Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

-Kola-

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında Nikola.gulucan tarafından paylaşıldı.

1. Nikola.gulucan

Nikola.gulucan Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    atta bunu beğendi.
  2. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Bu kadına göre ne yesek zehir :D Ama tüketime dikkat etmekte fayda var.

3. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bu kadın bi ara ekmek yemek zararlı demişti diye hatırlıyorum :D Kolayı zaten çok az içerim en fazla 2 ayda 3 ayda bir belki.

4. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bu kadının herşeyi bi tuhaf bence tek derdi dikkat çekmek Karatay diyeti diye millete yağ yediriyor yağ yiyerek zayıflansaydı ben 95 Kilo ya dayanmazdım şimdi 72 kiloyum çok şükür 2.5 ayda. sebebi YAĞ şeker ekmek pirinç Pilavı yemedim her şey kararın da sebze yedim ot yedim onun tabiriyle hani ot yemeyin yağ yapıyor diyordu ya ben ot yedim zayifladim ama ne dediyse tersini yaptım diyetisyene gittim siz de gidin uymayin bu mahluğa. buda o kadının dediklerinin saçma sapan şeyler olduğunu gösteriyor kola hakkında dedikleri de pek luzumlu değildir bence her şeyin fazlası zarar kural bu

5. mustafa genç

mustafa genç Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    konuyu açan kişiye teşekkür ederim sayesinde bu kadına söylemek istediğim herşeyi söyledim

6. Muhammed Durgut

Muhammed Durgut Aktif Üye

Seviye:
    Ben tam 1 yıldır kola,gazoz vs şekerli içecekleri içmiyorum sade soda içiyorum, foruma kayıt olduğum gün forumda yazı okumuştum beni çok etkiledi kola içmeyi bırakmıştım normalde günde 2.5 l bitirirdim.

Yazıyı buldum.(Ekleme)

İlk 10 dakika: 10 çay kaşığı şeker almış vücudunuza girer (Günlük almanız gereken şeker miktarının tamamı kadar). Fosforik asit tat alma duyunuzu keser ve aşırı şeker yüklemesinden dolayı kusmanızı engeller.

20 dakika: Kan şekerinizde ani bir yükselme olur, yüksek miktarda insülin patlamasına neden olur. Karaciğeriniz vücudunuzdaki şekeri yağa çevirerek buna bir yanıt verir. Bu sadece bir kaç dakika içinde olur

40 dakika: Kafein absorbsiyonu tamamlanır. Göz bebekleriniz büyür. Kan basıncınız yükselir, karaciğeriniz kana daha fazla şeker pompalamaya başlar. Beyninizdeki adenozin reseptörleri rehaveti önlemek için bloke olur.

45 dakika: Beyninizde dopamin salgısı artar. Bu tıpkı eroinin vücuttta yaptığı tepkimelere benzer.

60 dakika: Kafeinin diüretik özellikleri baş gösterir (tuvalet ihtiyacı).Buda vücutta depolanmış kalsiyum, magnezyum ve çinkonun da beraberde dışarı atılması demek.

Bir süre sonra şeker ihtiyacını tekrar duymaya başlayacaksınız, kendinizi halsiz ve bitkin hissedeceksiniz. Vücudunuzda kola ile alığınız bütün su tekrar dışarı atıldığı için susuzluğunuz tekrar hissedeceksiniz. Şekeri ihtiyacını takiben, kafein isteği de başlayacak (sigara da ki gibi) Ama ne de olsa başka bir kola içersiniz ve geçer dimi....

Alıntı.

7. Nikola.gulucan

Nikola.gulucan Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Her gün içiyordum. Eminim dişlerime en çok kola zarar verdi + Geniz akıntısı var bende, kola içince sürekli genzim akıyor , yapış yapış oluyor tükürük. Sonuç, içmeyecem şu içeceği.

8. Emre Sertkaya

Emre Sertkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Arkadaslar az kibar olun . İlk 3 cevaba bakıyorum " bu kadın " ile baslıyo . evet kola zararlı :D

mavinehir ve M.A.Y. bunu beğendi.
  9. Tamer KAMIŞLI

Tamer KAMIŞLI Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Fazla içildiğinde su bile zararlı. Su zehirlenmesinden ölen insanlar var. Yani şu dünyada zararlı olmayan birşey yok, kimisi az zararlıdır kimisi çok zararlıdır eyvallah fakat herşey kararında olmalı. Abartılmadığı sürece isteyen içsin.

mavinehir bunu beğendi.
  10. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Maden suyundan başka hiçbir hiç bir asitli içecek tüketmiyorum, hazır meyve suları dahil.

11. Cömert

Cömert Kıdemli Üye

Seviye:
    Kişinin isminin önünde porf ünvanı olunca her dediği de % 100 doğru olacak değil elbette. kaldı hem diyetisyenler hemde kalp cerrahları karatay diyeti diye sunulan diyetin yapanlar için anlatıldığı kadarda faydalı olmadığına , hatta hastalık veya operasyon sonrası , Hastalara tavsiye edilen diyetlerin yerine karatay diyeti diye sunulan diyeti tercih etmeleri durumunda ciddi sağlık problemlerinin olacağı konusunda hemfikirler.

