Koladan vazgeçmek için bir neden daha...

Scudo

hakan çelik

Forum Demirbaşı
Tepki
266
İsim
Hakan ÇELİK
Vazgeçilmiyo kardeşim ^^ içiyo insan.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
BİZİMKİ CAN DEĞİLMİ?

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, "Amerikalılar’ın canı can da bizimki patlıcan mı, neden bizde de bu kanserojen maddeler azaltılmıyor?" diye sordu.

Şu kısmı okurken Zaytung'da hissettim kendimi. :D

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
Okumadım ama bence doğru değil. Ki Altta görmüş olduğunuz fotoğraf CocaCola'nın formülünün saklandığı kasadır... Kola da içmem zaten. Ayran daha iyi :D

http://img02.alkislarlayasiyorum.com/images/sipsak/64247_20111209195653.jpg

Birde ahmetcan44 yaptığın tespit muhteşem okurken kahkaha attım :D

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Yıllardır kola içmem. Markası ne olursa olsun kola koladır. İçenleri de bırakmaları konusunda sürekli uyarırım. Sporla uğraşan arkadaşların mutlaka uzak durması gereken ne idüğü belirsiz zararlı bir içecektir kendisi...

Ramazan Gürel

Daimi Üye
Tepki
98
Bisiklet
Bianchi
önemli olan kaliteli yaşamak kardeşim mezarda bu tatları birdaha bulamayacağız :)
hızlı yaşa genç öl en azından sevdiklerinin ölümünü görmezsin :)

tt2000

Forum Demirbaşı
Tepki
431
Bisiklet
Diğer
"Tek oturuşta litrelerce kola devirenler var.Onlarda çok büyük sorun"

Litrelerce kola için varsa onun için sorun olabilir, evet.Ama günde 1 bardak içen için konuşsalar daha iyi değil mi?Milleti neden korkutmaya paniğe sevk etmeye çalışıyorlar acaba? Özellikle cocacola markası yazılmış, le cola içsek yada cola turka, onlar faydalıdır herhalde!

Hamburger de sürekli yerden yere vurulur; mangalda et yapmak yada yağlı yağlı börekleri, baklavaları mideye indirmek faydalı mı?

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
Kolanın içeriğinin tam bilinememesi ve içinde alkol olduğunun iddia edilmesi sebebiyle de helal_haramlığı büyük tartışma konusu.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@Halil EROĞLU

Tur esnasında ve özellikle tur sonralarında ellerindeki kutu kolaları kafalarına dikiyor bisikletçiler. :)

Yalan yok; en çok da o zaman canım çekiyor. :D

Taha Güngör

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Giant
Sırf bisiklet için 25-26 gündür asitli birşey içmiyorum. :) (Bugün müşterinin birinin gazoz ikramını su sanıp 1-2 yudum içmem hariç) Yemek yerken asitli içeceğin yaptığı fazlalığı hissediyorsunuz. Ancak güzel birşey meret. :)

Kerem Kekeç

Aktif Üye
Tepki
28
Bisiklet
Whistle
habertürk'de iki ay önce bir haber vardı bununla ilgili. kanunların sıkı olduğu yerde firma denetimlerini yapıyor ama bizde üretilen bir maddenin açılımını yaptılar ve içerisinde amonyak olduğu söylendi.

Ali.K

Forum Bağımlısı
Tepki
488
@Gökhan Toros

Evet,her gıda maddesinin içinde beklemeden v.b durumlardan ötürü alkol oluşabiliyor(bu miktardan fazla olduğu söyleniyor)ama mesele sadece alkol meselesi değil ve şüpheli şeylerden uzak durulması gereğince koladan uzak durmakta fayda var diye düşünüyorum kendi adıma zira yeterince şüpheli bir içecek kola,markası farketmez.

