Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Kollarda ağrı ve uyuşma

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Gazel Girgin tarafından paylaşıldı.

1. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Merhaba herkese konuyu umarım doğru yere açmışımdır boyum 1.60 bisikletin kadrosu 16" seyir halindeyken bir süre sonra kollarımda dirseklerimde ve avuç içimde ağrılar uyuşmalar oluyor seleden öne doğru kayıyorum bütün baskı kollarıma biniyor acaba gidon boğazını kısa alsam bu problemi çözebilirmiyim seleyi sınıra kadar öne çektim çözüm olmadı kadro büyük desem 15 yada 14 kadrolar bana küçük geliyor yardımlarınız bekliyorum.

2. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    1. Gidonu fazla sert sıkma
    2. Eğer fren ve vites kolları yola paralel durumdaysa onları 15-20 derecelik bir açıyla aşağı doğru indir.

Bisikletinin düz gidonlu olduğunu düşünüyorum ve ilk aklıma gelen pratik çözümler bunlar.

3. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu ağrılar kaç km'den sonra başlıyor? Kollara çok yük bindirmekten ve gidonu sürekli aynı pozisyonda kullanmaktan kaynaklanıyor olabilir. Barend kullandınız mı acaba bu zamana kadar? Bende de hafif ağrılar oluyordu, kelebek gidon ile bu sorunu aştım.

4. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Bisiklete bindikten 10 dakika sonra oluyor barende ulaşmakta zaten zorluk çekiyorum kontrol sıkıntısı oluyor ayrıca barendi kullandığımda (gidonum açılı düz değil frenler vitesler olması gerktiği yerde parmaklarda bi sorun yok)

5. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    gazel bey

bacak uzunluğunuzu ölçermisiniz,
    kaç cm ,testisler hesaba katılmayacak, bacak ile gövdenin birleşim noktası baz alınacak..dıştan kalça tarafından ölçmeyin içerden ölçün iki bacak arasından ölçüm yapın ..ayağınızın topuğundan bacağınızın gövde ile birleştiği nokta bazdır..
    bunu anlayınca olayı çözeriz bacak kaç cm tahminimce mtb kullanıyorsunuz durumu çözelim derim..
    bu forumda yalnış kadro alan arkadaşlar kıkırdak zedelenmesine maruz kaldı mtb alan bi arkadaşta bu durum ortaya çıktı ayrıca yol bisikleti alan bi arkadaşta bilek ağrıları bitmedi çünki kadroyu büyük vermişler..

6. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Birde gidonunuz hafif açılı ise (düz gibi) gidonun kolları aşağı sarkmayacak yere paralel olacak (umarım anlatabilmişimdir) eğer bu şekilde hatalıysa sorununuz bundan da kaynaklanabilir.

7. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kolların uyuşması normalde kollara fazla yük bindiği zaman olur.
    Bu durum da gidonun çok kalması ile... Sizin bar-end'ler ulaşmakta zorluk çektiğinizi söylemeniz o anlama geliyor zaten.

Bunun anlamı da, kadronun size büyük olduğudur.
    Belki, kısa gidon boğazı ile sorunu çözersiniz. Fakat genelde bir boy küçük kadro daha iyi olacaktır.

Ek olarak; sele ayarı bu şekilde yapılmaz. Eski haline getirmeniz dizleriniz ve bacaklarınız için daha sağlıklı olacaktır. İnternetten ayrıca nasıl ayarlanması gerektiğini bulabilirsiniz.

8. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    özür dilerim bayan olduğumu belirtmediğim için,ertuğrul bey gidonda problem yok gidon ve boğaz zaten değişecek boğazı kısa alsam şimdiki 9 cm 7 cm almayı düşünüyorum problem bi nebzede olsa çözülmezmi yoksa hiç alakası yokmu boğazla

9. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    esas ben özür dilerim sizden ..yalnız bacak uzunluğunuz önemli benim bacak uzunluğum 83 cm boy 175 kilo 70 19 inç mtb kullandım 5 inci yılını geçti ne bilek ağrısı ne de bel ağrısı yaşadım ..

10. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    bacak boyu 72 cm bilek yada bel ağrısı yaşamıyorum sadece dirseklerim fazla öne uzanması ve ellerime fazla yük bindiğinden ötürü bir ağrı ve uyuşma oluyor dirseklerim çıkacak gibi oluyor

11. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    boy 1.60 idi bacak uzunluğu 72 cm ise bu hesaba göre ,

Sabit Kadrolu - Hard Tail MTB

Boy Kadro Boyu (cm) Kadro Boyu (inch)

155 - 165 35 - 38 cm 14 - 15 "
    165 - 170 38 - 41 cm 15 - 16 "
    170 - 175 41 - 43 cm 16 - 17 "

evet 14-15 inç oluyor ..cetvele göre ,,

kaynak..

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=80109

16 inç size büyük..

12. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    ben 2 yıl 18" kadro kullandım çok rahattı hiçbir ağrım olmadı hiç şikayet etmedim herhangi bir sağlık problemiyle de karşılaşmadım ama 16" kadro 1 yıldır kullanıyorum alışırım belki bende bir sorun vardır dedim belki bişeyleri yanlış yapıyorum dedim ama maalesef çözemedim şimdi ben 15" lik bir bisiklet alacak olsam zaten 15 " kadrolu bir bisiklet bulmak zor bulsan bile istediğin gibi olmayacaktır yardımlarınız için teşekkürler kendimce çözümler arayacağım.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  13. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    gazel hanım ,
    yukardaki cetvelde boyunuza göre düşününce kadro 14 inç oluyor ama bacağınıza göre hesap yapar ise durum şu olmakta 72 cm bacak uzunluğunuz ..

http://www.mtbtr.com/kadroboyu/hesapla.asp?apis=72&BikeType=hardtail&submit=Hesapla

evet ,kadro boyu mtb de 16 .27 inç siz 16 dan rahatsız olduğunuzu yazdınız zannedersem kullanım hatası var ...
    bu mesajı inşallah görürsünüz..,,
    sele ayarı yapın şöyleki ,seleye oturun ,pedallardan biri aşağıda olsun ve ayağınızı koyun ,diziniz kırık olmasın, belkide kırık diz ile kullandınız..

14. Gazel Girgin

Gazel Girgin Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Kudret bey mtb nin nasıl kullanılmasını gerektiğini az çok biliyorum 16 " lik bir kadroyu sele aşşağıdayken kullanamazsınız rahatsız eder zaten kontrolüde zor olur ben kadro boyundan şikayetçi değilim gidon boğazı nında bu şikayete imkan vereceğini düşündüğüm ve böyle bir değişimde yararlı olabilirmi diye sadece foruma sormak istedim.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.