapmamız öneririm eğer uzun süreden beri ekzersiz/spor yapmamışsak ve antrenmanlara başlamadan kültürfizik hareketleriyle başlayın.(boyun-bel-eklemler-bacak- ısındırma ve gerdirme hareketleri olmalıdır)

Bu ısınma hareketleri 10-15 dk kadar sürmelidir ondan sonra kondisyon bisikletine geçmeden sele ayarını yapmız (bacak boyumuza göre) buraya kadar herşey doğru yapıldıysa

Gelelim antrenman programına her ne kadar bunu internetten bulmaktansa sizin amatörüce
7 gülük bir program yapmanızı tavsiye ederim.

Örneğin :

1. gün - kültür fizik (ISINMA)
10 dk en yumuşak ayarda pedal çevirme
20 dk 2-3 kademde ayağın 75-80 devir (1 dk attığı adım sayısı) serilikte pedal çevirmek
5 dk soğuma en yumuşak dişli

2. gün - 1 günün aynısı

3. gün kültür fizik
5 dk en yumuşak ayarda pedal çevirme( ısınma)
25 dk 2-3 kademde ayağın 75-80 devir (1 dk attığı adım sayısı) serilikte pedal çevirmek
5 dk soğuma en yumuşak dişli

4. gün istirahat

5. gün 3 günle aynı

6. gün 3 günle aynı

7.gün İstirahat

Bu arada zayıflama ve zinde kalmada sporları yaparken antrenmana başlamadan önce 2-3 saat önce yemek yenmeli ve spor esnasında bol su tüketilmelidir.

Ağrıyan bacaklarınızda duvara karşı dayayarak 90 derece dikerek 10 dk bekleyerek o ağrılarda da kurtulabilirsiniz.