Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kompozit düz maşa ne kadar dayanıklıdır

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Ömer E. tarafından paylaşıldı.

1. Ömer E.

Ömer E. Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba. Şu ana kadar sadece MTB kullandım. Düz ve karbon maşalar hakkında hiçbir bilgim yok. Resimdeki giant revolt 3 kompozit maşaya sahip. Bu maşanın limitlerini merak ediyorum.

Örneğin Aydos gibi taşlı inişlerde veya 30-40 cm kaldırımdan sert inişte maşa ve bisiklet zarar görür mü? MTB ile kıyaslandığında sürüşte ne kadar dikkat etmeli.
    Cevaplar için teşekkürler..

2. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    :D 30 - 40 cm diyorsunuz dikkat edin. Neden mtb bisiklete yönelmiyorsunuz ? Bu bisikletler yüzde 95 asfalt yollar için. Ben maşa konusunda ve ilerleyen zamanlarda ön ve arka jant ve furşta da sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünüyorum. Giant iyi bisiklettir. Bendede var. Ama bahsettiğiniz yol özellikleri sıkıntılı. Tekniğiniz iyi değilse böyle yollarda bir zaman sonra bisikletten soğuyabilirsiniz.

3. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Ömer E. 30-40 cm kaldırımdan inerken nasıl iniyorsun. inme esnasında ön tekeri hafif çekip önce arka tekeri indirip sonra ön tekeri indirmiyon mu o_O
    gerçi her iki durumda ön maşa zarar görmes.
    ama yanlış inersen yavaş yavaş arka göbeği dağıtabilirsin mesela.

4. Ömer E.

Ömer E. Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Zaten MTBden geçiş yapıyorum. MTBde bisikleti herhangi bir şeyden sakındığımı hatırlamıyorum. Bunda tabi öyle olmayacak ama özellikle maşanın mukavemetini merak ediyorum. Çok mu kibar olmak lazım, ne kadar sert davranabilirim? Maşa elimde kalmasın sonra..

5. Ömer E.

Ömer E. Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bu arada 700x35 cyclocross lastik var üzerinde..

6. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Tekniğiniz iyi değilse bulaşmayın. Bisiklet bile elinizde kalabilir. Buna garanti veremem. Bisiklet veya bisiklet parçalarını hayvan gibi kullanıp bir bakım bile yapmayıp sonra o parçaları ve bisikletleri kötüleyende var. Herşeyin bir usulü var. Ama önemlisi sizin tekniğiniz.

7. Ömer E.

Ömer E. Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Teşekkürler, deneyip göreceğiz artık. Umarım sağlamdır..

8. kamer32

kamer32 Yeni Üye

Seviye:
    denediniz mi bisikleti yorumlarınızı alabilir miyim

9. Sin

Sin Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    sürekli yüksek basınçlı lastiklerle en kötü köy yollarına, patikalara da gittim düz maşa ile. hiç sorun yok.

10. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bahsettiğiniz bisiklet zaten cross özellikli bir bisiklet ama en baba satabilize yol parke taş gibi yollarda rahat olur. Çok bozuk yollarda hızlı gitmeye pek gelmez.

Maşa olayı şudur. Aliminyum bisiklette çok sert bir metal dir özel olarak sertleştirilmiştir ama sertlik kırılganlığıda yanında getirir. Kırılmaları engellemek kabon maşanın işidir. Kabon aliminyum dan daha fazla esner bir nevi amortisör görevi görüp kadroyu ve kullananın poposunu yol titreşiminden ve darbelerden korur.
    Karbon maşa hafiflik için değildir çünkü sapı ve uçları aluminyum dur ve full Alu bir maşadan 100 gr kadar hafiftir. Ful Kabon bisikletlerin maşası farklıdır o maşa tamamen karbondur sadece furuş yataklerinde ve fren bağının takıldığı merkezde metal vardır. Bu maşalar daha az dayanıklıdır. Aliminyum bisikletteki Kabon maşa full Kabon maşadan hatta aliminyum dan daha sağlamdır.