Kondisyon artırmak?

Tepki
39
Bisiklet
Scott
@madmech nasıl yani daha az acı çekmek daha mı zor? Burada küçük bir sır var sanırım ama çözemedim.

Scudo

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@sametutuncu çünkü vücuu zorlandığında bi noktadan sonra zaten yorgunluktan kaliteli idman yapılamıyor. bu dediğimde laktik asit birikimine vücudu yaklaştırmadan bi efrda dinlenmek ve tekrr idmanlarını daha uzun yapabilmeye dayanın bir yöntem yani yavaş yavaş ve uzun sürede yoruyor vücudu ve ağır süreç sonrası uzun dinlenme sürüşleri oluyor şin özeti bu tabi içerik çok daha geniş.

Tepki
39
Bisiklet
Scott
@madmech
Yazdıklarınıza tamamen katılıyorum ancak buradaki "no pain no gain" sözü kasların hacim kazanmasını isteyenler içindir diye düşünüyorum, yani hacimli kas kütlelerine sahip olmak istiyorsak acılı ve kısa antrenmanlar yapmak gerekir ve bu durum daha seri sprintler içindir diye düşünüyorum; sizin önerdiğiniz çalışma sistemi ise daha dayanıklı ve toparlanma sürecini hızlandıran bir sistemdir bu sayede çelik gibi kaslarınız olacak ama hiç bir zaman hacimli olmayacak ve iyi sprintler çıkaramayacaksınız diye biliyorum.
Yanlışım varsa affola..

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@sametutuncu iyide konu kondisyon kazanmak hızlı gitmek değil. kondisyon demekde zaten işte çelik gibi kas demek zaten kas çelik gibi oluncada hzlıda gidilir yani ilk başlanan noktaya göre. o dediğiniz artık daha çok body building gibi ağır e anlık güç gerektiren sporlar için daha geçerli. şu an Türkiye şampiyonu Kadir Kelleci bile yavaş tempolu arada kısa interval yapılan uzun binişleri yap abi bol bol diye bana öğüt veriyor.diğer bir not da kasların hacim kazanmasında en temel etken beslenmedir tek idman ile hacim kazandırmak iyi bir besklenme olmadan imkansıza yakındır.

Tepki
39
Bisiklet
Scott
@madmech
Yazdıklarınıza yine %100 katılıyorum, zaten genel manada dediklerimi teyit etmişsiniz sizde. Bencede bisiklet üzerinde saatlerce kalmak isteyen arkadaşlar için dediğiniz gibi uzun antremanlar (intervallerle süslenmiş olanlar) daha faydalı olacaktır, ancak ben bacak kaslarımın daha atik ve hacimli olmasını isterim şahsen, bu durumu beslenmeyle desteklemek şarttır elbette.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@sametutuncu tabiki buda bir istektir ama işte o hacmi yakalamak çok ciddi idman programları ile olabilecek bir şeydir. yılların emeği gerekir ve cok sıkı çalışmak. ve birçok makale okudum hepsinde hız kazanılmak isteniyorsa kısa interval idmanlarının uzun ve kas ağrılarına kadar giden idmanlara göre çok daha etkili olduğu yönünde. bende araştıranların yalancısıyım :) tabi pist bisikleti yarışçısı olmayacak iseniz.

Tepki
39
Bisiklet
Scott
@madmech
Benim araştırmalarım da sizin bulgularınızı teyit eder yönde. Ancak "hız kazanılmak" demişsiniz ortalama hız için evet, anlık hız için (en yüksek hız diyelim ya da) katılamayacağım size. Ufak çapta vücutda çalışıyorum elbette, squat, lunge vs. bacak egzersizleride yapmaya çalışıyorum.

Tunç Tuncay

Forum Bağımlısı
Tepki
828
İsim
Tunç Tuncay
Bisiklet
Canyon
@sametutuncu katılmayacağıız birşey yok dediğim gibi pist bisikleçileri anlık en yüksek hızlara çıkan kişler neticede. ki ben sadece bisiklet üzerindeki idmanlardan bahsettim. fitness a dair birşey yazmadım. o bu işin ayrı bir idman yönü elbete. çünkü arkadaşın açtığı konu bisiklet üzeirnde kondisyonu nasıl arttırabilirim olduğundan bende konunun esasına dair okuduklarımı paylaştım sadece.

• Beğen
Tepkiler: sametutuncu