Zaten yaşından ancak ünvanından dolayı veya mesleki etikten olsa gerek , bu konu ile alakalı programlarda soru sorulan uzmanlardan kimse açık secik diyemiyor belki ama kullandıkları kelimelerde Prof karatayın artık emekli olup köşesine çekilmesi ve milletin aklını bulandırmaması yönünde bir beklentileri olduğu yönünde izlenimine kapıldım.

Hocanın kola hakkında söyledikleride zaten bilindik özellikleri. Bunun haricinde yanlış hatırlamıyorsam 1 litre kola içinde 25 kesme şekere eşdeğer şeker var. ve yine yanlış bilmiyorsam asit dengeleyiciler olmazsaydı, bunu içenin kusmasıda kesindir. Bu kadar şekerli bir sıvıyı çok miktarda tüketmek sağlık için iyi değil.

12. Tuncay K.

Tuncay K. Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Kola'nın zararlı oldugunu herkes biliyor zaten...
    Tam hatırlamıyorum ama bi yerde okumuştum , elinizden geldigince meyve suyu diye satılan içeceklerden de uzak durun.
    Bunlar kola kadar zararlı...

bi ara Buzdolabımı eksik etmiyordum bu paket olarak satılan meyvesularından , yazıyı ve etkilerini okuduktan sonra bir daha eve sokmadım.

En iyisi maden suyu ve çay bide temiz su :D

13. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kimse kusura bakmasın ama, sağlıklı(!) olmak adına sadece salata ve su ile beslenemem :)

Tamer KAMIŞLI bunu beğendi.
  14. Ahmet A.

Ahmet A. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Salata ve su ile beslenme zaten :) Böyle şeyleri içmeyelim yeter.
    Ayrıca light kola direk bunama sebebi. Aman diyeyim.

15. mavinehir

mavinehir Kıdemli Üye

Seviye:
    doğada olduğu gibi bulunmayan şeyler zararlı diye geçer.hatta bitkilerde bile öldürücü etkisi olan bile var.düzgün yazılmış kitaplarda nasıl kullanacağın yazılıdır.gıdalarda ise işlenme drumuna göre değişiyor.bir ürün nekadar işlem görmüşse bu zararını arttırıyor.ve tabi içine konulan gıdayı uzun raf ömrü olsun diye konulan şeylerde cabası.birde sebze ve meyvalarda ki hormonlar,hayvanlara verilen yemde,olmadı kesildikden sonra içine şırıgalama yöntemiyle birşeyler koyulan besinler de var.
    artık 8-10 yaşlarında ki çocuklarda damar tıkanıklığı,kalp sorunları,obezite sorunu gibi yetişkinlerde bulunan hastalıklar çıkıyor.ve daha neler...
    karatayın diyetinin amacı kanşekerini dengelemek.bir çık bir insin olmasın diye uğraşmak.ama verdiği beslenme şeklinin uygulanması zor ama yapabildiğin kadarını yapmak en iyisi.
    yani sadece iş kolada bitmiyor.

16. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Bisiklet yarışından sonra kafaya kutu kolayı diken bir sürü yarışçı gördüm televizyonda.Hareketsiz hayat sürenler için böyle şeyler zararlı elbette, ancak hayatında yoğun spor olan insanların beslenme şekilleri daha farklı oluyor.Ona göre değerlendirmek lazım.Bu tür tavsiye ve uyarılar ortalama insanlar için yapılıyor.Bisiklete atlayıp günde 100-150 km gidenler için değil.Elbette kola faydalı da demiyorum ama...sporcu beslenmesi daha farklı.

17. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Canan Karatay, genel manada yapay gıdalardan ve kan şekerini hızlı şekilde yükselten gıdalardan uzak durmayı önerir. Bu önerdiklerinde ben pek yanlış bir şey göremiyorum, neden bu kadar sert tepkiler olmuş anlayamadım. Diğer yandan yağ öneriyorsa bunu halis tereyağı ya da zeytinyağı olarak öneriyor. Bu arada bazı arkadaşların dediği gibi düzenli spor yapan kişinin beslenmesi elbette farklı olacak. Örneğin ben her gün 50 km bisiklet sürüyorum ve ona göre karbonhidrat almaya dikkat ediyorum.

18. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    100 km turladıktan sonra eve gelip duşa girip, bir kutu kola açıp kafaya dikmenin tadı bir başka oluyor.

Son 3-4 aydır çoğunlukla ayran-limonlu sırma içiyor olsam da, toplamda 5-6 defa 2-3'er bardak kola içmişimdir. Ve hepsi de ya bisiklet turu yaparken, yada tur bittiğindeydi .

19. Nikola.gulucan

Nikola.gulucan Aktif Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Kola yerine icetea bagimlisi oldum. Bu daha iyi sanirim : )