• Beğen
Tepkiler: Ubeyd ve Remzi YOL

Tolga Can

Daimi Üye
Tepki
123
Bisiklet
Salcano
Fabrikasındaki şeker kamışlarının arasında mücadele edemedikleri fare ve şu böcek muhabbetinden sonra kolayı internette şöyle bir incelemiştim.
Eti eritmesi, pası sökmesi gibi videoları gördükten sonra yaklaşık olarak 2 senedir ağzıma dahi sürmedim. Sürmemde artık.
Fruko içiyorum. içinde yüzbir milyon baloncuk var.

• Beğen
Tepkiler: :DDD

Salih.D

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Bianchi
Selam,

Pas sökme ve et eritme gibi şeyler diğer asitli içeceklerde de olan bir husus. Eti suyun bile içinde yeterli süre tutarsanız çürür.
Sirkeyi de galvaniz sacın üstündeki oksiti çözmesi, kireç kaplamış kettle'ı temizlemek için kullanıyorum ama bir yandan da salatama ve çorbama koyuyorum; şimdi sirke kimyasal bir madde diyip kullanmayacak mıyım?

Ben bu tarz haberleri -kimse alınmasın- konulara uzak, okuduğunu araştırma gayreti içine girmeden inanmayı tercih eden kimseler üstünde yapılan bir oynama olarak görüyorum.

Ülker gibi bir firmanın deliler gibi mısır şurubu kullanması nedense hiç internet ortamında dolaşmıyor da hep bu CocaCola, Kraft, Danone gibi yabancı markaların ürünleri sağlık tehdidi olarak lanse ediliyor.

Size kimin ne dediği önemli değildir. İnternet gibi bir ortamda okuyup araştırabilecek insanlarız. En basitinden ben çikolata için Toblerone veya %70 kakaolu Lindt alıyorum. Araştırdım, içeriklerine baktım ve buna kanaat getirdim. Gidip de Ülker/Milka çikolatalı gofret yemiyorum. Size herşeyi sunabilirler ama güvenliğinden emin olmak sizin sorumluluğunuzda. Kolaya laf edip sonra da 'ateş görüyor nasıl olsa' diğerek sokaktan sakatat yemek bir arkadaşın belirttiği gibi oldukça ironik oluyor.

Hazır gıdaların tümümün kanser yapma ve sağlığı bozma riski var. Yok diyebilecek bir bilim adamı yoktur. Doğallıktan uzaklaştıkça bu böyle olacak, gün gibi aşikar. Bunların içerisinden 'şu zararlı ama bu zararlı değil' ayrımı yapmak kumda oynayan çocuk davranışıdır bana göre.

Tüketim miktarları konusuna değinmiyorum bile!

Ben CocaCola içerim kola olarak. O da ayda 10 şişedir ki 200ml'lik şişelerden. Asla litrelik plastik ambalajda almam. Şimdilerde maden suyu içmeya alıştırmaya çalışıyorum kendimi. Meyva aromalı ucubelerden uzak duruyorum çünkü yapaylıkları üstlerinde yazıyor. Az ama mümkün mertebe öz tüketmeye gayret ediyorum. Sigara içmem, şerbetli tatlıları sevmem, abur cubur tarzı cips falan yemem, yağlı ve salçalı yemek yemem, tuz kullanmam; sonuçta kendi içimde denge oluşturmaya çalışırım.

Bence Cola Cola firması düşük şeker içerikli ürün çıkartsa daha iyi olur.

Saygılar.

Tepki
33
Bisiklet
Carraro
@Hakan ÇELİK

Geçilir geçilir. Yeter ki kafa da bitir. 7-8 ay oldu benim kolayı bırakalı.

• Beğen
Tepkiler: Remzi YOL

ßarış Yavaş

Forum Demirbaşı
Tepki
116
Bisiklet
Salcano
İsteyen bırakır ama canı çekiyor insanın arada içmekten zarar gelmez :)

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Son üç seneye yakın içmiyorum kola vb asitli içecekler. maden suyu(sade) hariç. Bu tarz değişik haberler var rengi için kullanılan küçük böcekler fare vs tarzında fakat en önemlisi google'da kolanın vücuda olan zararları ile ilgili aratın içtikten sonraki sürede neler oluyor görün.